Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρηκα αλλα ο αριθμος αυτος ειναι εξωτερικο? θα συννενοηθω ή τσαμπα θα παιδεύομαι?

Μας εφαγε αυτο το CC

 

Ο αριθμός αυτός βρίσκεται στην Ιρλανδία αλλά, αν θέλεις να κάνεις τη σύνδεση άμεσα, αξίζει τα λίγα € που θα στοιχίσει το τηλεφώνημα. Υπάρχουν και υπάλληλοι που μιλάνε ελληνικά αλλά και με λίγα αγγλικά κάνεις τη δουλειά γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο αριθμός αυτός βρίσκεται στην Ιρλανδία αλλά, αν θέλεις να κάνεις τη σύνδεση άμεσα, αξίζει τα λίγα € που θα στοιχίσει το τηλεφώνημα. Υπάρχουν και υπάλληλοι που μιλάνε ελληνικά αλλά και με λίγα αγγλικά κάνεις τη δουλειά γρήγορα.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε. Βοηθησες πραγματικα. Και μπραβο για τον πολυ καλο οδηγο που εχεις γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, στο κολπακι με το balance μόνο εμένα μου κρατάει 1+ ευρώ κάθε φορά που το κάνω;

Μήπως δεν βάζεις πολλά λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, στο κολπακι με το balance μόνο εμένα μου κρατάει 1+ ευρώ κάθε φορά που το κάνω;

Σε ποιο κολπάκι αναφέρεσαι?

 

Το "Request Money" είναι μέθοδος και δεν έχεις σχέση με την χρέωση των εμβασμάτων και του ενος ευρώ(αν αυτο εννοείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Request Money εχει ~4% κρατήσεις κατα την μεταφορά, με επόμενο νταβατζιλίκι την μετατροπή του νομίσματος απο το ιδιο το ππ, δηλαδη αν ανεβάσεις 100 ευρω καμια 8-10 στα παίρνει το ππ αν ολες οι αγορές σου γιάνουν σε διαφορετικό νόμισμα απο αυτο του balance

 

Συν του οτι έχεις τον έλεγχο του ππ σαν πωλητής και όρια συναλλαγών μέχρι του ποσού των 2500 ευρώ τον χρόνο

 

Στο Request Money μέσω ενός άλλου email αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία μιας και εδώ είναι πιο σωστό τοπικ... (το έγραψα σε δίπλα τοπικ...)

 

..............................................................................

 

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!

 

Ρε παιδιά, επειδή μετέφερα λεφτά στο balance από άλλο δικό μου email (αλλά με την κάρτα μισθοδοσίας μου) στον αυτόν λογαριασμό μου στο paypal, (request money, goods κτλ) , ξεπέρασα - λέει- τα 1800 ευρώ σε ένα ημερολογιακό έτος και τώρα μου ζητάει επιβαιβαιώσεις και έγραφα (εντος 133 ημερών) αλλοιώς θα περιοριστεί ο λογαριασμός μου...

 

http://prntscr.com/az29hi

http://prntscr.com/az2h0n

http://prntscr.com/az2i8e

...............

 

Υπάρχει περίπτωση να συσχετιστούν η κάρτα μισθοσοσίας μου - που δεν έχει δηλωθεί στο paypal-  με την κάρτα μου prepaid της Πειραιώς (που έχει δηλωθεί στο paypal) και με εμένα ID προσωπικά και να φανεί ότι είμαι το ίδιο και το αυτό προσωπο που ζητάω και μεταφέρω λεφτά από εμένα σε εμένα, στο balance?

 

υπάρχει περίπτωση τα λεφτά που μεταφέρω με αυτόν τον τρόπο (με την όποια επιβάρυνση), να θεωρηθούν ως εισόδημα προς τα εμένα; - άσχετα του ότι τα μεταφέρω και είναι ήδη δικά μου-;

 

Τι να κάνω?

κανονικά τις ταυτοποιήσεις με ότι ένγραφο (ταυτότητες-διαβατήριο-λογαριασμός ΔΕΗ κτλ) που ζητάει?

 

Ο ημερολογιακός χρόνος πότε μηδενίζει για το όριο των 1800ευρώ?

ή από εδώ και πέρα θα είμαι πάντα πάνω από αυτό το όριο καθώς θα περνούν οι μήνες?

(γιατί λογικά αργότερα θα χρειαστεί να ξανακάνω balance- μια και δεν βλεπω τα capital control να μας εγκαταλείπουν)

 

υπάρχει περίπτωση και να ελέγξουν και τις αγορές - κινήσεις μέσω paypal από Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται?  έκανα συχνά αγορές και για φίλους....

 

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

απαντηση από

Silverage

 

Junior Member

  • photo-thumb-202580.jpg?_r=1443903363
  • Members
  • 3.388 μηνύματα

 

Δημοσίευση Χθες, 19:05


Θα στείλεις αυτά που σου ζητάει και θα λήξει το θέμα.

Αν δεν είναι δηλωμένη η κάρτα στο paypal δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Όσο για το αν θα θεωρηθούν ως εισόδημα, ναι, αν η Ελλάδα ποτέ ζητήσει στοιχεία απο το paypal.

===================================

απαντηση από

#3350 NikosKallithea

Junior Member

  • photo-thumb-165560.gif?_r=1420400278
  • Members
  • 7.921 μηνύματα

Δημοσίευση Χθες, 19:30

@babisfire   ...και κόψε τα "request"βρες αλλο τρόπο

=================================

απαντηση από

#3351 theopan

Junior Member

  • 5d018b806b28f197afe24b02cbce2633?s=100&d
  • Members
  • 455 μηνύματα

Δημοσίευση Χθες, 23:31


 

 

Δεν είναι εφορία το Paypal για να "θεωρήσει" το οτιδήποτε ως εισόδημα. Μόνο αν του ζητηθούν στοιχεία (πράγμα εντελώς απίθανο). Και πάλι φορολογικά δεν έχεις διαπράξει τίποτα μεμπτό. Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι αφού κάνεις την ταυτοποίηση, (πολύ) πιθανό είναι να διαπιστώσει ότι και τα 2 accounts ανήκουν σε εσένα και να σου κλειδώσει τον έναν (αυτόν που λάμβανε τα χρήματα) ή ακόμα χειρότερα και τους δύο λογαριασμούς και να σε αποκλείσει οριστικά καθώς παραβίασες τους κανόνες που θέτει (έναν λογαριασμό ανά πρόσωπο). Ελπίζω τουλάχιστον να μην είχες μεγάλο υπόλοιπο σε κανένα balance. Δυστυχώς αυτοί είναι οι κίνδυνοι της μεθόδου αυτής στην οποία επιμένετε ακόμα μερικοί. Έχουμε πει ότι αν είναι να το παλεύουμε με αυτόν τον τρόπο, φροντίζουμε τον 2ο λογαριασμό να τον ανοίγουμε με τα στοιχεία υπαρκτού γνωστού μας προσώπου (μάνα, πατέρα, αδερφό), ώστε αν κάτσει τέτοια στραβή να μπορεί τουλάχιστον να επαληθευθεί με τα έγγραφα που αυτός θα έχει...

==============================

απαντηση από


#3354 babisfire

Junior Member

  • photo-thumb-148744.gif?_r=1462176149
  • Members
  • bullet_black.pngbullet_black.png
  • 14 μηνύματα

Δημοσίευση σήμερα, 09:48

Δεν είναι εφορία το Paypal για να "θεωρήσει" το οτιδήποτε ως εισόδημα. Μόνο αν του ζητηθούν στοιχεία (πράγμα εντελώς απίθανο). Και πάλι φορολογικά δεν έχεις διαπράξει τίποτα μεμπτό. Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι αφού κάνεις την ταυτοποίηση, (πολύ) πιθανό είναι να διαπιστώσει ότι και τα 2 accounts ανήκουν σε εσένα και να σου κλειδώσει τον έναν (αυτόν που λάμβανε τα χρήματα) ή ακόμα χειρότερα και τους δύο λογαριασμούς και να σε αποκλείσει οριστικά καθώς παραβίασες τους κανόνες που θέτει (έναν λογαριασμό ανά πρόσωπο). Ελπίζω τουλάχιστον να μην είχες μεγάλο υπόλοιπο σε κανένα balance. Δυστυχώς αυτοί είναι οι κίνδυνοι της μεθόδου αυτής στην οποία επιμένετε ακόμα μερικοί. Έχουμε πει ότι αν είναι να το παλεύουμε με αυτόν τον τρόπο, φροντίζουμε τον 2ο λογαριασμό να τον ανοίγουμε με τα στοιχεία υπαρκτού γνωστού μας προσώπου (μάνα, πατέρα, αδερφό), ώστε αν κάτσει τέτοια στραβή να μπορεί τουλάχιστον να επαληθευθεί με τα έγγραφα που αυτός θα έχει...

.......

Καλημέρα και Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

 

Ένα λογαριασμό έχω στο paypal, αυτόν που λαμβάνει τα χρήματα στο balance....(prepaid Πειραιώς)

Από το δεύτερο email που ζητώ και λαμβάνω χρήματα μέσω της κάρτας μισθοδοσίας μου (debit Πειραιώς),

πληρώνω ώς ΚΑΡΤΑ (συμπήρώνω την φόρμα με τα στοιχεία της κάρτας - τα πραγματικά- ΕΜΈΝΑ ΔΗΛΑΔΗ, οπως είναι και τα στοιχεία της) και οχι μέσω paypal.

Ένα λογαριασμό έχω στο paypal, οπότε δεν κινδυνεύει - λογικά- να μπλοκαριστεί.....

οκ, μπορούν να δουν οτι η καρτα που με ....πληρώνω ανήκει σε εμένα..., αλλά αυτό δεν είναι παρανομο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εχει αλλος προβλημα σημερα, με την ιστοσελιδα της paypal. Δεν φορτωνει!

Ας δοκιμασει καποιος.

 

Μια χαρά φορτώνει. Τη σύνδεσή σου κοίτα. DNS πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...