Προς το περιεχόμενο

Αγορές με Paypal - ebay - Μέθοδος "Request Money"


olympara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειτε με της καρτας, ποτε με paypal γτ δεν συμφερει.

 

Όλες οι συστημικές τράπεζες, εκτός της ΕΤΕ, χρεώνουν προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα με υψηλότερη αυτή της Eurobank (2% επί του ποσού της συναλλαγής). Θα διαβάσεις περισσότερα στο κεφάλαιο 6 του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Επομένως, αποφεύγεις να χρησιμοποιείς κάρτες της Eurobank για αγορές σε συνάλλαγμα, εάν έχεις λογαριασμό και κάρτες σε άλλη τράπεζα, και, εάν το ποσό της αγοράς είναι σημαντικό, συμφέρει να μην κάνει το paypal τη μετατροπή αλλά οι οργανισμοί (MasterCard/Visa) αφού η ισοτιμία τους είναι καλλίτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες φάγαμε πέναλτι.

Πριν λίγο προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε λεφτά στο balance με τον οδηγό (το έχουμε κάνει ξανά με επιτυχία) και στην τελική οθόνη που σου ζητάει να πληρώσεις με paypal ή με κάρτα, η 2η επιλογή έχει πλέον αλλάξει σε "Create a paypal account" και από κάτω με μικρά γράμματα γράφει "To pay with credit card". Στην ουσία μας ζητάει να δημιουργήσουμε νέο λογαριασμό στο paypal, να βάλουμε την κάρτα και μετά να στείλουμε λεφτά.

 

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος;

 

EDIT:

Άκυρο! Έστειλα λεφτά στο δικό μου και η διαδικασία ήταν η αναμενόμενη, δηλαδή pay with credit card στην 2η επιλογή. Δε ξέρω τι έγινε με το email του φίλου (δεν ήταν για μένα η μεταφορά). Μπορεί να έκανε κόλπα γιατί είχαμε ανοιχτό το paypal στον ff σε μια καρτέλα και το email σε άλλη. Εγώ που το έκανα, άνοιξα το email σε άλλον browser (έτσι το έκανα και σε παλαιότερη επιτυχημένη συναλλαγή).

 

EDIT 2:

Στον φίλο που προσπαθεί να στείλει λεφτά επιμένει να του ζητάει να συνδεθεί στο paypal ή να δημιουργήσει λογαριασμό. Βάλαμε καθαρό το opera, στείλαμε request σε καινούργιο email, αλλά αυτό το χαβά του.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι συστημικές τράπεζες, εκτός της ΕΤΕ, χρεώνουν προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα με υψηλότερη αυτή της Eurobank (2% επί του ποσού της συναλλαγής). Θα διαβάσεις περισσότερα στο κεφάλαιο 6 του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Επομένως, αποφεύγεις να χρησιμοποιείς κάρτες της Eurobank για αγορές σε συνάλλαγμα, εάν έχεις λογαριασμό και κάρτες σε άλλη τράπεζα, και, εάν το ποσό της αγοράς είναι σημαντικό, συμφέρει να μην κάνει το paypal τη μετατροπή αλλά οι οργανισμοί (MasterCard/Visa) αφού η ισοτιμία τους είναι καλλίτερη. 

 

Στον οδηγο σου γραφεις οτι η Eurobank εχει την υψηλοτερη χρεωση για μετατροπη συναλλαγματος αλλα visa και mastercard η μετατροπη θα καθοριζεται με βαση την ισοτιμια τους. Δηλαδη η τραπεζα απο την μια μας χρεωνει την μετατροπη αλλα απτην αλλη αν επιλεξουμε να γινετε απο paypal οπως λες δεν θα χρεωνομαστε την ισοτιμια του paypal που ειναι διαφορετικη? με μπερδεψες :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον οδηγο σου γραφεις οτι η Eurobank εχει την υψηλοτερη χρεωση για μετατροπη συναλλαγματος αλλα visa και mastercard η μετατροπη θα καθοριζεται με βαση την ισοτιμια τους. Δηλαδη η τραπεζα απο την μια μας χρεωνει την μετατροπη αλλα απτην αλλη αν επιλεξουμε να γινετε απο paypal οπως λες δεν θα χρεωνομαστε την ισοτιμια του paypal που ειναι διαφορετικη? με μπερδεψες :wacko:

 

Μάλλον, τα μπέρδεψες.

Αυτό που γράφω είναι ότι οι τράπεζες, εκτός της ΕΤΕ, χρεώνουν προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, δηλαδή όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα (και όχι σε €) χρεώνουν προμήθεια, η οποία είναι ανεξάρτητη από την ισοτιμία μετατροπής του συναλλάγματος. 

 

Δηλαδή, αφενός χρεώνεσαι την προμήθεια (στη Eurobank είναι 2% στο ποσό της συναλλαγής), αφετέρου επιβαρύνεσαι με τη μετατροπή των ευρώ σε συνάλλαγμα, για την οποία οι οργανισμοί έκδοσης των καρτών (MasterCard/Visa) έχουν καλλίτερη ισοτιμία από εκείνη του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, αδυνατεί να ξεχωρίσει τις έννοιες "προμήθεια", και "ισοτιμία".

 

Προμήθεια λέγεται η οποιαδήποτε αμοιβή της τράπεζας/χρηματοοικονομικής υπηρεσίας (για τέτοιες μιλάμε εδώ) για τη διεκπεραίωση κάποιας -τραπεζικής- εργασίας. Έμβασμα, μετατροπή συναλλάγματος, πληρωμή, πίστωση κλπ. π.χ. το να λάβεις εισερχόμενο έμβασμα από κάποιον στον τραπεζικό λογαριασμό σου, το χρεώνει η τράπεζά σου 3€ (για τον "κόπο" που έκανε).

Ισοτιμία είναι η εκάστοτε τιμή στην οποία αγοράζουμε ένα νόμισμα (π.χ. Δολλάριο), δίνοντας τα Ευρώ μας. π.χ. 1€ σήμερα αγοράζει 1,10 δολλάρια.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις συνυπάρχουν και σε κάποιες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, τα μπέρδεψες.

Αυτό που γράφω είναι ότι οι τράπεζες, εκτός της ΕΤΕ, χρεώνουν προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, δηλαδή όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα (και όχι σε €) χρεώνουν προμήθεια, η οποία είναι ανεξάρτητη από την ισοτιμία μετατροπής του συναλλάγματος. 

 

Δηλαδή, αφενός χρεώνεσαι την προμήθεια (στη Eurobank είναι 2% στο ποσό της συναλλαγής), αφετέρου επιβαρύνεσαι με τη μετατροπή των ευρώ σε συνάλλαγμα, για την οποία οι οργανισμοί έκδοσης των καρτών (MasterCard/Visa) έχουν καλλίτερη ισοτιμία από εκείνη του paypal.

 

Aρα στην περιπτωση που καποιος εχει καρτα eurobanκ συνδεδεμενη στο paypal τον συμφερει η επιλογη "Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency" ενω σε αλλη περιπτωση οπως της ΕΤΕ τον συμφερει το "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" ωστε να γλυτωσει την ισοτιμια του paypal σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα στην περιπτωση που καποιος εχει καρτα eurobanκ συνδεδεμενη στο paypal τον συμφερει η επιλογη "Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency" ενω σε αλλη περιπτωση οπως της ΕΤΕ τον συμφερει το "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" ωστε να γλυτωσει την ισοτιμια του paypal σωστα?

 

 

Όχι. Αυτό θα μπορούσες να το πεις αν η αξία της αγοράς σου είναι λίγα €.

Σε κάθε περίπτωση, εάν εξακoλουθείς να χρησιμοποιείς κάρτα της Eurobank, για αγορές σε συνάλλαγμα, μπορείς να υπολογίζεις αφενός την προμήθεια της τράπεζας αφετέρου το ποσό από τη μετατροπή με την ισοτιμία της συγκεκριμένης ημέρας (στο paypal βρίσκεις την ισοτιμία και στον οδηγό της υπογραφής μου τα links για τις ισοτιμίες των MasterCard/Visa).

 

Πάντως, η καλλίτερη λύση είναι κάρτα άλλης τράπεζας (οι υπόλοιπες έχουν χαμηλότερες προμήθειες) και, κυρίως, της ΕΤΕ, εάν έχεις λογαριασμό σ' αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προσπαθησα να συνδεσω τον λογαριασμο μου της εθνικης με paypal απ το σαιτ τους αλλα δεν τον δεχονται, βγαινει ενδειξη οτι δεν δεχονται την συγκεκριμενη τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εφαρμογή των CC, το paypal μπλοκάρισε τη σύνδεση λογαριασμών  (ΙΒΑΝ) όλων των ελληνικών τραπεζικών και όχι μόνο της ΕΤΕ. Για να συνδέσεις ΙΒΑΝ πρέπει να τους τηλεφωνήσεις (άμεσο αποτέλεσμα) ή να στείλεις μήνυμα με τον ΙΒΑΝ αλλά θα καθυστερήσει η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εφαρμογή των CC, το paypal μπλοκάρισε τη σύνδεση λογαριασμών  (ΙΒΑΝ) όλων των ελληνικών τραπεζικών και όχι μόνο της ΕΤΕ. Για να συνδέσεις ΙΒΑΝ πρέπει να τους τηλεφωνήσεις (άμεσο αποτέλεσμα) ή να στείλεις μήνυμα με τον ΙΒΑΝ αλλά θα καθυστερήσει η διαδικασία.

να τηλεφωνησω στην paypal? εχουν τμημα στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα  προσπαθω να κανω εναν λογαριασμο στην Paypal ,και οταν βαζω το Iban της τραπεζας μου βγαζει σφαλμα οτι δεν μπορει να συνδεθει με αυτη την τραπεζα  .μπορει καποιος να με βοηθησει;

 

ακυρο οκ το καταφερα . μια απορια  εχω  εκανε μια μικρη χρεωση και λεει οτι σε 1-2 μερες  θα μου σταλει ενας 4 ψηφιος κωδικος για να ενεργοποιηθει . αυτος ο κωδικος θα ερθει μεσω email;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο οκ το καταφερα . μια απορια  εχω  εκανε μια μικρη χρεωση και λεει οτι σε 1-2 μερες  θα μου σταλει ενας 4 ψηφιος κωδικος για να ενεργοποιηθει . αυτος ο κωδικος θα ερθει μεσω email;

 

Όχι. Στην αιτιολογία της συγκεκριμένης κίνησης της κάρτας σου θα τον βρεις τον κωδικό. Και θα επανέλθεις στο Paypal για να τον πληκτρολογήσεις εκεί που θα σου τον ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ ευχαριστω πολυ οποτε περιμενω

 

Δεν υπάρχει να περιμένεις κάτι! Είτε εμφανίζεται αμέσως εκεί που ελέγχεις τις κινήσεις στο e-banking σου, ή σε ειδικές περιπτώσεις παίρνεις τηλέφωνο στην τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα σου και ζητάς να σου πουν το 4ψήφιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...