Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το βασικο που δεν ρώτησα. τώρα με τα capital controls μπορω να βγάλω στη τράπεζα νέα προπληρωμένη κάρτα γιατι η προηγούμενη έχει λήξει? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Αν συνδέσω το ΙΒΑΝ του λογαριασμού μου στο paypal
ώστε να στέλνω χρήματα στο balance μέσω εμβάσματος
αλλά δεν συνδέσω την χρεωστική μου κάρτα στο paypal

ούτε έχω βάλει ποτέ την συγκεκριμένη κάρτα στο paypal

θα μπορώ με την χρεωστική μου κάρτα να κάνω αγορές

από κάποιο Ελληνικό κατάστημα ή θα φάω άκυρο
γιατί έχω το IBAN στο paypal.

 

ΣΗΜ: Η χρεωστική κάρτα που έχω είναι του λογαριασμού του ΙΒΑΝ
που θέλω να βάλω στο paypal.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση ο ΙΒΑΝ που θα συνδέσεις στο Paypal με την όποια κάρτα είναι συνδεδεμένη σ' αυτόν τον ΙΒΑΝ.

 

Οι αγορές από το balance πραγματοποιούνται σχεδόν πάντα αλλά με χρήματα στο balance αφενός αποκλείεις τη χρήση (συνδεδεμένων) καρτών στην ελληνική αγορά αφετέρου οι αγορές από το εξωτερικό θα γίνονται, αναγκαστικά, με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"""αφενός αποκλείεις τη χρήση (συνδεδεμένων) καρτών στην ελληνική αγορά"""""

 

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω
αν θελησω να πάω π.χ. στο σουπερμαρκετ και να πληρώσω
με την χρεωστική μου κάρτα που δεν είναι συνδεδεμένη στο paypal

θα μπορέσω να το κάνω ή θα φάω άκυρο;;;;;
Και ασχετα αν έχω τον λογαριασμο τραπεζης συνδεδεμενο στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έγινα κατανοητός, ίσως δεν το κατάλαβες, αλλά αυτό ανήκει στη 2η παράγραφο και αφορά στο balance.

Φυσικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου σε οποιοδήποτε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά είχα χρησιμοποιήσει το request money με επιτυχία από σταθερό υπολογιστή με την ίδια κάρτα που έχω δηλωμένη στο paypal. Χτες προσπαθώντας από android δεν τη δεχόταν κ μου έβγαζε αυτό:

 

You cannot use an email address or card number that belongs to an existing PayPal account. If you have a PayPal account, please log in. If not, change the email address or card number and try again.

 

Το email δεν είναι δηλωμένο στο paypal, στην κάρτα σκαλώνει..

 

Πρέπει να κάνω διάφορες αγορές και δεν μπορώ να βάλω λεφτά στο balance

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα λογαριασμό paypal. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με paypal και θελω βοηθεια.

 

1. Θέλω να στείλω χρήματα σε εναν φιλκ μου στο εξωτερικό, για ένα προιον που μου αγόρασε. Πρέπει να του στείλω γυρω στα 7.000 ευρώ στην Γερμανια. Πώς μπορώ να του στείλω; Από προηγούμενα σχόλια καταλαβα οτι πρέπει να στείλω στο balance. Τι είναι αυτό και πώς στέλνουμε;

 

2. Έχω συνδέσει μια χρεωστική. Μήπως πρέπει να συνδέσω τον λογαριασμό; IBAN;

 

3. Κρατάει προμήθεια στην μεταφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα λογαριασμό paypal. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με paypal και θελω βοηθεια.

 

1. Θέλω να στείλω χρήματα σε εναν φιλκ μου στο εξωτερικό, για ένα προιον που μου αγόρασε. Πρέπει να του στείλω γυρω στα 7.000 ευρώ στην Γερμανια. Πώς μπορώ να του στείλω; Από προηγούμενα σχόλια καταλαβα οτι πρέπει να στείλω στο balance. Τι είναι αυτό και πώς στέλνουμε;

 

2. Έχω συνδέσει μια χρεωστική. Μήπως πρέπει να συνδέσω τον λογαριασμό; IBAN;

 

3. Κρατάει προμήθεια στην μεταφορά;

 

Δεν διάβασες τον οδηγό στην πρώτη σελίδα-πρώτο σχόλιο σε αυτό το thread ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είχα χρησιμοποιήσει το request money με επιτυχία από σταθερό υπολογιστή με την ίδια κάρτα που έχω δηλωμένη στο paypal. Χτες προσπαθώντας από android δεν τη δεχόταν κ μου έβγαζε αυτό:

 

You cannot use an email address or card number that belongs to an existing PayPal account. If you have a PayPal account, please log in. If not, change the email address or card number and try again.

 

Το email δεν είναι δηλωμένο στο paypal, στην κάρτα σκαλώνει..

 

Πρέπει να κάνω διάφορες αγορές και δεν μπορώ να βάλω λεφτά στο balance

Ακολούθησε αυτή τη μέθοδο, που είναι πιο πρόσφατη και μόνο από σταθερό υπολογιστή.

Η εφαρμογή στα κινητά δεν λειτουργεί ακριβώς όπως το site και λογικά εκεί κάπου σκαλώνει η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα λογαριασμό paypal. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με paypal και θελω βοηθεια.

 

1. Θέλω να στείλω χρήματα σε εναν φιλκ μου στο εξωτερικό, για ένα προιον που μου αγόρασε. Πρέπει να του στείλω γυρω στα 7.000 ευρώ στην Γερμανια. Πώς μπορώ να του στείλω; Από προηγούμενα σχόλια καταλαβα οτι πρέπει να στείλω στο balance. Τι είναι αυτό και πώς στέλνουμε;

 

2. Έχω συνδέσει μια χρεωστική. Μήπως πρέπει να συνδέσω τον λογαριασμό; IBAN;

 

3. Κρατάει προμήθεια στην μεταφορά;

 

7.000€ είναι πολύ μεγάλο ποσό. Δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν -εύκολο ή/και γρήγορο- τρόπο να το κάνεις με capital controls σε ισχύ. Φυσικά και έχει προμήθεια το Paypal και μάλιστα πολύ υψηλή (χονδρικά 3,5%) εφόσον δεν τα έχεις ήδη στο balance σου τα λεφτά. (Δεν έχει γιατί εννοείς να στείλεις με σύνδεση ΙΒΑΝ και έμβασμα έχεις όμως περιορισμό στα 1000€/μήνα/τράπεζα). Η μόνη πιθανότητα που μπορώ να σκεφτώ για να γίνει, είναι αν βγάλετε καμιά Leupay (και οι 2 σας) και καταφέρεις να ανεβάσεις το ποσό εκεί μέσω σύνδεσης Ελληνικών χρεωστικών καρτών ή/και εμβασμάτων συνδυαστικά και του τα στείλεις στη συνέχεια. Ψάξε το σχετικό θέμα: http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-131?hl=%2Bleupay#entry54962169

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε αυτή τη μέθοδο, που είναι πιο πρόσφατη και μόνο από σταθερό υπολογιστή.

Η εφαρμογή στα κινητά δεν λειτουργεί ακριβώς όπως το site και λογικά εκεί κάπου σκαλώνει η διαδικασία.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Τελικά κατέφυγα στον πατροπαράδοτο τρόπο με σταθερό h/y (μέσω..ανταπόκρισης με συγγενή) χωρίς αλλαγή ip κτλ κ δούλεψε .. Με την ίδια ακριβώς διαδικασία σε android συσκευή αρνείται ππεισματικά. Τι να πει κανείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση. Να προτιμήσω την μετατροπή νομίσματος από USD σε EU του paypal ή της visa; Με τη visa βγαίνει πιο φθηνά αν δεν κάνω λάθος;

Εννοειτε με της καρτας, ποτε με paypal γτ δεν συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε με της καρτας, ποτε με paypal γτ δεν συμφερει.

 

Δεν είναι τίποτα απόλυτο. Με τις κάρτες της Eurobank οι οποίες χρεώνουν προμήθεια (πάγιο) για συναλλαγματική μετατροπή, συμφέρει μέχρι κάποιο ποσό η μετατροπή από το Paypal. Ενδεχομένως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες κάρτες που είναι ασύμφορο να αφήνουμε να κάνουν τη μετατροπή αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...