Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά, το Amazon δεν δεχόταν ποτέ Paypal. Γενικά όμως δεν έχει πρόβλημα με πιστωτικές κάθε είδους, με καλύτερη ίσως λύση τις virtual prepaid που πλέον βγάζουν οι περισσότερες τράπεζες.

 

 

Προσθέτω, από προσωπική εμπειρία, ότι περνάνε άνετα και οι Alpha/Amex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν δεν έχεις άλλη κάρτα και κάποιο γνωστό/φίλο να σου στείλει χρήματα με τις μεθόδους Request/Send Money, οι μόνες λύσεις είναι είτε με σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού είτε με τις κάρτες τύπου Revolut κλπ αλλά σχετικές πληροφορίες θα βρεις στα αντίστοιχα νήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω, από προσωπική εμπειρία, ότι περνάνε άνετα και οι Alpha/Amex

 

επιβεβαιώνω και εγώ πως με απλή χρεωστική Alpha (Visa) γινεται κανονικά αγορά απο Amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέθοδος που περιγράφεται παρακάτω, αφορά τους χρήστες αυτούς που επιθυμούν να κάνουν ηλεκτρονικές αγορές από το Internet κάνοντας χρήση του πολύ γνωστού Paypal.

 

Μέθοδος "Request Money" (χρήση ενός μόνο λογαριασμού Paypal)

 

1. Μπαίνεις στον λογαριασμό Paypal που έχεις (Log In -> My Paypal).

2. Πηγαίνεις στην καρτέλα "Request Money" στο πάνω μέρος της σελίδας.

3. Κάνεις κλικ στο κουμπί "Request Money" που βρίσκεται λίγο πιο κάτω (ένα κουμπί με ένα σάκο με το $ ζωγραφισμένο πάνω του)

4. Στο πεδίο "Recipient's email address" εισάγεις ένα email το οποίο είναι πραγματικό και στο οποίο έχεις πρόσβαση και θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι διαφορετικό από αυτό που είναι δηλωμένο στον λογαριασμό σου στο paypal.

5. Εισάγεις το ποσό που ζητάς να λάβεις και το αν είναι ευρώ ή κάποιο άλλο νόμισμα (διαλέγεις ευρώ).

6. Στην επιλογή "Request payment for" διαλέγεις "Goods" και πατάς το κουμπί "continue".

7. Στην επόμενη σελίδα, για λόγους ασφαλείας, Θα σου ζητηθεί να εισάγεις ένα κωδικό επιβεβαίωσης και μετά πατάς το κουμπί "continue".

8. Στην επόμενη σελίδα, πατάς το κουμπί "Request Money".

 

Τη στιγμή αυτή, το Paypal αποστέλλει ένα email σ' αυτόν που ζητάει τα χρήματα (κύριο email που είναι δηλωμένο στο Paypal) και άλλο ένα email σ' αυτόν που θα δώσει τα χρήματα (το email που έδωσες στο βήμα 4). Φυσικά και τα 2 αυτά πρόσωπα είστε εσείς!

Τσεκάρετε λοιπόν τους 2 λογαριασμούς αλληλογραφίας και θα δείτε να σας περιμένει από ένα μήνυμα από το paypal στον καθένα.

 

9. Στο μήνυμα που ήρθε στο νέο email (του βήματος 4), υπάρχει ένα κίτρινο κουμπί "Pay Now". Πατήστε το!

10. Στην σελίδα του paypal που θα σας μεταφέρει (φαίνεται το ποσό που ζητάτε κτλ), πατήστε το κουμπί "continue".

11. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ το κουμπί "Log In", αλλά πατήστε παρακάτω την επιλογή "pay with my credit or debit card"!!!

12. Εισάγετε ΟΛΑ τα στοιχεία της κάρτας που σας ζητούνται και πατήστε το κουμπί "Review and Continue". (Μπορείτε να δηλώσετε την χρεωστική ή πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα που έχετε. Αν δεν γίνει δεκτή κάποια από τις κάρτες σας, επαναλάβετε την διαδικασία με κάποια άλλη κάρτα).

13. Τελευταίο βήμα: Πατήστε το κουμπί "Pay Now" και... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Ο εαυτός σας... σας χάρισε τα χρήματα που του ζητήσατε!!!

 

Κάντε "Log in" στον λογαριασμό σας στο Paypal και θα δείτε να σας περιμένουν τα χρήματα που ζητήσατε (Paypal balance)... εκτός από το "νταβατζηλίκι" που χρεώνει το paypal. (Σε άλλο νήμα γίνεται ειδική αναφορά στο πόσο είναι η προμήθεια που παρακρατείται).

 

Τώρα που στο balance (υπόλοιπο) υπάρχουν χρήματα, δεν μπορεί να σας σταματήσει κανείς!

 

Καλές Αγορές

 

 

Υ.Γ (Η μέθοδος με τους 2 λογαριασμούς Paypal, είναι μία άλλη μέθοδος που δουλεύει εξίσου καλά. Εδώ όμως γίνεται αναφορά μόνο στη μέθοδο με τον ένα λογαριασμό Paypal.)

 

Έφτιαξα πρόσφατα λογαριασμό στο paypal και δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω την κάρτα μου (visa)..μπορώ με αυτό τον τρόπο να έχω λεφτά στο paypal και να κάνω αγορές από το εξωτερικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,σημερα μου παρουσιαστηκε το γνωστο προβλημα ( We're sorry, we couldn't complete your purchase using card Visa x-6009, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment. )με χρεωστικη πειραιως,ενω εχω κανει πολλες αγορες την τελευταια εβδομαδα.

ετυχε και σε κανεναν αλλο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα πρόσφατα λογαριασμό στο paypal και δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω την κάρτα μου (visa)..μπορώ με αυτό τον τρόπο να έχω λεφτά στο paypal και να κάνω αγορές από το εξωτερικό ?

 

Μπορείς να φορτώσεις το balance με α) τις μεθόδους Request/Send Money που έχουν προμήθεια 3,4%+0,35€, β) τη σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού με την οποία πληρώνεις προμήθεια μόνο 1€ στην τράπεζά σου (e-banking), και γ) με κάρτες τύπου revolut κλπ που μπορείς να διαβάσεις στα αντίστοιχα νήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φορτώσεις το balance με α) τις μεθόδους Request/Send Money που έχουν προμήθεια 3,4%+0,35€, β) τη σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού με την οποία πληρώνεις προμήθεια μόνο 1€ στην τράπεζά σου (e-banking), και γ) με κάρτες τύπου revolut κλπ που μπορείς να διαβάσεις στα αντίστοιχα νήματα.

To β πως το κανεις??

Δηλαδη μπορεις να φορτωσεις το balance??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα CC, το paypal κλείδωσε τη σχετική διαδικασία του Add a Bank Account και για να την ξεκλειδώσει πρέπει είτε να τηλεφωνήσεις στην Ιρλανδία (ο αριθμός στο Call Us) είτε να ακολουθήσεις τη διαδικασία που έχω κάνει και έχω περιγράψει εδώ σελ 594 post #8897.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά προσπαθώ να αγοράσω κάτι με paypal και μου βγάζει συνέχεια αυτό το μηνυμα :

 

Error

We can't process your payment right now, so please try again later. We're sorry for the inconvenience.

 

Γιατί γίνεται αυτό?Βασικά πως λύνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μια κάρτα στο paypal ή περισσότερες και ποιο είδος;

Έχεις προσπαθήσει να αλλάξεις κύρια (primary) κάρτα;

Δεν έχω προσθέσει ακόμη κάρτα.

Είχα στείλει με request money το ποσό των 5 ευρώ.

Στο paypal ηρθαν κανονικά τα χρήματα.

Αυτό που θέλω να αγοράσω είναι σε δολάρια, πήγα στο paypal και έκανα change primary, έστειλα και ένα ποσό στο balance του δολαριου αλλά και πάλι τίποτα.

Βασικά δεν ξέρω αν οσα εκανα είχαν νόημα, δοκιμές έκανα.

Μήπως φταίει που δεν έχω βάλει ακόμη κάποια χρεωστική?

Μόλις πρόσθεσα πάντως μια visa της πειραιώς και περιμένω τον 4ψηφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινήσεις που έκανες λιγόστεψαν το συνολικό που που είχες διαθέσιμο (5€).

 

Το paypal έχει εξ ορισμού ρυθμίσει να κάνει αυτό τη μετατροπή των νομισμάτων με ισοτιμία που είναι ακριβότερη από την τρέχουσα.

Συνήθως, και αφού έχουμε προσθέσει κάρτα/ες, αλλάζουμε τη ρύθμιση αυτή πηγαίνοντας Profilw/My money/My preapproved payments/ /Update/Set Available Funding Sources και στην κάρτα πατώντας Conersion Options περνάς σε νέα καρτέλα όπου αλλάζεις την προεπιλεγμένη επιλογή στην "Bill me ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...