Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα βγουν νέοι drivers για τις Polaris? Θα υπάρξει κάποια βελτίωση μέσω αυτών? Η κάρτα φαίνεται unstable, στον έναν reviewer δίνει καλύτερα αποτελέσματα καλύτερα από 970 αλλά χειρότερα από 390, σε άλλον καλύτερα και από 390/970 και σε άλλον χειρότερα από 390/970. Επίσης, OC δέχεται τελικά η όχι? Νταξει reference είναι, καμία σχέση με custom υλοποίηση σε OC, αλλά κάτι πρέπει να δέχεται. Αναφέρθηκε πάνω ότι στα 1400mhz φτάνει FURY(Stock), ισχύει?

 

Δεν θες να κανεις OC σε αυτή την reference.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ εμμένω ότι το Polaris 10 (100-120W TDP) την GM204 την έχει για breakfast, ιδιαίτερα σε DX-12.

 

 

Παίρνουμε τo Hawaii (R9 390/X) που είναι 438mm2 και 6.200 εκατομμύρια Transistors. Αυτό μας βγάζει  14,15 εκατομμύρια Transistors ανά τετραγωνικό χιλιοστό.

 

Ας υποθέσουμε ότι στα 14nm LPP έχουμε διπλάσιο density, άρα κοντά στα 29 εκατομμύρια Transistors ανά τετραγωνικό χιλιοστό.  Στα 232mm2 που φιλολογείτε ότι είναι το Polaris 10 μας βγάζει  232mm2 x 29 = 6.728 εκατομμύρια Transistors.  Με το καλημέρα έχουμε παραπάνω transistors από ότι έχει το Hawaii. Εδώ να πω ότι περιμένω το Polaris 10 κοντά στα 7.000 εκατομμύρια Transistors.

 

Τώρα πάμε να βάλουμε και ένα 2x καλύτερο Perf/Watt πάνω στις επιδόσεις της R9 390X (250W TDP) και έχουμε το Polaris 10 στα 125W TDP στις επιδόσεις της R9 390X.

 

Και ακόμα δεν έχω βάλει όλες τις αλλαγές στην αρχιτεκτονική κλπ κλπ.  Να συνεχίσω ??

 

 

To Polaris 10 θα αντικαταστισει το Pitcairn 212mm2 (R9 370/X) αυξάνοντας τις επιδόσεις στα επίπεδα της 390Χ και Fury.

 

 

Έχετε ξεχάσει τι κάνει η αλλαγή σε μικρότερα νανόμετρα,

 

40nm Barts (HD6870) 256mm2

40nm Cayman (HD6970) 389mm2

40nm Fermi 2 (GTX 580) 520mm2

 

 28nm Pitcairn (HD7870) 212mm2

 

H HD7870 όταν βγήκε το 2012 ήταν 40% πιο γρήγορη από την HD6870 και με ελαφρά μικρότερο μέγεθος. Ελαφρά πιο γρήγορη από την HD6970  κοντά στο μισό μέγεθος . Επίσης ήταν σχεδόν ίδια σε επιδόσεις με την πριν λίγους μήνες τοπ κάρτα την GTX580 αλλά σε χαμηλότερη τιμή από ότι η GTX 580.

 

 Από τα 28nm στα 14nm FF είναι μεγαλύτερη διαφορά από ότι είχαμε από τα 40nm στα 28nm (Ιδιαίτερα σε κατανάλωση)

 

Αν το Polaris 10 με 232mm2 δεν ξεπεράσει την Hawaii (438mm2) και δεν φτάσει κοντά στην Fury (1080p/1440p) τότε θα μιλάμε για αποτυχία.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_7850_HD_7870/26.html

perfrel_1920.gif

 

 

jBlp1HzV.jpg

 

Μιας και ειμαι σε αναρρωτικη και δεν εχω τι να κανω...θυμηθηκα οτι scripta manent

 

 

 

 

perfrel_1920_1080.png

 

perfrel_2560_1440.png

 

 

 

 

πρωινο το gm204 μεσημεριανο 390/χ και βραδυνο fury...

ωραιο το μενου ή αποτυχια τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο overclockers ότι μια μαμίσια 480 8GB έχει 260 ευρώ ενώ αυτή με τα 4GB είναι στα 220. Πιστεύετε ότι οι υπόλοιπες υλοποιήσεις θα είναι σε αυτή την τιμή ή πολύ ψηλότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο overclockers ότι μια μαμίσια 480 8GB έχει 260 ευρώ ενώ αυτή με τα 4GB είναι στα 220. Πιστεύετε ότι οι υπόλοιπες υλοποιήσεις θα είναι σε αυτή την τιμή ή πολύ ψηλότερα;

 Ε λογικά από κανα 20ευρο+ θα ξεκινάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο overclockers ότι μια μαμίσια 480 8GB έχει 260 ευρώ ενώ αυτή με τα 4GB είναι στα 220. Πιστεύετε ότι οι υπόλοιπες υλοποιήσεις θα είναι σε αυτή την τιμή ή πολύ ψηλότερα;

 

Και Γερμανία τόσο τις βλέπω http://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=132_4096~1440_RX+480~653_AMD#xf_top

Φυσικά μικρές διαφορές λόγο ΦΠΑ υπάρχουν

Διαθεσιμότητα φαίνεται να υπάρχει παν ευρωπαϊκά

Και κλασικά τα σκρουτζομαγαζα από την άλλη εβδομάδα θα τις έχουν +20 ευρώ με 5 μέρες παράδοση, δηλαδή όσο έχουν τα μεταφορικά που λέει ο λόγος από Γερμανία, λες και τις παραγγέλνουν μια μια για κάθε πελάτη.

Παίδες πότε περιμένουμε 470 και 460 reviews και διαθεσιμότητα ?

 

(αν και στην τιμή που είναι η 480 είναι πειρασμός πάρα την όποια μικρότερη τιμή για τα μικρότερα μοντέλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν ειχα χρονο χθες να σχολιασω αλλα.....διαβαζοντας ολες τις σελιδες και ολα τα σχολια και οντας λιγο στην απεξω απο την συζητηση θα ηθελα να πω καποια πραγματα...και σορρυ κιολας που ερχεταο ο νεος να την πει στους παλιους αλλα....

1ον μερικοι ειστε καλυτεροι απο μερικους...μερικοι ειχατε περισσοτερο δικιο απο καποιους αλλους....αλλα....
2ον....εκτος απο τον εγωισμο του καθενος, δεν ενδιαφερει κανεναν αλλον! συμπερειφερεστε λες και ειναι ωραιο και καλο που η καρτα δεν αποδιδει τα αναμενομενα απο καποιους ή που ειναι κατωτερη των προσδοκιων καποιων αλλων λες και ειναι κατι θετικο για την αγορα εν γενη αλλα και για την τσεπη οχι μονο του αλλου αλλα ακομα και την δικη σας!
Εκτος βεβαια αν ολοι εχετε 1070/1080 και αρα δεν καταλαβαινω καν τι κανετε εδω....
Μηπως να προσπαθηστε αντι να αντιμαχεστε ο ενας τον αλλο να δινετε καμια συμβουλη μιας και ξερετε πολυ περισσοτερα πραγματα στα θεματα τεχνολογιας απο πολυ κοσμο ο οποιος απλα παρακολουθει τις συζητησεις και γενικα να προσθετε κατι επικοδομητικο στις συζητησεις??


Για την καρτα αυτη καθαυτην...στην τιμη της στην Ελλαδα εως οτου αυτην την στιγμη....αποψη μου,δεν αξιζει με την καμια ομως!!!
Γενικα η αισθηση που αφηνει ειναι underwhelming και much to be desired!
Αυτο που θα περιμενα εγω/ηθελα/κρυφος ποθος ντε ειναι η καρτα να εφτανε stock 980 σε dx11 by default και οχι να θελει οριμασμενους drivers και dx12 να ανεβαινε!

Μπορει στα εξωτερικα να ειναι best value for money αλλα αυτην την στιγμη εδω με βαση τις τιμες οχι μονο στα κλεφτομαγαζα αλλα και στο skroutzoμαγαζα οταν βγoυν αναλογικα δεν νομιζω πως αξιζει η reference καρτα,ασε που οι μισθοι ειναι διαφοερικοι στα ξενα!
Φαινεται πως υπαρχουν θεματα και επιδοσεων αλλα και καταναλωσης/θερμοτητας και αρα oc!
Οι ΑΙΒ θα πανε ακομα πιο πανω και αρα ξεφευγουν ακομα πιο πολυ απο το vfm!

Ολα αυτα βεβαια εξαρτωνται και απο αλλους προσωπικους παραγοντες,ειναι αλλο το mindset που εχει ενας τυπος που αλλαζει καρτες ανα χρονο και αρα εχει ηδη μια 970/980 κτλ και αλλο αυτος που αλλαζει ανα 4-5 χρονια οπως εγω και εχει 6950! Καποιος λοιπον που αλλαζει πιο σπανια καρτα θεωρω τελειως χαζο να παρει την 4vram και οχι την 8αρα ακομα και αν παιζει σε 720p!!

Sorry για το long post μπορει να λεω και μπαρουφες παντα, δεν εχω πατατα να δωσω την εφαγα χθες...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματιζει πολυ η καταναλωση της καρτας, και ακομα περισσοτερο ο τροπος που κατενειμαν την τροφοδοσια. 

 

Εχω σχετικα φθηνη μητρικη με Η110, αλλα τροφοδοτικο της προκοπης. Το συστημα μου σε idle τραβαει 30watt και 60watt σε load χωρις καρτα γραφικων *(μετρημενο με wattομετρο στον τοιχο).

 

Θα εχω προβλημα αν βαλω την rx480? δεν εχω σκοπο να κανω o/c και εχω μικρο κουτι οποτε η reference με βολευει.

 

Μηπως μου ψησει το motherboard γιατι τραβαει απο εκει ισως παραπανω και απο 75watt?

 

Μηπως τελικα να περιμενω την 1060?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με Η110 ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα αν το τροφοδοτικό σου είναι καλό και δώσεις την εξωτερική τροφοδοσία όπως πρέπει

 

αυτή η ΑΜΔ έχει μετοχές της ΔΕΗ , δεν εξηγείται αλλιώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουμε τo Hawaii (R9 390/X) που είναι 438mm2 και 6.200 εκατομμύρια Transistors. Αυτό μας βγάζει  14,15 εκατομμύρια Transistors ανά τετραγωνικό χιλιοστό.

 

Ας υποθέσουμε ότι στα 14nm LPP έχουμε διπλάσιο density, άρα κοντά στα 29 εκατομμύρια Transistors ανά τετραγωνικό χιλιοστό.  Στα 232mm2 που φιλολογείτε ότι είναι το Polaris 10 μας βγάζει  232mm2 x 29 = 6.728 εκατομμύρια Transistors.  Με το καλημέρα έχουμε παραπάνω transistors από ότι έχει το Hawaii. Εδώ να πω ότι περιμένω το Polaris 10 κοντά στα 7.000 εκατομμύρια Transistors.

 

Τώρα πάμε να βάλουμε και ένα 2x καλύτερο Perf/Watt πάνω στις επιδόσεις της R9 390X (250W TDP) και έχουμε το Polaris 10 στα 125W TDP στις επιδόσεις της R9 390X.

 

Και ακόμα δεν έχω βάλει όλες τις αλλαγές στην αρχιτεκτονική κλπ κλπ.  Να συνεχίσω ??

 

 

jBlp1HzV.jpg

 

Μιας και ειμαι σε αναρρωτικη και δεν εχω τι να κανω...θυμηθηκα οτι scripta manent

 

 

 

 

perfrel_1920_1080.png

 

perfrel_2560_1440.png

 

 

 

 

πρωινο το gm204 μεσημεριανο 390/χ και βραδυνο fury...

ωραιο το μενου ή αποτυχια τελικα?

 

 

Thanks για τον κόπο σου.

 

Παρατήρησες ότι το evaluation που έκανα ήταν με την προοπτική ότι στα 232mm2 θα είχαμε από 2X μέχρι  2.2Χ density σε σχέση με τα 28nm. Από την στιγμή που το Polaris 10 έχει μόνο 5.700 εκατομμύρια τρανζίστορ  (Hawaii = 6200Μ και το GP204 = 7000Μ) απλά έχει επιδόσεις Hawaii και δεν φτάνει το GP204.

 

Κρίμα για όλους μας, έπεσα έξω στο Density.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://videocardz.com/61667/what-reviewers-say-about-radeon-rx-480-exceeding-pci-express-power-specifications

 

Η κάρτα αποδεικνύεται επικίνδυνη δυστυχώς..

 

Αντλεί περισσότερα από 75w στο pci express slot!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εδωμέσα διαβάζουμε διάφορα.

 

Οι φήμες έλεγαν ια κάρτα ανάμεσα σε 970&980 / 390&390X και κάποιες φορές να πιάνει τα επίπεδα Fury σε πολύ χαμηλότερο κόστος και με λιγότερο ρεύμα.

 

Αν κάποιος διαβάσει τα reviews από site όπως guru3d, anandtech, techpowerup βλέπει ότι όλοι αυτοί οι στόχοι επετεύχθησαν.

 

Εδώ και παραδοσιακά pro-nvidia site όπως το pcgamer.co.uk γράφουν διθύραμβους για το value for money.

 

Τώρα το να συγκρίνουμε την 480 με την 1070 που κάνει τουλάχιστον τα διπλάσια ... ε είναι πλήρως άκυρο.

 

Οποιος θέλει καλύτερη διαχείρηση θερμοκρασίας υπομονή μερικές εβδομάδες για τις custom.

 

Προσωπικά η νέα μου κάρτα θα είναι μια Sapphire RX480 Nitro με ένα 8pin για τροφοδοσία ρεύματος.

 

Αν δε την βρώ στα 4GB θα προτιμήσω αυτήν διότι μέχρι 1440p είναι υπέρ αρκετά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ωραιο το μενου ή αποτυχια τελικα?

 

Από ότι φαίνεται η AMD προσπάθησε να βγάλει τον αντικαταστάτη της Tonga R9 380/X με όσο το δυνατόν καλύτερο perf/Watt αλλά και στην ίδια τιμή.  Για να πετύχει την χαμηλή τιμολογιακή πολιτική χρησιμοποιώντας καινούργια λιθογραφεία στα 14nm FF,  θυσίασε (όπως και η NVIDIA) το Density για να ρίξει την τιμή κόστους κατασκευής των Wafers.

 

Αν συγκρίνεις το Polaris 10 (5.7Β Transistors) με το Tonga (5.2Β Transistors) θα δεις ότι το Polaris 10 είναι 40-50% πιο γρήγορο και με λιγότερη κατανάλωση αλλά στην δια τιμή.

 

Άρα σε αυτήν την περίπτωση το αποτέλεσμα είναι καλό.

 

R9 380X = 190W TDP  

RX 480 = 150W TDP = 40-50% faster = ίδια τιμή

http://videocardz.com/61667/what-reviewers-say-about-radeon-rx-480-exceeding-pci-express-power-specifications

 

Η κάρτα αποδεικνύεται επικίνδυνη δυστυχώς..

 

Αντλεί περισσότερα από 75w στο pci express slot!!

 

Το έχετε κάνει καραμέλα αυτό με το PCI-e,  όταν έγινε το ίδιο με την GTX 960 δεν μίλησε κανένας. :rolleyes:

 

05-Asus-GTX-960-Strix-75-Watts-Limit_w_6

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...