Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο linux desktop environment χρησιμοποιείτε και γιατί;


sdevil

Δημοσκόπηση: Linux Desktop Environments  

145 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο Linux Desktop Environment χρησιμοποιείτε περισσότερο και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

FluxBox και WindowMaker.

 

 

 

Ο WindowMaker ήταν από τους πιο σοβαρούς και featureful κάποτε. Λιτός, γρήγορος, με applets 100 χρόνια πριν να γίνουν μόδα τα conky, superkaramba, κτλ. Ακόμη και τώρα τον χρησιμοποιώ σε πιο παλιά pc.

 

Κάποια στιγμή δοκίμασα το KDE. Το KDE είναι όμορφο και κάθε φορά που το δοκιμάζω μου φαίνεται και πιο ελαφρύ από παλιά (ή το δοκιμάζω κάθε φορά σε πιο γρήγορο pc :P) αλλά μου την έδωσε που όλα γίνονταν με το δικό του τρόπο αντί για τον δικό μου :)

 

Θυμάμαι πχ ότι για να κάνω ένα shortcut να τρέχω μια εφαρμογή με το πάτημα ενός κουμπιού, ενώ σε άλλους WM είναι μια καταχώρηση σε ένα text αρχείο, εδώ έπρεπε να δημιουργήσω .desktop αρχείο που να περιγράφει την εφαρμογή, να κάνω κάτι μαγικά από το control panel του και αφού τα έκανα όλα αυτά, ξεχνούσε το shortcut τις 4 φορές από τις 10 φορές που έκανα logon. Αντί να χρησιμοποιεί την υποδομή του X για τα keyboard layouts που την ορίζεις μια φορά στον xorg.conf.d κατάλογο και παίζει παντού και απλά να εμφανίζει μια σημαιούλα με την γλώσσα, έπρεπε να ορίσω ξανά τα layouts μέσα από το KDE. Το ίδιο και με την DPMS. Ή την όριζες μέσα από το KDE και έκανε override την ρύθμιση του X ή την έκλεινες μέσα από KDE οπότε πάλι έκανε override την ρύθμιση του X και απενεργοποιούσε την DPMS. Γενικά, τα πάντα έπρεπε να οριστούν "the KDE way" αντί "the generic works-everywhere way". Ίσως βέβαια να έχουν φτιαχτεί αυτά τα προβλήματα από τότε. Επίσης από ένα σημείο και μετά ήθελε 300 dependencies akonadi, baloo η αρκούδα, στρουμφάκια, κτλ για semantic desktops, activities και λοιπές παπαριές που δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω.

 

Μετά πέρασα σε XFCE για κύριο desktop. Ελαφρύ, όμορφο και όλα έπαιζαν τέλεια. Από ένα σημείο και μετά άρχισε και αυτό να έχει 50 dependencies από Gnome οπότε πάει και αυτό.

 

Ξαναγύρισα σε WindowMaker αλλά δοκίμαζα και άλλα γιατί ο WindowMaker δεν υποστήριζε κάποια πράγματα στα οποία συνήθισα και μου φαίνονταν βολικά οπότε δοκίμασα μεταξύ άλλων το fluxbox το οποίο έχω σαν κύριο desktop μέχρι και σήμερα. Είναι ελαφρύ, τα shortcuts και γενικά η ρύθμισή του είναι γελοία όπως πρέπει να είναι, έχει κάποια καλούδια που σε OpenBox πρέπει να βάλω ξεχωριστά προγράμματα. Γενικά δεν βρίσκω κάτι κακό να έχει.

 

Επίσης το enlightenment μου φάνηκε πολύ καλό και ο i3 από tiling μου φάνηκε πάρα πολύ καλός αλλά γενικά και οι δύο δεν με βόλεψαν όσο το fluxbox. Όλο λέω ότι θα τους ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή αλλά όλο το αναβάλω :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lxqt + kwin + dolphin(+αλλα προγραμματα απο kde σε qt5).

Αρκετά λιτο σε αντιθεση με full-blown kde5 (και πιο σταθερο atm).
Εχω δοκιμασει και μερικους twms αλλα το tmux με καλυπτει.

 

Αμα καποιος θελει να δοκιμασει σε vm/live image εχει κανει ενας dev : https://www.reddit.com/r/linux/comments/3kjjqj/do_you_want_to_try_lxqt/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pantheon γιατί σαν average χρήστης το elementaryOS που έρχεται built-in με το συγκεκριμένο DE είναι αυτό το οποίο με έχει καλύψει πλήρως χωρίς να χρειάζεται ένα σωρό παραμετροποιήσεις για να δείχνει όμορφο και ταυτόχρονα να ειναι stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δυο αρθρακια που βρηκα ψαχνοντας εναλλακτικη στο cinnamon

 

Memory consumption of Linux desktop environments

http://flexion.org/posts/2014-03-memory-consumption-of-linux-desktop-environments.html

 

A Memory Comparison of Light Linux Desktops

https://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a-memory-comparison-of-light-linux-desktops/

 

cmp-all4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...