Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε επίσημα την Radeon R9 Nano


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γνωστό άλλωστε πως όποιος έχει μεγάλο κουτί στο σαλόνι του είναι κάτι σαν τσίρκο!

 

Αρχικά, δεν είναι ο ίδιος κάτι σαν τσίρκο, αλλά το σαλόνι. Για να μην παρεξηγηθώ.

 

Εν συνεχεία, ναι, καλώς ή κακώς midi κουτιά pc στο σαλόνι δείχνουν ξένα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κυρίως από Silverstone, Fractal & Origen πλευρά.

 

Συν τοις άλλοις, τα μάτια μου έχουν δει μέχρι και Cosmos (!) σε σαλόνι δίπλα από έπιπλο TV με μερικά καλώδια να πατιούνται από το κουτί και άλλα να εξέχουν από τις άλλες πλευρές. Ντάξει επίπεδο Cirque du Soleil μπορεί και να μην είναι, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι εμπειρία ζωής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

http://www.corsair.com/en-us/obsidian-series-650d

 

Πανέμορφο, στυλάτο, τρομερό airflow, χωράει τα πάντα. Και άστε τους άλλους με τις τοστιέρες να δίνουν 700 ευρώ για κάρτες και να ψήνουν αυγά πάνω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,ναι γιατί ψάχνουμε λόγο ύπαρξης,που σίγουρα θα υπάρχει γιατί οι εταιρίες για να κυκλοφορήσουν ένα προϊόν το έχουν ελέγξει πρώτα..

Τώρα αν αυτό θα πετύχει στην Ελληνική αγορά που αλλάζουμε τις κάρτες σαν τα πουκάμισα,και το μέγεθος και η μεταπώληση "μετράει" είναι άλλη κουβέντα.

Οπότε ας το ρίξουμε στα "κουτιά" :P

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι low profile θα είχε περισσότερο νόημα από half size..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναδικό μοντέλο αλλά με τσιμπιμένη αρχική τιμή. Όπως και νά χει στο δικό μου κουτί θα έμπαινε γάντι: Silverstone SG05SG05-3-4.jpg

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=210

 

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι ταμάμ για πραγματικά μικρά κουτιά, όπως το προαναφερθέν (<11 Lt.). Τώρα το Prodigy ή το Core V1 που διάβασα παραπάνω δεν είναι ακριβώς o ορισμός μικρού κουτιού. Ξεκινώντας από τα βασικά, παίρνουν ATX τροφοδοτικά και τα δύο...

 

Και για να απαντήσω σε όλους τους κακοπροαίρετους αντι-itxgaming το γεγονός ότι υπάρχουν "σχετικά μικρά" midi κουτιά, δεν σημαίνει ότι θέλουμε να κάνουμε το σαλόνι μας κάτι σαν τσίρκο. Όπως και να το κάνουμε τα itx setup προορίζονται εν πολλοίς για τέτοιες χρήσεις.

 

Επιπρόσθετα, να διαβεβαιώσω τους πάντες ότι το pc μου δεν γίνεται ψησταριά/τοστιέρα/τηγάνι. Παίζει άψογα τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν (Racing & Sports) και τέλος.

δεν είμαι ενάντια των μικρών κουτιών,αντιθέτως πιστεύω ότι θα βόλευε ένα πιο μικρό pc,αν σου αρέσουν εσένα και τα θες για το σαλόνι σου μαγκιά σου,όμως με το να χαρακτηρίζεις τσίρκο την παρουσία ενός κανονικού υπολογιστή στο σαλόνι σε κάνει να φαίνεσαι σαν ψωνισμένος με την ιδέα της αισθητικής,άλλο να σου αρέσει κάτι ακόμα και σε μεγάλο βαθμό και άλλο να σχολιάζεις υποτιμητικά κάτι που άλλους δεν ενοχλεί.

 

όσο για το αν γινεται ψηστιέρα η όχι είναι κάτι υποκειμενικό,γιατί τι θερμοκρασίες έχεις και με τι σύστημα? εσύ μπορεί να έχεις βάλει και atom μέσα......

επίσης το τροφοδοτικό του κουτιού που δείχνεις είναι 300 watt που πάει να πει ότι αυτή την κάρτα δεν θα την αντέξει ποτέ και θα πρέπει να αλλάξεις,ενώ για να είναι 300att ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ για να μην βάζεις τρελό hardware πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε δύο κάρτες ίδιου chip με τη μία κανονικού μεγέθους και την άλλη μικρή, θα διάλεγα τη δεύτερη στην περίπτωση που και το κόστος ήταν παραπλήσιο.Και πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος, ας έχω και full tower κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως η καρτα ειναι μικρη γιατι εχει την τεχνολογια να μην χρειαζεται να ειναι μεγαλη και δεν εχει σχεση το μικρο μεγεθος αρα μικρο κουτι.

 

Ισως την καρτα να μην την εχουν βγαλει καν για μικρα κουτια απλα να μας ειπαν οτι σε τοσο μικρο pcb σου εχω φτιαξει μια δυνατη καρτα με λιγη καταναλωση και χωρις να εχει αναγκη 2-3 ανεμιστηρες για την ψυξη.

 

Φυσικα οι περισσοτεροι αναμεσα σε δυο καρτες μια 100mm και μια 300mm με ακριβως ιδιες θερμοκρασιες και επιδοσεις θα προτιμησουν την μεγαλη γιατι ειναι ποιο μουρατη.


Μην ξεχναμε οτι πολλα κουτια τυπου κυβος οπως τα Shuttle μπορουν να παρουν μεγαλη καρτα γραφικων αλλα τι να το κανεις αν δεν μπορεις να την βαλεις λογω μικρου τροφοδοτικου (300W)

 

Αρα το μεγαλο συν αυτης της καρτας δεν ειναι το μεγεθος που και αυτο βοηθαει στο air flow σε ενα μικρο κουτι αλλα η μικρη καταναλωση σε W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκολλατε παιδες η καρτα απο καθε αποψη ειναι τεχνολογικο θαυμα! 

 

η τιμη της δεν εξαρταται απο το μεγεθος της αλλα απο τις επιδοσεις της! 

 

τα watt που καιει για την αποδοση της ειναι απιστευτα!

 

οσο για το μεγεθος τα mini atx ειναι το νεο τρεντ στο εξωτερικο που ερχεται σιγα σιγα κι εδω, 

οι αχαροι κυβοι που παραθεσατε δεν εχουν καμια σχεση με τη πληθωρα slim και ultra slim form factors που κυκλοφορουν 

 

ωστοσο δε παυει να παραμενει εξειδικευμενη λυση για λιγους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκολλατε παιδες η καρτα απο καθε αποψη ειναι τεχνολογικο θαυμα! 

 

η τιμη της δεν εξαρταται απο το μεγεθος της αλλα απο τις επιδοσεις της! 

 

τα watt που καιει για την αποδοση της ειναι απιστευτα!

 

οσο για το μεγεθος τα mini atx ειναι το νεο τρεντ στο εξωτερικο που ερχεται σιγα σιγα κι εδω, 

οι αχαροι κυβοι που παραθεσατε δεν εχουν καμια σχεση με τη πληθωρα slim και ultra slim form factors που κυκλοφορουν 

 

ωστοσο δε παυει να παραμενει εξειδικευμενη λυση για λιγους 

 

Συμφωνώ.

 

Η ελληνική αγορά δεν αξίζει ούτε αναφοράς όμως δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο χαζό από το να φτιάχνεις mini-itx για gaming. Σκάς ένα κάρο λεφτά για να φτιάξεις μια μικρή τοστιέρα που υπολείπεται σε χαρακτηριστικά, επιδόσεις και cooling, απλά για να χωράει σε ένα ράφι του επίπλου του σαλονιού; Υπάρχουν πολύ όμορφα και καλόγουστα mid - tower κουτιά που ταιριάζουν και στο πιο στυλάτο σαλόνι, και ειλικρινά δεν νομίζω ότι μένει κανείς σε ποντικότρυπα για να μην του περισσεύουν μερικά εκατοστά επιπλέον χώρος.

 

 

1) Δεν είναι τοστιέρα. Αυτό δεν καταλαβαίνεις .... Η κάρτα έχει 175watt TDP ....

 

2) Η κάρτα ΔΕΝ υπολείπεται επιδόσεων .... Είναι δυνατότερη από μια 390X !!!

 

3) Η κάρτα είναι ένα τεχνολογικό θαύμα το οποίο ΔΕΝ χρειάζεται καρά-optimization από την AMD ούτε παιχνίδια πληρωμένα για να τρέξει.

Επίσης δίνει αυτά που υπόσχεται και όχι σαν κάτι άλλους που κοροιδεύουν τον κόσμο για να έχουν το 80% της αγοράς !

 

Όποιος δεν καταλαβαίνει τι λέω ας διαβάσει το φιάσκο  που έχει φανεί τις τελευταίες ημέρες ...

Είναι το τρίτο φιάσκο στην σειρά για την ανταγωνίστρια της AMD που κατέχει το 80% του desktop.....

 

https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3j1916/get_your_popcorn_ready_nv_gpus_do_not_support/

http://www.unboxholics.com/news/gaming/10269-nvidia-was-perssuring-to-disable-settings-in-benchmarks

DX12 Async Shaders A Big Advantage For AMD Over Nvidia Explains Oxide Games Dev

http://wccftech.com/async-shaders-give-amd-big-advantage-dx12-performance-oxide-games/

 

 

Επιβεβαιώνεται ο λόγος για τον οποίο οι nvidia "γκρεμίζονται" σε επιδόσεις όταν σταματήσει η υποστήριξη από drivers,  GameWorks κ.λ.π. και γενικά τι γίνεται στην αγορά....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...