Προς το περιεχόμενο

[tablet]Asus VivoTab Note 8 - Tablet 8" 32GB Μαύρο 129,03€ @public [εξαντλήθηκε]


leonpapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θερμή παράκληση προς τους φίλους dimoskoutr & NaGR να το δοκιμάσουν λίγο ακόμα αύριο μεθαύριο και να μας ενημερώσουν εμάς τους υπόλοιπους να προχωρήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σίγουρα από μένα θα γίνει εκτενέστερη δοκιμή αν και δεν είμαι αισιόδοξος, δεν μπορεί να έχει τέτοιο θέμα...εξαιρετικά απίθανο μου φαίνεται. Αλλά θεωρώ ότι ούτως ή άλλως είναι καλή αγορά γιατί αν χρειάζεσαι πενάκι απλά δεν κάνεις αναβάθμιση στα 10άρια  μέχρι να διορθωθεί το θέμα και είσαι μια χαρά άρχοντας.Στα 8άρια δεν εμφανίζεται ποτέ τέτοιο ζήτημα με το πενάκι. Επίσης δεν ενοχλεί καθόλου το left handed mode, απλά στο δεξί κλίκ οι επιλογές φαίνονται από την άλλη μεριά...κάτι άλλο δεν παρατήρησα...Το calibration είναι ακριβώς ίδιο όπως και η συμπεριφορά της πένας.

 

EDIT 1: Για να μην γεμίζω το θέμα με συνεχή posts, να αναφέρω ότι και τώρα που δοκίμασα κανένα τέταρτο με συνεχές γράψιμο στο onenote πάλι δεν μπόρεσα να αναπαράγω το πρόβλημα. Περισσότερες δοκιμές από αύριο γιατί ξεμένει από μπαταρία τώρα και θα το κλείσω για να το φορτίσω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει ήδη κάποιος στο ίδιο fora έγραψε ότι πάλι έχει την ίδια συμπεριφορά. Εδώ που τα λέμε θα ήταν λίγο κουφό να είναι τέτοιο το πρόβλημα...κάπου έχουν βαρέσει οι drivers και έχουν μπλέξει τα μπούτια τους...το ανησυχητικό είναι ότι δεν βλέπω κίνηση από κανέναν (asus, wacom, microsoft, intel) να προσπαθούν να κάνουν κάτι...δεν βλέπω να λύνεται το θέμα και πολύ πολύ κρίμα θα πάει άκλαφτο το τίμιο tabletάκι...Επίσης να πω ότι το κάνει και στο sticky notes το κοκομπλόκο όχι μόνο στο onenote...γενικά το κάνει παντού που χρειάζεται να κάνει palm rejection.

 

 

EDIT: Καμιά φορά καλό είναι να μιλάς αφού δοκιμάσεις. Όντως άλλαξα σε αριστερό χέρι το πενάκι από τις ρυθμίσεις και προσπάθησα επί περίπου 10 λεπτά να αναπαράγω το πρόβλημα. Δεν έκανε κιχ το τάμπλετ ούτε στο onenote ούτε στο sticky notes. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή βελτιώνεται κάτι όμως θέλει σίγουρα περισσότερες δοκιμές...αργά το βράδυ βλέπω να πέφτει πολύ γράψιμο.  :-) ...βλέπουμε...

Υπάρχει βίντεο στο Youtube για να καταλάβω πως δημιουργείται το πρόβλημα; Δεν γνωρίζω τι είναι το palm rejection.

Το πρόβλημα υπάρχει μονο σε προγράμματα σημειώσεων ή εμφανίζεται και π.χ. στο Excel οπου το χρησιμοποιώ για επιλογή κελίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα η τιμη μ εχει τοσες μερες που τρεχει η προσφορα στα καρβουνα. Αυτο που με κραταει πισω ειναι η εμπειρια που ειχα για 6 μηνες με ενα dell venue pro 8.
Αυτο που ασυναισθητα ηθελα ηταν ενα desktop replacement για τον καναπε μου και ισως ενα εργαλειο για την δουλεια μου με full office οταν ημουν εκτος γραφειου. Οπως καταλαβαινετε ηθελα να δουλευω σε desktop mode. Το προβλημα εκει είναι οτι το μεγεθος ηταν πραγματικα πολυ μικρο και δεν ειχα γραφιδα της προκοπης. 
Αναρωτιεμαι κατα ποσο το digitizer θα βελτιωσει αυτη την εμπειρια και λεω να τους δωσω μια δευτερη ευκαιρια... στην τελικη δε νομιζω να δυσκολευτω και τοσο να το μεταπουλησω με μικρη χασουρα....

 

Edit. Καθως τα εγραφα ολα αυτα καταφερα να πεισω τον εαυτο μου και εκανα μια κρατηση για παραλαβη απο καταστημα... εχω μια βδομαδα στην διαθεση μου να αποφασισω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα η τιμη μ εχει τοσες μερες που τρεχει η προσφορα στα καρβουνα. Αυτο που με κραταει πισω ειναι η εμπειρια που ειχα για 6 μηνες με ενα dell venue pro 8.

Αυτο που ασυναισθητα ηθελα ηταν ενα desktop replacement για τον καναπε μου και ισως ενα εργαλειο για την δουλεια μου με full office οταν ημουν εκτος γραφειου. Οπως καταλαβαινετε ηθελα να δουλευω σε desktop mode. Το προβλημα εκει είναι οτι το μεγεθος ηταν πραγματικα πολυ μικρο και δεν ειχα γραφιδα της προκοπης. 

Αναρωτιεμαι κατα ποσο το digitizer θα βελτιωσει αυτη την εμπειρια και λεω να τους δωσω μια δευτερη ευκαιρια... στην τελικη δε νομιζω να δυσκολευτω και τοσο να το μεταπουλησω με μικρη χασουρα....

 

Edit. Καθως τα εγραφα ολα αυτα καταφερα να πεισω τον εαυτο μου και εκανα μια κρατηση για παραλαβη απο καταστημα... εχω μια βδομαδα στην διαθεση μου να αποφασισω :)

Για desktop replacement χρειάζεται τουλάχιστον 10 ιντσες... Πάντως η γραφίδα βοηθάει πολύ αλλά στο office όσο και να το προσπάθησα δεν αξίζει κάτι παραπάνω απο το να ανοίξεις ενα αρχείο άντε και απο το να αλλάξεις 2-3 νούμερα σε ενα εξελάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο εύχρηστη είναι σαν ταμπλέτα για εφαρμογές τύπου facebook, κλπ ώστε να πει κάποιος ότι αξίζει να μεταβεί κάποιος από android tablet.

Μιλάω για βασικά πράματα.

 

Επιπλέον που βοηθάει η γραφίδα εκτός από onenote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για desktop replacement χρειάζεται τουλάχιστον 10 ιντσες... Πάντως η γραφίδα βοηθάει πολύ αλλά στο office όσο και να το προσπάθησα δεν αξίζει κάτι παραπάνω απο το να ανοίξεις ενα αρχείο άντε και απο το να αλλάξεις 2-3 νούμερα σε ενα εξελάκι...

Αυτες ειναι και οι δικες μου αμφιβολιες αν και δε νομιζω να χρειαστει να κανω κατι παραπανω στο excel "on the go" η΄στον καναπε μου, το θεμα ειναι οτι με το Dell δεν μπορουσα να κανω ανετα ουτε και αυτο χωρις γραφιδα....

 

Koprodogis ποσο πιο ευχρηστο να γινει το facebook απο την αλλαγη του λειτουργικου, σ αρεσει οπως ειναι στο pc σου ή στο android σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( :ph34r:  δεν έχω facebook αλλά έχει η κοπελιά οπότε δε γίνετε να της το στερήσω)

 

Η βασική χρήση για μένα είναι να κρατάω σημειώσεις στην εργασία μου από εκεί και πέρα ευκαιρία για μία νέα ταμπλέτα καθώς το nexus 7 δε μας τα λέει καλά (η πρώτη γενιά του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω και εγώ σαν νεόκοπoς κάτοχος tablet.

Το 8αρι σε αναλογια οθονης 16:10 ειναι αρκετα καλο για καταναλωση περιεχομενου.

Αυτο συν η φορητοτητα του το κανουν καλη αγορα για χρηση εκτος σπιτιου. Το πενακι προσθετει λιγο ακομα χρηστικοτητα.

πχ υπογραφω αιτησεις χωρις να χρειαστει να τυπωσω, να υπογραψω και να σκαναρω.

 

Για μεσα στο σπιτι,αν θελω να ποσταρω σε φορουμ ή να κανω πολυωρη χρηση, τοτε προτιμω το 10αρι 4:3 ταμπλέτ.

βεβαια θελει δυο χερια και δυσκολα θα το επαιρνα μαζι μου για ενα καφε πχ.

αλλα στον καναπε ή το κρεβατι μπορεις ανετα να το εχεις.

 

 

ΥΓ

σε left handed ακομα δεν μου εχει κρασαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Επιβεβαιώνω ότι ούτε σε μένα έχει κρασάρει με left hand mode ακόμη...ευελπιστώ να βρήκαμε άκρη και να μην μας απογοητεύσει...

 

2 @Themos3  Εγώ το έχω συνδιάσει με μικρό ασύρματο πληκτρολόγιο της MS (ακριβό βέβαια) και παρείγγειλα το wireless adapter επίσης της Microsoft. Έτσι έχεις μια χαρά σύστημα για να συνδέσεις στην TV και να κάνεις δουλίτσα στο office από την καναπεδάρα σου. Αλλιώς μεγαλύτερο tablet με εξαιρετική γραφίδα surface, όμως εκεί πάμε σε άλλα χρήματα. Προσωπικά το setup που σου είπα το θεωρώ εξαιρετική λύση για computing on the go και γενικά όπου υπάρχει έξτρα μεγαλύτερη οθόνη (μαζί με ένα power bank) και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω στο σχολείο καλώς εχόντων των πραγμάτων.

 

3. @koprodogis  Νομίζω ότι στην τιμή αυτή θα σε ικανοποιήσει για τις σημειώσεις που θέλεις να κρατάς. Υπάρχουν πολλά προγραμματάκια για τέτοιου είδους δουλειά. Αν βέβαια θέλεις μεγαλύτερη οθόνη πάλι σε surface πας...με τα 5πλάσια χρήματα...facebook μια χαρά εφαρμογή μου φάνηκε αν και δεν ασχολούμαι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καμια προταση για εισαγωγη μαθηματικων;

Ολοκληρωματα, σειρες κλπ τυπους μς εκθετες που ειναι σπαστικο το κλασσικο πληκτρολογιο.

το math input panel δεν μου δουλευει και πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπ συνάδερφος; Εγώ χρησιμοποιώ MathType για την εισαγωγή μαθηματικών. Βέβαια θέλω να δοκιμάσω και math input panel.

 

 Επίσης κάτι που σημειώνεται σήμερα στα forum για το ταμπλετ είναι ότι κάποιοι κατέβασαν τον driver της wacom για 8.1 από 

 

http://fr.pcdrivers.guru/wacom-tablet-pc/download-669808.html

 

και μετά και την αλλαγή σε left handed mode δεν έχει κάνει κιχ το μηχανάκι.

 

Εγώ πάλι δεν έχω καν drivers της wacom. Μάλιστα στις συσκευές μου λέει

"πένα συμβατή με HID" και έχει driver της microsoft version 10,0,10240,16384

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι οτι στα 129€ κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει αντιπαλος. Ειναι πρακτικα μηδενικου ρισκου αγορα, αρκει να δει καποιος στις αγγελιες για tablet τι αλλο πωλειται σ αυτα τα λεφτα.

Το να χασω ενδεχομενως 10-20-30€ σε πιθανη μεταπωληση μετα απο 3-4-5 μηνες + τις ατοκες δοσεις, ειναι ανεκτο κοστος για μενα ωστε να του δωσω μια ευκαιρια... και για πολλους ακομα πιστευω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...