Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλό-απογοήτευση τα thermals της κάρτας. Τελικά στην τσίτα την έχουν, ή απλά το cooler είναι υπερβολικά κακό. Αν κρίνω από το DF που την έχουν πολύ κοντά στην 970 stock (1050/1178 boost) ή λίγο καλύτερη, με το OC που σηκώνει η 970 (~1500 boost) πάλι θα είναι ένα 10%+ πάνω σε επιδόσεις στα περισσότερα games.

 

 

Βεβαια το καλο είναι ότι υπάρχει έκδοση με 8gb που σε μεγαλύτερες αναλύσεις μπορεί να κάνει διαφορα, αν και δεν νομίζω ότι η 480 "κάνει" για 1440p εκτος και άμα θέλει κανεις να ρίξει settings. Παραμένει ένα πολύ καλο VFM (όταν πέσουν οι τιμές) πάντως, αν και σε αυτό που περίμενα (OC + power efficiency) είναι meh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία. Και ξαναλέω η NV σπατάλησε αρκετούς πόρους για να πετύχει τόσο μεγάλους χρονισμούς. Μια πολυτέλεια που δυστυχώς ή ευτυχώς η AMD δεν έχει. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας. Σε αυτό το στάδιο το ερώτημα πολλών  είναι αν είναι μια αξιοπρεπέστατη πρόταση η 480 για το κόστος της και η απάντηση είναι σαφέστατα ΝΑΙ.

 

Υπερβάλλανε πολλοί και τώρα πασχίζουν να κρυφτούν σαν ελέφαντες πίσω από παπαρούνες; Ξανά ΝΑΙ αλλά βαριέμαι μα τον Τουτάτη να βουλιάξω τα καραβάκια στην μπανιέρα τους. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλό-απογοήτευση τα thermals της κάρτας. Τελικά στην τσίτα την έχουν, ή απλά το cooler είναι υπερβολικά κακό.

 

Νομίζω οτι πρέπει να είναι συνδυασμός και των δύο. Εγώ όπως την "κόβω", (αν είναι να δοκιμάσω πρόβλεψη) νομίζω οτι οι custom που θα έχουν σαφέστατα πολύ καλύτερο cooling ίσως να σηκώσουν λίγο παραπάνω ρολόγια. Αλλά όχι πολύ παραπάνω από τις reference. Θεωρώ πως πάνω από 1400-1450MHz, δύσκολα.... σε ιδανικό σενάριο πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπερβάλλανε πολλοί και τώρα πασχίζουν να κρυφτούν σαν ελέφαντες πίσω από παπαρούνες; Ξανά ΝΑΙ αλλά βαριέμαι μα τον Τουτάτη να βουλιάξω τα καραβάκια στην μπανιέρα τους. 

rip boaty mcboatface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Και ξαναλέω η NV σπατάλησε αρκετούς πόρους για να πετύχει τόσο μεγάλους χρονισμούς. Μια πολυτέλεια που δυστυχώς ή ευτυχώς η AMD δεν έχει. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας. Σε αυτό το στάδιο το ερώτημα πολλών  είναι αν είναι μια αξιοπρεπέστατη πρόταση η 480 για το κόστος της και η απάντηση είναι σαφέστατα ΝΑΙ.

 

Υπερβάλλανε πολλοί και τώρα πασχίζουν να κρυφτούν σαν ελέφαντες πίσω από παπαρούνες; Ξανά ΝΑΙ αλλά βαριέμαι μα τον Τουτάτη να βουλιάξω τα καραβάκια στην μπανιέρα τους. 

 

Και εγώ αυτό είπα, είναι πολύ δυνατό VFM. Το μονο πρόβλημα είναι ότι χτυπάει ενενηνταρια σε θερμοκρασίες, και μιλάμε για ένα < 250 mm² die. Μπορεί απλά η ψήκτρα να είναι κακή ή το fan curve πολύ χαμηλό αλλα άμα φτάνουμε στους 80-90 σε ένα chip με θεωρητικό TDP 120w τότε θα κλαίμε με το vega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό είπα, είναι πολύ δυνατό VFM. Το μονο πρόβλημα είναι ότι χτυπάει ενενηνταριά σε θερμοκρασίες, και μιλάμε για ένα < 250 mm² die. Μπορεί απλά η ψήκτρα να είναι κακή ή το fan curve πολύ χαμηλό αλλα άμα φτάνουμε στους 80-90 σε ένα chip με θεωρητικό TDP 120w τότε θα κλαίμε με το vega.

 

¨Οταν μάθανε στην κόκκινη τι συχνότητες θα χρησιμοποιήσουν οι πράσινοι η απλή και ευγενική περιγραφή είναι "εξεπλάγην". Δώσανε μια μικρή αύξηση στις συχνότητες αλλά δυστυχώς επηρέασαν τόσο την υπερχρονισιμότητα όσο και την κατανάλωση σε μικρό σχετικά βαθμό. Θέλω να πιστεύω ότι οι 460 θα είναι από τις καλύτερες μουλτιμήδια προτάσεις στα 100 και κάτι και απομένουν και αρκετά ενδιαφέροντα σημεία ακάλυπτα όσων αφορά την αρχιτεκτονική του Polaris που δεν ανακαλύψαμε ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω, μα τη Παναγια, πως ειναι δυνατον το χαρακτηριστικο που εχει μια νεα καρτα, να βγαινει πρωτη σε VFM και με διαφορα, να ειναι υποδεεστερο απο το αν κανει OC και αν μας καλωσοριζει στο 2013-14. Μια καρτουλα ειναι και κανει δουλεια.-  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω, μα τη Παναγια, πως ειναι δυνατον το χαρακτηριστικο που εχει μια νεα καρτα, να βγαινει πρωτη σε VFM και με διαφορα, να ειναι υποδεεστερο απο το αν κανει OC και αν μας καλωσοριζει στο 2013-14. Μια καρτουλα ειναι και κανει δουλεια.-  

Κοίτα, η αλήθεια είναι οτι και εμένα το Back to the Future είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες. Μα τον Όσιρη λέμε!

 

Edit: Ελπίζω να μην φτάσει μέσα του '18 για να δούμε την απάντηση στις Pascal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Οταν μάθανε στην κόκκινη τι συχνότητες θα χρησιμοποιήσουν οι πράσινοι η απλή και ευγενική περιγραφή είναι "εξεπλάγην". Δώσανε μια μικρή αύξηση στις συχνότητες αλλά δυστυχώς επηρέασαν τόσο την υπερχρονισιμότητα όσο και την κατανάλωση σε μικρό σχετικά βαθμό. Θέλω να πιστεύω ότι οι 460 θα είναι από τις καλύτερες μουλτιμήδια προτάσεις στα 100 και κάτι και απομένουν και αρκετά ενδιαφέροντα σημεία ακάλυπτα όσων αφορά την αρχιτεκτονική του Polaris που δεν ανακαλύψαμε ακόμα. 

Και η 470 λογικα θα ειναι πολυ καλη λυση. Εμενα κυριως αυτη με ενδιαφερει,θα ειναι η ''λυση για ολα'' που λεμε. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...