Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε επίσημα την Radeon R9 Nano


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγοράζοντας gtr πας να κάνεις κόντρες με σταρλετάκια και σαξακια.

Yπάρχουν "σταρλετάκια" που η τιμή τους και οι επιδόσεις τους φτάνουν αυτές ενος μεταχειρισμένου GTR. ...

Μπροστά στην "ευχαρίστηση" , το οικονομικό πρόβλημα είναι δευτερεύων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Yπάρχουν "σταρλετάκια" που η τιμή τους και οι επιδόσεις τους φτάνουν αυτές ενος μεταχειρισμένου GTR. ...

Μπροστά στην "ευχαρίστηση" , το οικονομικό πρόβλημα είναι δευτερεύων....

εχω σταρλετακι  ep82 με 180 αλογα,αλλά έδωσα παράδειγμα :P 

το θέμα είναι ότι με 1000+ ευρώ pc είσαι σε άλλη κατηγορία απο τις κονσόλες δεν νομίζεις? τι πας να συγκρίνεις? αν έδινες 600 για όλο το tower και η κονσόλα έχει 400 αλλά λες θα γίνει αποσβεση απο φτηνα παιχνίδια η θειου εντάξει αλλά 1000+ ευρώ πας σε άλλη κατηγορία.

με το ίδιο σκεπτικό και το σταρλετάκι που θα κάνει όσο το gtr δεν συγκρίνεται με απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σταρλετακι  ep82 με 180 αλογα,αλλά έδωσα παράδειγμα :P

το θέμα είναι ότι με 1000+ ευρώ pc είσαι σε άλλη κατηγορία απο τις κονσόλες δεν νομίζεις? τι πας να συγκρίνεις? αν έδινες 600 για όλο το tower και η κονσόλα έχει 400 αλλά λες θα γίνει αποσβεση απο φτηνα παιχνίδια η θειου εντάξει αλλά 1000+ ευρώ πας σε άλλη κατηγορία.

με το ίδιο σκεπτικό και το σταρλετάκι που θα κάνει όσο το gtr δεν συγκρίνεται με απλά.

Συμφωνώ δεν έκανα σύγκριση. Απλα πολλοί κονσολάδες μου την έλεγαν για το μέγεθος και την εμφάνιση του gaming pc. Δεν συγκρινονται φυσικά το ένα με το άλλο, απλά  για να μην λένε οτι δεν μπορεί ένα gaming pc να είναι και μικρό. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως γιατί είναι μόνοι επεξεργαστές που αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες ενός μικρού κουτιού που έχει κάρτα της AMD....

 

Εγώ θα πω LOL για την φωτό.Μνήμες RADEON, GPU RADEON και INTEL CPU!!!

 

Αν η φωτό είναι απο την AMD, μιλάμε για τεράστιο FAIL!!!

Απλά η amd δεν έχει mini itx support στο am3+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η amd δεν έχει mini itx support στο am3+.

δεν θα άντεχε ένα Itx κουτάκι τα 220watt που φτάνουν οι κορυφαίοι fx σαν τον 9590,ασε που δεν θα χώραγε και ψύκτα να τον ψύξει,αλλά και να χώραγε που θα έκανε ροη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω LOL για την φωτό.Μνήμες RADEON, GPU RADEON και INTEL CPU!!!

 

Αν η φωτό είναι απο την AMD, μιλάμε για τεράστιο FAIL!!!

 

η amd δινει μια καπως τιμια εξηγηση . (απο αλλη περιπτωση με αναλογα συστατικα )

http://www.tomshardware.com/news/amd-project-quantum-intel-cpu,29430.html

 

 

It is clear then that AMD is using Intel processors in its Project Quantum because that's what people want, and that makes perfect sense. It's no secret that AMD's CPUs in the high-end aren't quite up to par with Intel's, and on top of that, in a small form factor such as Project Quantum, you'll want the highest performance per watt in order to squeeze as much performance as possible out of the limited cooling capacity. Heck, if it were to only come with AMD CPU options, we reckon it probably wouldn't sell all that well, so we doff our caps to AMD for swallowing its own pride and building what customers want.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερη κάρτα που υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά !

 

Μπράβο στην AMD !

 

1) Η κάρτα έχει φοβερό performance /watt !

 

2) Χωρίς να είναι κάρτα χαμηλομεσσαίων επιδόσεων, κάθε άλλο.

 

3) Το chip είναι πλήρες δεν είναι κομμένο σε σχέση με τις άλλες υλοποιησεις με το ίδιο chip .

 

4) Εχει μικρό μέγεθος για MINI ITX κουτιά .

 

5) Φαίνεται να έχει σύστημα ψύξης που δεν παράγει υπερβολικό θόρυβο.

 

6) Δεν χρειάζεται μεγάλα τροφοδοτικά  κ.λ.π. .........

 

Τι άλλο να ζητήσει κανείς .....

 

 

Αν ήταν προιόν Νvidia , κάποιοι θα πετούσαν τις σκούφιες τους αυτή την στιγμή ....

 

+1  

 

Φαίνεται να έχει πέσει πολλή δουλειά και αν βγει έτσι όπως λένε θα είναι εξαιρετική και θα συνεχίσει τη σειρά πολύ καλών AMD κυκλοφοριών τελευταία μετά τις Fury,Carrizo,και τα Freesync monitors.

Ότι πρέπει για το κουτί μου στο σαλόνι κάποια στιγμή!!!!

http://www.silverstonetek.com/legacy.php?area=en&model=gd01

 

Έτσι.Ή για κάτι τέτοια http://www.lian-li.com/en/dt_portfolio/pc-o5s/

 

http://linustechtips.com/main/topic/435668-aetos-by-maki-role-a-3d-printed-and-machined-build-for-the-amd-r9-nano/

 

o5s-f-00.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1  

 

Φαίνεται να έχει πέσει πολλή δουλειά και αν βγει έτσι όπως λένε θα είναι εξαιρετική και θα συνεχίσει τη σειρά πολύ καλών AMD κυκλοφοριών τελευταία μετά τις Fury,Carrizo,και τα Freesync monitors.

 

Έτσι.Ή για κάτι τέτοια http://www.lian-li.com/en/dt_portfolio/pc-o5s/

 

http://linustechtips.com/main/topic/435668-aetos-by-maki-role-a-3d-printed-and-machined-build-for-the-amd-r9-nano/

 

o5s-f-00.png

Άν θυμάμαι καλά το GD01MX το Νοέμβριο το 2008 το είχα αγοράσει 220 ευρω από το Hac Shop στη Στουρνάρη...Δεν ήταν φτηνό πόσο μάλλον αυτά που πάνε μέχρι και 700+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναδικό μοντέλο αλλά με τσιμπιμένη αρχική τιμή. Όπως και νά χει στο δικό μου κουτί θα έμπαινε γάντι: Silverstone SG05SG05-3-4.jpg

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=210

 

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι ταμάμ για πραγματικά μικρά κουτιά, όπως το προαναφερθέν (<11 Lt.). Τώρα το Prodigy ή το Core V1 που διάβασα παραπάνω δεν είναι ακριβώς o ορισμός μικρού κουτιού. Ξεκινώντας από τα βασικά, παίρνουν ATX τροφοδοτικά και τα δύο...

 

Και για να απαντήσω σε όλους τους κακοπροαίρετους αντι-itxgaming το γεγονός ότι υπάρχουν "σχετικά μικρά" midi κουτιά, δεν σημαίνει ότι θέλουμε να κάνουμε το σαλόνι μας κάτι σαν τσίρκο. Όπως και να το κάνουμε τα itx setup προορίζονται εν πολλοίς για τέτοιες χρήσεις.

 

Επιπρόσθετα, να διαβεβαιώσω τους πάντες ότι το pc μου δεν γίνεται ψησταριά/τοστιέρα/τηγάνι. Παίζει άψογα τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν (Racing & Sports) και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο χαζό από το να φτιάχνεις mini-itx για gaming. Σκάς ένα κάρο λεφτά για να φτιάξεις μια μικρή τοστιέρα που υπολείπεται σε χαρακτηριστικά, επιδόσεις και cooling, απλά για να χωράει σε ένα ράφι του επίπλου του σαλονιού; Υπάρχουν πολύ όμορφα και καλόγουστα mid - tower κουτιά που ταιριάζουν και στο πιο στυλάτο σαλόνι, και ειλικρινά δεν νομίζω ότι μένει κανείς σε ποντικότρυπα για να μην του περισσεύουν μερικά εκατοστά επιπλέον χώρος.

Τι δεν καταλαβαίνεις απο το 30% μεγαλύτερη απόδοση απο την 290x? Δεν χρειάζεται κανένας συμβιβασμός υπάρχουν μητρικές που να υποστηρίζουν DDR4 τοπ επεξεργαστές και υποστηρίζουν overclocking και mini itx που χωράνε υδρόψυξη.

 

Ίδιες επιδόσεις μικρότερος χώρος λιγότερη φασαρία χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να απαντήσω σε όλους τους κακοπροαίρετους αντι-itxgaming το γεγονός ότι υπάρχουν "σχετικά μικρά" midi κουτιά, δεν σημαίνει ότι θέλουμε να κάνουμε το σαλόνι μας κάτι σαν τσίρκο.

Είναι γνωστό άλλωστε πως όποιος έχει μεγάλο κουτί στο σαλόνι του είναι κάτι σαν τσίρκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα θα πω.....να παρακαλάτε να υπάρχει ανταγωνισμός για να κρατιούνται οι τιμές χαμηλά.....αλλιώς θα πληρώνατε για μια gtx 970 όσο κάνει μία gtx 980ti τώρα....Εγώ έχω ένα itx σύστημα και ούτε ψήνεται και είναι και πανέμορφο και παίρνει και μεγάλες κάρτες....επίσης ξεχνάτε ότι με τα windows 10 έρχεται και DX12, για το οποίο οι νέες κάρτες της AMD είναι έτοιμες....

Και να σας πω και κάτι άλλο ρε παιδιά που μαλώνετε για το ποιά εταιρεία είναι η καλύτερη;;;; μερικά fps παραπάνω σε ένα παιχνίδι δεν κάνουν καμμία διαφορά αν δεν έχεις και την κατάλληλη οθόνη με λιγότερο από 5 ms, αν δεν έχεις το κατάλληλο σύστημα να μην δημιουργεί bottlenecks στην συνολική απόδοση....

Οπότε να χαίρεστε και να επικροτείτε τον ανταγωνισμό. Μακάρι να υπήρχαν και άλλες εταιρείες να παρασκευάζουν ανταγωνιστικές κάρτες γραφικών, να έπεφταν και άλλο οι τιμές.

Συγχαρητήρια από εμένα στην AMD και να φτιάξει και άλλες κάρτες για περισσότερο ανταγωνισμό.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30% μεγαλυτερη αποδοση απο 290Χ..!!!! πανυσχηρη..Ομως το μεγεθος δεν δικαιολογει την τεραστια διαφορα τιμης απο μια 290 η 970.Οπως ειπαν και αλλοι σε μινι κουτια χωρανε συνηθος καρτες 25+ εκατοστα οποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...