Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο linux desktop environment χρησιμοποιείτε και γιατί;


sdevil

Δημοσκόπηση: Linux Desktop Environments  

145 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο Linux Desktop Environment χρησιμοποιείτε περισσότερο και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μονο που με βολεψε ειναι το cinnamon αλλα ειναι βαρουτσικο σε resources ,περισσοτερο απο οτι δειχνει η εικονα οπως λεει κ ο αρθρογραφος

 

δοκιμασα διαφορα manjaro isos αυτες τις μερες κ μαλλον θα παω σε openbox η fluxbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Gnome λόγω extensions, windows manager και dark-ίλας που αποπνέει. μερικές φορές κοιτάζω την οθόνη μου και ανατριχιάζω :-D

αλλά έχω να παραδεχτώ ότι το σύντομο πέρασμα μου απ' το KDE πριν 2.5 χρόνια παραλίγο να με λοξοδρομήσει! η παραμετροποίηση ήταν τρελή. χανόσουν στον λαβύρινθο των ρυθμίσεων αλλά γούσταρες γι' αυτό. είχα αγγίξει το τέλειο όπως το πλασα στο κεφάλι μου, όπως μ' άφησε να το πλάσω το plasma. αλλά, εδώ το μεγάλο αλλά... το δικό μου τέλειο ήταν στα μάτια μου χειρότερο απ' την αρτιότητα, το λιτό και απέρριτο ύφος και την λειτουργικότητα του Gnome Shell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Awesome.

Και επειδή δεν έγραψα το γιατί. Αν είσαι όλη μέρα μπροστά στο pc, δεν υπάρχει τίποτα πιο αποδοτικό από ένα tiling windows manager.

Κανένα καταπληκτικό tutorial/video/πηγή εκμάθησης για εμάς που βαριόμαστε να ψάξουμε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω GNOME σε Wayland και δηλώνω αρκετά ενθουσιασμένος. Γενικά το GNOME σαν interface δεν το γούσταρα απο τότε που έγινε η αλλαγή στην έκδοση 3, αλλά με τη διαφορά στην απόδοση που βλέπω σε σχέση με τον Χ, μάλλον με βλέπω να κάθομαι εδώ και απλά θα το συνηθίσω. Τόσα χρόνια όσα γραφικά περιβάλλοντα και compositing managers αν δοκίμασα το scrolling στον chrome ποτέ δεν είχε αυτή τη snappy-γρήγορη αίσθηση των Windows. Ευτυχώς με Wayland η απόδοση είναι εφάμιλλη με Windows. Επίσης δεν υπάρχει ίχνος tearing, κάτι που σε αρκετά γραφικά περιβάλλοντα είναι νόρμα και χρειάζεται πατέντες για να λυθεί. Τα animations αρκετά smooth, αν εξαιρέσεις το show applications που εκεί έχει ένα μικρό lag.

 

Βέβαια ακόμα είναι σε ψιλό-δοκιμαστική φάση και υπάρχουν κάποια μικρά bugs. Ευτυχώς το μόνο σοβαρό bug που συνάντησα μέχρι τώρα είναι η εναλλαγή keyboard layout να αλλάζει μόνο απο τη μπάρα και όχι με συνδυασμό πλήκτρων που έχει ορίσει ο χρήστης. Με το default συνδυασμό που έχει το GNOME δηλαδή δεν έχει πρόβλημα. Και αυτό το κάνει μόνο σε συγκεκριμένες εφαρμογές. Πχ στον chrome το κάνει ενώ στο τερματικό όχι.

 

Άμα συνεχίσει έτσι και βελτιωθούν κάποια πράγματα, μιλάμε για πολύ σημαντικό κεφάλαιο στο Linux.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tom καλη χρονια. Τι ακριβως ειναι ο wayland? Που τον βαζεις ακριβως στο linux? Πως μπορεις να τον αντικαταστησεις σε μια διανομη?

 

Καλή χρονιά και σε σένα

 

Ο Wayland  είναι o αντικαταστάτης του X που χρησιμοποιείτε εδώ και πολλά χρόνια στο Linux σαν display server. Είναι απαρχαιωμένος (X) και έχει κάποια προβλήματα (tearing, font rendering, τεράστιος σε μέγεθος) που ο Wayland θα λύσει. Έχει κάποια bugs ακόμα αλλά σε λίγο καιρό πιστεύω θα είναι έτοιμος. Μπορείς να βάλεις κανονικά το gnome σε οποιαδήποτε διανομή και στην αρχή που επιλέγεις το χρήστη έχει επιλογή να διαλέξεις το session, διαλέγεις "GNOME on Wayland" και είσαι έτοιμος. Κάποιες εφαρμογές ακόμα δεν υποστηρίζουν το Wayland (flux, redshift, synaptic) ακόμα επειδή είναι νωρίς, αλλά ευτυχώς οι περισσότερες δεν έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα χρόνια ήμουν σε KDE , μόνον τον τελευταίο καιρό αλλαξοπίστισα με το cinnamon λόγω του ότι ξέμεινα με ένα linux mint. Περιμένω να στρώσει το 5άρι για τα καλά και με βλέπω να το περνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα χρόνια ήμουν σε KDE , μόνον τον τελευταίο καιρό αλλαξοπίστισα με το cinnamon λόγω του ότι ξέμεινα με ένα linux mint. Περιμένω να στρώσει το 5άρι για τα καλά και με βλέπω να το περνάω.

 

Κι εγώ. Χρησιμοποιούσα μέχρι πριν λίγο καιρό kde 5 unstable αλλά γύρισα σε cinnamon. Όχι λόγω bugs που δεν είχα δει πουθενά, αλλά επειδή το βαρέθηκα :)

Στο παλιό φορητό βέβαια έχω i3 γιατί δε σηκώνει πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...