Προς το περιεχόμενο

Moto 360 Official Thread


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ

δεν μου κάνει αυτοματα την αναβάθμιση της εφαρμογής

θα προσπαθήσω να κάνω την χειροκίνητη  και επανέρχομαι

Χρηστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες μου αν δουλεψει..

 

Αν δεν δουλεψει, θα κανεις ξανα απεγκατασταση το Android Wear στο κινητο, reset το ρολοι και μετα εγκατασταση χειροκινητα στο κινητο αυτο http://www.apkmirror.com/wp-content/themes/APKMirror/download.php?id=5717 (παλιοτερη εκδοση)

 

Μετα κανε παλι συγχρονισμο και θα πας κατευθειαν στις ρυθμισεις στο ρολοι στο about οπως πριν να δεις για update..

 

Εψαξα και βρηκα πως το αρχικο firmware του Moto 360 δεν μπορει να αναγνωρισει νεοτερες εκδοσεις του Android Wear, οποτε σε αυτη τη προσπαθεια θα βαλεις τη παλια και θα δεις αν βρει το update. Κανε ομως τα βηματα που σου ειπα στο τελευταιο ποστ και μετα αυτο.

 

Λιγο υπομονη, μην παρακαμψεις κανενα βημα, στα εχω πει με τη σειρα για να εκβιασεις το ρολοι να βρει το update αμεσως μετα το συγχρονισμο.. Μην δεις τις καρτελες του tutorial μετα το συγχρονισμο, αστες και πηγαινε κατευθειαν στις ρυθμισεις στο about.

 

 

----------------

 

Και εδω καποιες οδηγιες για αυτους που εχουν την τρεχουσα εκδοση αλλα θελουν σε λιγες μερες να παρουν πρωτοι το update του Android 6.0 που ερχεται. (ηδη εφτασε σε καποιους χρηστες στην Ευρωπη).

 

Το εγραψα για ενα σχετικο ξενο φορουμ και δουλεψε για την αναβαθμιση απο 4.4 σε 5.1.

  • Start by forgetting the watch in android wear
  • After that, forget the watch in phone bluetooth settings (if it is still there)
  • Reset watch
  • Clear data and cache of android wear
  • Un-install what ever version of android wear you are using.
  • Re-install android wear from PlayStore.
  • DON'T Launch the new app until the watch shows the LANGUAGE selection screen!!
  • Pair the watch
  • DON'T do anything in the app after pairing!!
  • DON'T SWIPE UP TO SEE TUTORIAL!!!
  • GO ONLY IN SETTINGS, THEN ABOUT, THEN SYSTEM UPDATES.
  • BOOM NEW UPDATE DOWNLOADING!
Με αυτο τον τροπο ξεγελαμε τη Google και δινει στο ρολοι μας ενα καινουριο ID που εχει περισσοτερες πιθανοτητες να λαβει την ενημερωση. Εγω αυτη τη διαδικασια την εκανα 3-4 φορες, σε αλλους επιασε αμεσως.

 

Θα την κανω παλι σε 3-4 μερες να δοκιμασω μηπως παρω το 6.0

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H εφαρμογή στο κινητό είναι πλέον οκ = 1.4

 

εκανα τα βηματα όπως είπες στο πρωτο post,

πάω στο update , βρίσκει αμέσως ότι πρέπει να κάνει download ξεκινάει το download με παρα πολυ αργους ρυθμους

 

την πρωτη φορά σταμάτησε μόνο του όταν είχε κατεβάσει το 1/4 του download , δηλαδή η κυκλική μπαρα είχε φτάσει μεχρι το 3 εαν την αντιστοιχίσουμε σε ρολόι και σταματησε

 

έκανα reset device , ξανά σύνδεση με το κινητο και ξανα update, κάνει download παλι με αργους ρυθμους, περιμένω να δω εαν θα περάσει το προηγουμενο σημειο εαν όχι θα πάω σύμφωνα με το 2o post σου

 

ευτυχως είναι Σάββατο και έχουμε χρόνο :) :)

 

update =  και με αλλες 2 φορες παλι σταματησε η ενημερωση περιπου στο ιδιο σημειο, και μετα από 15-20 λεπτα περιπου

 

θα δοκιμάσω τον 2ο τροπο - αφου το φορτίσω γιατι την φαγαμε ολη την μπαταρια

 

αλλα τα περιεργα είναι 2 :

1) δεν βγαζει καρτέλες tutorial στην αρχή αλλά κατευθείαν το minimal face

2) άλλαξε την έκδοση του

 

Google Play Services από

8.4.89(2428711-534)

 

την πηγε σε 6.1.74(1511752-534)

Επεξ/σία από xristos_2011
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξανακανεις reset.. Δεν χρειαζεται

 

Απο τη στιγμη που βρηκε το update και να σταματησει, θα ξαναρχισει μονο του. Συνηθως το βραδυ αν το αφησεις στο φορτιστη με ανοιχτο bluetooth και ιντερνετ στο κινητο θα το κανει.

 

Και παλι νομιζω το κατεβαζει στο παρασκηνιο, αν ξαναπας στο about θα το βλεπεις να συνεχιζει.

 

Αργο update κανει γιατι ειναι μεγαλο το αρχειο που κατεβαζει, να εισαι κοντα σε καλο ιντερνετ και υπομονη.
 

Οκ θα εισαι, αυτο ηταν το προβλημα


 

αλλα τα περιεργα είναι 2 :

1) δεν βγαζει καρτέλες tutorial στην αρχή αλλά κατευθείαν το minimal face

2) άλλαξε την έκδοση του

 

Google Play Services από

8.4.89(2428711-534)

 

την πηγε σε 6.1.74(1511752-534)

Περιεργο αυτα με τα google play services αλλα δεν εχουν σημασια για το update και κατεβαζεις τη προσφατη εκδοση αν εχει προβλημα αργοτερα.. (Μαλλον ομως εχει τα παλια google play services γιατι το κανεις reset και δεν τα φορτωσε ακομα απο το κινητο τα καινουρια) Γι αυτο θελει λιγο χρονο να ερθει στα ισα του.

 

Δοκιμασε και τον 2ο τροπο ο οποιος ειναι ιδιος με τον 1ο αλλα ειναι αλλο αρχειο παλιοτερο android wear..

 

Αν δεν γινει τιποτα μην το παιδεψεις αλλο, βαλε το πιο προσφατο (τροπος 1) και αστο, θα την κανει μονο του.. (Μπορει να τρεχει και στο παρασκηνιο και να μην σταματαει πραγματικα το download, και καποια στιγμη στην αρχικη να σου βγαλει καρτα click to install update)

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok

Μόλις φορτίσει θα δοκιμάσω και τον 2ο

Εάν δεν κάνει τίποτα ξανακάνω τον πρώτο και θα το αφήσω μήπως κάνει την αναβάθμιση μόνο του

Αλλά εμένα τα settings Δεν τα εμφανίζει τραβώντας προς τα κάτω αλλά μόνο μέσα από το κεντρικό μενού

Τραβώντας κάτω μόνο ενεργοποιεί την δόνηση η όχι και εμφανίζει το ποσοστό μπαταρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok

Μόλις φορτίσει θα δοκιμάσω και τον 2ο

Εάν δεν κάνει τίποτα ξανακάνω τον πρώτο και θα το αφήσω μήπως κάνει την αναβάθμιση μόνο του

Αλλά εμένα τα settings Δεν τα εμφανίζει τραβώντας προς τα κάτω αλλά μόνο μέσα από το κεντρικό μενού

Τραβώντας κάτω μόνο ενεργοποιεί την δόνηση η όχι και εμφανίζει το ποσοστό μπαταρίας

 

Ναι ξεχαστηκα.. απλα εχεις το παλιο λογισμικο, στο καινουριο πας και απο πανω στις ρυθμισεις..

 

Γενικα το ρολοι θελει λιγο χρονο να στρωσει και να συγχρονισει εντελως, γι αυτο και τα lag που κανει στην αρχη..

 

Θα το παρεις το update μην αγχωνεσαι με τον 1ο η τον 2ο τροπο

 

Βαλτο σε theater mode & airplane mode να φορτισει πιο γρηγορα (αν τις εχει σαν επιλογες γιατι δεν θυμαμαι το πρωτο λογισμικο τι ειχε)

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 δοκιμές με τον 1ο τροπο = τιποτα !!!

με τον δευτερο τρόπο , αφου καθαρισα τα πάντα από το τηλέφωνο και reset στο ρολοι

εκανε φοβερα αργα download, μετα από 50-60 λεπτά πρέπει να το κατεβασε όλο.

προχωρησε σιγουρα πολύ παρακάτω

εφτασε σεχεδον στο 95 %

και τωρα εβγαλε να φορτισω την μπαταρια  !! ενω είχε 48%

το εβαλα σε airplane mode και περιμενω να γεμισει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 δοκιμές με τον 1ο τροπο = τιποτα !!!

με τον δευτερο τρόπο , αφου καθαρισα τα πάντα από το τηλέφωνο και reset στο ρολοι

εκανε φοβερα αργα download, μετα από 50-60 λεπτά πρέπει να το κατεβασε όλο.

προχωρησε σιγουρα πολύ παρακάτω

εφτασε σεχεδον στο 95 %

και τωρα εβγαλε να φορτισω την μπαταρια !! ενω είχε 48%

το εβαλα σε airplane mode και περιμενω να γεμισει !

Μολις φτασει το 80% η μπαταρία, θα το κανει ;)

Βγαλε το airplane mode γιατι πρεπει να επικοινωνησει με το κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:) : ) ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!

 

με τον 2ο τροπο το καταφερα !!!!

φορτισε κανονικά , αλλά μετα δεν έκανε τιποτα !!

ακολούθησα την συμβουλή σου να μην το εκβιασω να κάνει κάτι

το 'αφησα όλο το βράδυ ανοικτο δίπλα από το τηλέφωνο και διπλα στο ρουτερ

το πρωι΄είχε κανει την αναβάθμιση μονο του

 

λοιπον τώρα έχει :

 

android Wear :

1.3.0.2166028

 

Google Play services  

7.8.99

 

κσι βγάζει πλεον και

Android OS

5.1.1

 

Κάνω πάλι update??  για να μεπάει στην Android : 1.4  ???

Επίσης ζητάει αναβάθμιση και η εφαρμογή του κινητού  (την έχουμε αφήσει σε ver . 1.0.5.1724356)

 

Δεν κάνω τίποτα και περιμένω να οδηγίες :) :) :)

Επεξ/σία από xristos_2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ολα update κανονικα απο εδω και περα και εισαι οκ!

 

Σε λιγες μερες θα παρεις και την 6.0 κανονικα και ευκολα

Και ενα κολπο για σενα και για ολους οσους εχουν το Moto 360 για να ειναι μονιμα η οθονη αναμμένη σε Ambient Mode και να μην σβήνει.

 

Πας στις ρυθμίσεις του Moto360 στην εφαρμογή Android Wear εκει στο γραναζακι και πατας Device Settings και ενεργοποιεις το Ambient Mode αλλα απενεργοποιεις το Tilt to wake.

 

Ετσι μενει μονιμα ανοιχτό οπως τα αλλα ρολογια σε Ambient Mode, χαμηλη φωτεινότητα σε ασπρόμαυρο.

 

Στο Moto 360 το ειχαν κανει να αναβοσβηνει αναλογως ποτε κοιτας το ρολοι για καλυτερη μπαταρία.

 

Απλα με βολευει εμενα ετσι αν και χανεις περιπου 10-15% μπαταρία.

 

Επισης μετα το update μπορει να κολλαει γενικά το ρολοι και η μπαταρία να τελειώνει πολυ γρηγορα. Ειναι λογικο και θα φτιάξει μόνο του σε καμια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ολα update κανονικα απο εδω και περα και εισαι οκ!

 

Σε λιγες μερες θα παρεις και την 6.0 κανονικα και ευκολα

Και ενα κολπο για σενα και για ολους οσους εχουν το Moto 360 για να ειναι μονιμα η οθονη αναμμένη σε Ambient Mode και να μην σβήνει.

 

Πας στις ρυθμίσεις του Moto360 στην εφαρμογή Android Wear εκει στο γραναζακι και πατας Device Settings και ενεργοποιεις το Ambient Mode αλλα απενεργοποιεις το Tilt to wake.

 

Ετσι μενει μονιμα ανοιχτό οπως τα αλλα ρολογια σε Ambient Mode, χαμηλη φωτεινότητα σε ασπρόμαυρο.

 

Στο Moto 360 το ειχαν κανει να αναβοσβηνει αναλογως ποτε κοιτας το ρολοι για καλυτερη μπαταρία.

 

Απλα με βολευει εμενα ετσι αν και χανεις περιπου 10-15% μπαταρία.

 

Επισης μετα το update μπορει να κολλαει γενικά το ρολοι και η μπαταρία να τελειώνει πολυ γρηγορα. Ειναι λογικο και θα φτιάξει μόνο του σε καμια μέρα.

 

ευχαριστω για την συμβουλη! το εψαχνα αυτο! γενικα αν υπαρχουν αλλα κολπακια τετοια πες μας τα. ξερεις τι θελω εγω? οταν με παιρνει καποιος τηλ για να απαντησω απο το ρολοι πρεπει να κανω swipe απο τα δεξια προς τα αριστερα πραγμα το οποιο ειναι αντιθετα απο αυτο που μου δειχνει στο κινητο με αποτελεσμα πολλες φορες να κλεινω την κληση αντι να την απανταω. ξερεις αν αλλαζει αυτο? και κατι ακόμα. για να απαντησω σε messenger η καπου αλλου χωρις φωνη αλλα με πληκτρολογιο τι πρεπει να κανω? πως το κατεβαζω το πληκτρολογιο? μολις παρεις το android wear 6 ενημερωσε μας να κανουμε το κολπο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨εκανα την αναβάσθμιση στη εφαρμογή του κινη΄τού = εχει πλεον την 1.4

 

το κινητό δειχνει να μην θέλει άλλη αναβάθμιση

στην προσπάθεια για update βγαζει : System is up to date

επίσης στις Versions βγάζει:

 

android Wear :

1.3.0.2166028  -  ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ 1.4  ???

Google Play services  

8.4.89

Android OS

5.1.1

 

ΕΊΜΑΙ οκ ή χρειάζεται και κάτι άλλο ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨εκανα την αναβάσθμιση στη εφαρμογή του κινη΄τού = εχει πλεον την 1.4

 

το κινητό δειχνει να μην θέλει άλλη αναβάθμιση

στην προσπάθεια για update βγαζει : System is up to date

επίσης στις Versions βγάζει:

 

android Wear :

1.3.0.2166028  -  ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ 1.4  ???

Google Play services  

8.4.89

Android OS

5.1.1

 

ΕΊΜΑΙ οκ ή χρειάζεται και κάτι άλλο ???

 

οχι και εμενα την ιδια βγαζει! τωρα μπορει να ''δει'' και τα αλλα watch faces το ρολοι σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

android Wear :

1.3.0.2166028  -  ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ 1.4  ???

ΕΊΜΑΙ οκ ή χρειάζεται και κάτι άλλο ???

1.3 με 1.4 εισαι οκ.. Εγω την εχω βαλει χειροκινητα την 1.4 μηπως και μου ερθει πιο γρηγορα το Update του 6.0..

Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.. Αν μου ερθει το update θα σας πω οδηγιες παλι πως να το κατεβασετε και εσεις..

 

ευχαριστω για την συμβουλη! το εψαχνα αυτο! γενικα αν υπαρχουν αλλα κολπακια τετοια πες μας τα. ξερεις τι θελω εγω? οταν με παιρνει καποιος τηλ για να απαντησω απο το ρολοι πρεπει να κανω swipe απο τα δεξια προς τα αριστερα πραγμα το οποιο ειναι αντιθετα απο αυτο που μου δειχνει στο κινητο με αποτελεσμα πολλες φορες να κλεινω την κληση αντι να την απανταω. ξερεις αν αλλαζει αυτο? και κατι ακόμα. για να απαντησω σε messenger η καπου αλλου χωρις φωνη αλλα με πληκτρολογιο τι πρεπει να κανω? πως το κατεβαζω το πληκτρολογιο? μολις παρεις το android wear 6 ενημερωσε μας να κανουμε το κολπο σου!

Αυτο με την αλλαγη της πλευρας της αποδοχης της κλησης δεν γινεται, τουλαχιστον δεν εχω δει κατι.. Αλλα κολπακια κλπ εφαρμογες/hack που ξερω για το ρολοι θα γραψω οταν εχω χρονο εναν αναλυτικο οδηγο εδω για ολους. Αν εχεις rooted κινητο (με σπασμενο λογισμικο) μπορεις να δεις στις προηγουμενες σελιδες καποιες οδηγιες που εδωσα για το πως να βαλεις πληκτρολογιο μικρο στο ρολοι και να απαντας σε SMS και Facebook Messenger χωρις φωνη. Αν δεν βγαλεις ακρη και δεν εισαι ψαγμενος με root, xposed framework, κλπ, θα κανω οδηγο εγω.

 

Edit: Λαθος μου, σε PM ηταν καποιες οδηγιες που εδωσα σε ενα μελος για το πως να κατεβασει το πληκτρολογιο. Εδω ειναι η εφαρμογη http://m.meanhacker.store.aptoide.com/app/market/com.michy.wearmessenger/16/7263004/Wear%20Messengerαλλα δουλευει μονο σε root κινητο και με καποιες επιπλεον ρυθμισεις + xposed framework

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ βλέπει κανονικά τωρα όλα τα face - τουλάχιστον αυτά της εφραμογής  για  κινητά της Motorola

δεν έχω δοκιμάσει από κάποια άλλη από τις εφραμογές που υπαρχουν στο google play

Θα δοκιμάσω μόλις πάω το βράδυ σπίτι και θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...