Προς το περιεχόμενο

Βασεις 2015


Liam Lawrence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγουρα καποια μικρα τμηματα δεν εχουν λογο υπαρξης...αν ομως υπηρχαν καλυτεροι καθηγητες και στις περιφερειες και στα κεντρικα πανεπιστημια δεν θα συσσωρευονταν ολοι στις μεγαλοπολεις..σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφική στην Κρήτη

Το 10ρι μια χαρά κόφτης ήταν. Τα ΤΕΙ με 10 και κάτω ας τα κάνουν ΙΕΚ.

Σιγά μην το επιτρέψουν οι συνδικαλιστές

το να υπάρχουν τμήματα που κάποιος μπαίνει με λευκή κόλα και ο πρώτος με 12 το θεωρώ ξεφτύλα του όλου εκπαιδευτικού συστηματος. νομίζω πως το όριο του 10 πρέπει να ξαναμπεί και πως τα μισά+ τμήματα των τει πρέπει να κλείσουν. για ποιο επιστημονικό έργο άραγε μπορούμε να μιλάμε?

Όταν η δημοσια παιδεία έχει το μονοπώλιο και καλείται να καλύψει το 80% των υποψηφιων φοιτητών φυσικο είναι να υπαρχουν και σχολές αμφιβόλου ποιότητας. Όταν θα αποκτήσουμε αναγνωρισμένη ιδιωτικη τριτοβάθμια εκπαίδευση τοτε μονο θα κλείσουν οι σχολές του 5

Βαση 10 και κοψιμο στους αιωνιους και ειμαστε ενταξει

Και ενα βαψιματακι στους τοίχους του ΕΚΠΑ καλό θα ηταν. Πριν δυο χρόνια που είχα παει οι τοίχοι ηταν γεμάτοι με tο λογότυπο της ΚNE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωσαν και τους εισακτεους..

 

Μειωσαν τους εισακτεους??

Εγω ακουσα οτι μπηκαν 71000 σε συνολο 105000 υποψηφιων, δηλαδη ποσοστο 67%.

 

Στη δικη μου εποχη, πριν 25 χρονια, εμπαινε ενας στους 4 :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειωσαν τους εισακτεους??

Εγω ακουσα οτι μπηκαν 71000 σε συνολο 105000 υποψηφιων, δηλαδη ποσοστο 67%.

 

Στη δικη μου εποχη, πριν 25 χρονια, εμπαινε ενας στους 4 :blink:

Κοιτα εγω ρεθυμνο που ηθελα απο 360 τους πηγαν 280 και εχασα το οικονομικο για 7 μόρια οπότε εχω λογο να τους βρίζω. Τελος παντων σε σχεση με πέρισυ σχεδον παντου οι εισακτεοι ειναι λιγότεροι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ακομα να τους κοψουν τους εισακτεους? Ποσα ατομα θα μπαινουν? Τα ΤΕΙ τι θα γινουν? ΕΙναι πολλα τα ερωτηματα

 

Κοιτα εγω ρεθυμνο που ηθελα απο 360 τους πηγαν 280 και εχασα το οικονομικο για 7 μόρια οπότε εχω λογο να τους βρίζω. Τελος παντων σε σχεση με πέρισυ σχεδον παντου οι εισακτεοι ειναι λιγότεροι.

 

Μείωση εισακτέων = μείωση τμημάτων

Φέτος π.χ. μπήκαν γενική σειρά 1588 "παιδαγωγοί" σε 9 τμήματα σε όλη την Ελλάδα.....ε αυτοί σε 4 χρόνια θα βγουν άνεργοι

Γιατί να πάρεις τόσους πολλούς αφού δεν τους χρειάζεσαι?

Αν πιάσουμε και τα ΤΕΙ εκεί χάνεται η μπάλα, δεκάδες τμήματα πληροφορικής, λογιστικής, διοίκησης επιχειρήσεων(lol) σε κάθε γωνιά της Ελλάδας + κάποια άλλα που δεν έχουν καν λόγο ύπαρξης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση 10 και κοψιμο στους αιωνιους και ειμαστε ενταξει

Οι αιώνιοι που λες, πώς ακριβώς θεωρείς ότι ζημιώνουν το πανεπιστήμιο ή τη χώρα? (Όπου αιώνιοι πλέον θεωρούνται αυτοί που έχουν ξεπεράσει κατά 2 χρόνια τα έτη φοίτησης, και όχι αυτοί που κλείνουν δεκαετίες στη σχολή)

 

Εφόσον, μόλις ξεπεράσουν τα ν+2 έτη, αυτόματα χάνουν όλα τα πλεονεκτήματα της φοιτητικής ιδιότητας (πάσο, δωρεάν συγγράμματα, παροχές απ' τη σχολή κλπ). Και δίκαια, καθώς το κράτος δεν είναι δυνατόν να ξοδεύει κερατιάτικα για πάντα. Το μόνο δικαίωμά τους είναι να συνεχίσουν να δίνουν μαθήματα και να μπορούν να πάρουν πτυχίο.

 

Εσύ τώρα δηλαδή θεωρείς σωστό εάν κάποιος/κάποια που δεν κατάφερε να τελειώσει τη σχολή στα ν+2 χρόνια (είτε λόγω "τεμπελιάς", είτε λόγω προβλημάτων οικονομικών/υγείας/προσωπικών) να διαγράφεται απ' το ίδρυμα και όσο κόπο/χρόνο κατέβαλλε αυτά τα ν+2 χρόνια να πάει στα σκουπίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχει ο @Paoki

 

Οι εισακταιοι πρέπει να μειωθούν κι άλλο... Εξάλλου μια χώρα δεν έχει ανάγκη μόνο από πτυχιούχους πανεπιστημίου, αλλα κ από άλλες κατηγορίες όπως οι εργάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αιώνιοι που λες, πώς ακριβώς θεωρείς ότι ζημιώνουν το πανεπιστήμιο ή τη χώρα? (Όπου αιώνιοι πλέον θεωρούνται αυτοί που έχουν ξεπεράσει κατά 2 χρόνια τα έτη φοίτησης, και όχι αυτοί που κλείνουν δεκαετίες στη σχολή)

 

Εφόσον, μόλις ξεπεράσουν τα ν+2 έτη, αυτόματα χάνουν όλα τα πλεονεκτήματα της φοιτητικής ιδιότητας (πάσο, δωρεάν συγγράμματα, παροχές απ' τη σχολή κλπ). Και δίκαια, καθώς το κράτος δεν είναι δυνατόν να ξοδεύει κερατιάτικα για πάντα. Το μόνο δικαίωμά τους είναι να συνεχίσουν να δίνουν μαθήματα και να μπορούν να πάρουν πτυχίο.

 

Εσύ τώρα δηλαδή θεωρείς σωστό εάν κάποιος/κάποια που δεν κατάφερε να τελειώσει τη σχολή στα ν+2 χρόνια (είτε λόγω "τεμπελιάς", είτε λόγω προβλημάτων οικονομικών/υγείας/προσωπικών) να διαγράφεται απ' το ίδρυμα και όσο κόπο/χρόνο κατέβαλλε αυτά τα ν+2 χρόνια να πάει στα σκουπίδια?

δεν είναι θέμα το αν και πόσο κοστίζουν οι αίωνιοι, είναι καθαρα θέμα για την αξιολόγηση των ιδρυμάτων και το Ranking τους. αποψη μου είναι πως από την στιγμή που κάποιος δεν τελειώνει τη σχολή του σε ευλογο χρονονικό διάστημα, ναι πρέπει να διαγραφεται. αν εχει σοβαρο πρόβλημα να υπάρχει η δυνατότητα να δοθεί παραταση. οχι όμως αυτό το μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...