Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.computerbase.de/2016-06/radeon-rx-480-test/5/#abschnitt_benchmarks_in_1920__1080_und_2560__1440

 

4 & 5% διαφορά δίνει το computerbase. Kάποιος είχε ρωτήσει για διαφορά με 1080, στα 1440p η τελευταία προηγείται της 480 κατά 81%. 

 

Πολύ πολύ πιο απλά μια 480 8GB είναι στα ίδια επίπεδα μιας 390 με αρκετά μικρότερη κατανάλωση (η 390 καταναλώνει 65% περισσότερο). 12% λιγότερη κατανάλωση από μια 970 και 2% περισσότερη κατανάλωση από την 1070.

 

https://www.computerbase.de/2016-06/radeon-rx-480-test/9/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα όλο το thread. Είδα και διάβασα μερικά reviews. Οκ η κάρτα είναι VFM για αυτούς που θέλουν ΜΟΝΟ 1080p και λίγο 1440p αναλύσεις στα παιχνίδια που παίζουν. Εγώ με τον i5 2500K 8GM RAM και τώρα έχω την GTX 660, θέλω ΜΟΝΟ 1080p δεν έχω εξάλλου μονιτορ για παραπάνω ανάλυση και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, να παίζω ακατέβατα ή σχεδόν ακατέβατα 1080p/60fps σε ΟΛΑ τα παιχνίδια με Full/Max στα settings, κοινώς να μη χρειαστώ να κατεβάσω τίποτα, αυτή η κάρτα από ότι κατάλαβα δεν μου κάνει. Μάλλον η 1070 είναι η κατάλληλη; Το θέμα είναι μην έχω κανένα bottleneck, με τις 970 το έψαξα και δεν έχω. Σκέφτομαι όμως πολύ αυτή την κάρτα λόγω καθαρά κόστους. Αν πάρω αυτήν θα έχω φουλ 60FPS σε 1080p με όλα στο φουλ ή να περιμένω να πάρω την 1070 μετά τον Σεπτέμβρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.computerbase.de/2016-06/radeon-rx-480-test/5/#abschnitt_benchmarks_in_1920__1080_und_2560__1440

 

4 & 5% διαφορά δίνει το computerbase. Kάποιος είχε ρωτήσει για διαφορά με 1080, στα 1440p η τελευταία προηγείται της 480 κατά 81%. 

 

Πολύ πολύ πιο απλά μια 480 8GB είναι στα ίδια επίπεδα μιας 390 με αρκετά μικρότερη κατανάλωση (η 390 καταναλώνει 65% περισσότερο). 12% λιγότερη κατανάλωση από μια 970 και 2% περισσότερη κατανάλωση από την 1070.

 

https://www.computerbase.de/2016-06/radeon-rx-480-test/9/

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται η gtx 1070 που ειναι πολυ πιο δυνατη καρτα ,να εχει λιγοτερη καταναλωση απο την 480?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread. Είδα και διάβασα μερικά reviews. Οκ η κάρτα είναι VFM για αυτούς που θέλουν ΜΟΝΟ 1080p και λίγο 1440p αναλύσεις στα παιχνίδια που παίζουν. Εγώ με τον i5 2500K 8GM RAM και τώρα έχω την GTX 660, θέλω ΜΟΝΟ 1080p δεν έχω εξάλλου μονιτορ για παραπάνω ανάλυση και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, να παίζω ακατέβατα ή σχεδόν ακατέβατα 1080p/60fps σε ΟΛΑ τα παιχνίδια με Full/Max στα settings, κοινώς να μη χρειαστώ να κατεβάσω τίποτα, αυτή η κάρτα από ότι κατάλαβα δεν μου κάνει. Μάλλον η 1070 είναι η κατάλληλη; Το θέμα είναι μην έχω κανένα bottleneck, με τις 970 το έψαξα και δεν έχω. Σκέφτομαι όμως πολύ αυτή την κάρτα λόγω καθαρά κόστους. Αν πάρω αυτήν θα έχω φουλ 60FPS σε 1080p με όλα στο φουλ ή να περιμένω να πάρω την 1070 μετά τον Σεπτέμβρη;

 

 

Σε 1080p ναι θα έχεις 60 καρέ. Αν θα είναι μόνιμα εξαρτάται και απο το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται η gtx 1070 που ειναι πολυ πιο δυνατη καρτα ,να εχει λιγοτερη καταναλωση απο την 480?!

 

H μέτρηση έγινε σε 4 παιχνίδια και το αποτέλεσμά της αποτελεί απλή ένδειξη μέχρι να έχουμε αναλυτικότερες μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται η gtx 1070 που ειναι πολυ πιο δυνατη καρτα ,να εχει λιγοτερη καταναλωση απο την 480?!

 

Γενικά σε θέμα κατανάλωσης από την σειρά 900 series και έπειτα οι πράσινοι το κατέχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080p ναι θα έχεις 60 καρέ. Αν θα είναι μόνιμα εξαρτάται και απο το παιχνίδι.

 

Καλά εννοείται, σε κανένα παιχνίδι τα fps δεν είναι σταθερά. Απλά λέω 60fps ή κάπου εκεί κοντά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread. Είδα και διάβασα μερικά reviews. Οκ η κάρτα είναι VFM για αυτούς που θέλουν ΜΟΝΟ 1080p και λίγο 1440p αναλύσεις στα παιχνίδια που παίζουν. Εγώ με τον i5 2500K 8GM RAM και τώρα έχω την GTX 660, θέλω ΜΟΝΟ 1080p δεν έχω εξάλλου μονιτορ για παραπάνω ανάλυση και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, να παίζω ακατέβατα ή σχεδόν ακατέβατα 1080p/60fps σε ΟΛΑ τα παιχνίδια με Full/Max στα settings, κοινώς να μη χρειαστώ να κατεβάσω τίποτα, αυτή η κάρτα από ότι κατάλαβα δεν μου κάνει. Μάλλον η 1070 είναι η κατάλληλη; Το θέμα είναι μην έχω κανένα bottleneck, με τις 970 το έψαξα και δεν έχω. Σκέφτομαι όμως πολύ αυτή την κάρτα λόγω καθαρά κόστους. Αν πάρω αυτήν θα έχω φουλ 60FPS σε 1080p με όλα στο φουλ ή να περιμένω να πάρω την 1070 μετά τον Σεπτέμβρη;

Απλή απάντηση : Αν εννοείς όλα Φούλ και Msaa η TXAA και τίποτα game works τύπου PCSS η hair works σε παιχνίδια όπως witcher 3 η gtav σε όλες τις σκηνές απλά , ΟΧΙ ! Όμως το μέσο frame rate σου σε αυτά τα βαριά παιχνίδια θα είναι εκεί με λογικές ρυθμίσεις ,όχι στο τέρμα Msaa , TXAA , κλπ κλπ στα αλλά παιχνίδια βλέπε dark souls τότε ναι άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται, σε κανένα παιχνίδι τα fps δεν είναι σταθερά. Απλά λέω 60fps ή κάπου εκεί κοντά!

 

 

Δές τα benchmark. Στους πιο πολλούς τίτλους η RX 480 βγάζει 60 καρέ +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread. Είδα και διάβασα μερικά reviews. Οκ η κάρτα είναι VFM για αυτούς που θέλουν ΜΟΝΟ 1080p και λίγο 1440p αναλύσεις στα παιχνίδια που παίζουν. Εγώ με τον i5 2500K 8GM RAM και τώρα έχω την GTX 660, θέλω ΜΟΝΟ 1080p δεν έχω εξάλλου μονιτορ για παραπάνω ανάλυση και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, να παίζω ακατέβατα ή σχεδόν ακατέβατα 1080p/60fps σε ΟΛΑ τα παιχνίδια με Full/Max στα settings, κοινώς να μη χρειαστώ να κατεβάσω τίποτα, αυτή η κάρτα από ότι κατάλαβα δεν μου κάνει. Μάλλον η 1070 είναι η κατάλληλη; Το θέμα είναι μην έχω κανένα bottleneck, με τις 970 το έψαξα και δεν έχω. Σκέφτομαι όμως πολύ αυτή την κάρτα λόγω καθαρά κόστους. Αν πάρω αυτήν θα έχω φουλ 60FPS σε 1080p με όλα στο φουλ ή να περιμένω να πάρω την 1070 μετά τον Σεπτέμβρη;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να βγουν τα νέα παιχνίδια και θα σου πω εγώ τι 60άρια θα βλέπεις με την 480..Η 1070 θα πασχίζει να έχει τόσα..

 

 

Σε σχεδόν όλα τα games που υπάρχουν τώρα ναι βγάζει άνετα 60+. Τώρα στο μέλλον κανείς δε ξέρει τι θα γίνει, αν και πχ στο BF1 πιστεύω καμιά 50αριά+ θα τα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το Guru3D λέει ότι 970 και 480 έχουν 63FPS avg στο RoTR, και είμαι σίγουρος ότι bench-αραν στην Συρία..Γιατί αν πας στο Geothermal Valley πέφτεις στα μισά, άρα ποια 60 ; Όπου να 'ναι bench-άρουν τα sites ώρες ώρες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...