Προς το περιεχόμενο

[ΟΔΗΓΟΣ] Πώς κάνουμε αγορές από το Internet με Capital Controls


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δοκιμάσει κανείς να περάσει σε paypal 700++ ευρώ πχ.. με τον γνωστό τρόπο? Λέω μήπως επειδή είναι σχεττικά μεγάλο ποσο μήπως αντιμετωπίσω πρόβλημα  :huh:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρω πως μπορείς μέχρι 60€ την ημέρα.

Όμως η Πειραιώς λέει κάπου κάτι για 500€ μεταφορά στο εξωτερικο.

Δεν ξέρω τι παίζει με δαύτα , έχουμε χάσει τη μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμάσει κανείς να περάσει σε paypal 700++ ευρώ πχ.. με τον γνωστό τρόπο? Λέω μήπως επειδή είναι σχεττικά μεγάλο ποσο μήπως αντιμετωπίσω πρόβλημα  :huh:  

Από διαφορετικούς λογαριασμούς λογικά θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως μπορείς μέχρι 60€ την ημέρα.

Όμως η Πειραιώς λέει κάπου κάτι για 500€ μεταφορά στο εξωτερικο.

Δεν ξέρω τι παίζει με δαύτα , έχουμε χάσει τη μπάλα.

 

Άλλο θέμα η ανάληψη μέχρι 60€/μέρα ή 420€/βδομάδα και άλλο η αποστολή με έμβασμα στο εξωτερικό 500€/μήνα ανά customer ID.

 

Μην τα μπερδεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια δεν αντεχω αλλο χωρις αγορες απο εξωτερικο.Ετσι αποφασισα να ασχοληθω με την λυση στο προβλημα που λεγετε capital controls.Eχω μια pre paid της eurobank αλλα καθε φορα που βαζω λεφτα και μπαινω στο paypal.com(οπου εχω ενεργο λογαρισμο),παντα μου λεει οτι εχω 0 ευρω(ενω η καρτα εχει λεφτα).Αμα κανω το κολπο με τον δευτερο λογαρισμο στο paypal και στειλω λεφτα στο κανονικο θα μου εμφανιζει οτι εχω λεφτα ή παλι θα γραφει 0 ευρω?Κατι ακομα,σε τι χρησιμευει να κανεις την καρτα σου verify και πως μπορω να την κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal δεν έχει σχέση με το ποσό που έχεις φορτώσει εσύ την προπληρωμένη κάρτα σου.

Δείχνει μόνο το ποσό που έχεις (αν έχεις) στο balance και όχι στις κάρτες και στους λογαριασμούς που αυτές είναι συνδεδεμένες.

 

Εάν φορτώσεις το balance είτε με τις μεθόδους Request/Send Money (προμήθεια paypal 3,4%+0,35) είτε μέσω εμβάσματος, αφού συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό (προμήθεια 1€ της τράπεζάς σου, για οποιοδήποτε ποσό), μπορείς να αγοράζεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε πωλητή δέχεται paypal.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα κανονικα τη μεταφορα απο τον εναν λογαριασμο paypal στον αλλον...τωρα οταν παω να κανω την αγορα μεσω τουebay και συνδεομαι με τον 2ο paypal(εκει δηλαδη που μετεφερα τα λεφτα)μου ζηταει να συνδεσω μια καρτα και δεν με αφηνει να προχωρησω..γιατι ;; αφου τα λεφτα υπαρχουν κανονικα στο balance του λογαριασμου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal δεν έχει σχέση με το ποσό που έχεις φορτώσει εσύ την προπληρωμένη κάρτα σου.

Δείχνει μόνο το ποσό που έχεις (αν έχεις) στο balance και όχι στις κάρτες και στους λογαριασμούς που αυτές είναι συνδεδεμένες.

 

Εάν φορτώσεις το balance είτε με τις μεθόδους Request/Send Money (προμήθεια paypal 3,4%+0,35) είτε μέσω εμβάσματος, αφού συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό (προμήθεια 1€ της τράπεζάς σου, για οποιοδήποτε ποσό), μπορείς να αγοράζεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε πωλητή δέχεται paypal.

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου :).Eν ολιγης δεν χριαζεται να κανω την καρτα μου verify ή κατι αλλο?Απλα στελνω λεφτα απο τον 2ο λογαριασμο στην paypal lefta ston 1o(κυριο λογαριασμο) ωστε τα λεφτα αυτα να μου εμφανιζονται στο Balance και μετα κανονικα κανω αγορες,ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα κανονικα τη μεταφορα απο τον εναν λογαριασμο paypal στον αλλον...τωρα οταν παω να κανω την αγορα μεσω τουebay και συνδεομαι με τον 2ο paypal(εκει δηλαδη που μετεφερα τα λεφτα)μου ζηταει να συνδεσω μια καρτα και δεν με αφηνει να προχωρησω..γιατι ;; αφου τα λεφτα υπαρχουν κανονικα στο balance του λογαριασμου!

Μηπως ειναι δεσμευμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις αγορές με χρήματα στο balance, πρέπει να έχεις συνδεδεμένη και επιβεβαιωμένη κάρτα.

Τι εννωεις?Εχω περασει την καρτα μου-pre paid στο paypal και εχω βαλει τον 4ψηφιο ενεργοποιησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι ενεργοποιημένη η κάρτα, μπορείς να στείλεις χρήματα στο balance από τον άλλο λογαριασμό και αγοράζεις με όσα έχεις στο balance (θα είναι μειωμένα κατά 3,4%+0,35€ από την προμήθεια που κρατάει το paypal).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι ενεργοποιημένη η κάρτα, μπορείς να στείλεις χρήματα στο balance από τον άλλο λογαριασμό και αγοράζεις με όσα έχεις στο balance (θα είναι μειωμένα κατά 3,4%+0,35€ από την προμήθεια που κρατάει το paypal).

Παντως τη μεθοδο με το εμβασμα δεν την ηξερα(αλλα ουτε και καταλαβα πως ακριβως γινεται).Κατι ακομα.Τι πρεπει να κανω για να γινεται η αλλαγη συναλαγματος μεσω paypal και οχι μεσω της τραπεζας.Εχω διαβασει οτι ετσι γλιτωνεις χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να στείλεις χρήματα στο balance με έμβασμα, πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal και για να γίνει αυτό χρειάζεται μια διαδικασία που έχω περιγράψει ΕΔΩ post #8897 σελ 594.

 

2. Μάλλον το ανάποδο θέλεις να πεις, γιατί η ισοτιμία μετατροπής συναλλάγματος του paypal είναι χειρότερη για τον αγοραστή από εκείνη που εφαρμόζει η τράπεζα.

Επειδή το paypal έχει ρυθμίσει να γίνεται η μετατροπή με την ισοτιμία του, το αλλάζουμε πηγαίνοντας Profile/My Money/My preapproved payments/ Update/ Set available Funding Sources/ πατάμε Conversion Options στην κάρτα που θέλουμε και επιλέγουμε το "Bill me ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...