Προς το περιεχόμενο

[tablet]Asus VivoTab Note 8 - Tablet 8" 32GB Μαύρο 129,03€ @public [εξαντλήθηκε]


leonpapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sorry για το ελαφρύ ίσως oftopic αλλά μιας και η προσφορά συνεχίζεται ας μεταφέρω και εγώ σύντομα τις προσωπικές μου εντυπώσεις και εμπειρίες για να βοηθήσω αν μπορώ το forum που με βοήθησε με τη σειρά του στην αγορά.

Κατά

Ο συνδυασμός win8 και (κυρίως) explorer μπορεί από μόνος του να σκοτώσει καθετί καλό…

Οι 8 ίντσες είναι λίγες για windows. Σε tablet με win κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα κάνεις το λάθος να το δεις σαν laptop/desktop replacement, εκεί και όχι μόνο οι 8 ίντσες φαίνονται λίγες…

Σε καμία περίπτωση δεν μου έδωσε την αίσθηση συσκευής των 250€+

 

Υπέρ

Η πένα είναι όλα τα λεφτά. Όσο τη δουλεύεις τόσο πιο πολύ σου αρέσει. Ειδικά σε μικρή οθόνη βοηθάει πραγματικά…

Βάζεις mozilla περιμένεις και τα 10 και μάλλον λύνεις 2 προβλήματα.

Σίγουρα είναι vfm, αξίζει τα 129€, αλλά σωστά και πριν η τιμή του ήταν 199€ και όχι παραπάνω…

 

Δεν με ενθουσίασε (με εξαίρεση το πενάκι) αλλά δεν με απογοήτευσε κιόλας. Συνολικά, ΝΑΙ αξίζει σαν αγορά, με 129€ παίρνεις επώνυμο tablet με 2 Gb ram και με πενάκι…  

 

YΓ Κόλλησε η σύνδεση πάνω που έκανα αναβάθμιση στα 10 και μετά δεν μπορούσα να κάνω με τίποτα update στα win οπότε έκανα επαναφορά στην αρχική κατάσταση και ακόμα δεν έβαλα τα 10 για να πω εμπειρία με αυτά…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα τα 10αρια και παιζουν αψογα απο οσο μπορω να δω.

ουτε lag ουτε τιποτα αλλο.

εκανα update στο BIOS 211 μονο πριν την αναβαθμιση.

Πως βάζουμε τα Win 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικές μου εντυπώσεις: η τιμή για αυτά που δίνει είναι χάρισμα. 

Δεν υπάρχει τίποτα που να μην μπορείς να κάνεις εύκολα γρήγορα.

Είναι το 1ο μου tablet με windows. Μέχρι τώρα είχα μόνο android. Ε, στα 129 ευρώ όποιο και android να πάρεις θα είναι το λιγότερο αστείο, με απόδοση (σε σχέση με το Asus) ημέρας με νύχτα.

Έβαλα το popcorntime. Δουλεύει τέλεια. Το kodi τα ίδια. Έβαλα το asphalt 8. Δουλεύει καλύτερα και πιο γρήγορα από την έκδοση android που έχω στο flex 2.   

Στο browsing είναι ταχύτατο με τον chrome. To wifi του είναι άριστο. Το δε multitasking με εναλλαγή μεταξύ των ανοιχτών εφαρμογών είναι άμεσο.

Πραγματικά δεν έχω λόγια.

Θα βάλω τα 10αρια για να δω πως θα πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μπαταρία πως τα πάει παιδιά, βγάζει κανένα 5αρι ώρες; Και εγώ μια από τα ίδια το έχω κάνει προπαραγγελία είναι η τρίτη μέρα σήμερα που έχει έρθει και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω ή όχι. Ήθελα κάτι σε φορητό και κοίταζα για φάση netbook περισσότερο το asus x205ta που έχει 12 ώρες αυτονομία μπαταρίας...αλλά αυτή η προσφορά ακούγεται πολύ καλή και πραγματικά είμαι σε τεράστιο δίλημμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μπαταρία πως τα πάει παιδιά, βγάζει κανένα 5αρι ώρες; Και εγώ μια από τα ίδια το έχω κάνει προπαραγγελία είναι η τρίτη μέρα σήμερα που έχει έρθει και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω ή όχι. Ήθελα κάτι σε φορητό και κοίταζα για φάση netbook περισσότερο το asus x205ta που έχει 12 ώρες αυτονομία μπαταρίας...αλλά αυτή η προσφορά ακούγεται πολύ καλή και πραγματικά είμαι σε τεράστιο δίλημμα...

Και εγω στα ιδια ειμαι. Υπαρχει καποιο αντιστοιχο netbook με οθονη αφης; Μηπως το lenovo miix που ειναι και αυτο σε προσφορα και εχει και οθοναρα μας καλυψει απ ολες τις πλευρες; Αυτονομια σιγουρα υστερει βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα με ενδιαφερει καποιο μηχανημα -οτιδηποτε- με windows και office, πολυ ελαφρυ και μικρο, να παιρνει πληκτρολογιο και αν ειναι δυνατο να εχει οθονη αφης. Να δουλευει αξιοπρεπεστατα το office χωρις κολληματα. Αυτονομια και μεγεθος ειναι μεγαλο ατου γιατι το χρειαζομαι για μεγαλα ταξιδια με τρενο ή αεροπλάνο. Αν φορτιζει και απο powerbank ακομα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στα ιδια ειμαι. Υπαρχει καποιο αντιστοιχο netbook με οθονη αφης; Μηπως το lenovo miix που ειναι και αυτο σε προσφορα και εχει και οθοναρα μας καλυψει απ ολες τις πλευρες; Αυτονομια σιγουρα υστερει βεβαια.

 

Υπάρχει το lenovo miix που λες και το asus t100 αλλά σαφώς μικρότερη αυτονομία και δεν μου αρέσει όλη αυτή η φάση με τα ξεχωριστά πληκτρολόγια κλπ, αν είναι έτσι παίρνω το tablet και βάζω και ένα bluetooth keyboard και τέλος, για αυτό δεν προτιμάω το lenovo miix, τώρα το t100 το έχω ψάξει αρκετά, η μπαταρία του κοντά στο 5ωρο και έχει προβλήματα στη φόρτιση, μερικοί γράφουν ότι κάνει μέχρι και 10 ώρες για να φορτίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στα ιδια ειμαι. Υπαρχει καποιο αντιστοιχο netbook με οθονη αφης; Μηπως το lenovo miix που ειναι και αυτο σε προσφορα και εχει και οθοναρα μας καλυψει απ ολες τις πλευρες; Αυτονομια σιγουρα υστερει βεβαια.

Το lenovo με το πληκτρολόγιο και την καλύτερη και κυρίως μεγαλύτερη οθόνη είναι σίγουρα πιο κοντά σε laptop και φυσικα είναι πιο μεγάλο και πιο βαρύ αλλά έχει απόλυτο δικιο ο telis... Το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά και εγώ όταν το είχα βρει πριν 3 εβδομάδες στα 269€, τελικά πήρα το asus τώρα  με τα μισά χρήματα... Δεν έχει νόημα να τα συγκρίνουμε...200€ δεν θα έδινα για το asus αλλά στα 129€ δεν το πολυσκέφτηκα, κοστίζει τα μισά χρήματα απο το lenovo και σίγουρα ειναι πιο vfm. Το lenovo ποτε δεν βγήκε σε τέτοιας έκτασης προσφορά και ας το έψαχνα πολύ καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την τιμή που το δίνουν δεν υπάρχει τίποτε άλλο επώνυμο vfm αυτή την στιγμή με windows σίγουρα. Είναι εξαιρετική προσφορά για κάποιον που δεν έχει αρκετές απαιτήσεις από χώρο. Εγώ δεν αποφασίζω λόγω χώρου να το πάρω. Λίγα τα 32gb όπως και να το δει κανείς...Καλή προσφορά όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που εχει θυρα  sd τα 32 μου φαινονται ικανοποιητικα.

η τιμη στα 130 ειναι η δικαιη τιμη που θα επρεπε να πωλειται, οχι ευκαιρια.

λογω της καταστασης στην Ελλαδα ειναι καλη για οποιον θελει να ψωνισει απο εδω και αμεσα.

για ευκαιριες κοιταξτε προς Κινα οποιος μπορει να περιμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα και εγώ. Καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα. Πολύ καλό το stylus. Ήμουν άτυχος και έχω ένα dark pixel - παρακαλάω να μου βγάλει λίγα ακόμα για να μου το αλλάξουν  :-)

 

Πάμε στο θέμα μας τώρα, από αυτά που βλέπω εδώ:

http://forum.tabletpcreview.com/threads/asus-vivotab-8-and-windows-10.66837/page-2
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/bsod-and-unexpected-restarts-while-using-pen-input/cc9a3568-4cae-4773-a404-c47b070ae988?page=1&auth=1

 

αλλά και αυτά που λένε εδώ:

http://forum.tabletpcreview.com/threads/poll-vivotab-note-8-owners-are-you-getting-bsods-with-the-pen-and-win-10.67391/

 

το μηχάνημα αναβαθμίζει και τρέχει ομαλότατα σε windows 10 ΑΛΛΑ, όταν πας να δουλέψεις το πενάκι και ακουμπήσεις το χέρι στην οθόνη (δηλαδή πάει να ενεργοποιηθεί το palm rejection) βγάζει μπλε οθόνη/κάνει επανεκκίνηση. Επιβεβαιωμένα ΚΑΝΕΙΣ δεν το έχει

καταφέρει να δουλέψει κανονικά αν έχω καταλάβει καλά. Οι drivers που πόσταρε κάποιος νωρίτερα της wacom ΔΕΝ φαίνεται να 

διορθώνουν το θέμα. Αυτό για μένα είναι Deal Breaker για να πας σε Windows 10 καθώς χάνεις το βασικό χαρακτηριστικό του tablet.

 

Αν παρόλα αυτά κάποιος καταφέρει να κάνει το πενάκι να δουλευει απροβληματιστα στα 10άρια ας το περιγράψει αναλυτικά.

Επίδοξοι αγοραστές να το γνωρίζετε και πιθανώς στραφείτε σε μηχνάκι που δουλεύει απροβλημάτιστα στα 10άρια windows.

 

Για ερωτήσεις - απορίες στη διάθεση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...