Προς το περιεχόμενο

Θα μπλοκάρουν τα Windows 10 πειρατικά παιχνίδια και μη εγκεκριμένο hardware;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν απευθυνεσαι σε μενα απλα σου λεω πεφτεις εξω...κατα πολυ.

Εαν απευθυνεσαι σε οσους τυφλα χρησιμοποιουνε κατι χωρις να εχουν ιδεα τι χρησιμοποιουνε,πως και γιατι μπορει να ισχυει αυτο που λες.

Επειδη χρησιμοποιω κατι σημερα δεν σημαινει οτι αν δεν μου κανει αυριο οτι δεν θα το εγκαταλειψω.Τουλαχιστον για να πεις κατι τετοιο και να εισαι σιγουρος πρεπει να γνωριζεις τον αλλον.

 

Το είπα γενικά. Οι περισσότεροι από αυτούς που τώρα ωρύονται για την παραβίαση της ιδιωτικότητας τους, σε πέντε χρονάκια θα έχουν τα 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα γενικά. Οι περισσότεροι από αυτούς που τώρα ωρύονται για την παραβίαση της ιδιωτικότητας τους, σε πέντε χρονάκια θα έχουν τα 10. 

Θα το εχουν επειδη οι βασικες αναγκες τους περιοριζονται στο gaming και στα φρουφρου με αρωματα.

Εγω που δεν ασχολουμαι με το gaming(οτι επαιξα offline και μονο)και το θελω για την δουλεια μου...οπως πηδηξα 2 εκδοσεις 8 και 10 με την ιδια ευκολια πηγαινω σε Linux ή κατι αλλο...

Εαν ξερεις πως να χρησιμοποιησεις κατι μπορεις να προστατεψεις την ιδιωτικοτητα σου.

Εαν δεν ξερεις και τυφλα πατας κουμπια...τοτε και τα 11 θα βαλεις,και τα 12 και τα 3016 windows.

 

Οταν μπαινεις στο νετ εισαι εκτεθειμενος οτι λειτουργικο και να εχεις.

Το ζητουμενο ειναι τι μετρα παιρνει ο καθενας για την ιδιωτικοτητα του και πως μπορει να μειωσει τους κινδυνους και την εκθεση του.

 

Στα 7 εχεις και θα εχεις την δυνατοτητα να βαζεις ΟΠΟΙΑ updates θελεις.

Κανεις δεν σε υποχρεωνει και ΑΝ θελεις τα βαζεις.

Εγω ελεγχω συνεχως οτι μπαινει και οτι βγαινει.Αν μου στερηθει αυτη η δυνατοτητα θα παψω να χρησιμοποιω και τα 7.

 

Το κυριοτερο απ'ολα ειναι ποτε δεν μπαινω στο νετ με "φυσικο" λειτουργικο.

Χρησιμοποιω virtualization παντα.

Δεν αφηνω σε καμια ms να μου εγκαθιστησει οτιδηποτε αν πρωτα δεν το ελεγξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εχουν επειδη οι βασικες αναγκες τους περιοριζονται στο gaming και στα φρουφρου με αρωματα.

Εγω που δεν ασχολουμαι με το gaming(οτι επαιξα offline και μονο)και το θελω για την δουλεια μου...οπως πηδηξα 2 εκδοσεις 8 και 10 με την ιδια ευκολια πηγαινω σε Linux ή κατι αλλο...

Εαν ξερεις πως να χρησιμοποιησεις κατι μπορεις να προστατεψεις την ιδιωτικοτητα σου.

Εαν δεν ξερεις και τυφλα πατας κουμπια...τοτε και τα 11 θα βαλεις,και τα 12 και τα 3016 windows.

 

Οταν μπαινεις στο νετ εισαι εκτεθειμενος οτι λειτουργικο και να εχεις.

Το ζητουμενο ειναι τι μετρα παιρνει ο καθενας για την ιδιωτικοτητα του και πως μπορει να μειωσει τους κινδυνους και την εκθεση του.

 

Στα 7 εχεις και θα εχεις την δυνατοτητα να βαζεις ΟΠΟΙΑ updates θελεις.

Κανεις δεν σε υποχρεωνει και ΑΝ θελεις τα βαζεις.

Εγω ελεγχω συνεχως οτι μπαινει και οτι βγαινει.Αν μου στερηθει αυτη η δυνατοτητα θα παψω να χρησιμοποιω και τα 7.

 

Το κυριοτερο απ'ολα ειναι ποτε δεν μπαινω στο νετ με "φυσικο" λειτουργικο.

Χρησιμοποιω virtualization παντα.

Δεν αφηνω σε καμια ms να μου εγκαθιστησει οτιδηποτε αν πρωτα δεν το ελεγξω.

 

Απο τη στιγμή που λες ότι ο καθένας μπορεί να μειώσει τους κινδύνους και την έκθεση του, γιατί χρησιμοποιείς τα 7; Χρησιμοποιείς το λειτουργικό της εταιρίας που είναι γνωστή για καταπάτηση της ιδιωτικότητας. Γιατί δεν πας εντελώς σε linux;

 

Ποιο είναι το point μου: Πουθενά δεν είσαι safe απο θέμα ιδιωτικότητας εδώ που έχουμε φτάσει. Για να είσαι κάπως ασφαλής, πρέπει να πάρεις πολύ extreme μεθόδους για να κρύβεις κάπως (όχι εντελώς) τα ίχνη σου. Πχ χρησιμοποιείς μόνο Tor όταν κάνεις browsing; Χρησιμοποιείς μόνο Linux σαν κύριο λειτουργικό (α ναι ξέχασα στα 7 δεν σε παρακολουθεί κανένας); Χρησιμοποιείς μόνο open source λογισμικό; Χρησιμοποιείς μόνο κρυπτογραφημένα email, voip και άλλα web services (όχι gmail, hotmail, yahoo κτλ);

 

Άμα κάνει κάποιος όλα τα παραπάνω, τότε μπορεί πει ότι όντως προσπαθεί για να βελτιώσει την έκθεση των προσωπικών του δεδομένων. Άμα νομίζεις ότι επειδή έχεις στα 7 τη δυνατότητα να κάνεις όποια update θέλεις, είσαι και περισσότερο ασφαλής, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που λες ότι ο καθένας μπορεί να μειώσει τους κινδύνους και την έκθεση του, γιατί χρησιμοποιείς τα 7; Χρησιμοποιείς το λειτουργικό της εταιρίας που είναι γνωστή για καταπάτηση της ιδιωτικότητας. Γιατί δεν πας εντελώς σε linux;

 

Ποιο είναι το point μου: Πουθενά δεν είσαι safe απο θέμα ιδιωτικότητας εδώ που έχουμε φτάσει. Για να είσαι κάπως ασφαλής, πρέπει να πάρεις πολύ extreme μεθόδους για να κρύβεις κάπως (όχι εντελώς) τα ίχνη σου. Πχ χρησιμοποιείς μόνο Tor όταν κάνεις browsing; Χρησιμοποιείς μόνο Linux σαν κύριο λειτουργικό (α ναι ξέχασα στα 7 δεν σε παρακολουθεί κανένας); Χρησιμοποιείς μόνο open source λογισμικό; Χρησιμοποιείς μόνο κρυπτογραφημένα email, voip και άλλα web services (όχι gmail, hotmail, yahoo κτλ);

 

Άμα κάνει κάποιος όλα τα παραπάνω, τότε μπορεί πει ότι όντως προσπαθεί για να βελτιώσει την έκθεση των προσωπικών του δεδομένων. Άμα νομίζεις ότι επειδή έχεις στα 7 τη δυνατότητα να κάνεις όποια update θέλεις, είσαι και περισσότερο ασφαλής, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Απλα...χρησιμοποιω τα 7 διοτι οπως ειπα και σε αλλα posts δεν υπαρχει υποπτη κινηση και παραξενες συνδεσεις.

Χρησιμοποιω 7 λογω εφαρμογων και προσωπικης ενασχολησης σε πολλα θεματα.

Χρησιμοποιω τα 7 διοτι μπορω να τα παραμετροποιησω οπως θελω.

 

Ωραιο το Linux αλλα προς το παρον δεν ειμαι σε φαση για τετοια μεταβαση.

Τα μετρα που ανεφερες δεν κινουνται στενα και αποκλειστικα μεσα στα ορια του λειτουργικου.

Π.χ χρησιμοποιω παντα firefox.Ποτε ΙΕ.

Χρησιμοποιω email παροχους που δεν εχουν τις γνωστες πολιτικες της ms,google κ.α.

Χρησιμοποιω ισχυρο firewall με ask to block λειτουργια.

Χρησιμοποιω virtualization.

Xρησιμοποιω adblock.

κ.ο.κ...οι δισκοι των δεδομενων μου δεν ειναι εγκαταστημενοι στο πσ μου αλλα αποσπωμενοι και παντα τους χρησιμοποιω offline.Ο δισκος του λειτουργικου μου δεν εχει τιποτε προσωπικο.Απλα το λειτουργικο.

Εμαθα να λειτουργω πριν πολλα χρονια ετσι και εγινε ρουτινα πλεον.

 

Εντελως δεν μπορεις να κρυψεις τα ιχνη σου ΟΤΙ λειτουργικο και να εχεις.Το νετ ειναι πορτα ανοιχτη.

Απλα περιοριζεις στο μεγιστο βαθμο το κακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα...χρησιμοποιω τα 7 διοτι οπως ειπα και σε αλλα posts δεν υπαρχει υποπτη κινηση και παραξενες συνδεσεις.

Χρησιμοποιω 7 λογω εφαρμογων και προσωπικης ενασχολησης σε πολλα θεματα.

Χρησιμοποιω τα 7 διοτι μπορω να τα παραμετροποιησω οπως θελω.

 

Ωραιο το Linux αλλα προς το παρον δεν ειμαι σε φαση για τετοια μεταβαση.

Τα μετρα που ανεφερες δεν κινουνται στενα και αποκλειστικα μεσα στα ορια του λειτουργικου.

Π.χ χρησιμοποιω παντα firefox.Ποτε ΙΕ.

Χρησιμοποιω email παροχους που δεν εχουν τις γνωστες πολιτικες της ms,google κ.α.

Χρησιμοποιω ισχυρο firewall με ask to block λειτουργια.

Χρησιμοποιω virtualization.

Xρησιμοποιω adblock.

κ.ο.κ...οι δισκοι των δεδομενων μου δεν ειναι εγκαταστημενοι στο πσ μου αλλα αποσπωμενοι και παντα τους χρησιμοποιω offline.Ο δισκος του λειτουργικου μου δεν εχει τιποτε προσωπικο.Απλα το λειτουργικο.

Εμαθα να λειτουργω πριν πολλα χρονια ετσι και εγινε ρουτινα πλεον.

 

Εντελως δεν μπορεις να κρυψεις τα ιχνη σου ΟΤΙ λειτουργικο και να εχεις.Το νετ ειναι πορτα ανοιχτη.

Απλα περιοριζεις στο μεγιστο βαθμο το κακο...

 

Δεν θα σου σκάσω τη φούσκα σου και θα σε αφήσω να πιστεύεις ότι είσαι ως ένα βαθμό ασφαλής με αυτά τα "μέτρα" που έχεις πάρει. Ειδικά στο adblock με αποτελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου σκάσω τη φούσκα σου και θα σε αφήσω να πιστεύεις ότι είσαι ως ένα βαθμό ασφαλής με αυτά τα "μέτρα" που έχεις πάρει. Ειδικά στο adblock με αποτελείωσες.

Δηλαδη εσυ με Linux εισαι απροσβλητος και "ανυπαρκτος"...και σερφαρεις με browser που ειναι της NSA...

Οκ...

 

 

Δεν θα σου σκάσω τη φούσκα σου και θα σε αφήσω να πιστεύεις ότι είσαι ως ένα βαθμό ασφαλής με αυτά τα "μέτρα" που έχεις πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εσυ με Linux εισαι απροσβλητος και "ανυπαρκτος"...και σερφαρεις με browser που ειναι της NSA...

Οκ...

 

Ποτέ δεν είπα ότι κάνω κάτι τέτοιο. Άλλος ωρύεται για τη παραβίαση της ιδιωτικότητας στα 10, χρησιμοποιεί όμως λειτουργικό της ίδιας εταιρίας. Όπως έγραψα και πιο πάνω κανένας δεν είναι εντελώς offline όταν είναι στο διαδίκτυο. Όλα αυτά όμως που λες ότι κάνεις είναι  μια σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με αυτά που ανέφερα είπα πιο πάνω. Άμα έκανες όλα τα παραπάνω τότε θα σου έδινα δίκιο. Τότε όμως δεν θα ερχόσουν καν να σχολιάσεις σε θέμα για τα Windows, γιατί δεν θα ένοιαζε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είπα ότι κάνω κάτι τέτοιο. Άλλος ωρύεται για τη παραβίαση της ιδιωτικότητας στα 10, χρησιμοποιεί όμως λειτουργικό της ίδιας εταιρίας. Όπως έγραψα και πιο πάνω κανένας δεν είναι εντελώς offline όταν είναι στο διαδίκτυο. Όλα αυτά όμως που λες ότι κάνεις είναι  μια σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με αυτά που ανέφερα είπα πιο πάνω. Άμα έκανες όλα τα παραπάνω τότε θα σου έδινα δίκιο. Τότε όμως δεν θα ερχόσουν καν να σχολιάσεις σε θέμα για τα Windows, γιατί δεν θα ένοιαζε καν.

Δεν απαντας σε τιποτε...απλα με κατηγορεις οτι ωρυομαι για παραβιαση ιδιωτικοτητας.

Υφισταται ναι ή οχι;

Τα 7 ειναι το ιδιο με τα 10 και τα 8;

Εσυ τι χρησιμοποιεις και τι κανεις ακριβως για να σου δωσω το δικιο που λες;

 

Τελος οπως σου ειπα και πιο πανω(αλλα μαλλον δεν διαβαζεις τιποτε)στο πσ μου δεν εχω τιποτε προσωπικο.

Οποτε ναι...τεχνικα ειμαι offline απο την στιγμη που χρησιμοποιω αλλον browser και οχι της ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντας σε τιποτε...απλα με κατηγορεις οτι ωρυομαι για παραβιαση ιδιωτικοτητας.

Υφισταται ναι ή οχι;

Τα 7 ειναι το ιδιο με τα 10 και τα 8;

Εσυ τι χρησιμοποιεις και τι κανεις ακριβως για να σου δωσω το δικιο που λες;

 

Μίλησα για ιδιωτικότητα εγώ; Τι δίκιο να μου δώσεις; Ξέρω τι λειτουργικό χρησιμοποιώ (χρησιμοποιώ και Linux) και έχω συμβιβαστεί, ότι δεν υπάρχει ιδιωτικότητα, όσο χρησιμοποιώ λειτουργικό της MS. Όχι ότι είμαι τέρμα ασφαλής με Linux, αλλά λόγω ότι είναι open source ξέρω τι κάνει και τι δεν κάνει απο πίσω το λειτουργικό. Διάβασε τι είναι open source και θα σου λυθούν απορίες. Ξανά διάβασε τα post μου και μέχρι να καταλάβεις τι γράφω, αφού ψάξεις πρώτα τη διαφορά στα μέτρα ασφαλείας που έγραψα εγώ, σε σχέση με αυτά που ακολουθείς εσύ και θα καταλάβεις ότι δεν έχει και πολύ νόημα η ένσταση σου.

Τελος οπως σου ειπα και πιο πανω(αλλα μαλλον δεν διαβαζεις τιποτε)στο πσ μου δεν εχω τιποτε προσωπικο.

Οποτε ναι...τεχνικα ειμαι offline απο την στιγμη που χρησιμοποιω αλλον browser και οχι της ms.

 

Μια χαρά τα διαβάζω, αλλά τι να πρωτοσχολιάσω. Θα πρέπει να κάθομαι μια μέρα να γράφω. Δεν πρόκειται να χαραμίσω τσάμπα χρόνο για να σε πείσω ότι με αυτό που κάνεις, νομίζεις ότι είσαι πιο ασφαλής αλλά στην ουσία δεν έχεις κάνεις τίποτα. Είναι κρυπτογραφημένοι οι δίσκοι; Άμα είναι τότε έχεις δίκιο τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι. Άμα πάλι δεν είναι τότε μια χαρά μπορούν να έχουν πρόσβαση (malware) απο τη στιγμή που συνδέσεις τον εξωτερικό σε online υπολογιστή (έστω και μια φορά να συνδέθηκες θεωρείτε online).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για ιδιωτικότητα εγώ; Τι δίκιο να μου δώσεις; Ξέρω τι λειτουργικό χρησιμοποιώ (χρησιμοποιώ και Linux) και έχω συμβιβαστεί, ότι δεν υπάρχει ιδιωτικότητα, όσο χρησιμοποιώ λειτουργικό της MS. Όχι ότι είμαι τέρμα ασφαλής με Linux, αλλά λόγω ότι είναι open source ξέρω τι κάνει και τι δεν κάνει απο πίσω το λειτουργικό. Διάβασε τι είναι open source και θα σου λυθούν απορίες. Ξανά διάβασε τα post μου και μέχρι να καταλάβεις τι γράφω, αφού ψάξεις πρώτα τη διαφορά στα μέτρα ασφαλείας που έγραψα εγώ, σε σχέση με αυτά που ακολουθείς εσύ και θα καταλάβεις ότι δεν έχει και πολύ νόημα η ένσταση σου.

Μαλλον εσυ δεν διαβασες οτι εχω πει εγω.

Επειδη ενα λειτουργικο δεν ειναι open source δεν σημαινει οτι μπορει να συμπεριφερεται οπως θελει να στελνει και παιρνει ή να συνδεεται με καποιου ειδους stealth τεχνολογια στο νετ.

Χρησιμοποιω τα windows στο βαθμο που γνωριζω πως και με ποιον τροπο ειμαι εκτεθειμενος και το λαμβανω υποψιν μου.

Αλλα το να λες οτι τα 7 ειναι το ιδιο με τα 10 καπου εχεις χασεις την σειρα...

Με την λογικη σου να μην βαλω ουτε millenium φανταζομαι...

 

Μια χαρά τα διαβάζω, αλλά τι να πρωτοσχολιάσω. Θα πρέπει να κάθομαι μια μέρα να γράφω. Δεν πρόκειται να χαραμίσω τσάμπα χρόνο για να σε πείσω ότι με αυτό που κάνεις, νομίζεις ότι είσαι πιο ασφαλής αλλά στην ουσία δεν έχεις κάνεις τίποτα. Είναι κρυπτογραφημένοι οι δίσκοι; Άμα είναι τότε έχεις δίκιο τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι. Άμα πάλι δεν είναι τότε μια χαρά μπορούν να έχουν πρόσβαση (malware) απο τη στιγμή που συνδέσεις τον εξωτερικό σε online υπολογιστή (έστω και μια φορά να συνδέθηκες θεωρείτε online).

Ειναι κρυπτογραφημενοι και με password.

Δισκος με online συνδεση δεν μπαινει ποτε στο πσ.

Χρησιμοποιω docking Και virtualization στα windows.

 

Τελος...η δομη του ιντερνετ ειναι ετσι δομημενη που και tor να χρησιμοποιεις δεν εχει κανενα νοημα.

Εβαλες καλλωδιο ethernet;Τελος...you are out...

Ολα αυτα περι tor,hide ip Κλπ τα διαβαζω για την πλακα...Οτι χρησιμοποιεις και οπου κι αν προσπαθησει ο καθενας να κρυφτει περναει μεσα απο servers.

Αν εσυ ξερεις τι κανει ο καθε server...οκ...απλα...οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

voldemort πρωτον να σε ενημεροσω οτι τα windows δεν ειναι opensource οποτε μπορει να κανει οτι θελει χωρις να το καταλαβεις αυτο αμα πχ στηλει τα αρχεια σου στο server της microsoft πως θα το καταλαβεις? περιμενεις να σου πεταξει popup και να στο πει? και απο αυτα που γραφεις φαινετε οτι δεν εχεις ιδεα πως δουλευει το tor απλα κανε ερευνα πριν εκτεθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

voldemort πρωτον να σε ενημεροσω οτι τα windows δεν ειναι opensource οποτε μπορει να κανει οτι θελει χωρις να το καταλαβεις αυτο αμα πχ στηλει τα αρχεια σου στο server της microsoft πως θα το καταλαβεις? περιμενεις να σου πεταξει popup και να στο πει? και απο αυτα που γραφεις φαινετε οτι δεν εχεις ιδεα πως δουλευει το tor απλα κανε ερευνα πριν εκτεθεις

Πρωτον.

Που ειπα εγω οτι τα windows ειναι open source;

Δευτερον.

Οι debbugers,sniffers και τα firewall χρησιμοποιουνε το Hardware και τα drivers που χρησιμοποιουνε και τα windows.

Πως λοιπον δεν θα καταλαβω εγω τι φευγει και ερχεται χωρις να το καταλαβω;

Επειδη εσυ ξερεις προφανως πως δουλευει το tor για πες μου αφου δεν ξερω εγω τι κανει και πως δουλευει αφου εκτιθεμαι κιολας...

 

"

Is Tor secure?

Good question! Security and anonymity go hand in hand on the Internet. As an online anonymizer, Tor was designed to be secure.

However, documents leaked by former National Security Agency (NSA) contractor Edward Snowden show that the NSA has tried to crack, infiltrate or weaken any encryption that the agency does not itself control.

In light of this news, nearly all independent encryption and online communication services have become suspect, including Tor."

 

Εκτιθεμαι ανεπανορθωτα... :P

 

http://www.tomsguide.com/us/what-is-tor-faq,news-17754.html

 

Σου δινω και το λινκ διοτι απ'οτι καταλαβα το νετ σημερα μερικοι νομιζουν οτι ειναι αποκλειστικοτητα τους και μας την λενε κιολας. ^_^

 

http://malwaretips.com/threads/is-tor-really-anonymous-and-secure.44096/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω όσους πήραν το μήνυμα της αναβάθμισης σε 10 και την έκαναν, αν αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα που ξεπερνιούνται εύκολα ή όχι;

 

Διαβάζω πολλά posts για πισωγύρισμα στα 7 και γι' αυτό ρωτάω.

ολα καλα προς το παρον,εγω που ειχα προβλημα με καποιες ενημερωσεις πλεον δεν εχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...