Προς το περιεχόμενο

Το 96,8% των smartphones που πωλούνται είναι iPhone ή Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά τον έχει σώσει γράφει κι εσύ του λες για σπηλιά και σήματα καπνού; Μερικοί μπαίνετε μόνο για να κράξετε φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να φανταστω οτι μενεις σε σπηλια, επικοινωνεις με σηματα καπνου και οταν πεινασεις βγαινεις για κηνυγι;

 

Ποια σπηλιά; Ξέρεις πόσο έχει πάει ο ΕΝΦΙΑ στις σπηλιές; Ρε διάβασε πριν γράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σε ευρωπαϊκές χωρες τα windows phone έχουν ξεπεράσει τα iPhone όπως Ιταλία αλλα και σε άλλες εχουν ανεβασμένα ποσοστά . Επειδή υπάρχουν πολλές εταιρίες με android λειτουργικό λογικό είναι να εχει αυτα τα ποσοστά. Σκεφτείτε ότι μονο στη κίνα που εχεινπανω απο 1δις πληθυσμό όλοι εχουν android αλλα εχουν και πολλα κινέζικα κινητά με αυτό το λειτουργικό όπως και απομιμήσεις κινητών με λειτουργικό android

Sent from my RM-1045_1050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε παιδιά σε ευρωπαϊκές χωρες τα windows phone έχουν ξεπεράσει τα iPhone όπως Ιταλία αλλα και σε άλλες εχουν ανεβασμένα ποσοστά . Επειδή υπάρχουν πολλές εταιρίες με android λειτουργικό λογικό είναι να εχει αυτα τα ποσοστά. Σκεφτείτε ότι μονο στη κίνα που εχεινπανω απο 1δις πληθυσμό όλοι εχουν android αλλα εχουν και πολλα κινέζικα κινητά με αυτό το λειτουργικό όπως και απομιμήσεις κινητών με λειτουργικό android

Sent from my RM-1045_1050

στις αρχές του 2014 ναι, αλλά από τότε έχουν αλλάξει κάποιες από αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η καραμέλα με το lag στο android θα πρέπει να λιώσει κάποια στιγμή... Ο μέσος χρήστης και με ένα giga ram μπορεί να έχει μια χαρά αλαγκάριστο κινητό αν ξέρει τι κάνει, είναι συνειδητοποιημένος και δεν επιζητά κάποιο κτηνώδες multitasking. Δε χρειάζεται να είσαι μάστορας στο android για να ελέγχεις ποια προγράμματα θα ξεκινούν με την εκκίνηση, ποια θα τρέχουν συνεχώς παρασκήνιο, θα κάνουν αυτόματες ενημερώσεις κλπ... Ακόμα κι αν δεν έχεις καθαρό ή σχεδόν καθαρό λειτουργικό και σου φορτώσει κάποια samsung to touchwiz, έχεις την ελευθερία να ξεφορτωθείς το crapware ακόμα και να βάλεις CM ή έστω για αρχή έναν άλλον launcher κλπ. Οι επιλογές είναι απεριόριστες στο συγκεκριμένο λειτουργικό, αρκεί να κάτσεις να ασχοληθείς λίγο με κάποια θέματα.

 

Έχετε υπόψιν επίσης (κάτι που το ξεχνούν πολλοί) πως αν η εφαρμογή είναι κακογραμμένη εξαρχής από τον προγραμματιστή εκεί δεν παίζει κανένα ρόλο το λειτουργικό, ούτε καν η μνήμη. Σε τέτοια περίπτωση και 500 giga ram να έχεις θα σου κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android 5.000 κατασκευαστες φτιαχνουν κινητα με αυτο το λογισμικο απο 50-600ε λογικο ειναι να εχουν τοσο μεγαλο ποσοστο 

 

Apple ενα κατασκευαστης και ομως εχει 1/6 απο το android και βγαζει οσα βγαζουν ολη η κατασκευαστες android

 

WP σε λιγο καιρο πιστευω θα κανει καποιο μπαμ ειδη εχει πολυ καλες συσκευες λιγο το λογισμικο να φτιαξουν και θα ειναι κομπλε!

 

 

Android-Apple δεν μπορουν να συγκριθουν παιδια η αππλε απευθυνετε σε αυτους που μπορουν να διαθεσουν 600ε για κινητο και η android σε ατομα που δεν εχουν και οσες προσπαθησαν να γινουν αππλε με αντροιντ λογισμικο samsung πατοσαν παιδια!

 

δυστιχος η αππλε θα ειναι για πολυ ακομα πανω κατοχος samsung s6 ειμαι αλλα παιδια σε ολους τους τομης η αππλε ειναι ποιο μπροστα εχω δει κινεζικα με 8 πυρινες να μην μπορουν να παιξουν ενα παιχνιδι εχω δει κινεζικο με 2 πυρινες να τα κανει ολα!!!

 

τελος απο την στιγμη που σε ολο τν κοσμο 5000κατασκευαστες φτιαχνουν κινητα με αντροιντ που κανουν 50-600ε ειναι λογικο να εχει αυτο το ποσοστο απο την στιγμη που το 1/4 σε ολο τν κοσμο τα βγαζουν δυσκολα περα η εχουν λεφτα αλλα οχι για iPhone 

 

δεν ειμαι φαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση 5χρονου;

 

Σε ποστ 5χρονων ετσι απαντω.

Ακου λεει οι εταιριες δημιουργησαν τις αναγκες.

 

Το συγχρονο smartphone ειναι η φυσικη εξελιξη του dumphone και ειναι πρωτευουσα αναγκη. Σε ολες τις εκφανσεις του, ικανοποιει βασικες αναγκες, οπως επικοινωνιας και πληροφοριας.

 

Δημιουργημενη αναγκη ειναι το εξοχικο, το αυτοκινητο, το αρωμα, το βαζο στο σπιτι.

 

Συζητηση μεγατονων ειναι αυτη αλλα δε δεχομαι οτι ειναι 'δημιουργημενη' αναγκη.

Android 5.000 κατασκευαστες φτιαχνουν κινητα με αυτο το λογισμικο απο 50-600ε λογικο ειναι να εχουν τοσο μεγαλο ποσοστο 

 

Apple ενα κατασκευαστης και ομως εχει 1/6 απο το android και βγαζει οσα βγαζουν ολη η κατασκευαστες android

 

WP σε λιγο καιρο πιστευω θα κανει καποιο μπαμ ειδη εχει πολυ καλες συσκευες λιγο το λογισμικο να φτιαξουν και θα ειναι κομπλε!

 

 

Android-Apple δεν μπορουν να συγκριθουν παιδια η αππλε απευθυνετε σε αυτους που μπορουν να διαθεσουν 600ε για κινητο και η android σε ατομα που δεν εχουν και οσες προσπαθησαν να γινουν αππλε με αντροιντ λογισμικο samsung πατοσαν παιδια!

 

δυστιχος η αππλε θα ειναι για πολυ ακομα πανω κατοχος samsung s6 ειμαι αλλα παιδια σε ολους τους τομης η αππλε ειναι ποιο μπροστα εχω δει κινεζικα με 8 πυρινες να μην μπορουν να παιξουν ενα παιχνιδι εχω δει κινεζικο με 2 πυρινες να τα κανει ολα!!!

 

τελος απο την στιγμη που σε ολο τν κοσμο 5000κατασκευαστες φτιαχνουν κινητα με αντροιντ που κανουν 50-600ε ειναι λογικο να εχει αυτο το ποσοστο απο την στιγμη που το 1/4 σε ολο τν κοσμο τα βγαζουν δυσκολα περα η εχουν λεφτα αλλα οχι για iPhone 

 

δεν ειμαι φαν!

 

Ευθυμουμε και λιγο. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποστ 5χρονων ετσι απαντω.

Ακου λεει οι εταιριες δημιουργησαν τις αναγκες.

 

Το συγχρονο smartphone ειναι η φυσικη εξελιξη του dumphone και ειναι πρωτευουσα αναγκη. Σε ολες τις εκφανσεις του, ικανοποιει βασικες αναγκες, οπως επικοινωνιας και πληροφοριας.

 

Δημιουργημενη αναγκη ειναι το εξοχικο, το αυτοκινητο, το αρωμα, το βαζο στο σπιτι.

 

Συζητηση μεγατονων ειναι αυτη αλλα δε δεχομαι οτι ειναι 'δημιουργημενη' αναγκη.

 

Ευθυμουμε και λιγο. Ευχαριστω.

δεν σε καταλαβαινω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να το πιο απλα.

Μπορεις να ξεχωρισεις μια δημιουργημενη αναγκη απο μια πραγματικη;

 

Το φαγητο/νερο/κλπ ειναι βασικες ντε φακτο αναγκες επιβιωσης. Παμε παρακατω.

 

Η διασκεδαση δεν ειναι αναγκη;

Η ενδυση δεν ειναι αναγκη;

Η επικοινωνια δεν ειναι αναγκη;

 

Δεν ειμαστε ρομποτ, ειμαστε ανθρωποι και εχουμε χαρακτηρα.

 

Καποιος ξοδευει 100€ το μηνα για βιβλια, καποιος αγοραζει αμαξι 100.000€, καποιος αγοραζει 200€ τζιν, καποιος αγοραζει 2.000 φωτογραφικη, καποιος αγοραζει κρεας 100€ το κιλο.

 

------------------

 

Παραδειγμα.

 

1) Μπορεις να ραψεις υφασματα, να τα φορεσεις και να βγεις εξω σαν προιστορικος γυφτος.

2) Μπορεις να βρεις παντελονι-μπλουζα απο την λαικη με 10€

3) Μπορεις να πας σε ενα καταστημα και να αγορασεις κατι πιο ανετο με 50€

4) Μπορει να πας στην Timberland και να αγορασεις σετ με 400€.

 

Το 1) καλυπτει την βασικη αναγκη της ενδυσης.

Ολα τα άλλα ειναι δημιουργημενες αναγκες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ότι το android είναι το νούμερο ένα λειτουργικό αλλά οι εταιρίες που κυκλοφορούν android κινητά δεν μπορούν να σταυρώσουν κέρδη, ενώ η Apple (που προφανώς δανείζεται τα αεροπλάνα των ΑΝΕΛ και μας ψεκάζει παγκοσμίως) έχει τρελαθεί να πουλαει iPhone & iPad, με ξεπερνάει...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω crhomecast

Και με ένα android με εγκατεστημένες τις:

1.kodi(με ένα .xml αρχείο στα userdata)

2.Localcast

Μπορώ να στριμάρω οτιδήποτε στην tv χωρίς καλώδια, χωρίς να σηκωθώ από τον καναπέ με χειριστήριο το κινητό με καθόλου κατανάλωση μπαταρίας

 

Κάτι που δεν μπορούν τα άλλα λειτουργικά..

Είπαμε, το Android είναι ελευθερία

Αν ποτέ αλλάξω λειτουργικό,θέλω και μια android συσκευή να υπάρχει οπωσδήποτε

 

 

 

Δηλαδή έχεις ένα αυτοκίνητο, στο οποίο μπορείς να αλλάξεις τη σκληρότητα των αναρτήσεων πριν απο κάθε στροφή, αλλάζεις τις στροφές στις οποίες επεμβαίνει ο κόφτης ανα πάσα στιγμή, και μπορείς να αλλάξεις και το μείγμα του καυσίμου, αναλόγως του αν κινείσαι παραλιακά ή ανεβαίνεις στον Όλυμπο. Πειράζεις και το διαφορικό, αμα λάχει.

 

Προφανώς είναι γαμάτο το αυτοκίνητο, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η λογιστρια μου το χρειάζεται ( ή θα μπορέσει να το οδηγήσει χωρίς να χαζέψει από τα πολλά κουμπιά);

 

Το android δίνει όντως πολλές δυνατότητες, αλλά μήπως δεν τις χρειάζεται όλες αυτές, το 80-90% του πληθυσμού; Και μήπως τόσο θα ήταν το ποσοστό στις πωλήσεις, αν έβγαινε iPhone στα 200€ καθώς είναι πολύ πιο εύχρηστο για την πλειοψηφία του κόσμου (και όχι μονο σε εμας που ασχολούμαστε με την τεχνολογία) ?

 

Αυτό το debate πότε θα τελειώσει επιτέλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To iPhone ειναι κινηταρα! Όλα τα αλλά ειναι μπακατέλες Μπροστά στα iPhone. Το λειτουργικό τους ειναι αιώνες Μπροστά και για αυτό το προτιμάει ο κόσμος . + ότι εχει Ένα brand name πολύ δυνατό σε σχέση με τις άλλες μάρκες .ποιοτητα κατασκευής όλο αλουμίνιο , σε σχέση με τις πλαστικουρες που κυκλοφορούν . Τα αλλά για bmw και κάρτα και δόσεις ειναι βλακείες και κανένας δεν κανει τέτοια . Πάντως σε εμένα και τους φίλους μου δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο,γιατί και λεφτά έχουμε και αμαξάρες . Και όχι πατίνια .

 

Ωπα μην τα γράφεις έτσι απότομα!Πες μας πρώτα να κάτσουμε για να μην λιποθυμήσουμε από την συγκίνηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikchris

 

Δεν το σώζεις με τίποτα. Καταρχάς, ποιο είναι το Post 5χρονου; Δείχνεις ότι δε με σέβεσαι για την άποψή μου, αλλά ας το παρακάμψω αυτό.

 

Δεύτερον, αν διαβάσεις καλύτερα το Post μου, αυτό που λέω είναι ότι έχει αλλάξει η καθημερινότητά μας. Πλέον ένας επαγγελματίας δε θα αγοράσει ένα απλό κινητό όπως θα έκανε πριν 15 χρόνια, που είτε είχε το 3210, είτε το 6150, θα έκανε τη δουλειά του.

 

Εγώ προσωπικά χρειάζομαι ένα κινητό με WiFi 5GHz για να μπορώ να δω ανά πάσα ώρα και στιγμή τί παίζει από ασύρματα δίκτυα σε ένα συγκεκριμένο Channel (πάνω από το #13). Υπερβολή; Πες το όπως θες, ΔΟΥΛΕΙΑ μου είναι όμως. 

 

Δε μου χρειάζεται ούτε για Selfies, ούτε για Instagram, ούτε για Facebook, ούτε οτιδήποτε άλλο θεωρεί ανάγκη ένα πιτσιρίκι που αγοράζει μια ακριβή συσκευή για τα δεδομένα του (πάνω από 250 ευρώ).

 

Παλιά, είχα πάντα laptop μαζί μου, πλέον δεν έχω. Ο λόγος είναι ότι από το 100% αυτών που μου κάλυπτε το laptop, πλέον το κινητό καλύπτει πάνω από το 80%, όπως το να δω ένα αρχείο, να στείλω ένα email, να κάνω Remote Support (ναι ακόμα κι αυτό). Γιατί να το κουβαλάω;

 

Την ανάγκη για ένα τέτοιο κινητό δεν την είχα πριν 6-7 χρόνια, σίγουρα όμως τα τελευταία 5 χρόνια και με την (όποια) ανάπτυξη του Mobile Internet, την έχω. Εσύ απλά ήθελες να γράψεις κάτι για να με κράξεις. Δες τις απαντήσεις που έχεις απ'τα άλλα μέλη. στην ανάρτηση που έκανες για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...