Προς το περιεχόμενο

Θα μπλοκάρουν τα Windows 10 πειρατικά παιχνίδια και μη εγκεκριμένο hardware;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ότι αγοράζουν και θα αγοράζουν μεγάλα ονόματα και τίτλους παιχνιδιών για να τα διαθέτουν μέσω xbox νομίζω τους δίνει το δικαίωμα να μπλοκάρουν την χρήση των τίτλων αυτών. Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να πούμε ότι μας εκπλήσει κάτι τέτοιο..Με την μελλοντική ενοποίηση της windows πλατφόρμας και στα xbox (one windows) δεν θα έρθουν και τα πάνω κάτω.Εδώ και αρκετά χρόνια για να τρέξεις πειρατικούς τίτλους σε παιχνιδομηχανές (π.χ στο ps) έπρεπε να πας την παιχνιδομηχανή σου μία βόλτα για τσιπάρισμα. Aπό τη στιγμή που παίζονται εκατομμύρια κερδών να περιμένετε να τα πάντα από τις εταιρίες αυτές.  (offtopic mode on) Το θέμα είναι κατά πόσο τέτοιες κινήσεις θα παρασύρουν και άλλες εταιρίες (βλέπε google) να εφαρμόσουν αυστηρότατους περιορισμούς στους χρήστες. Θεωρώ απαράδεκτο να συμπεριφέρονται ως δικτάτορες και τσιφλικάδες του διαδικτύου απαγορεύοντας την πρόσβαση σου σε επιλεγμένες σελίδες μέσα από τον broswer τους,τον οποίον σε παρακαλούν να εγκαταστήσεις... Εαν αυτοί είναι ανίκανοι να εντοπίσουν και να κλείσουν τους servers κάθε ''θείου'' δεν θα την πληρώσει ο χρήστης με περιορισμούς πρόσβασης (βλέπε chrome). Σε τελική ανάλυση οι χρήστες φταίνε που δίνουν αξία σε τέτοιους broswers.Κάτι ήξερα εγώ και πάτησα delete τον chrome εδώ και 1,5 χρόνο. (offtopic mode off)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρονια η κακή MS εχει αφήσει τα Xbox να τα κανει ο καθένας ότι θέλει, και το μονο που κανει είναι να κόβει τις live υπηρεσίες σε όσους έχουν μονταρει την κονσόλα, ενώ άλλες κουλ εταιρίες μονο που δεν έστελναν το FBI σπίτι σου.

 

Η παραπάνω ανακοίνωση λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα που ισχύει όλα αυτά τα χρονια στο Xbox. Ότι αν βάλεις καποιο παιχνίδι από τον θείο και αυτο χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της MS, τότε δεν θα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Το παιχνιδακι μια χαρά θα παίζει. Που είναι το παραλογο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει για τα πειρατικά ισχύει.Αναβαθμισα πρόσφατα σε Windows10 και δεν έτρεξε ούτε ένα εγκατέστησα.Μόνο τα γνήσια.Ολα βγάζανε σφάλμα διαφόρων dll αρχείων..................format,reinstall,problem solved.

Πάντως είναι λογικά όλα αυτά που γράφονται για τα 10..σχετικά με περιορισμούς,τις παρακολουθησεις κ.α.Τίποτα χαρίζεται τσάμπα.Και αυτή ήταν η παγίδα.Οποίος μπει στο χορό πρέπει να χορέψει.....αρκεί όμως να γνωρίζει τα βήματα και να μην μαθαίνει αναπασα στιγμη τις παγίδες που πιθανόν υπάρχουν.Αν μπορούσα να έβαζα και τα Xp θα ήμουν πιο ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε όλο το άρθρο ρε guys. Μια χαρά λειτουργούν. Οτι έπαιζα στα 7 το παίζω και στα 10, γνήσιο και μη. Μην αγχώνεστε, δεν πρόκειται να βγάλει τα ματάκια της η MS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ισχύει τελικά ή όχι αλλά αυτό που κράζουμε μια εταιρεία επειδή προσπαθεί να αποτρέψει την ΚΛΟΠΗ λογισμικού με ξεπερνά. Δεν κάνω τον ηθικολόγο, όπως όλοι έχω και εγώ κάποια προγράμματα πειρατικά. Αλλά δεν θα κράξω την προσπάθεια να το αποτρέψει

Τόσα πολλά που βγάζει η Microsoft, δεν έχουν ανάγκη αποτροπής πειρατείας. Εγώ προσωπικά με κάθε τρόπο που μπορώ και μου γίνεται προφανής τα σπάω στην Microsoft λόγω των λάθος τακτικών της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω όσους πήραν το μήνυμα της αναβάθμισης σε 10 και την έκαναν, αν αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα που ξεπερνιούνται εύκολα ή όχι;

 

Διαβάζω πολλά posts για πισωγύρισμα στα 7 και γι' αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντι να βελτιωσει το λειτουργικο της και να το κανει πιο ελαφρυ και απλο ψαχνει τροπους να κατασκοπευει ολο τον κοσμο για λογαριασμο τριτων και μη.Εβαλε ενα σωρο "ρουφιανους-trojans" επισημα και με την βουλα και θελει να λεγεται σοβαρη εταιρεια.

Οταν ειρωνικα οπως καταλαβα μιλουσε για privacy.

Προσωπικα πηγα σε 7 και οταν τελειωσει η υποστηριξη αλλαγη λειτουργικου.

Χειροτερη θα γινει καλυτερη αμφιβαλλω...Δεν αλλαζει μυαλα δυστυχως...θελει να κατασκοπευει τον κοσμο για να σχεδιαζει τις επομενες κινησεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω με ποιο δικαιωμα με παρακολουθει και με ποιο δικαιωμα με ελεγχει τι προγραμματα θα βαλω,και γιατι οι πιο πολλοι τα δεχονται αυτα.Δηλαδη τι χειροτερο θα μπορουσε να κανει η ms με τα 10?Ολοι φωναζαν για το start menu στα 8 και τωρα τιποτα.Εχω 7 δεν αναβαθμιζω, αν δεν μπορω να παιξω τα καινουργια games θα κανω ενα partition μονο για games με πειρατικα τα παντα ολα κιαν παιξουν καλως.

Δεν γινεται να παρεμβει η Ευρωπαικη Επιτροπη οπως με τον Internet explorer η με το FB η κατι τετοιο τελος παντων δεν τα γνωριζω καλα?

εχεις πολυ πλακα ρε φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πιστευω οτι τροπος θα βρεθει οτι κιαν κανουν

Mια λογικη ερωτηση θα σου κανω.

Τροπος θα βρεθει σε τι;

 

Το να τρεχεις πειρατικα σε windows-λειτουργικο που τα 2/3 των πορων του συστηματος θα τρεχει στο να σε κατασκοπευει και να ελεγχει το συστημα σου καθε λεπτο και καθε στιγμη;

Και εσυ θα νοιωθεις ωραια με αυτο;Το λογισμικο ειναι της ms.Οτι θελει βαζει οτι θελει ενεργοποιει.Θελεις να χρησιμοποιεις ενα λειτουργικο με το οποιο να παιζεις "κλεφτες και αστυνομους" εγκαθιστωντας ενα εκ @@ μεσα για να απενεργοποιεις συστηματα της ms;H εννοια "ασφαλεια" και "ιδιωτικοτητα" παει περιπατο ασυζητη.Με το συμπαθειο δηλαδη...αλλα μαλλον χασαμε την εννοια "λειτουργικο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grammar Nazi, but you are right.

 

Βασικά το τελικό νι στο "δε(ν)", αποβάλλεται όταν ακολουθεί λέξη που δεν αρχίζει από στιγμιαίο σύμφωνο, δίφθογγο ή διπλό σύμφωνο, έτσι λέει η γραμματική.  Άρα πριν το "νοείται" κανονικά θα έπρεπε όντως να φύγει...απλά για πρακτικούς λόγους αποφυγής σύγχυσης (όπως καλή ώρα :P), και κατά παρέκκλιση, έχει επικρατήσει να μπαίνει σε όλα τα "δεν" ανεξαιρέτως, όχι όμως ότι είναι λάθος γραμματικά...

 

http://publications.europa.eu/code/el/el-4100400el.htm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Επαγγελματίες δε νοείτε να έχουν σπασμένα προγράμματα !<br />

νοειται εννοεις προφανώς. Το αλλο που γράφεις ειναι κατι που δεν το καταλαβαίνω.</p>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...