Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι παρατήρησα στην σελίδα της Paypal λύπει η δυνατότητα επιλογής ενός από τους λογαριασμούς που είναι συνδεδεμένοι με την υπάρχουσα κάρτα.

 

Έχει τύχει σε κανένα άλλο αυτό το θέμα;

 

Δεν δίνει και δεν θα μπορούσε ποτέ να δίνει τέτοια δυνατότητα. Ούτε το Paypal ούτε κανείς άλλος αντίστοιχος φορέας πληρωμών. Ένας λογαριασμός στην debit σου είναι χαρακτηρισμένος ως κύριος και από αυτόν τραβάει λεφτά για να πληρώσει οπουδήποτε. Αν έχεις και άλλον/άλλους συνδεδεμένους, πας στο winbank και αλλάζεις την επιλογή και θέτεις ως κύριο κάποιον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 μυνηματα ποιο πανω γραφω την εμπειρια μου.δες μηπως σε βοηθησει.

 

Ναι ρε συ τα διάβασα όντως, αλλά να ρωτήσω, ο δεύτερος λογαριασμός θα πρέπει να είναι real... Δηλαδή βάζω πάλι τα κανονικά μου στοιχεία; Δυο λογαριασμούς pp στο ίδιο ονοματεπώνυμο/διεύθυνση κλπ αλλά με διαφορετικές κάρτες;;;

 

Γιατί η κάρτα που θα προσθέσω στον δεύτερο είναι στο όνομα μου.

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54216397

 

Βρ'ηκα αυτό...

 

Εδώ ο φίλος λέει

 

2) Φτιάξτε 2ο paypal account (Μη συνδέσετε καμία κάρτα εκεί...τίποτα...απλά επιβεβαιώστε τη δνση email σας και τα security questions)

3) Όταν φτιάξουμε το 2ο paypal account, πηγαίνουμε πίσω στο 1ο και βρίσκουμε το send money

 

 

Δλδ από το καινούριο θα στείλουμε στο παλιό και στο καινούριο δεν θα συνδέσουμε καμία καρτα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ από την αρχή του CC έκανα μια χαρά τις αγορές με τον οδηγό από πάνω, εδώ και 2 μέρες έχω πρόβλημα μεγάλο.

Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η χρήση της κάρτας (Πειραιώς).

Η μόνη αλλαγή που έχω κάνει όσον αφορά τον λογαριασμό και την κάρτα στην Πειραιώς ήταν ότι επειδή μια κάρτα από λογαριασμό της Αγροτικής έληξε, μου συνδέσαν και τον λογαριασμό της Αγροτικής στην ίδια κάρτα με της Πειραιώς.

 

Απ' ότι παρατήρησα στην σελίδα της Paypal λύπει η δυνατότητα επιλογής ενός από τους λογαριασμούς που είναι συνδεδεμένοι με την υπάρχουσα κάρτα.

 

Έχει τύχει σε κανένα άλλο αυτό το θέμα;

 

Η σειρά των λογαριασμών που είναι συνδεδεμένοι σε μια χρεωστική είναι καθορισμένη με αριθμούς 1, 2, 3 κλπ. Όταν πας σε ΑΤΜ για να σηκώσεις χρήματα σε ρωτάει από ποιον θέλεις να σηκώσεις και εξ ορισμού ο 1ος είναι ο βασικός για ανάληψη και απ' αυτόν θα πάρει το paypal στις αγορές που κάνεις από το εξωτερικό.

 

Επομένως, δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν περνάει η κάρτα.και μάλλον οφείλεται στο paypal δεδομένου ότι η μέθοδος αυτή λειτουργεί για τη συναλλαγή μεταξύ πωλητή και αγοραστή, ανεξάρτητα αν εμείς την εκμεταλλευτήκαμε από τον ΙΟΥΛ 2015 για να ξεπεράσουμε το πρόβλημα των CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να στείλω χρήματα στον αρχικό μου λογαριασμό στο pp χρησιμοποιώντας το send money.

 

Έκανα ένα δεύτερο λογαριασμό στο pp (διαφορετικό email και browser) και όταν πατάω το ποσό για να το στείλω στο πρώτο λογαριασμό μου μου βγάζει να προσθέσω την κάρτα...

 

Πρέπει αναγκαστικά να συνδέσω την κάρτα;;; Mήπως κάνω κάτι λάθος; Γιατί κάποιοι λένε ότι δεν προσθέτεις κάρτα στο pp απλά σου βάζει να συμπληρώσεις από ποια κάρτα θα γίνει η πληρωμή...

 

Add a card

To complete this payment, add a debit or credit card to your PayPal account or Update your Credit Card or Debit Card.

Add a card with Visa or MasterCard logo to start shopping or send money to friends or family with PayPal. Remember to enter your card number without any additional spaces, dashes or other symbols.

pixel.gif

Number of cards active on your account: 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα στείλεις χρήματα από λογαριασμό του paypal (ανεξάρτητα αν είναι δικός ου και έχεις και άλλον), εάν δεν έχεις χρήματα στο balance ή κάρτα συνδεδεμένη;

 

Η λογική του Send Money είναι η μεταφορά χρημάτων μεταξύ φίλων ή γνωστών, έξω από τις διαδικασίες της μεθόδου Request που προορίζεται για συναλλαγές μεταξύ πωλητή-αγοραστή.

 

Χρειάζεται, λοιπόν, να συνδεθεί κάρτα, αφού δεν έχεις χρήματα στο balance, και από αυτή θα στείλεις χρήματα στο φίλο (στον εαυτό σου) μέσω του email του βασικού σου λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, μολις τα κατάφερα κ έβαλα χρήματα στο balance!!!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

Να ρωτήσω μόνο κάτι... Απ ότι βλέπω στο καινούριο λογαριασμό η κάρτα αυτή συνδέθηκε με το λογαριασμό μου... Είναι λογικό αυτό;; Δλδ να την αφήσω εκεί ή να την αφαιρέσω;

 

Τα ρωτάω αυτά γιατί κάποιοι γράφουνε ότι δεν συνδέουν την κάρτα σο pp απλά τη χρησιμοποιούν μόνο για να στέλνουν χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα δούλευαν όλες οι μέθοδοι στην αρχή. Τώρα δεν δουλεύει ούτε request (Denied by issuer) oύτε με top up (You cannot add a bank at this time). Tα έχουν κλειδώσει όλα ή μου φαίνεται;Τι ταλαιπωρία ρε πούστη μου κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση ΙΒΑΝ είναι κλειδωμένη από την αρχή των CC.

Ξεκλειδώνει είτε με τηλεφώνημα (άμεσο αποτέλεσμα) είτε με μήνυμα στο οποίο θα γράψεις  ότι θέλεις να συνδέσεις τον συγκεκριμένο ΙΒΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω verified λογαριασμο στο paypal απο το 2008 περιπου

παντα ψωνιζα ειτε μεσω ebay (Αμερικανικο κυριως) ειτε απο ξενα σαιτ εξωτερικου που δεχοτανε πληρωμες μεσω paypal

ερωτηση:

τωρα που θελω να κανω αγορα αντικειμενου απο ιδιωτη (οχι εμπορο κτλ) που πουλαει κατι σε μια ξενη ιστοσελιδα (αγγελιων) ,ειναι ασφαλες ή οχι?

το χει κανει καποιος απο δω?

σε περιπτωση που κατι παει στραβα μπορει καποιος να κανει claim για επιστροφη χρηματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς, να αγοράσεις με κάρτα και όχι μέσω paypal;

Εάν ναι, δεν έχεις την προστασία του Paypal για dispute, refund κλπ.

οχι εννοω πληρωμη μεσω παυπαλ αλλα εκτος απο ebay, με τσεκαρισμενο ομως το πλαισιο για goods (αγαθα) κ οχι σαν gift κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...