Προς το περιεχόμενο

i5 4590 vs 4460 vs 4690k - H81 vs H97 (Gaming)


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο επεξεργαστής θα αποδίδει κανονικά αλλά για τα υπόλοιπα θα έχει λιγότερες δυνατότητες η μητρική,π.χ. μπορεί να έχει χειρότερες υλοποιήσεις σε sata ή σε pci για τα γραφικά ή ότι άλλο και να χάσεις ίσως ελάχιστα από εκεί.

Πολλές z μητρικές επίσης είναι πολύ επιθετικές με της ρυθμίσεις τους,μπορεί δηλαδή να σου εφαρμόζουν κάποιο overclock από μόνες τους κάτι που δεν θα κάνουν οι ποιο απλές μητρικές.

 

 

Eυχαριστώ πολύ.

Δεν τίθεται θέμα για τις διασυνδέσεις της μητρικής μιας και θα έχω αυτές που θέλω (τις βασικές).Για τα γραφικά ελπίζω να μην έχω θέμα με καλή κάρτα γραφικών.Έχω δει ότι είναι μικρή η διαφορά στην απόδοση ακόμα και από PCI GEN2.0 σε 3.0.Αμελητέα θα έλεγα σε μονή κάρτα,διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.

Εχω χρονια να ασχοληθω με στησιμο υπολογιστων και ενδιαφερομαι αν φτιαξω εναν.

 

Με αφορμη το παραπανω θεμα σκεφτομαι 2 συστηματα:

A) i5 4460 με μητρικη που να εχει chipset H81

Β) i5 4690k με μητρικη που να εχει chipset Z97

 

Η χρηση θα ειναι για παιχνιδια αλλα το budget ειναι περιορισμενο. Αξιζει τα λεφτα το δευτερο συστημα σε σχεση με την αποδοση ή να κρατησω λεφτα για μια καλη καρτα γραφικων;

 

ΥΓ Με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων μπορω να ξεκινησω τα windows 10 ωστε να κανω χρηση OFFICE , INTERNET παρακολουθηση ταινιων;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Εχω χρονια να ασχοληθω με στησιμο υπολογιστων και ενδιαφερομαι αν φτιαξω εναν.

 

Με αφορμη το παραπανω θεμα σκεφτομαι 2 συστηματα:

A) i5 4460 με μητρικη που να εχει chipset H81

Β) i5 4690k με μητρικη που να εχει chipset Z97

 

Η χρηση θα ειναι για παιχνιδια αλλα το budget ειναι περιορισμενο. Αξιζει τα λεφτα το δευτερο συστημα σε σχεση με την αποδοση ή να κρατησω λεφτα για μια καλη καρτα γραφικων;

 

ΥΓ Με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων μπορω να ξεκινησω τα windows 10 ωστε να κανω χρηση OFFICE , INTERNET παρακολουθηση ταινιων;

 

Ευχαριστω

Πας σε i5 4460+H97 μητρικη και οτι μεινει το ριχνεις σε καλυτερη καρτα γραφικων προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 4670Κ έχει 84W TDP οπότε ίσως τα ψυκτράκια στα vrm να μην είναι περιττά και όταν πιέζουμε τον επεξεργαστή πολύ να έχουμε throtling

 

για κατανάλώσεις κάτω των 70w είναι λίγο πολυτέλεια.

 

κατα τα άλλα με Η81 αν όλα τα άλλα είναι ίδια σε σύγκριση με ακριβή μητρική υπάρχουν διαφορές στις επιδόσεις αλλά είναι ΟΡΙΑΚΕΣ κάτω του 0,5%.

 

ΥΓ

Προσωπικά την βρίσκω λογική την επιλογή που έκανες γιατί όταν μπορέσεις να αναβαθμίσεις την μητρική πουλιέται άνετα για να βάλει κάποιος I3 , dual pentium , celeron 1840 etc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων μπορω να ξεκινησω τα windows 10 ωστε να κανω χρηση OFFICE , INTERNET παρακολουθηση ταινιων;

Ευχαριστω

Ναι μπορείς,μάλιστα παίζει άνετα ταινίες μέχρι και 4k σε x264,κάνει acceleration στο youtube και παίζεις και παιχνίδια που δεν έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...