Προς το περιεχόμενο

Αναβολή για τις αρχές του 2016 για το Vive, το VR σύστημα των HTC και Valve


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αισιόδοξο ήταν τελικά το αρχικό χρονοδιάγραμμα της HTC για την κυκλοφορία του Vive, του συστήματος εικονικής πραγματικότητας που κατασκευάζει μαζί με την Valve, αφού με πρόσφατη ανακοίνωση της, η εταρεία μεταθέτει την ευρεία διάθεση του στις αρχές του επόμενου έτους.

Το HTC Vive αρχικά αναμενόταν προς το τέλος του έτους, κάτι που θεωρητικά θα ισχύσει αφού η HTC διευκρινίζει ότι θα διατεθεί στην αγορά σε περιορισμένες ποσότητες όμως «η ευρεία κυκλοφορία του για τους καταναλωτές θα γίνει το πρώτο τρίμηνο του 2016». Από τον περασμένο Μάιο, επιλεγμένοι προγραμματιστές, έχουν στα χέρια τους το σύστημα προκειμένου να δημιουργήσουν περιεχόμενο εικονικής πραγματικότητας, ενώ πολλές υποσχέσεις έχει αφήσει και η ίδια η Valve που δεσμεύεται για τη μελλοντική υποστήριξη του.

 

Έτσι οι πρώτοι μήνες του 2016 παρουσιάζουν αρκετό ενδιαφέρον για τους λάτρεις της εικονικής πραγματικότητας αφού το ίδιο διάστημα αναμένεται να κυκλοφορήσει στην αγορά το Oculus Rift, το οποίο πρόσφατα παρουσίασε την τελική του μορφή, αλλά και το Project Morpheus της Sony για το PlayStation 4. Κρίνοντας πάντως από την πρώτη μας επαφή με το Vive η οποία μας εντυπωσίασε, το σύστημα των HTC/Valve θέλει να διαφοροποιηθεί από τον ανταγωνισμό προσφέροντας τη δυνατότητα εντοπισμού της θέσης του χρήστη στο χώρο, με την παροχή ειδικών συσκευών εκτός των ειδικών γυαλιών που θα περιλαμβάνονται στη συσκευασία.

 

Link.png Site: VentureBeat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο κόστος με αυτές τις συσκευές θα ειναι το τούμπανο πισι που θα χρειάζεται για να τρέχει απροβλημάτιστα τα περιβάλλοντα στα 90fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που κανενας ποτε δε εθιξε ειναι οτι η apple και google δεν εχουν τιποτε να παρουσιασουν στο μεγαλυτερο μπαμ που θα γινει μετα τα smartphone και ταμπλετ.

 

Εχουν χασει το παιχνιδι της καινοτομιας σε προιοντα που πραγματικα φερνουν επανασταση. Το να μου κανεις ενα ρολοι που να βγαινει ενα Notification για να κοιταξω το κινητο μου δεν ειναι επανασταση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που κανενας ποτε δε εθιξε ειναι οτι η apple και google δεν εχουν τιποτε να παρουσιασουν στο μεγαλυτερο μπαμ που θα γινει μετα τα smartphone και ταμπλετ.

 

Εχουν χασει το παιχνιδι της καινοτομιας σε προιοντα που πραγματικα φερνουν επανασταση. Το να μου κανεις ενα ρολοι που να βγαινει ενα Notification για να κοιταξω το κινητο μου δεν ειναι επανασταση.  

 

 

ναι γιατι αν κατι απο αυτα που λες παει να κανει μπαμ εχουν το budget να το αγορασουν 10 φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...