Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασε το πρώτο post, όλα αναγράφονται εκεί. Goods και Request Money. Αυτό για τις 21 μέρες δεν το κατάλαβα, μόλις γίνει η μεταφορά τα χρήματα είναι άμεσα διαθέσιμα στο balance. Νομίζω πως ο makfil τα έχει ήδη εξηγήσει πάμπολλες φορές.

 

 

Όχι, δεν είναι έτσι ακριβώς, τώρα πλέον, μετά την αλόγιστη χρήση της Request, ακόμη και από την ίδια κάρτα.

Η μέθοδος δούλεψε πολύ καλά από το καλοκαίρι αλλά τελευταία έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά δέσμευσης των χρημάτων για 21 μέρες, επειδή το payapl θεωρεί ότι είναι συναλλαγή μεταξύ πωλητή και αγοραστή και περιμένει να περάσει το διάστημα της υπαναχώρησης.

 

Η Send Money δεν έχει αυτό τον περιορισμό και χρησιμοποιούμε την επιλογή "to family & friends".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, δεν είναι έτσι ακριβώς, τώρα πλέον, μετά την αλόγιστη χρήση της Request, ακόμη και από την ίδια κάρτα.

Η μέθοδος δούλεψε πολύ καλά από το καλοκαίρι αλλά τελευταία έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά δέσμευσης των χρημάτων για 21 μέρες, επειδή το payapl θεωρεί ότι είναι συναλλαγή μεταξύ πωλητή και αγοραστή και περιμένει να περάσει το διάστημα της υπαναχώρησης.

 

Η Send Money δεν έχει αυτό τον περιορισμό και χρησιμοποιούμε την επιλογή "to family & friends".

αρα για πιο σιγουρα send money με 2 λογαριασμους paypal;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορτώνουμε το Balance είτε με Send είτε με top up από ΙΒΑΝ που έχουμε συνδέσει στο paypal είτε με αποστολή χρημάτων από άλλο balance.

πιο προσιτο θεωρω το send noney.χρειαζονται 2 paypal ετσι;το request money για σενα πιο αρνητικο εχει σε σχεση με το send money;το οτι μπορει να δεσμευσει τα χρηματα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθεια με δυο καρτες...αποτυχια...

You cannot use an e-mail address or card number that belongs to an existing PayPal account. If you have a PayPal account, please log in. If you don't, please change the e-mail address or card number and try again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα παραπάνω

 

 

Όχι, δεν είναι έτσι ακριβώς, τώρα πλέον, μετά την αλόγιστη χρήση της Request, ακόμη και από την ίδια κάρτα.

 

 

και εσύ προσπάθησες να στείλεις χρήματα από την ίδια κάρτα ;ή το ίδιο email που έχεις στο paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα παραπάνω

 

 

 

και εσύ προσπάθησες να στείλεις χρήματα από την ίδια κάρτα ;ή το ίδιο email που έχεις στο paypal;

ναι φιλε οι καρτες που εβαλα ηταν αυτες που ειχα αποτυχημενα πρoπαθησει απο το paypal μου.αλλα δεν τις ειχα συνδεδεμενες.απλες προσπαθειες ειχα κανει... μολις εφτιαξα νεο paypal καινουργιο και προσπαθησα μαυτο να κανω send money στο κανονικο μου το παλιο...παλι αποτυχια..we are sorry but this card cant be linked to aditional paypal accounts...

μπορεις να με βοηθησεις τι φταει;οι καρτες ειναι alpha enter visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσικό και αναμενόμενο, αφού είχες ήδη προσπαθήσει με την ίδια (νέα) κάρτα.

Η νέα κάρτα είναι στο όνομά σου ή σε όνομα τρίτου;

Έχεις συμπληρώσει σωστά όλα τα στοιχεία στο νέο λογαριασμό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειχα διαβασει τοσα πολλα και τελικα μπερδευτηκα...στην αρχη προσπαθησα με request money.στο μεηλ μου το δευτερο στο οποιο εστειλα τα χρηματα ειχα αλλο ονοματεπωνυμο αποτι η καρτα.στον συνδεσμο που πατησα που μου ρθε mail εκανακανονικα την διαδικασια και για καρτα εβαλα αυτην που ειχα στο paypal(οχι συνδεδεμενη απλεςπροσπαθειες ειχα κανει αποτυχημενες...)στοιχεια εβαλα τα σωστα της καρτας πιστευω αυτο σωστο ηταν.δυο καρτες ισαριθμες αποτυχιες...επειτα προσπαθησα τον δευτερο τροπο.εφτιαξα νεο paypal.(κατα ενα περιεργο τροπο εμφανιστηκε το παλιο περιβαλον paypal)κιετσι πηγα κατευθειαν send money στο παλιο paypal.καρτα εβαλα παλι αυτη που ειχα προσπαθησει παλαιοτερα στο παλιο paypal...στονομαμου οι καρτες.υπαρχει λυση φιλε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος

Πηρα τηλ και μου συνδεσαν το λογαριασμο και ετσι μπορω να βαζω λεφτα απο αυτον

 

 

Θα λύσεις, βέβαια, το πρόβλημα αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι έχοντας χρήματα στο balance, οι αγορές σου (εσωτερικού/εξωτερικού) θα γίνονται από αυτά και, όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα, το paypal θα κάνει αναγκαστικά τη μετατροπή με την ασύμφορη ισοτιμία του.

 

Αυτό είναι, μάλλον, το μειονέκτημα αυτής τη μεθόδου.

 

 

Φιλε ειχα διαβασει τοσα πολλα και τελικα μπερδευτηκα...στην αρχη προσπαθησα με request money.στο μεηλ μου το δευτερο στο οποιο εστειλα τα χρηματα ειχα αλλο ονοματεπωνυμο αποτι η καρτα.στον συνδεσμο που πατησα που μου ρθε mail εκανακανονικα την διαδικασια και για καρτα εβαλα αυτην που ειχα στο paypal(οχι συνδεδεμενη απλεςπροσπαθειες ειχα κανει αποτυχημενες...)στοιχεια εβαλα τα σωστα της καρτας πιστευω αυτο σωστο ηταν.δυο καρτες ισαριθμες αποτυχιες...επειτα προσπαθησα τον δευτερο τροπο.εφτιαξα νεο paypal.(κατα ενα περιεργο τροπο εμφανιστηκε το παλιο περιβαλον paypal)κιετσι πηγα κατευθειαν send money στο παλιο paypal.καρτα εβαλα παλι αυτη που ειχα προσπαθησει παλαιοτερα στο παλιο paypal...στονομαμου οι καρτες.υπαρχει λυση φιλε;;;

 

 

Έχω μπερδευτεί και εγώ με όλα όσα γράφεις και δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να ξεμπλέξεις από αυτά τα μπερδέματα που κατάφερες να δημιουργήσεις.

 

Η λύση που προτείνω είναι να κρατήσεις τον κύριο λογαριασμό με την κάρτα που είχες βάλει και να βρεις ένα φίλο/γνωστό/συγγενή που να έχει paypal για να σου στείλει το ποσό που θέλεις (και θα του δώσεις) είτε με τη μέθοδο balance to balance (ανέξοδη) είτε με τη μέθοδο Send.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα λύσεις, βέβαια, το πρόβλημα αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι έχοντας χρήματα στο balance, οι αγορές σου (εσωτερικού/εξωτερικού) θα γίνονται από αυτά και, όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα, το paypal θα κάνει αναγκαστικά τη μετατροπή με την ασύμφορη ισοτιμία του.

 

Αυτό είναι, μάλλον, το μειονέκτημα αυτής τη μεθόδου.

 

 

 

 

 

Έχω μπερδευτεί και εγώ με όλα όσα γράφεις και δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να ξεμπλέξεις από αυτά τα μπερδέματα που κατάφερες να δημιουργήσεις.

 

Η λύση που προτείνω είναι να κρατήσεις τον κύριο λογαριασμό με την κάρτα που είχες βάλει και να βρεις ένα φίλο/γνωστό/συγγενή που να έχει paypal για να σου στείλει το ποσό που θέλεις (και θα του δώσεις) είτε με τη μέθοδο balance to balance (ανέξοδη) είτε με τη μέθοδο Send.

σευχαριστω πολυ φιλε μου...το καταλαβαινω σε μπερδεψα.κοιτα εγω το paypal το φτιαξα πριν 10 μερες.εκανα 2 παραγγελιες με 2 καρτες alpha visa enter.για 3 μερες ηταν pending και μετα cancelled.να σε ρωτησω θεωρητικα αυτες οι καρτες ειναι <<καμμενες>>;εννοω εχουν συνδεθει με το paypal μου και ακυρωνονται οτι καινα κανω;γιαπαραδειγμα εγω προσπαθησα να κανω request money απο το paypal μου σενα e mail και οταν ακολουθησα την διαδικασια εβαλα αυτες τις καρτες;γιαυτο λογικα δεν τις δεχτηκε; Επεξ/σία από patras7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος

Πηρα τηλ και μου συνδεσαν το λογαριασμο και ετσι μπορω να βαζω λεφτα απο αυτον

συνδεση λογαριασμου για να γινει δεν χρειαζεται ναχεις webbanking;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεση λογαριασμου για να γινει δεν χρειαζεται ναχεις webbanking;

To webbanking χρειαζεται μετα τη συνδεση για να κανεις το έμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...