Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορείς να αγοράσεις αλλά να ξέρεις ότι, φορτώνοντας το balance, έστω και με προμήθεια της τράπεζας 1€ για κάθε έμβασμα, 1) ξεχνάς τη χρήση των καρτών που έχεις συνδέσει, ακόμη και για το εσωτερικό (πληρωμή κινητού κλπ) και 2) στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα θα κάνει υποχρεωτικά τη μετατροπή του νομίσματος το paypal, με την ασύμφορη ισοτιμία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα μπορείς να αγοράσεις αλλά να ξέρεις ότι, φορτώνοντας το balance, έστω και με προμήθεια της τράπεζας 1€ για κάθε έμβασμα, 1) ξεχνάς τη χρήση των καρτών που έχεις συνδέσει, ακόμη και για το εσωτερικό (πληρωμή κινητού κλπ) και 2) στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα θα κάνει υποχρεωτικά τη μετατροπή του νομίσματος το paypal, με την ασύμφορη ισοτιμία του.

 

Μονο στο ΑΤΜ χρησιμοποιω την καρτα, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γτ μετα δεν γινετε να την χρησιμοποιησω. Για το 2 να πω πως τωρα εμαθα μεσα απο τον οδηγο σου γτ τοσα χρονια στις αγορες μου στην τελικη πληρωμη στο paypal εβγαινε μεγαλυτερο το ποσο απο αυτο που ελεγε το site. τωρα το αλλαξα σε "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" αν και μαλλον δεν παιζει καποιο ρολο πλεον, ετσι? οποτε θα τηλεφωνησω να μου συνδεσουν το λογαριασμο αλλα πως θα φορτώσω το balance? Νομιζω οτι ειναι κλειδωμενο το Top Up σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο ΑΤΜ χρησιμοποιω την καρτα, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γτ μετα δεν γινετε να την χρησιμοποιησω. Για το 2 να πω πως τωρα εμαθα μεσα απο τον οδηγο σου γτ τοσα χρονια στις αγορες μου στην τελικη πληρωμη στο paypal εβγαινε μεγαλυτερο το ποσο απο αυτο που ελεγε το site. τωρα το αλλαξα σε "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" αν και μαλλον δεν παιζει καποιο ρολο πλεον, ετσι? οποτε θα τηλεφωνησω να μου συνδεσουν το λογαριασμο αλλα πως θα φορτώσω το balance? Νομιζω οτι ειναι κλειδωμενο το Top Up σωστα?

 

Στέλνοντας εμβασμα στο λογαριασμό του paypal φορτώνεις το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο ΑΤΜ χρησιμοποιω την καρτα, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γτ μετα δεν γινετε να την χρησιμοποιησω. Για το 2 να πω πως τωρα εμαθα μεσα απο τον οδηγο σου γτ τοσα χρονια στις αγορες μου στην τελικη πληρωμη στο paypal εβγαινε μεγαλυτερο το ποσο απο αυτο που ελεγε το site. τωρα το αλλαξα σε "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" αν και μαλλον δεν παιζει καποιο ρολο πλεον, ετσι? οποτε θα τηλεφωνησω να μου συνδεσουν το λογαριασμο αλλα πως θα φορτώσω το balance? Νομιζω οτι ειναι κλειδωμενο το Top Up σωστα?

 

 

"Bill me in the currency listed on the seller's invoice"

Θυμάσαι που ακριβώς είναι αυτή η επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο ΑΤΜ χρησιμοποιω την καρτα, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γτ μετα δεν γινετε να την χρησιμοποιησω. Για το 2 να πω πως τωρα εμαθα μεσα απο τον οδηγο σου γτ τοσα χρονια στις αγορες μου στην τελικη πληρωμη στο paypal εβγαινε μεγαλυτερο το ποσο απο αυτο που ελεγε το site. τωρα το αλλαξα σε "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" αν και μαλλον δεν παιζει καποιο ρολο πλεον, ετσι? οποτε θα τηλεφωνησω να μου συνδεσουν το λογαριασμο αλλα πως θα φορτώσω το balance? Νομιζω οτι ειναι κλειδωμενο το Top Up σωστα?

Λοιπόν

1.Αυτο που γράφεις (Bill me in the currency listed on the seller's invoice) ειναι μονο αν εχεις συνδεμένη καρτα και κάνεις αγορές με αυτην μέσω του παυπαλ

2.Αν συνδέσεις λογαριασμό για να μπορέσεις να αγοράσεις με παυπαλ πρέπει να κάνεις έμβασμα στο ΙΒΑΝ που θα σου δώσει το παυπαλ, τα χρήματα αυτα (του εμβασματος) πανε στο balance του παυπαλ σου, το εμβασμα εχει εξοδα 1 ευρω απο την τραπεζα σου, και αν αγοράζεις σε διαφορετικό νόμισμα απο οτι ειναι ειναι το balance σου, τοτε επιβαρύνεσαι και την μετατροπή του νομίσματος απο το ιδιο το παυπαλ υποχρεωτικά, με την χρήση του balance δεν παίζει αυτο που αναφέρεις (δηλαδή αυτο "Bill me in the currency listed on the seller's invoice")

 

Εξ άλλου το 2 το έπρεπε να το ξερεις αφού έπαιζες με την μεθοδο Request Money

 

Το TopUp ειναι κλειδωμένο, για αυτο άλλωστε στέλνουμε και εμβάσματα

"Bill me in the currency listed on the seller's invoice"

Θυμάσαι που ακριβώς είναι αυτή η επιλογή?

Εσυ τωρα εισαι εδω (παταμε αφου πρώτα κάνεις λογγιν)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο ΑΤΜ χρησιμοποιω την καρτα, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γτ μετα δεν γινετε να την χρησιμοποιησω.

 

 

Το εξήγησα στο προηγούμενο post.

Όσο έχεις χρήματα στο balance, από αυτά τραβάει το paypal και όχι από τις κάρτες.

Επομένως, εάν αποφασίσεις να φορτώσεις το balance, για να κάνεις αγορές, πρέπει να ξέρεις ότι ξεχνάς τη χρήση των καρτών που έχεις συνδέσει στο Paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξήγησα στο προηγούμενο post.

Όσο έχεις χρήματα στο balance, από αυτά τραβάει το paypal και όχι από τις κάρτες.

Επομένως, εάν αποφασίσεις να φορτώσεις το balance, για να κάνεις αγορές, πρέπει να ξέρεις ότι ξεχνάς τη χρήση των καρτών που έχεις συνδέσει στο Paypal.

 

Αυτο δεν καταλαβαινω. Λοιπον συνδεω λογαριασμο στο paypal και μεσω ebanking στελνω το ποσο που θελω στο balance μου.(στο IBAN που θα μου δωσει το paypal). Και με αυτα τα χρηματα κανω τις αγορες μου. Εχω καταλαβει σωστα ως εδω?

Γτ λοιπον δεν μπορω να χρησιμοποιω στο εσωτερικο μια καρτα που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το paypal, δηλαδή με σκέτη κάρτα, και βέβαια μπορείς.

Δεν μπορείς, μέσω paypal, είτε να αγοράσεις είτε να πληρώσεις υπηρεσίες, με κάρτα από το εσωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, καταλαβα τι εννοεις τωρα.
Για να στειλω το εμβασμα στο paypal τι πρεπει να κανω? να με κατατοπiσει καποιος γιατι οπως καταλαβα δεν γινετε μεσω paypal αλλα μαλλον ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στείλεις έμβασμα πρέπει να συνδέσεις ΙΒΑΝ στο paypal και αυτό γίνεται μόνο με τηλεφώνημα (ο αριθμός στο Call Us) ή με μήνυμα στο οποίο θα γράφεις τον ΙΒΑΝ που θέλεις να συνδέσεις.

 

Ο 1ος τρόπος έχει άμεσα αποτελέσματα ενώ ο 2ος μπορεί να καθυστερήσει πολύ αφού δεν απαντάνε άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στείλεις έμβασμα πρέπει να συνδέσεις ΙΒΑΝ στο paypal και αυτό γίνεται μόνο με τηλεφώνημα (ο αριθμός στο Call Us) ή με μήνυμα στο οποίο θα γράφεις τον ΙΒΑΝ που θέλεις να συνδέσεις.

 

Ο 1ος τρόπος έχει άμεσα αποτελέσματα ενώ ο 2ος μπορεί να καθυστερήσει πολύ αφού δεν απαντάνε άμεσα.

 

Το βρηκα αλλα ο αριθμος αυτος ειναι εξωτερικο? θα συννενοηθω ή τσαμπα θα παιδεύομαι?

Μας εφαγε αυτο το CC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα αλλα ο αριθμος αυτος ειναι εξωτερικο? θα συννενοηθω ή τσαμπα θα παιδεύομαι?

Μας εφαγε αυτο το CC

Δηλαδη που περίμενες να ηταν ο αριθμός του παυπαλ στα Πατήσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη που περίμενες να ηταν ο αριθμός του παυπαλ στα Πατήσια?

 

Εφόσον το Paypal δραστηριοποιείται και στην Ελλάδα, διόλου απίθανο -θεμιτό θα έλεγα- να είχε ένα τηλέφωνο εξυπηρέτησης κι εδώ. Ή τουλάχιστον ένα toll free number οπουδήποτε στον κόσμο. Το κάνουν πάροχοι υπηρεσιών και προϊόντων πολύ μικρότερου μεγέθους της Paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...