Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια από την κυκλοφορία των Windows 95


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και οσο συνεχιζεις να γραφεις, τοσο περισσοτερο εκτιθεσαι...

 

Καλά το fact 2 ισχύει μόνο στο επίπεδο ότι το full format δεν είναι το ίδιο με το low level format αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι το ίδιο με το quickformat και απλά τσεκάρει και τo άν έχεις badsectors

 

Το quick format απλά σβήνει τις λίστες απο συστήματα αρχείων NTFS ext3,ext4, HFS+ και αφήνει τα δεδομένα άθικτα (μπορείς να κάνεις recovery)  (τις λίστες που αρχικοποιούνται οι θέσεις των αρχείων/φακέλων κτλ στον σκληρό δίσκο και δεν σβήνει τα ίδια τα δεδομένα δηλαδή σβήνει απλά τον χάρτη για να τα βρεις)

 

Το full format σβήνει ότι είχε ο δίσκος (δεν μπορείς να κάνεις recovery με την ίδια ευκολία )

 

Τώρα το fact1 δεν το διάβασα κάτι είδα στο quote περι "τα laptop δεν είναι desktop" και βαρέθηκα να συνεχίσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το '95 πήρα το πρώτο μου pc!!

Είχε windows 3.11 αλλά σε λίγο καιρό αγόρασα και έβαλα τα 95,σε δισκέττες..Άλλαζες καμιά 20αριά δισκέττες μέχρι να περάσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εδω που τα λεμεν ισως να θυμαστε οι παλιοι. Ποσες εκδοσεις των windows 95 στα ελληνικα υπηρχαν τελικα ; Δυο ή τρεις ; Η μια η απλη η πρωτη , η  δευτερη που εγραφε στις ιδιοτητες συστηματος Windows 95 Aphla κατι τετοιο ή η τριτη με υποστιριζη USB και internet exporer με outook 5.0 ; Στην αγγλικη εκδοση ξερω οτι βγηκαν τρεις εκδοσεις γι αυτο λεω. Και μαλιστα θυμαμαι οτι την εκδοση APLHA την εκανες αναβαθμιση και μονο ετσι απο τα 3.11 ελληνικα.

Εγω θυμαμαι Windows '95 (σκετα) και Windows '95b.

 

Δεν ειχα Ελληνικα, Αγγλικα ειχα τα οποια φυσικα ηταν παρανομη κοπια.

Ετσι συνηθισα να δουλευω στα Αγγλικα και μεχρι και σημερα δεν χρησιμοποιω Ελληνικα Windows ή Language Packs.

 

USB υποστηριξη τα '95 απ'οσο θυμαμαι δεν ειχαν.

Θυμαμαι ενα patch για USB υποστηριξη, αλλα πρεπει να ηταν για τα NT 4.0, δεν παιρνω και ορκο βεβαια μετα απο τοσα χρονια.

 

Γενικα, μετα τα '95, πηγα στα NTοδειδη, τα '98 και ME δεν τα χρησιμοποιησα.

 

Μετα... τα NTοειδη "ενωθηκαν" με τις "Home" εκδοσεις, και ετσι μας προεκυψαν τα 2000 και μετα τα XP...

Την συνεχεια, την ξερουμε ολοι....

 

 

Το '95 πήρα το πρώτο μου pc!!

Είχε windows 3.11 αλλά σε λίγο καιρό αγόρασα και έβαλα τα 95,σε δισκέττες..Άλλαζες καμιά 20αριά δισκέττες μέχρι να περάσει.

 

Υπηρχε και cd για τα '95, απλα εκανες boot με δισκετα και ξεκινουσες το setup απο DOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το ελληνικο δημοσιο το ιδιο

 

Και το λύκειο μου, αυτά είχε μέχρι πριν λίγους μήνες αλλά μετά τα κάνανε αναβάθμιση σε windows xp, μας κακομαθαινουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win 10. Η Microsoft θέλει να γίνει Google με το spyware λειτουργικό της που προορίζεται για αναλφάβητους της τεχνολογίας. Μεγάλος μακάκας ο νέος CEO. Επιστρέφω στα 7 asap. Όταν κάτι ειναι τζάμπα το προϊόν είσαι εσύ, τώρα κατάλαβα τι εννοούσαν όσοι το έλεγαν.

Πες τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα λειτουργικά της microsoft τα "πηδάμε" ανα δύο-τρία. Ούτε που κατάλαβα πότε ήλθαν και έφυγαν τα ΝΤ, Me, Vista και πότε θα φύγουν τα 8 και 10 για να ξαναγυρίσουν σε ανθρωπινό λειτουργικό όπως τα 7 και τα xp.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Υπηρχε και cd για τα '95, απλα εκανες boot με δισκετα και ξεκινουσες το setup απο DOS.

 

Και αν δεν εβρισκε το cd-rom τι έκανες ? (χρονομετράω) :P

 

edit = 1 λεπτο

edit = 2 λεπτά

edit = timer is over, insert another coin to continue :P

 

Μάλλον λαγγάρει η αναζήτηση...

 

14 λεπτά και ακόμα να απαντήσει... Είχε άραγε cd-rom στο pc του τότε ? Μήπως δεν είχε pc ?

 

Επειδή αργεί να απαντήσει να βάλω δευτερο ερωτημα...

 

Εβαζες jumper στην μητρική, αν ναι για ποιο λόγο ?

 

Αντε να βάλω και ενα ποιο ευκολο ερωτημα...

 

Με ποια εντολή ξεκινούσες την εγκατασταση win 95 σε ms dos ? :P  :P  :P

Επεξ/σία από Losser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπηρχε και cd για τα '95, απλα εκανες boot με δισκετα και ξεκινουσες το setup απο DOS.

 

Το ξέρω αλλά ήμουν άσχετος και είχα πάρει σε δισκέττες. :-D Γνήσια βεβαίως βεβαίως!!

Παρόλο που είχα cd - rom..Ένα 4X hitachi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε και μετά τα πράγματα πήραν το δρόμο τους...αφού ήταν η πρώτη έκδοση windows που ήταν αυτόνομο και κύριο λειτουργικό.

 

Πες τα στην δεη που δουλευει ακόμα με dos :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και... ποιες εφαρμογες ακριβως χρησιμοποιει η ΔΕΗ σε DOS περιβαλλον ή τελοσπαντων που της ειναι χρησιμο?

Ετσι για να μαθαινουμε και μεις οι ασχετοι, που τα διαβαζουμε ολα απο το wiki... :P

 

@Losser:

 

Και μονο που με εχεις ενοχλησει επανειλημμένα με pm, θα επρεπε να σε κανω report.

 

Αλλα επειδη ειμαι large, σε αφηνω να συνεχισεις να εκτιθεσαι δημοσια.

 

Ουτως η αλλως, οι μπουρδες φαινονται κατευθειαν σε ενα forum τεχνολογιας τοσο μεγαλο, με πολλους... παρα πολλους χρηστες απο ανω του μετριου μεχρι experts...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τον 1ο μου υπολογιστη τον απεκτησα το 92 και τον χρησιμοποιουσα μεχρι ΚΑΙ το 2003 (ω ναι, 11 χρονια με DOS, Windows 3.1 και Pascal / Basic, πριν περασω στον πρωτο μου Pentium (IV)) και μεγαλωσα με ram, pixel και user παρακολουθώντας τις εξελιξεις χωρις να αναβαθμιζω (λογο ηλικιας), θυμαμαι πολυ καλα τα πραγματα. οταν λοιπον εμφανιστηκαν τα Windows 95 δεν υπηρχε modem ουτε για δειγμα στα σπιτια, εδω καλα καλα ενας στους τριαντα ειχε υπολογιστη. θυμαμαι που στο σχολειο ημουνα "ο τυχερος" που ειχα τετοιο εργαλειο σπιτι μου (εναν ταπεινο 30386) και ερχοντουσαν ολοι οι συμμαθητες μου για να παιξουμε Lotus και Mortal Kombat. (τοτε μπηκε και ενα Super Nintendo και σταματησαν να ερχονται για Lotus και Mortal Kombat αλλα για Mortal Kombat II και Super Street Fighter 2)

 

<p>Ποιος να τα ξεχασει :):) :):) ειχαμε ψαρωσει οταν@σε λειτουργεια dos mode βλεπαμε ελληνικους χαρακτηρες !!!! Το θρυλικο msn, που αφου ψαχναμε καμια γκομενα σρο irc (mirc) στο room #hellas τη ρωταγαμε εαν εχει msn :):) 

 

ο messenger εμφανιστηκε μετα απο περιπου 5 χρονια απο τα windows 95 και χρειαστηκε να περασουν αλλα 5 για να γινει σχετικα γνωστος (με άλλα λογια πριν μια δεκαετια αρχισε να αποκταει κοσμο). δεν νομιζω πιο πριν να εβρισκες κοσμο στην Ελλαδα που να το γνωριζει.. εγω το msn το ειχα κανει το 2002-2003 και επρεπε να φτασω στο 2007 για να αρχισω να παιρνω την κλασσική ερωτηση "εχεις msn?". οσο για το mirc η κατασταση δεν εχει αλλαξει καθολου εκει μεσα, απλα αντι για msn ζητανε skype (εγω παντως ακομα msn τρεχω, ας ειναι καλα το msn revival)

 

πραγματικα πιστευω πως οποιος προλαβε και μεγαλωσε με dos και τις παλιες εκδοσεις των windows, εχει πολυ περισσοτερες ικανοτητες στους υπολογιστες απο οποιον μεγαλωνει με windows XP και μετά, λογο του οτι πλεον ειναι αυτοματοποιημενα πολλα πραγματα (οπως συμβαινει και σε Linux). αν δεν εφτιαξες χειροκινητα προβληματα με himem.sys, emm386 και αρχεια ρυθμισεων, δεν εχεις νιωσει ικανοποιηση :P (μάλιστα σαν τεραστιο πειραχτηρι που μου αρεσε να ειμαι στους υπολογιστες, ειχα δημιουργησει απειρα boot προβληματα τα οποια παντα καταφερνα να λυσω, απο την ηλικια των 8-9 μιλαω.. και μιας και τις δισκετες των Windows 3.1 δεν τις εβρισκες ευκολα, 11 χρονια ημουνα με την ιδια εγκατασταση!) . γενικα οι γνωσεις που παιρνεις απο τα τοτε και τα τωρα λειτουργικα ειναι η μερα με την νυχτα, μπορεις και τωρα να μαθεις καλα ενα λειτουργικο αλλα τοτε ηταν σαν "ή μαθαινεις ή δεν κανεις τιποτα" ενω τωρα είναι θέμα επιλογής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα από τα 2 ισχύει, η Apple αντέγραψε την Xerox.

 

Η Xerox εδωσε την ιδεα της στην apple. Χαζομαρα αλλα δεν καταλαβαιναν τι ειχαν εξαρχης..

Αυτο δεν ειναι κλεψια. Παροχη λεγεται...

Οταν εγω σου χαρισω κατι σημαντικο απο βλακεια δε παει να πει οτι μου το κλεψες..

 

Η microsoft ομως οντως εκλεψε την ιδεα της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...