Προς το περιεχόμενο

Το 96,8% των smartphones που πωλούνται είναι iPhone ή Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή έχεις ένα αυτοκίνητο, στο οποίο μπορείς να αλλάξεις τη σκληρότητα των αναρτήσεων πριν απο κάθε στροφή, αλλάζεις τις στροφές στις οποίες επεμβαίνει ο κόφτης ανα πάσα στιγμή, και μπορείς να αλλάξεις και το μείγμα του καυσίμου, αναλόγως του αν κινείσαι παραλιακά ή ανεβαίνεις στον Όλυμπο. Πειράζεις και το διαφορικό, αμα λάχει.

 

Προφανώς είναι γαμάτο το αυτοκίνητο, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η λογιστρια μου το χρειάζεται ( ή θα μπορέσει να το οδηγήσει χωρίς να χαζέψει από τα πολλά κουμπιά);

 

Το android δίνει όντως πολλές δυνατότητες, αλλά μήπως δεν τις χρειάζεται όλες αυτές, το 80-90% του πληθυσμού; Και μήπως τόσο θα ήταν το ποσοστό στις πωλήσεις, αν έβγαινε iPhone στα 200€ καθώς είναι πολύ πιο εύχρηστο για την πλειοψηφία του κόσμου (και όχι μονο σε εμας που ασχολούμαστε με την τεχνολογία) ?

 

Αυτό το debate πότε θα τελειώσει επιτέλους;

Συμφωνώ ότι 80-90% του πληθυσμού δεν τα χρειάζεται όλα αυτά,όπως και το 1999 Δεν χρειαζόταν το ίντερνετ στο κινητό.

Αλλα οι εποχές αλλάζουν και αλλάζουν και οι ανάγκες των ανθρώπων

 

Το αν δεν το χρειάζεται η λογίστρια σου δεν το ξέρεις μέχρι να της το δείξει-μάθει κάποιος γι αυτό, όπως και δεν ήξερε για το Facebook αλλά έμαθε και έκανε και προφίλ κιόλας..

 

Αυτό με το φτιαγμένο αυτοκίνητο και τις μοντιές, άκυρο το παράδειγμα σου.Δεν έγραψα για μοντιές, απλώς εγκαθιστάς δύο εφαρμογές από το store και κάνεις ευκολότερη την ζωή σου και ότι στα άλλα λειτουργικά δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλώς εγκαθιστάς δύο εφαρμογές από το store και κάνεις ευκολότερη την ζωή σου και ότι στα άλλα λειτουργικά δεν υπάρχουν.

Όπως έγραψα και πιο πριν, πλέον εγκαθιστάς οποία Android εφαρμογή θες ΤΣΑΜΠΑ στα Windows Phones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι 80-90% του πληθυσμού δεν τα χρειάζεται όλα αυτά,όπως και το 1999 Δεν χρειαζόταν το ίντερνετ στο κινητό.

Αλλα οι εποχές αλλάζουν και αλλάζουν και οι ανάγκες των ανθρώπων

 

Το αν δεν το χρειάζεται η λογίστρια σου δεν το ξέρεις μέχρι να της το δείξει-μάθει κάποιος γι αυτό, όπως και δεν ήξερε για το Facebook αλλά έμαθε και έκανε και προφίλ κιόλας..

 

Αυτό με το φτιαγμένο αυτοκίνητο και τις μοντιές, άκυρο το παράδειγμα σου.Δεν έγραψα για μοντιές, απλώς εγκαθιστάς δύο εφαρμογές από το store και κάνεις ευκολότερη την ζωή σου και ότι στα άλλα λειτουργικά δεν υπάρχουν.

 

 

 

Φίλε μου, αυτο που για εμας ειναι ευκολο/αυτονοητο, για τους περισσότερους ειναι μπέρδεμα. Και για την λογίστριά μου. Και για τον δικηγόρο μου. Και για την μητέρα μου.

Το να μπορείς να εγκαταστήσεις 3 file managers, 5 εφαρμογες που στέλνουν SMS και άλλες 5 για διαχειριση φωτογραφιών, είναι μπελάς για τους περισσότερους (ευελιξία για εσένα). Ακομη και η γυναίκα μου με ρωτούσε πώς θα βλέπει φωτογραφίες στο Android της. Από τον file manager, από την "Έκθεση" ή από μια άλλη εφαρμογη;

Έστελνε sms από το "μηνύματα" και ξαφνικά έσκασε το Hangouts και "έκλεψε" την χρήση αυτή... Και έβλεπε τα ίδια μηνυματα σε δυο σημεία.

 

Όλα αυτά είναι πονοκέφαλος για τους απλούς χρήστες. Χάνεις την μπάλα... Όσοι δεν το κατανοούν, απλά δεν έχουν επαφή με τέτοιους χρήστες. Όποιοι ήρθαν σε επαφή με το iOS (και είχαν τη δυνατοτητα να το κρατησουν), απλά δεν επέστρεψαν ποτέ στο Android.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αυτή τη στιγμή η Apple βγάλει ένα low-end smartphone το βλέπω πολλοί χρηστες Android να πηγαίνουν σε iPhone. Ξέρω πολλούς που θέλουν iPhone αλλά λόγω χρημάτων γίνονται fans άλλων εταιρειών οπως Samsung, LG, HTC κλπ. Νομίζω εάν βγάλουν φθηνό iPhone η Apple θα αρχιζει να καταστρεφει τα αλλα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αυτο που για εμας ειναι ευκολο/αυτονοητο, για τους περισσότερους ειναι μπέρδεμα. Και για την λογίστριά μου. Και για τον δικηγόρο μου. Και για την μητέρα μου.

Το να μπορείς να εγκαταστήσεις 3 file managers, 5 εφαρμογες που στέλνουν SMS και άλλες 5 για διαχειριση φωτογραφιών, είναι μπελάς για τους περισσότερους (ευελιξία για εσένα). Ακομη και η γυναίκα μου με ρωτούσε πώς θα βλέπει φωτογραφίες στο Android της. Από τον file manager, από την "Έκθεση" ή από μια άλλη εφαρμογη;

Έστελνε sms από το "μηνύματα" και ξαφνικά έσκασε το Hangouts και "έκλεψε" την χρήση αυτή... Και έβλεπε τα ίδια μηνυματα σε δυο σημεία.

 

Όλα αυτά είναι πονοκέφαλος για τους απλούς χρήστες. Χάνεις την μπάλα... Όσοι δεν το κατανοούν, απλά δεν έχουν επαφή με τέτοιους χρήστες. Όποιοι ήρθαν σε επαφή με το iOS (και είχαν τη δυνατοτητα να το κρατησουν), απλά δεν επέστρεψαν ποτέ στο Android.

 

Eγω παλι γιατι δεν εχω τριτες εφαρμογες για ολα αυτα που ειπες;

Οπως πηρα το κινητο ετσι ακριβως κανω την δουλεια μου.

Browser του android.

Υουtube videos απο την default εγκαταστημενη εφαρμογη.

Videos ριπαρισμενα κ.α παλι με την default εφαρμογη του κινητου μεχρι και (.srt) διαβαζει.

Φωτογραφιες με τον default viewer και απο τον ενσωματωμενο explorer(τα αρχεια μου).

Mp3's παλι...

Τις φωτογραφιες και τα βιντεο μπορεις να τα δεις ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ στο εικονιδιο (συλλογη).

Τα βλεπεις ΟΛΑ απευθειας.

κ.ο.κ...

 

Εισαι σιγουρος οτι επιασες ποτε android συσκευη;

 

 

3 file managers, 5 εφαρμογες που στέλνουν SMS και άλλες 5 για διαχειριση φωτογραφιών, είναι μπελάς για τους περισσότερους (ευελιξία για εσένα). Ακομη και η γυναίκα μου με ρωτούσε πώς θα βλέπει φωτογραφίες στο Android της. Από τον file manager, από την "Έκθεση" ή από μια άλλη εφαρμογη;

 

 

Απλα γελαω...χωρις παρεξηγηση.

Μετα σου λενε κολλανε τα κινητα τους...με τοσα που ειπες τρομαξα. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους εγραψε καποιος αυτο που ηθελα να γραψω και εγω. Η συγκριση καταρχήν είναι ΛΑΘΟΣ. "Iphone η android"

 

(Λειτουργικό) iOS η android

 

(Κατασκευαστής) apple η samsung, sony, lg, motorola,.. +40

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikchris

 

Δεν το σώζεις με τίποτα. Καταρχάς, ποιο είναι το Post 5χρονου; Δείχνεις ότι δε με σέβεσαι για την άποψή μου, αλλά ας το παρακάμψω αυτό.

 

Δεύτερον, αν διαβάσεις καλύτερα το Post μου, αυτό που λέω είναι ότι έχει αλλάξει η καθημερινότητά μας. Πλέον ένας επαγγελματίας δε θα αγοράσει ένα απλό κινητό όπως θα έκανε πριν 15 χρόνια, που είτε είχε το 3210, είτε το 6150, θα έκανε τη δουλειά του.

 

Εγώ προσωπικά χρειάζομαι ένα κινητό με WiFi 5GHz για να μπορώ να δω ανά πάσα ώρα και στιγμή τί παίζει από ασύρματα δίκτυα σε ένα συγκεκριμένο Channel (πάνω από το #13). Υπερβολή; Πες το όπως θες, ΔΟΥΛΕΙΑ μου είναι όμως. 

 

Δε μου χρειάζεται ούτε για Selfies, ούτε για Instagram, ούτε για Facebook, ούτε οτιδήποτε άλλο θεωρεί ανάγκη ένα πιτσιρίκι που αγοράζει μια ακριβή συσκευή για τα δεδομένα του (πάνω από 250 ευρώ).

 

Παλιά, είχα πάντα laptop μαζί μου, πλέον δεν έχω. Ο λόγος είναι ότι από το 100% αυτών που μου κάλυπτε το laptop, πλέον το κινητό καλύπτει πάνω από το 80%, όπως το να δω ένα αρχείο, να στείλω ένα email, να κάνω Remote Support (ναι ακόμα κι αυτό). Γιατί να το κουβαλάω;

 

Την ανάγκη για ένα τέτοιο κινητό δεν την είχα πριν 6-7 χρόνια, σίγουρα όμως τα τελευταία 5 χρόνια και με την (όποια) ανάπτυξη του Mobile Internet, την έχω. Εσύ απλά ήθελες να γράψεις κάτι για να με κράξεις. Δες τις απαντήσεις που έχεις απ'τα άλλα μέλη. στην ανάρτηση που έκανες για μένα.

 

Δεν μπορω να βγαλω νοημα.

Ολων αλλαξε η ζωη. Και θα συνεχισει να αλλαζει, οπως αλλαζε και παλαιοτερα.

 

Αυτο το βαρυγδουπο 'δημιουργημενη αναγκη', μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους εγραψε καποιος αυτο που ηθελα να γραψω και εγω. Η συγκριση καταρχήν είναι ΛΑΘΟΣ. "Iphone η android"

 

(Λειτουργικό) iOS η android

 

(Κατασκευαστής) apple η samsung, sony, lg, motorola,.. +40

Οπως επισης το 96.8% των pc που πωλούνται είναι Αpple ή Windows.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και το 84.7 % των smartphone που πωλούνται είναι android και windows.

 

Το θέμα είναι οταν το android έχει 82.2 %, που είναι απο μόνο του είδηση, πως μπήκε τσόντα το ios στην είδηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και το 84.7 % των smartphone που πωλούνται είναι android και windows.

 

Το θέμα είναι οταν το android έχει 82.2 %, που είναι απο μόνο του είδηση, πως μπήκε τσόντα το ios στην είδηση ?

Ελα ντε....τι θέλει να πει ο ποιητής? Εχουν χαλάσει πολυ οι ειδησεις τελευταία στο Insomnia.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 82,2% που το 70% απο αυτα τα πετανε στα σκουπίδια σε ενα χρόνο και παίρνουν κανενα huawei παλι με 90€. Τα ιδια και τα ιδια θα λεμε. Χαρείτε εσεις με 82,2% και αφηστε την πραγματικότητα στην πίσω γωνία του μυαλού σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 82,2% που το 70% απο αυτα τα πετανε στα σκουπίδια σε ενα χρόνο και παίρνουν κανενα huawei παλι με 90€. Τα ιδια και τα ιδια θα λεμε. Χαρείτε εσεις με 82,2% και αφηστε την πραγματικότητα στην πίσω γωνία του μυαλού σας.

 

Ενω επρεπε να παρουν iphone με 800€;

 

Η apple παντα εβαζε ηλιθιους περιορισμους στα κινητα της, και γι'αυτο δεν παιρνω ποτε iphone (ενα που ειχα μου το δωρισανε)

 

Καποτε ισως ηταν ανεκτα αυτα, γιατι το android ηταν ανωριμο.

 

Τωρα ομως εχει περασει σε αλλο επιπεδο, πραγματικα αιωνες πισω η Apple.

Aυτη πλεον αντιγραφει και αλλοι πρωτοπορουν.

 

Συσκευες με android υπαρχουν για ολα τα βαλαντια και ολα τα γουστα.

 

Θες μπαταρια;

Θες γκλαμουρ;

Θες καμερα;

Θες ποιοτητα;

Θες αδιαβροχο;

 

Υπαρχουν συσκευες που συνδοιαζουν τα παραπανω και διαλεγεις.

 

Θα παρεις Iphone?

Θα εχεις ενα τηλεφωνο που δουλευει με εμτρια μπαταρια και μετρια οθονη και θα εχεις το ιδιο home screen με αλλους 10.000.000 χρηστες,

 

Εγω πραγματικα ευχομαι να συνεχισει να εχει πωλησεις το iphone και να εχει τεραστια κερδη η Apple.

 

Ο ανταγωνισμος καλο κανει, θα γινει ακομα καλυτερο και το android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα win phones στερείσαι την ελευθερία να κατεβάζεις malware, την ελευθερία στο lag, την ελευθερία στην καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων και πολλές άλλες "ελευθερίες".

 

oh the irony..

 

Εάν αυτή τη στιγμή η Apple βγάλει ένα low-end smartphone το βλέπω πολλοί χρηστες Android να πηγαίνουν σε iPhone. Ξέρω πολλούς που θέλουν iPhone αλλά λόγω χρημάτων γίνονται fans άλλων εταιρειών οπως Samsung, LG, HTC κλπ. Νομίζω εάν βγάλουν φθηνό iPhone η Apple θα αρχιζει να καταστρεφει τα αλλα λειτουργικά.

 

Μα...low end βγάζει με καλά επιμέρους στοιχεία..απλά τα πουλάει για high end..πάρε ένα android από αυτά τα φθηνά που λες,και περιόρισε τα δικαιώματα την ελευθερία του χρήστη..να χρησιμοποιεί μόνο αυτό και αυτό το πρόγραμμα της τάδε εταιρείας που δουλεύει άψογα στο μοντέλο του κινητού του,ρύθμισε το να τα ελέγχει όλα το λειτουργικό αυτόματα και να μη ρυθμίζει ο χρήστης ούτε την φωτεινότητα στις φωτογραφίες..και..συγχαρητήρια..αντέγραψες το ios και η συσκευή θα δουλεύει απροβλημάτιστα για χρόνια.

 

 Πάντως ναι,είναι απορίας άξιο γιατί η είδηση χρειαζόταν να αναφερθεί συγκεντρωτικά και στα πενιχρά ποσοστά του ios.

 

Και για να μην βαυκαλίζεστε μερικοί/ες.Αν το ios και τα wp είχαν την διείσδυση του android,τα ίδια θέματα θα είχαν.

 

Η apple περιορίζει τι θα μπει και θα τρέχει στις συσκευές τις,για να μην φανει πόσο σαπάκια είναι,αλλά χάνει σε δημοτικότητα.Σαφέστατα ρόλο παίζει και η τιμολογιακή της πολιτική.Φυσικά όσο δεν την απασχολεί γιατί πουλάει με υπερκέρδη,και το μαντρί όχι μόνο συμφωνεί αλλά κολλάει και αυτοκόλλητάκια,σε αυτά τα ποσοστά θα μένει.

 

Για την ms,μιλάει καλύτερα η ίδια με τα win10.To να θεωρεί κάποιος πως για τα wp και μόνο,άλλαξε τακτική και δε μαζεύει μέχρι και τι ώρα άνοιξες τη συσκευή σου,είναι εθελοτυφλία.

 

 Έχει καταφέρει ένας ανοικτός κώδικας να έχει την απόλυτη πρωτοκαθεδρία στην ταχύτερη αναπτυσσόμενη αγορά τεχνολογίας,και αντί να πιέσουμε να γίνει και ελεύθερος,καθόμαστε και σπαταλάμε το χρόνο μας λογομαχώντας με fanboy των ψίχουλων που έπεσαν από το σάντουιτς στο πιάτο.Δικαίως κάποιοι λοιπόν κράζουνε,δεν αναφέρομαι σε αυτούς που μιλάνε για πρ.δεδομένα καθώς πρόκειται για κλασσική περίπτωση λοβοτομής,αλλά αυτή τη στιγμή έχουμε την δυνατότητα να διαμορφώσουμε την εξελικτική πορεία της φορητής μας επικοινωνίας.

 

Γιατί έτσι όπως πάει το πράγμα και αναλισκόμεθα σε κοκορομαχία μπότας από τη μία και κατσαρίδας από την άλλη,θα γυρίσει το παραμυθι η google,θα ακουστεί ένα screw this από κάποιο manageroγραφείο,και θα έχουμε google browser,google file manager,google view apps,google doc apps,google play apps και συσκευές google με αποκλειστική χρήση android.

Οh wait..μόνο το τελευταίο δε παίζει.ε;Τουλάχιστον μετά δε θα κολλάει επειδή έχεις περισσότερους browsers και από τις εγκατεστημένες εφαρμογές του ios.

 

Google που μας αξίζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να βγαλω νοημα.

Ολων αλλαξε η ζωη. Και θα συνεχισει να αλλαζει, οπως αλλαζε και παλαιοτερα.

 

Αυτο το βαρυγδουπο 'δημιουργημενη αναγκη', μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα;

 

Πάμε πάλι.

 

Την ανάγκη να έχεις Mobile Internet, την είχες πριν 10 χρόνια; Δεν είχες καλά-καλά την ανάγκη του WiFi. Και μιας και θες να σου πω για τη "δημιουργμένη ανάγκη", που σου την εξήγησα με τον πιο απλό τρόπο, δυστυχώς σε αυτό προσθέτω και την "δημιουργημένη εξάρτηση" που δημιουργούν τα Social Media, όποιος κάθεται σε μια καφετέρια ζητά τον κωδικό του WiFi για να κάνει Checkin κλπ βλακείες στο Facebook.

 

Την ανάγκη ή την "ανάγκη" (πες το όπως θες) να έχεις πάντα Internet δεν την είχες. Από την ώρα που ήρθε η άνοδος του Internet και των Social Media, δημιουργήθηκαν άλλες ανάγκες. Θες να μιλήσουμε και περί ενημερωτικού; Για να ενημερωθείς πριν 10 χρονια (άντε 15), έβλεπες ειδήσεις και έπαιρνες εφημερίδες. Τώρα, μπαίνεις και βλέπεις επί τόπου τί γίνεται στον κόσμο. Αν δε σου κάνει η φράση που είπα και σου ακούγεται βαριά, πες το σαν νέες συνήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 82,2% που το 70% απο αυτα τα πετανε στα σκουπίδια σε ενα χρόνο και παίρνουν κανενα huawei παλι με 90€. Τα ιδια και τα ιδια θα λεμε. Χαρείτε εσεις με 82,2% και αφηστε την πραγματικότητα στην πίσω γωνία του μυαλού σας.

 

Εντάξει, σε ένα Leak στο Google Drive σαν αυτό του iCloud, κάποιοι θα κλαίγονται για τα 100 ευρώ και τη μηδενική ασφάλεια, όχι για τα 800 και την "απόλυτη ασφάλεια".

 

Ποια είναι η πραγματικότητα τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...