Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μου βάζεις ένα άρθρο που λέει αυτό που υποστηρίζω στην ουσία, αλλά μάλλον δε θες να καταλάβεις τη δική μου ουσία.

Ότι ασχέτως με το τι συνέβαινε κατά τη κυκλοφορία η εικόνα άλλαξε, όμως το τι συνέβη κατά τη κυκλοφορία προφανώς και έπαιξε ρόλο στις πωλήσεις και στη συνείδηση του κόσμου και μάλιστα πολλών που έσκιζαν τα ρουχα τους οτι τα 2gb είναι αρκετά και δε θα χρειαστεί ποτέ παραπανω για 1080.

 

Με αυτή τη λογική το ότι η 1060 είναι ένα μικρό ποσοστό (όχι ασήμαντο βέβαια, αλλά όχι και τεράστιο) πιο μπροστά τη παρούσα στιγμή δε μου λέει κάτι γιατί αυτό μπορεί να αλλάξει, στη συνείδηση του κόσμου όμως η 1060 θα είναι πάντα πιο ισχυρή κάρτα λόγω των σημερινών reviews.

Δεν αποκλειω ότι μπορεί να παραμείνει πάντα έτσι η κατάσταση, αλλά δε το δενω και κόμπο.

Τελοσπάντων πολύ το ξεχειλωσαμε και μου φαίνεται ότι παρασυρω τη κουβέντα εκτός θέματος, ο καθένας ας κάνει ότι πιστεύει σωστό για τη τσέπη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει τις medium υφές σε πρόσφατους τίτλους που είναι για τις 2GB κάρτες να δεις πως φαίνονται ;

 

΄Οπου το medium της μιας εφαρμογής είναι της θειάς μου ο πισινός στην άλλη εφαρμογή....με δουλεύεις; Για πάμε πίσω στο πιο "future proof" του Polaris και εσύ αυτή τη φορά με απτά επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αναβάθμιση στα γραφικά των κονσολων πάντως δεν έχω τη ψευδαίσθηση ότι μία 480 θα με πήγαινε ξανά 3+ χρόνια να εξηγουμαι, στοχεύω στη 2ετια (και θα πονταρα στη κόκκινη μόνο και μόνο γιατί διαισθανομαι καλύτερους οδηγούς) για αυτό και αν είναι να τη πάρω θα ήθελα και μία πιο λογική τιμή και δεν ορμαω στα 300+

 

Θεωρώ ότι η 480 8gb είναι μία κάρτα του 250αρικου ίσα ίσα να βγάλεις αξιοπρεπώς λίγα χρόνια σε 1080 πριν πας σε λογική τιμή στα 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου βάζεις ένα άρθρο που λέει αυτό που υποστηρίζω στην ουσία, αλλά μάλλον δε θες να καταλάβεις τη δική μου ουσία.

Ότι ασχέτως με το τι συνέβαινε κατά τη κυκλοφορία η εικόνα άλλαξε, όμως το τι συνέβη κατά τη κυκλοφορία προφανώς και έπαιξε ρόλο στις πωλήσεις και στη συνείδηση του κόσμου και μάλιστα πολλών που έσκιζαν τα ρουχα τους οτι τα 2gb είναι αρκετά και δε θα χρειαστεί ποτέ παραπανω για 1080.

 

Με αυτή τη λογική το ότι η 1060 είναι ένα μικρό ποσοστό (όχι ασήμαντο βέβαια, αλλά όχι και τεράστιο) πιο μπροστά τη παρούσα στιγμή δε μου λέει κάτι γιατί αυτό μπορεί να αλλάξει, στη συνείδηση του κόσμου όμως η 1060 θα είναι πάντα πιο ισχυρή κάρτα λόγω των σημερινών reviews.

Δεν αποκλειω ότι μπορεί να παραμείνει πάντα έτσι η κατάσταση, αλλά δε το δενω και κόμπο.

Τελοσπάντων πολύ το ξεχειλωσαμε και μου φαίνεται ότι παρασυρω τη κουβέντα εκτός θέματος, ο καθένας ας κάνει ότι πιστεύει σωστό για τη τσέπη του

 

Η παραπομπή ήταν για τον Psycho κυρίως. Μιλάμε για το σήμερα ουσιαστικά και για Polaris vs. GP106. Κατά εσένα το πρώτο είναι πιο future proof αλλά δεν είδα ακόμα ούτε ένα επιχείρημα γιατί το θεωρείς αυτό. Θα σε βοηθήσω λοιπόν στα συν της κάθε πλευράς:

 

* Αsync compute

 

----------------------------------

* Geometry culling

* Caching

* Blending through ROPs

 

Το που πάει το καθένα είναι εύκολο. Το να συμπληρώσεις το πρώτο σκέλος με περαιτέρω μεγάλα προτερήματα δεν θα είναι εύκολο. Κάνε παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οπου το medium της μιας εφαρμογής είναι της θειάς μου ο πισινός στην άλλη εφαρμογή....με δουλεύεις; Για πάμε πίσω στο πιο "future proof" του Polaris και εσύ αυτή τη φορά με απτά επιχειρήματα.

 

Εγώ δεν μίλησα για Polaris, είπα ότι το Tahiti λόγω 3GB VRAM πλέον έχει μια κλάση πάνω υφές σε σχέση με τις αντίστοιχες Kepler των 2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπομπή ήταν για τον Psycho κυρίως. Μιλάμε για το σήμερα ουσιαστικά και για Polaris vs. GP106. Κατά εσένα το πρώτο είναι πιο future proof αλλά δεν είδα ακόμα ούτε ένα επιχείρημα γιατί το θεωρείς αυτό. Θα σε βοηθήσω λοιπόν στα συν της κάθε πλευράς:

 

* Αsync compute

 

----------------------------------

* Geometry culling

* Caching

* Blending through ROPs

 

Το που πάει το καθένα είναι εύκολο. Το να συμπληρώσεις το πρώτο σκέλος με περαιτέρω μεγάλα προτερήματα δεν θα είναι εύκολο. Κάνε παιχνίδι.

Προφανώς καταλαβαίνεις ότι δε μπορεί ένα μέσο άτομο να σε αντικρούσει σε τεχνικά ζητήματα, σου εξήγησα το σκεπτικό μου κυρίως σαν καταναλωτής.

 

Από κει και πέρα αν θεωρείς τόσο παράλογο το brand loyalty κάποιου που είναι ικανοποιημένος από τις αγορές του ακόμα και αν είναι μιλάμε για την amd που έχει για πολλούς μάλιστα κακό όνομα ίσως πρέπει να το ρίξεις λιγο και στο μάρκετινγκ :lol:

 

Αν το πάμε στο κάτω κάτω σε άλλα πράγματα που κατεχω καλύτερα ούτε εγώ συμφωνω με το να πάρει κάποιος ας πούμε Toyota αλλά καταλαβαίνω και σέβομαι το ότι είναι χρόνια ικανοποιημένος με αυτή την εταιρεία και τα μέτρια προϊόντα που κατ'εμε παράγει

 

Το έχει χτίσει και αυτός στο μυαλό του ότι δε σπάνε δε χαλάνε αυτά ξέρει αυτά εμπιστεύθηκε.

Άλλωστε και Nvidia οι περισσότεροι δεν αγοράζουν με αντικειμενικά ακριβώς κριτήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε και Nvidia οι περισσότεροι δεν αγοράζουν με αντικειμενικά ακριβώς κριτήρια

το κυριοτερο ειναι αυτο . 5 καρτες ειχα 3 nvidia 2 amd και δεν ειχα κανενα παραπονο απο καμια . Δυστυχως ομως βλεπεις ατομα που σε καποια κατηγορια ειναι ξεκαθαρα η amd μπροστα και απλα να μην δεχονται να παρουν χωρις να ξερουν ουσιαστικα καποιον λογο. Καλος η κακως το marketing παιζει το μισο ρολο για τον μεσο αγοραστη που δεν θα καθισει να ψαξει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς καταλαβαίνεις ότι δε μπορεί ένα μέσο άτομο να σε αντικρούσει σε τεχνικά ζητήματα, σου εξήγησα το σκεπτικό μου κυρίως σαν καταναλωτής.

 

Σεβαστό αλλά καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να πέφτεις έξω καθαρά για τεχνικούς λόγους.

 

 

 

Από κει και πέρα αν θεωρείς τόσο παράλογο το brand loyalty κάποιου που είναι ικανοποιημένος από τις αγορές του ακόμα και αν είναι μιλάμε για την amd που έχει για πολλούς μάλιστα κακό όνομα ίσως πρέπει να το ρίξεις λιγο και στο μάρκετινγκ :lol:

 

Κατανοητό ότι αστειεύεσαι, αλλά προφανώς κανείς μας δεν παίρνει επιταγές από κανέναν.

 

 

Αν το πάμε στο κάτω κάτω σε άλλα πράγματα που κατεχω καλύτερα ούτε εγώ συμφωνω με το να πάρει κάποιος ας πούμε Toyota αλλά καταλαβαίνω και σέβομαι το ότι είναι χρόνια ικανοποιημένος με αυτή την εταιρεία και τα μέτρια προϊόντα που κατ'εμε παράγει

 

Το έχει χτίσει και αυτός στο μυαλό του ότι δε σπάνε δε χαλάνε αυτά ξέρει αυτά εμπιστεύθηκε.

Άλλωστε και Nvidia οι περισσότεροι δεν αγοράζουν με αντικειμενικά ακριβώς κριτήρια.

 

΄Εχω VW και η γυναίκα μου Toyota και οδηγάμε σχεδόν καθημερινά ο ένας το αμάξι του άλλου. Χρειάζομαι brand royalty για να σου πω ποιό από τα δύο είναι αντικειμενικά το καλύτερο από τα δύο; Να αφήσουμε λοιπόν το άτοπο παράδειγμα και να σου πω απλά ότι σήμερα παίρνοντας μια GeForce ή Radeon της ίδιας κατηγορίας δύσκολα χρήστης θα βρεθεί αδικημένος, γιατί πολύ απλά οι αποστάσεις σε ποιοτικό επίπεδο φτάνουν πλέον στην τριχοτόμηση. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ προτείνω στις αναβαθμίσεις GPU αμφότερες πλευρές ίδιας κατηγορίας ακριβώς για αυτό τον λόγο. Και όπως δεν πιστεύω τα παραμυθάκια της Χαλιμάς ότι οι οδηγοί της κόκκινης είναι τραγικοί....(δημοφιλέστατο παραμύθι μετά τον Αλί Μπαμπά και τους 40 κλέφτες...), άλλο τόσο δεν πιστεύω και στα παραμυθάκια ότι το ένα είναι πιο future proof από το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε μια λίστα με στοιχεία που θεωρείς ότι οι κόκκινες είναι πιο "future proof" να το δούμε σημείο προς σημείο.

 

Απλά δες την R9 290Χ όταν βγήκε σε αντιπαράθεση με την GTX 780Ti σε όλα τα τελευταία παιχνίδια του 2015-16, ακόμα και στα GameWorks.

 

Σήμερα η GTX 780Ti χάνει από την 290X σε όλα τα τελευταία παιχνίδια και στα 1080p αλλά και στα 1440p. Και μην ξεχνάμε ότι η GTX 780Ti βγήκε στα 700 Δολάρια ενώ η R9 290X βγήκε ένα μήνα νωρίτερα στα 550 Δολάρια.  Όχι μόνο ήταν ποιο Future Proof η R9 290X αλλά και φτηνότερη και σήμερα σε DX-12 φτάνει η και ξεπερνά ακόμα και την GTX 980 που βγήκε ένα χρόνο αργότερα.

 

 

Από το Review της GTX 1070, παραθέτω μερικά GameWorks για να μην πει κανείς ότι διάλεξα παιχνιδάκια ;) .

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/nvidia_geforce_gtx_1070_review,17.html

 

 

index.php?ct=articles&action=file&id=221

 

 

index.php?ct=articles&action=file&id=221

Οι 7950/70 ήταν πιο future proof από τις αντίστοιχες 670/680. Άλλη περίπτωση δεν ξέρω που ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Δες το από πάνω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δες την R9 290Χ όταν βγήκε σε αντιπαράθεση με την GTX 780Ti σε όλα τα τελευταία παιχνίδια του 2015-16, ακόμα και στα GameWorks.

 

Σήμερα η GTX 780Ti χάνει από την 290X σε όλα τα τελευταία παιχνίδια και στα 1080p αλλά και στα 1440p. Και μην ξεχνάμε ότι η GTX 780Ti βγήκε στα 700 Δολάρια ενώ η R9 290X βγήκε ένα μήνα νωρίτερα στα 550 Δολάρια.  Όχι μόνο ήταν ποιο Future Proof η R9 290X αλλά και φτηνότερη και σήμερα σε DX-12 φτάνει η και ξεπερνά ακόμα και την GTX 980 που βγήκε ένα χρόνο αργότερα.

 

 

Από το Review της GTX 1070, παραθέτω μερικά GameWorks για να μην πει κανείς ότι διάλεξα παιχνιδάκια ;) .

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/nvidia_geforce_gtx_1070_review,17.html

 

 

Δες το από πάνω ;)

 

 

Συμφωνω απολυτα, η Kepler γερασε πολυ γρηγορα, τα συγκριτικα στο gamegpu.ru αναμεσα σε Kepler και Hawaii δειχνει την πραγματικοτητα, το ποσο πολυ μπροστα ηταν η GCN αρχιτεκτονικη της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alten-Ra, ξεχνάς ότι όλα τα sites έχουν απενεργοποιημένα τα GameWorks(Στην περίπτωση του Witcher 3 χρησιμοποιούν και SSAO αντί για HBAO+ που είναι της NVIDIA) ; Εάν ενεργοποιηθούν, τότε οι κόκκινες απλά χάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alten-Ra, ξεχνάς ότι όλα τα sites έχουν απενεργοποιημένα τα GameWorks(Στην περίπτωση του Witcher 3 χρησιμοποιούν και SSAO αντί για HBAO+ που είναι της NVIDIA) ; Εάν ενεργοποιηθούν, τότε οι κόκκινες απλά χάνονται.

τα gameworks που δουλεύουν υποδειγματικά στις παλιότερες ή πιο αδύναμες nv και πρακτικά είναι άχρηστα για πολλές από αυτές (για όλες τις πράσινες δηλαδή είναι βαριά απλά οι πιο δυνατές τα σηκώνουν και όλες οι κόκκινες καταστρέφονται οκ) 

 

άμα είναι να κάνουμε συγκρίσεις μόνο με τη μηχανή του hitman :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alten-Ra, ξεχνάς ότι όλα τα sites έχουν απενεργοποιημένα τα GameWorks(Στην περίπτωση του Witcher 3 χρησιμοποιούν και SSAO αντί για HBAO+ που είναι της NVIDIA) ; Εάν ενεργοποιηθούν, τότε οι κόκκινες απλά χάνονται.

 

Αν τα ενεργοποιήσεις χάνετε και το playability στις GTX 780Ti.

 

Στο ίδιο Review έχει και το Rise Of The Tomb Rider, GameWorks με DX-12 και ΗΒΑΟ+

Ακόμα και στις χειρότερες περιπτώσεις κατά τις R9 290X το μόνο που καταφέρνει η GTX 780Ti είναι να έρθει στα ίδια επίπεδα.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=221

Βέβαια αν το πάμε στην άλλη μεριά (Game Evolved + DX-12) έχουμε τραγικά αποτελέσματα για την 780Ti.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=221

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι τα GameWorks στο RoTR ; Μόνο το HBAO+/VXAO έχει που είναι της NVIDIA(To VXAO δουλεύει μόνο σε DX11). Κατά τα άλλα έχει το PureHair που είναι TressFX και είναι feature της AMD.

 

Τώρα, Hitman/Deus Ex έχουν την ίδια μηχανή γραφικών, η οποία είναι AMD Friendly μέχρι αηδίας και η NVIDIA ανέκαθεν έτρωγε ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα, Hitman/Deus Ex έχουν την ίδια μηχανή γραφικών, η οποία είναι AMD Friendly μέχρι αηδίας και η NVIDIA ανέκαθεν έτρωγε ξύλο.

Για αυτό δεν έχει και τόσο νόημα να αναφέρονται (παρόλο που αφορούν ενδιαφέροντες για πολλούς τίτλους) όπως και τα gameworks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...