Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο linux desktop environment χρησιμοποιείτε και γιατί;


sdevil

Δημοσκόπηση: Linux Desktop Environments  

145 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο Linux Desktop Environment χρησιμοποιείτε περισσότερο και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

LXDE γιατί δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να έχεις σκέτο openbox. :P
Μπορώ να αντέξω 5 περιττά πακέτα στο σύστημα μου αν και τα περισσότερα τα χρησιμοποιώ (lxpanel, lxtask, lxrandr, lxinput κτλ).

Κατά τ' άλλα minimality ftw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

cinnamon μετα απο πολυ ψαξιμο. αν κατι σταματησει να μου αρεσει τοτε xfce

μου αρεσει γιατι ειναι το delault στην μεντα, που ειναι η απλουστερη διανομη για λινουξ και εχω παρατηρησει οτι οσο ''stick to fuckin default'' desktop + file manager μενεις, τοσο καλυτερα για σενα.

επισις μου αρεσει που εχει ολα αυτα τα aplets και καλουδια και φυσικα το υπεροχο σκουρο χρωμα!

να πω εδω οτι το window list with app grouping ειναι ενα extension που επεξε κομβικο ρολο, μιας και παρακαμπτεις την αβολη του μπαρα εργασιας που καθε προγραμμα πιανει πολυ χωρο και με το extension αυτο το κανεις σαν τα 7αρια οποτε ανοιγεις οσα προγραμματα θες και δεν χαωνεσε!

στα μειον του οτι ειναι λιγο πιο βαρυ απο αλλα περιβαλλοντα αλλα οκ, διαφορα θα δεις μονο σε παλιο πισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνησα με kde, πέρασα αρκετό διάστημα με fluxbox, λίγο καιρό με openbox και ξαναγύρισα σε kde

εκτός από το οτι είναι το πιο όμορφο από όλα πλέον, με έχουν βολέψει και κάποιες εφαρμογές του

 

ποτέ gnome!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KDE γιατί απλά μου αρέσει και το ακολουθώ για χρόνια.

+1

 

KDE και εγώ τα τελευταία χρόνια. Είναι ότι πιο πλήρες υπάρχει, έχει βέβαια και πολύ σαβούρα, αλλά του την συγχωρώ. Μέχρι στιγμής μένω στην v4.13.3 γιατί η 5 μου φάνηκε αρκετά ανώριμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και χρησιμοποιώ gnome2 μου αρέσει πολύ το openbox και σε λίγο καιρό μάλλον το γυρνάω σε crunchbang++.. 

 

αν και λίγο offtopic απο crunchbang σε crunchbang++ πήγε κάποιος? κάποιο σχόλιο-παρατήρηση απο κανέναν συμφορουμίτη? ξέρουμε αν θα βγει και σε live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ένας tiling?

awesome εγώ.

Γιατί μισώ το mouse σαν input device και επίσης κάποιο μαζοχιστικό κομμάτι του μυαλού μου γουστάρει να ταλαιπωριέται με τη lua.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...