Προς το περιεχόμενο

[tablet]Asus VivoTab Note 8 - Tablet 8" 32GB Μαύρο 129,03€ @public [εξαντλήθηκε]


leonpapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αγαπητοί συμφορουμίτες. Ξέρει ή έχει να προτείνει κάποιος κανα αντάπτορα σε vga από Ελλάδα? Θέλω να το χρησιμοποιήσω για κάποιες παρουσιάσεις σε powerpoint και θα με βόλευε αρκετά αντί να κουβαλάω το laptop πάντα...

 

Για παρουσιάσεις σε powerpoint ο ιδανικός τρόπος είναι με miracast που υποστηρίζει το tablet και ξεχνάς τα καλώδια.

Αρκεί να έχεις Wi-Fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παρουσιάσεις σε powerpoint ο ιδανικός τρόπος είναι με miracast που υποστηρίζει το tablet και ξεχνάς τα καλώδια.

Αρκεί να έχεις Wi-Fi.

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι στους χώρους που το χρειάζομαι το Wi-Fi δεν είναι "εμπιστοσύνης" και χάνεται συχνά... Και απο ότι είδα και με τα διάφορα καλώδια κτλ δεν είναι σίγουρο το αποτέλεσμα, άρα μάλλον πρέπει να βρω μια μικρή εξωτερική κάρτα γραφικών. Απο Ελλάδα λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάτι αξιόλογο (δηλ μικρό μέγεθος και λογική τιμή). Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις, νομίζω το miracast θα βολέψει αρκετούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι στους χώρους που το χρειάζομαι το Wi-Fi δεν είναι "εμπιστοσύνης" και χάνεται συχνά... Και απο ότι είδα και με τα διάφορα καλώδια κτλ δεν είναι σίγουρο το αποτέλεσμα, άρα μάλλον πρέπει να βρω μια μικρή εξωτερική κάρτα γραφικών. Απο Ελλάδα λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάτι αξιόλογο (δηλ μικρό μέγεθος και λογική τιμή). Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις, νομίζω το miracast θα βολέψει αρκετούς.

 

Το miracast δεν χρειάζεται wifi αφού χρησιμοποιεί wifi direct απλά οθόνη η adapter να το υποστηρίζει και συνδέονται ασύρματα οι 2 συσκευές μεταξύ τους χωρίς να χρειάζονται κάποιο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το miracast δεν χρειάζεται wifi αφού χρησιμοποιεί wifi direct απλά οθόνη η adapter να το υποστηρίζει και συνδέονται ασύρματα οι 2 συσκευές μεταξύ τους χωρίς να χρειάζονται κάποιο router.

Το θέμα είναι τι υποστηρίζουν οι προτζεκτορες όμως που οι περισσότεροι που δουλεύω είναι αρκετών χρόνων (κοντά στη δεκαετία)... Anyway δεν το πήρα για αυτό το σκοπό αν μπορέσω να αντικαταστήσω το laptop για τις παρουσιάσεις καλώς αν όχι μικρό το κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι προτζέκτορες που υποστηρίζουν υλικό από την hdmi θύρα τους μια χαρά θα παίξουν με το miracast. Αν έχουν θύρα hdmi λογικά θα παίξουν μια χαρά. Ουσιαστικά δεν συνδέονται ο προτζέκτορας με το tablet αλλά το miracast dongle με το tablet. Από εκεί και πέρα απλά η τηλεόραση βλέπει υλικό που έρχεται από την hdmi θύρα της. Αν δεν κάνω λάθος κάπως έτσι δουλεύει η υπόθεση. Φυσικά αν κάποιος ξέρει σίγουρα διορθώστε την όποια κοτσάνα μου.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι προτζέκτορες που υποστηρίζουν υλικό από την hdmi θύρα τους μια χαρά θα παίξουν με το miracast. Αν έχουν θύρα hdmi λογικά θα παίξουν μια χαρά. Ουσιαστικά δεν συνδέονται ο προτζέκτορας με το tablet αλλά το miracast dongle με το tablet. Από εκεί και πέρα απλά η τηλεόραση βλέπει υλικό που έρχεται από την hdmi θύρα της. Αν δεν κάνω λάθος κάπως έτσι δουλεύει η υπόθεση. Φυσικά αν κάποιος ξέρει σίγουρα διορθώστε την όποια κοτσάνα μου.  :-)

Απο τους 4 προτζέκτορες που χρησιμοποιώ όμως κανένας δεν έχει hdmi έξοδο, μόνο vga... Έχει κανένας υπόψη του καμιά απλη εξωτερική κάρτα γραφικών  για κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φίλο που ζητάει μια απλή εξωτερική κάρτα γραφικών η παρακάτω ή σαν την παρακάτω (που την έχει ήδη προτείνει κάποιος εδώ μέσα) πιστεύω να δουλεύει.

 

https://www.skroutz.gr/s/4371498/Konig-mini-USB-2-0-male-DVI-D-female-DVI-D-VGA-m-f-CMP-USBVGA11.html

 

βάζεις και έναν hdmi to vga αντάπτορα και ελπίζεις να δουλέψει...το λέω γιατί πέφτουν πολλοί αντάπτορες στην υπόθεση...

 

πιθανολογώ όμως ότι αν βάλεις έναν hdmi to vga adapter σε miracast dongle θα δουλέψει η πατέντα...εγώ με την έναρξη των μαθημάτων θα το δοκιμάσω με ένα miracast που παρήγγειλα...με αντάπτορα από hdmi σε vga.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GPS έχει ναι. Και μια ερώτηση από μένα στους υπόλοιπους κατόχους. Πως στο καλό μπορώ να παίζω την μουσική μου και να έχω το tablet με κλειστή οθόνη; Αυτό το έχω δει στο youtube 100 φορές να γίνεται. Εγώ όταν κλείνω την οθόνη από το power κουμπί απλά παγώνει και ο windows media player. Δοκίμασα και με το music groove εκεί όμως ούτε καν μπορώ να δω τα τραγούδια μου που έχω σε έναν shared φάκελο στο desktop μου. Τι κάνω λάθος παίδες; Την βοήθειά σας παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GPS έχει ναι. Και μια ερώτηση από μένα στους υπόλοιπους κατόχους. Πως στο καλό μπορώ να παίζω την μουσική μου και να έχω το tablet με κλειστή οθόνη; Αυτό το έχω δει στο youtube 100 φορές να γίνεται. Εγώ όταν κλείνω την οθόνη από το power κουμπί απλά παγώνει και ο windows media player. Δοκίμασα και με το music groove εκεί όμως ούτε καν μπορώ να δω τα τραγούδια μου που έχω σε έναν shared φάκελο στο desktop μου. Τι κάνω λάθος παίδες; Την βοήθειά σας παρακαλώ.

 

στο public λέει πως δεν έχει GPS !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...