Προς το περιεχόμενο

Moto 360 Official Thread


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεις να μου στειλεις τις οδηγίες και εμενα στο inbox αν μπορεις η να τις δημοσιευσεις εδω. οχι πως να κανουμε root το κινητο αλλα πως να βαλουμε το πληκτρολογιο και αυτο με το xposed frameword που δεν το εχω ξαναακουσει. αυτη η εφαρμογη που εστειλες υπαρχει και στο play store νομιζω. σου δειχνει τα μηνυματα στο fb? οποτε βρεις χρονο ενημερωσε μας. εγω θα περιμενω να παρει το Note 4 android 6 για να το παρω over the air και θα το ξαναρουταρω. ευχαριστουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Moto 360 (1st Generation) Release Notes (February 2016)
https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/prod_answer_detail/a_id/110124/p/2815%2C9141/kw/release%20notes
 

We are rolling out a new Android Wear* software update for Moto 360 (1st generation) by Motorola. With this update we have added support for new features and fixed some issues to improve your experience. 


Support for new languages

Moto 360 now officially supports new language+country pairs, including:

  • Mandarin (Taiwan)
  • Cantonese (Hong Kong)
  • Indonesian (Indonesia)
  • Polish (Poland)
  • Dutch (Netherlands)
  • Thai (Thailand)

These new languages will be listed in the language selector before you pair Moto 360 with your phone. If you’ve already paired it, then you can switch your phone language to one of these languages. Reminder: when Moto 360 pairs to the phone, the watch’s language is synced to the phone’s language.
 

Doze mode
Doze mode is a new smart feature that helps to preserve your watch’s battery life: it recognizes when your Moto 360 is idle and automatically goes into a deep sleep state.

How does it work? When your watch is not charging and not in use, Doze mode shuts down unnecessary background processes to optimize power. Screen dimming to support battery Helps to reduce the battery drain of your Moto 360 and gives you extra privacy by turning your watch’s screen off, or putting it in ambient mode if Always-on screen is on, when is not in use. To try it, remove your Moto 360 from the usual viewing orientation, for example, drop your wrist after interacting with your Moto 360.

App permissions

Now you have more control over what you share with your apps. With the new permissions model, you can modify the permissions granted to apps at any time from the settings menu.

To modify permissions for an app:

  1. Swipe left on the watch face, then scroll down and tap Settings> Permissions.
  2. Select the app you want to adjust, you will see the list of permissions for that app.
  3. Tap a permission to disable/enable it.

New wrist gestures

Your Moto 360 has new wrist gestures to help you navigate through screens:

  • See more details or take action on a card: hold your arm in front of you and push down quickly, then bring your arm back slowly.
  • Go back on a card: hold your arm in front of you and quickly pivot up, then bring it back slowly to the original position.
  • Open the apps menu: on the watch face, hold your arm in front of you and push down quickly, then bring it back slowly to the original position.
  • Pull down settings: on the watch face, slowly turn wrist away from you then flick back towards you.
  • Exit to watch face: hold your arm in front of you and shake your wrist quickly.

Follow the tutorial on the watch to see how these new gestures work and get some practice. To launch the gesture tutorial:

  1. Swipe left on the watch face, then scroll down and tap Settings> Gestures.
  2. Select Launch tutorial and follow the instructions.

Date & Time

You can now manually set the date, time and time zone of your Moto 360, independently of your phone’s settings. Try it:

  1. Swipe left on the watch face, then scroll down and tap Settings> Date & Time.
  2. Tap Automatic date & time or Automatic time zone, then select OFF.
  3. Swipe right to return to the previous screen, you will see new options to manually set the date and time or time zone of your Moto 360.

Bluetooth headset audio improvements
We have introduced improvements that reduce the choppy audio when listening music through a Bluetooth headset while your watch is in motion, like when you are walking or working out.

Bug Fixes
A variety of system optimizations to improve performance and stability.

-----------

Πολλοι ελαβαν το update 6.0 και απο Ευρωπαικες χωρες. Σημερα θα προσπαθησω να το κανω να ερθει και στο δικο μου Moto 360. Θα ενημερωσω.

2016%2B-%2B1

2016%2B-%2B1

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΗΡΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ UPDATE.. Νταξει, το ρολοι απλα γ@μ@ει, εγινε πιο γρηγορο απο ποτε, δεν κολλαει τιποτα, τρεχει σφαιρα και εχει καποια καινουρια gestures/κινησεις. Επισης η μπαταρια ειναι σιγουρα 10-20% καλυτερη και ακομα δεν εχει στρωσει, 1η μερα!

 

Σας παραθετω τα βηματα για να το καταφερετε και εσεις, στα αγγλικα ομως απο ενα forum που τα εγραψα γιατι δεν εχω χρονο να τα γραψω και στα Ελληνικα, ειμαι απο κινητο. 

 

Reset your watch and click "forget watch" inside the wear app. Also clear the cache of the app. When the sync is complete don't do anything and go straight to the settings > about > system updates. If you don't see any new update, you will see a weird message like this "E345C -> MC435" i don't remember the exact message. Exit the settings. Then place your watch on the charging dock and push the power button 5+ seconds (while the watch is on charger!!). This way you will bypass the charging screen and you can go again in system service to see that the update is downloading!

 

Για οποιοδηποτε προβλημα εχετε, πειτε μου! ;)

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χωρις να κανω τιποτα το ελεγξα σημερα για update και βρηκε ενα διαθεσιμο, πιστευω να ειναι το 6.0. το φορτιζω τωρα για να γινει και θα ενημερωσω. εσυ εκανες την παραπανω διαδικασια για να το λαβεις? εμενα γιατι δεν χρειαστηκε?


παντος μεγαλη ξεφτυλα να παιρνει το ρολοι μου android 6.0 πριν απο το note 4 μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω χωρις να κανω τιποτα το ελεγξα σημερα για update και βρηκε ενα διαθεσιμο, πιστευω να ειναι το 6.0. το φορτιζω τωρα για να γινει και θα ενημερωσω. εσυ εκανες την παραπανω διαδικασια για να το λαβεις? εμενα γιατι δεν χρειαστηκε?

παντος μεγαλη ξεφτυλα να παιρνει το ρολοι μου android 6.0 πριν απο το note 4 μου.

 

Την εκανα για να το λαβω σιγουρα και γρηγορα.. Εσενα απλα το πηρε μονο του λογω παρτιδας, το καθε ρολοι εχει αλλο ID, κάποια το λαμβάνουν πιο γρήγορα απο άλλα

 

Παιδες το ρολοι εχει γινει αισθητα πιο γρηγορο.

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σφαιρα παει. δεν κολαει πουθενα. αλλα εχω προβλημματα. πρωτον οταν ανοιγει η οθονη να δω την ωρα βγαζει πρωτα αυτο το γκι ρολοι που βγαζει οταν ειναι στο ambient mode και μετε το κανονικο.

 

δευτερον οταν παω να στειλω μηνυμα σε καποιον δεν με αφηνει και μου βγαζει μια γκρι καρτελα που λεει ''αποστολη μηνυματος?'' και μετα απο λιγο βγαινει και δεν κανει τιποτα απλα με δειχνει στο ρολοι.

 

τελος οταν το βαζω σε theater mode για να το φορτισω χωρις να ειναι ανοιχτη η οθονη, τοτε οταν το βαζω στην βαση φωρτισης δεν κλεινει τελειως οπως εκανε παλια αλλα ειναι ανοιχτη σε μαυρο φοντο και το καταλαβαινω στο σκοταδι επειδη ειναι γκρι λογο της lcd οθονης.

 

τα κανει και σε εσας αυτα?

 

πλεον κι ολας απανταω συρωντας απο τα αριστερα προς τα δεξια οπως στο κινητο. το αλλαξαν :ρ

 

αα και κατι ακομα του κανατε factory reset μετα το update?

Επεξ/σία από georgesteiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα βρηκες ολα τα καταγεγραμενα bugs.. Ναι ΟΛΟΙ τα εχουν.. (ειμαι σε ξενα φορουμ)..

 

Αυτο εννοεις.. https://gfycat.com/LeadingUnsungAmazondolphin δεν υπαρχει λυση προς το παρον, μην κανεις reset δεν φτιαχνει..

 

Και αυτο με τη γκρι οθονη, δεν κλεινει.. Δεν θα παθει κατι παντως μη το φοβασαι..

 

Αυτο με το μηνυμα δεν μου το κανει..

 

Πρεπει να υπαρχει μια επιλογη μεσα στο Developers option, το κρυφο μενου που σου βγαζει, για να μενει το ρολοι κλειστο οταν φορτιζει.. Θα το τσεκαρω και θα σου πω

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοω...πες μου αν βρεις κατι ευχαριστώ


να και αυτο με τα μηνυματα.


https://gfycat.com/SafeRawLarva


εντυπωσιακα γρηγορο ειναι παντος οπως φαινεται και στο βιντεακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αυτο εννοω...πες μου αν βρεις κατι ευχαριστώ

 

να και αυτο με τα μηνυματα.

 

https://gfycat.com/SafeRawLarva

 

εντυπωσιακα γρηγορο ειναι παντος οπως φαινεται και στο βιντεακι!

Ωχχ;; Σε ρωταει στα Ελληνικά; Δεν το εχω ξαναδει..

 

Εμενα με αφηνει κανονικα να στειλω.. Αυτη τη γκρι οθονη την βγαζει συνηθως στο google now search οταν δεν εχεις ιντερνετ η bluetooth ανοιχτο..

 

Τσεκαρε απο την εφαρμογη wear μηπως πατησες καταλαθως block την εφαρμογη SMS σου με κανενα gesture χωρις να το καταλαβεις..

 

Επισης κατεβασε το Google Messenger απο το play store, μια νεα εφαρμογη SMS της Google που την εβγαλε τωρα για το Wear 1.4, μου δουλευει κανονικα. Εχει και δικο της Wear app που μπαινει αυτοματα στο ρολοι.

 

Σκαλωσα ομως με τα ελληνικα.. Πως σου εβγαλε ερωτηση στα ελληνικα; Εμενα ολο το ρολοι ειναι στην Αγγλικη γλωσσα..

 

Κανε μια δοκιμη, κλεισε το bluetooth να χασει τη συνδεση ιντερνετ το ρολοι και κανε μια αναζητηση Google απο το ρολοι.. Θα σου βγαλει Can't reach google at the moment κλπ στα αγγλικα ή ελληνικά;

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το google messenger δεν μπορω να το βρω. για τα ελληνικα εκανα κατι αλλο. αλλαξα την γλωσσα του κινητου στα αγγλικα και εκανα επανακινηση το ρολοι και εφτιαξε. οταν ομως το γυρισα στα ελληνικα και ξαναεκανα επανακινηση στο ρολοι μου εκανε τα ιδια. οταν κανω αυτο που ειπες μου βγαζει ''try again on your phone'' κατι παιζει με την γλωσσα του κινητου και συγχρονιζεται εσυ σε τι γλωσσα το εχεις και ποιο κινητο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το google messenger δεν μπορω να το βρω. για τα ελληνικα εκανα κατι αλλο. αλλαξα την γλωσσα του κινητου στα αγγλικα και εκανα επανακινηση το ρολοι και εφτιαξε. οταν ομως το γυρισα στα ελληνικα και ξαναεκανα επανακινηση στο ρολοι μου εκανε τα ιδια. οταν κανω αυτο που ειπες μου βγαζει ''try again on your phone'' κατι παιζει με την γλωσσα του κινητου και συγχρονιζεται εσυ σε τι γλωσσα το εχεις και ποιο κινητο εχεις?

 

Εχω Galaxy S3 σπασμενο με Android 4.4.4, με ελληνικα στο μενου, και στις ρυθμισεις του Google Now, 1η γλωσσα Ελληνικα και 2η γλωσσα Αγγλικα.

 

Με αυτο το τροπο καταλαβαινει καποια πραγματα οπως πχ "OK Google, καιρος Αθηνα.", ή "OK Google, Βουλιαγμενης 25" και σου δειχνει καιρο, ανοιγει χαρτες κλπ.

 

Αυτο ειναι το google messenger https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.messaging&hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μπορεις να στειλεις μηνυμα ελληνικο ε?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.michy.wearmessengerdemo&hl=el  

 

εμενα μου αρεσει πολυ αυτο το app. εχει και πληκτρολογιο. γλωσσα αναζητησης τι εχεις βαλει στο google now?

 

κατι αλλο γινεται να αποθηκευσεις επαφες με καποιο app απο το ρολοι? 

 

για να παρεις τηλεφωνο εκτος απο τις επαφες σου χρησιμοποιεις καποιο app? εγω εχω βρει αυτο και κανει την δουλεια του.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jxt.handdialer&hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι εκπληκτικο app που εχει ελληνικο πληκτρολογιο, επαφες και dialer ολα μαζι
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.michy.wearmessenger&hl=el

Επισης μπορεις με αυτο να απαντας σε SMS και Facebook Messenger με ελληνικο πληκτρολογιο και οχι με φωνη, αν εχεις rooted κινητο με καποιες επιπλεον ρυθμισεις! 
 

 

για να παρεις τηλεφωνο εκτος απο τις επαφες σου χρησιμοποιεις καποιο app?

Πλεον με το Android 6.0 στο ρολοι εχει βγει εφαρμογη dialer, αλλα δεν σε αφηνει να πληκτρολογησεις αριθμο, μονο επαφες. Χρησιμοποιω τον dialer του Wear Messenger αν χρειαστει, σπανια.

 

Επισης καποιες φορες μου εχει πιασει το Google Now την εντολη: "Call 6944κλπκλπ"

Τοσο δυσκολο ειναι πλεον να μπορουμε και στα Ελληνικα να λεμε καποιες απλες εντολες οπως πχ καλεσε, στειλε μηνυμα και να αναγνωριζει επαφες με ελληνικους χαρακτηρες;

 

Ηδη μπορει να καταλαβει εντολη για καιρο και οδηγιες πλοηγησης (πριν 1μιση χρονο δεν τα καταλαβαινε)

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πλεον με το Android 6.0 στο ρολοι εχει βγει εφαρμογη dialer, αλλα δεν σε αφηνει να πληκτρολογησεις αριθμο, μονο επαφες. Χρησιμοποιω τον dialer του Wear Messenger αν χρειαστει, σπανια.

 

 

 

εμενα μου βγαζει μια εφαρμογη που λεγεται ''phone'' αλλα μονο στον mini luncher. αυτη ειναι?

 

 

Επισης μπορεις με αυτο να απαντας σε SMS και Facebook Messenger με ελληνικο πληκτρολογιο και οχι με φωνη, αν εχεις rooted κινητο με καποιες επιπλεον ρυθμισεις! 

 

οποτε και να το αγορασω εγω το wear messenger δεν θα εχω ελληνικο πληκτρολογιο αν δεν εχω rooted κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...