Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα όλο το thread. Είδα και διάβασα μερικά reviews. Οκ η κάρτα είναι VFM για αυτούς που θέλουν ΜΟΝΟ 1080p και λίγο 1440p αναλύσεις στα παιχνίδια που παίζουν. Εγώ με τον i5 2500K 8GM RAM και τώρα έχω την GTX 660, θέλω ΜΟΝΟ 1080p δεν έχω εξάλλου μονιτορ για παραπάνω ανάλυση και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, να παίζω ακατέβατα ή σχεδόν ακατέβατα 1080p/60fps σε ΟΛΑ τα παιχνίδια με Full/Max στα settings, κοινώς να μη χρειαστώ να κατεβάσω τίποτα, αυτή η κάρτα από ότι κατάλαβα δεν μου κάνει. Μάλλον η 1070 είναι η κατάλληλη; Το θέμα είναι μην έχω κανένα bottleneck, με τις 970 το έψαξα και δεν έχω. Σκέφτομαι όμως πολύ αυτή την κάρτα λόγω καθαρά κόστους. Αν πάρω αυτήν θα έχω φουλ 60FPS σε 1080p με όλα στο φουλ ή να περιμένω να πάρω την 1070 μετά τον Σεπτέμβρη;

Εάν ξάχνεις να παίζεις "ακατέβατα 1080p/60fps σε ΟΛΑ τα παιχνίδια με Full/Max στα settings, κοινώς να μη χρειαστώ να κατεβάσω τίποτα", τότε η 1080 σου χαμογελάει πρόστυχα.

 

Όμως, όπως γίνεται πάντα, τα επερχόμενα παιχνίδια του Φθινόπωρου, του Χειμώνα και αρχές του '17 θα αρχίζουν να ζορίζουν ακόμα και αυτήν την κάρτα. Τώρα βγάζει 130Fps στα υπάρχοντα παιχνίδια, σε 4 μήνες 90Fps, σε ένα εξάμηνο 85, και κ.ο.κ.

 

Σαφώς το χρονοδιάγραμμα που έγραψα είναι φανταστικό, αλλά λίγο-πολύ, κάπως έτσι θα εξελιχθεί.

 

Σίγουρα εάν θέλεις να παίζεις τα πάντα μαξ, μέχρι και το πρώτο τρίμηνο του 2017 με ακατέβατα 60++++, τότε θα πας στην πιο δυνατή κάρτα που υπάρχει, τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται όχι φουλ MSAA ή ΤΧΑΑ και όχι hair works. Όλα φουλ με ελάχιστες έως κάποιες υποχωρήσεις. Άσε που όταν παίζω δε με χαλάει και το λίγο περισσότερο aliasing γιατί απλά δεν το παρατηρώ. Και τα hairworks και facialworks (αστειεύομαι με το δεύτερο), απλά δεν με ενδιαφέρουν.

 

 

Υπερβάλλεις αδερφέ. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για τέτοιου είδους παιχνίδια!

Χα, γελάω, και γελάω διπλά. Ζήτησες όλα φούλ, αλλά τώρα το πέρνεις πίσω;

 

Νομίζεις οτι πραγματικά έχουμε πολύ δρόμο για να λυγίσουν οι 1080/70; Τι εννοείς εσύ πολύς δρόμος ας πούμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέποντας καλύτερα τα reviews αυτή η κάρτα (rx 480) σε κανένα ή σχεδόν σε κανένα παιχνίδι, ανάλογα το παιχνίδι, δε μπορεί να πιάσει 1080/60 χωρίς κάποιες υποχωρήσεις, μπορώ να κάνω κάποιες υποχωρήσεις που δεν είναι φοβερές και τρομερές!!! Πολύ δρόμο εννοώ 1 χρόνο και βάλε ίσως. Από την άποψη ότι σε αυτή την ανάλυση 1080p είναι πιο δύσκολο να ζοριστεί μία κάρτα ή τουλάχιστον πιο δύσκολο σε βάθος χρόνου! Όλα όμως θα τα δω στην πράξη στο PC μου σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικεύτηκες επιτέλους..

 

Δε μπορείς να είσαι πιο ευγενικός και όχι τόσο κυνικός και απότομος;

 

Από ότι είδα εκτός και αν κάνω λάθος δεν έχει μπει ακόμα η κάρτα στο Skroutz. Πως βρήκες αυτό το site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικο ειναι να μην πληρωνει κανεις τεραστια ποσα για καρτα γραφικων,δειχνει κακη καταναλωτικη συνειδηση. Ουτως η αλλως δεν αξιζει για τα παιχνιδια που μας προσφερουν. Προσωπικα  unoptimized games, κακογραμμενα,υπερβολικα βαρια κ.τ.λ. απλα δεν τα αγοραζω και οταν ανηκουν σε μεγαλες εταιριες παω στο site τους και τους γραφω τον λογο για τον οποιο θα φτυσω το προιον τους και δεν ειμαι ο μονος. Οταν ο κοσμος δειξει καλυτερη νοοτροπια και απεχει απο αγορες μη ικανοποιητικων προιοντων ,τοτε θα αναγκαστουν οι εταιριες να παραγουν ποιο ποιοτικα games.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1080 χτυπάει 30 fps στο QB με "max" settings στα 1080p, το fail είναι στην remedy και όχι στο hardware...

το fail ειναι οτι η Nvidia ακομη δεν μπορει να κανει async μην τα ξαναλεμε το qb ειναι βαρια χρηση του compute pipeline μαζι με το async

OC'ed 970 έχω που είναι πιο γρήγορη από μια stock 480, λες να μην ξέρω αν έχει 60άρια ή όχι ; Σου απαντώ ότι ΔΕΝ έχεις 60άρια στα τελευταία απαιτητικά παιχνίδια(RoTR, The Division, Witcher 3, Quantum Break κλπ). Και ναι μιλάω για 1080P, με κάποιες παραχωρήσεις στις ρυθμίσεις βγάζεις 60 ναι, αλλά με max settings ούτε για αστείο..Τα 60άρια σε max settings είναι για 1070 και άνω.

προφανως 

Meanwhile αλλοι που ξερουν τι κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fail ειναι οτι η Nvidia ακομη δεν μπορει να κανει async μην τα ξαναλεμε το qb ειναι βαρια χρηση του compute pipeline μαζι με το async

προφανως 

 

Kαι τότε πως εξηγείται αυτό;

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/72619-nvidia-geforce-gtx-1080-review-19.html

 

Εγώ βλέπω διπλάσια απόδοση σε async σε σχέση με την 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τότε πως εξηγείται αυτό;

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/72619-nvidia-geforce-gtx-1080-review-19.html

 

Εγώ βλέπω διπλάσια απόδοση σε async σε σχέση με την 980.

εγω δεν βλεπω πριν το async Και μετα το async Οπως εδω

https://www.computerbase.de/2016-05/geforce-gtx-1080-test/11/#diagramm-ashes-of-the-singularity-async-compute

μια χαρα μπορει καν να μην ειχαν enabled το async path 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παράμετρος που δεν έχουμε σκεφτεί.

 

Είδατε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα να λέει ότι έχει stock? όχι.

Είδατε κανέναν μαγαζί να λέει ότι θα την φέρει σε 4-7 ημέρες? όχι

Το μόνο που είδαμε είναι plaisio και e-shop οτι θα την φέρουν. Το e-shop μιλάει για 13/7 (!) με τιμές στο θεό επίσης.

 

Συνεπώς υπολογίστε μήνα και βλέπουμε για αγορά με Ελλάδα. Τα capital control είναι εδώ. Και δυστυχώς πολλοί είτε δεν ξέρουν είτε δεν μπορούν να αγοράσουν από το εξωτερικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο γερμανια να σου ερθει με 20 ευρω μεταφορικα παλι θα σου μεινουν κοντα στα 100 ευρω...

δεν υπαρχει λογος να δωσεις λεφτα σε ελληνικο μαγαζι με τετοιες τιμες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...