Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο linux desktop environment χρησιμοποιείτε και γιατί;


sdevil

Δημοσκόπηση: Linux Desktop Environments  

145 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο Linux Desktop Environment χρησιμοποιείτε περισσότερο και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανενα! Σκετο openbox session + fbpanel για πανελ κατω + pcmanfm για file manager + nitrogen για να ζωγραφιζει το wallpaper + lightdm για login screen + συγκεκριμενες gnomoεφαρμογες (evince, file-roller, gnome-font-viewer) + ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον sdevil για την ιδέα του poll.

 

Λοιπόν, ψηφίζετε μία μοναδική επιλογή (ποιο χρησιμοποιείτε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) και η ψήφος σας είναι δημόσια (ορατή σε όλους).

 

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XFCE γιατί είναι ελαφρύ και συνδυάζει καλό customization με λειτουργικότητα. Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά DEs, αλλά πάντα γυρνάω στο κλασσικό xfce.

 

Πρέπει να δώσω και καμία ευκαιρία στο KDE Plasma στο μέλλον απο ότι μου φαίνεται (όταν θα είναι αρκετά stable).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το KDE plasma αν και δεν είναι τόσο stable ( ακόμα ). Ο λόγος ειναι οτι οσα και αν δοκίμασα κανένα δεν με τράβηξε τόσο. Το customization και η "γνώριμη εμφάνιση " τα υπέρ του.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KDE γιατί τον καιρό που άρχισα να ψάχνομαι με linux distros και τα διάφορα DE αυτό μου άρεσε περισσότερο και με έχει βολέψει. Αν δε μου καθόταν καλά το KDE στην πορεία, σαν alternative μου άρεσε το XFCE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fan του KDE ακόμη και τώρα που δε το χρησιμοποιω. Έδωσα μια δοκιμή στο gnome 3. Mε κούρασε/ξενέρωσε αρκετά στην αρχή αλλά με μερικά extensions με κράτησε. Εξακολουθώ να του ρίχνω καμιά κατάρα που και που αλλά δε 'φεύγω'.

 

*Είναι σαν τη γκόμενα που συνέχεια μαλώνε αλλά μακρυά της δε μπορείς :P .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cinnamon γιατι μ αρεσει η απλοτητα του και οι δυνατοτητες παραμετροποιησης που σου δινει χωρις να πηγαινει στα ακρα μαζι με docky, slingshot και customized panel ,βασικα προσπαθησα να κανω replicate το elementary os με το pantheon χωρις τους απαραδεκτους περιορισμους του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Openbox+lxpanel+thunar κλπ

 

 

Είπαμε. Θα κλάψουμε όλοι μαζί

 

 

Ε και εσύ αφού έχεις το ένα κομμάτι (thunar), βάλε και το υπόλοιπο (xfce) να μεγαλώσει και η ομάδα μας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...