Προς το περιεχόμενο

Μία πρώτη ματιά στο BlackBerry “Venice” με το sliding QWERTY keyboard


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, αν το χρησιμοποιεί μόνο η blackberry δεν το λες και "μαζικότητα" :P :D

Μα η BlackBerry ποτέ δεν ήταν μέρος της "μάζας", είχε πάντα το δικό της ξεχωριστό κοινό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον Steve από πανω αφηνω ασχολίαστο το ποιος χρειάζεται πλεον το stylus (βλ. note) και την πατεντα για την οθόνη (και τα δύο κοντά στο 7ο λεπτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η BlackBerry ποτέ δεν ήταν μέρος της "μάζας", είχε πάντα το δικό της ξεχωριστό κοινό

Το ξέρω και συμφωνώ. Η παρατήρησή μου ήταν ότι δεν πρόκειται να ξαναδούμε κάτι τέτοιο μαζικά από όλους τους κατασκευαστές. Όπως πιο παλιά που όλα τα κινητά είχαν πλήκτρα, ή όπως τώρα που όλα έχουν οθόνη αφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεστε λίγο. Ίσως να έχετε στο μυαλό σας το ελληνικό κοινό, αλλά τσεκάρετε λίγο τα ποσοστά της BB στο Αμέρικα τα καλά της χρόνια και ξανασκεφτείτε αν ήταν μέρος της μάζας ή ήταν niche εταιρεία. Λίγο διάβασμα ιστορίας δεν βλάπτει.

 

Στο θέμα μας, όπως είχα πει και σε προηγούμενο thread, το Android είναι η τελευταία ευκαιρία της ΒΒ να μην κλείσει. Αν καταφέρει να συνδυάσει τη χρηστικότητα του BB10 με τις εφαρμογές της Google και την πρόσβαση στο Play Store natively και όχι μέσω emulator, τότε θα τα πάει καλά. Αρκεί να καταφέρει να απαγκιστρωθεί από το πάλαι ποτέ ένδοξο παρελθόν της και να ξέχασε το physical keyboard. (κράξτε όσο θέλετε, τα γεγονότα είναι γεγονότα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και ειναι γραφομηχανη και ολοι οι επαγγελματιες σας επιασε μια συγκινηση  .. ωραιο ειναι ..αλλα το φυσικαλ πληκτρολογιο δεν εχει κανα νοημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ξέχασε το physical keyboard. (κράξτε όσο θέλετε, τα γεγονότα είναι γεγονότα)

 

<p>physical keyboards<οθονη αφης δεν ξερω τη σας αρεσει στο μικρο keyboard στο κινητο.... Ναι σε pc σιγουρα καλυτερα το keyboard αλλα σε κινητο με τιποτα.</p>

 

λες και ειναι γραφομηχανη και ολοι οι επαγγελματιες σας επιασε μια συγκινηση  .. ωραιο ειναι ..αλλα το φυσικαλ πληκτρολογιο δεν εχει κανα νοημα 

 

Επειδή δεν το χρειάζεστε εσείς δεν σημαίνει ότι δεν το χρειάζεται κανένας. Βγήκαν να καλύψουν μία συγκεκριμένη ανάγκη και ένα συγκεκριμένο κοινό. Αν δεν έχετε την απαραίτητη νοημοσύνη να το καταλάβετε μη κράζετε και μη γενικεύετε τις δικές σας ανάγκες.

 

Δεν είναι Apple να βγάζει ένα, ξαναλέω ένα κινητό και ξαφνικά από το touch να το γυρίσει σε hardware.

 

Με την ίδια λογική ας μην βγαίνουν αναπηρικά αυτοκίνητα επειδή τα χρειάζονται μόνο το 1% του πληθυσμού, ή με την ίδια λογική εγώ είμαι βλάκας που έχω 13άρι portege για φορητότητα και το κουβαλάω παντού λόγω εταιρίας και εσυ είσαι βλάκας με το 17αρι που ζυγίζει 4 κιλά. 

 

Συνέλθετε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν καταλαβαίνω πως ενοχλεί το πληκτρολόγιο αφου εξαφανίζεται και μπορείς να χρησιμοποιήσεις την οθόνη οπως τα υπόλοιπα tabletophona.

Σας εφαγε χωρο απο την μπαταρία για αυτό το κράζετε? Μόνο που τα σχόλια καμία σχέση είχαν με την μπαταρία....

Τελος πάντων αμα βλέπεται μονο το δέντρο(πληκτρολόγιο) και χάνεται το δάσος (συνολικά το κινητο),πάσχετε από tunnel vision....περαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το χρειάζεστε εσείς δεν σημαίνει ότι δεν το χρειάζεται κανένας. Βγήκαν να καλύψουν μία συγκεκριμένη ανάγκη και ένα συγκεκριμένο κοινό. Αν δεν έχετε την απαραίτητη νοημοσύνη να το καταλάβετε μη κράζετε και μη γενικεύετε τις δικές σας ανάγκες.

 

Δεν είναι Apple να βγάζει ένα, ξαναλέω ένα κινητό και ξαφνικά από το touch να το γυρίσει σε hardware.

 

Με την ίδια λογική ας μην βγαίνουν αναπηρικά αυτοκίνητα επειδή τα χρειάζονται μόνο το 1% του πληθυσμού, ή με την ίδια λογική εγώ είμαι βλάκας που έχω 13άρι portege για φορητότητα και το κουβαλάω παντού λόγω εταιρίας και εσυ είσαι βλάκας με το 17αρι που ζυγίζει 4 κιλά.

 

Συνέλθετε.

Σύνελθε εσύ και κατάλαβε τι διαβάζεις. Το γράφω και πιο πάνω, για να επανέλθει η εταιρεία και να ανακάμψει, πρέπει να απευθυνθεί σε μεγάλο κοινό και όχι στο 0,01% που θέλει physical keyboard. Και αντ' αυτού τι κάνει; Έχει παρουσιάσει δυο touch συσκευές το '13 (Ζ10, Ζ30) και όλες οι υπόλοιπες από κει και μετά είναι με πληκτρολόγιο. Ένα σωστό phablet δεν έχει παρουσιάσει και πήγε και έβγαλε το Passport με 1:1 οθόνη. Ακόμα στο παρελθόν ζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο ειναι! αλλα ισως θ μ αρεσε πιο πολυ να ανοιγει προς το πλαι το πληκτρολογιο καρα προς τα κατω (σαν το Ν97) βεβαια δεν ξερω αν γινοταν αυτο κατα ποσο θα ηταν δυνατο να διατηρηθει ο λεπτος σχεδιασμος του... απλα οπως ειναι τωρα εχω την αισθηση πως αν το πιανεις απο το πληκτρολογιο για να γραψεις θα σε παιρνει το βαρος και θα φευγει το κινητο πισω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχει Android εύχομαι να πατώσει.

 

Η ΒΒ έχει το δικό της λειτουργικό και αυτό την κάνει ξεχωριστή. Τώρα θα παλεύει με τους Κινέζους και την Samsung. Θα είναι άλλος ένας κατασκευαστής από τον σωρό του android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...