Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο linux desktop environment χρησιμοποιείτε και γιατί;


sdevil

Δημοσκόπηση: Linux Desktop Environments  

145 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο Linux Desktop Environment χρησιμοποιείτε περισσότερο και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

LXQt. Ελαφρύ γρήγορο λιτό.

Χρησιμοποιούσα KDE και δυστυχώς με απογοήτευσε κυρίως διότι έτρωγα πολύ χρόνο με αναφορές bug αντί να κάνω κάτι πιο εποικοδομητικό.

Με το lxqt άλλαξε η λινουξιακή μου ζωή και κυρίως έχω χρόνο για μένα καθώς δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LXQt. Ελαφρύ γρήγορο λιτό.

Χρησιμοποιούσα KDE και δυστυχώς με απογοήτευσε κυρίως διότι έτρωγα πολύ χρόνο με αναφορές bug αντί να κάνω κάτι πιο εποικοδομητικό.

Με το lxqt άλλαξε η λινουξιακή μου ζωή και κυρίως έχω χρόνο για μένα καθώς δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το περιβάλλον.

 

απλά αγνοείς τα bug και συνεχίζεις να κάνεις την δουλειά σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

LXQt. Ελαφρύ γρήγορο λιτό.

Χρησιμοποιούσα KDE και δυστυχώς με απογοήτευσε κυρίως διότι έτρωγα πολύ χρόνο με αναφορές bug αντί να κάνω κάτι πιο εποικοδομητικό.

Με το lxqt άλλαξε η λινουξιακή μου ζωή και κυρίως έχω χρόνο για μένα καθώς δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το περιβάλλον.

 

απλά αγνοείς τα bug και συνεχίζεις να κάνεις την δουλειά σου :P

Όχι πάντα διότι είτε πρέπει να μαζέψεις στοιχεία, να δημιουργήσεις μια σωστή έξοδο αποσφλμάτωσης, να ψάξεις αν το κάνει σε νέο χρήστη, αν το κάνει με την παρουσία συγκεκριμένων πακέτων, κλπ κλπ σου τρώει πολύ χρόνο. Ήθελα να χρησιμοποιώ όλα τα χαρακτηριστικά του αλλά κάθε τρεις και λίγο δεν δούλευε το ακονάδι, έπρεπε να κάνω επανεγκαταστάσεις, να σβήνω αρχεία στον προσωπικό μου φάκελο κλπ. Τα ίδια και με το Νεπόμουκ το οποίο δεν μου δούλεψε ποτέ και όλα αυτά έτρεχαν στο παρασκήνιο χωρίς λόγο. Άσε που με αυτόν τον τρόπο στερούν το γραφικό περιβάλλον από εργαλείο αναζήτησης της επιφάνειας εργασίας. Όταν πρωτοέβαλα KDE είχε το beagle το οποίο έβρισκε τα πάντα. Γνώρισα έπειτα το recoll το οποίο απλά δουλεύει και δεν έχω σπαταλήσει ούτε λεπτό για βλακειώδεις debugging. Εν τέλει μου βάζουν το baloo και δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο ο προγραμματιστής του να με αποθαρρύνει και τελικά να απομακρυνθώ από το KDE ως χρήστης και ως συνεισφέρον.Με το LXQt, ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnome all the way!

 

Έχω περάσει από διάφορα DΕ ή WM ( unity, cinnamon, kde, xfce, pantheon, openbox ) αλλά πάντα στο gnome γυρίζω. Υποθέτω θα χει να κάνει και με τι έχεις εξοικειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...