Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει να πάρει performance crown από εποχές Cypress η AMD..Από την 580 και μετά το έχει σταθερά η πράσινη, με την ανάλογη τιμή όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να πάρει performance crown από εποχές Cypress η AMD..Από την 580 και μετά το έχει σταθερά η πράσινη, με την ανάλογη τιμή όμως.

 

HD7970 (Tahiti) Ιανουάριος 2012 μέχρι Μάρτιο 2012 που βγήκε η GTX 680

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_7970/28.html

perfrel_2560.gif

 

HD7970 GHz (Tahiti)  Ιούνιος 2012 μέχρι και τον Μάιο του 2013 που βγήκε η GTX 780

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_7970_GHz_Edition/28.html

perfrel_2560.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπήρχε περίπτωση άλλης κάρτας. Η AMD είχε πει ξεκάθαρα ότι για το 2016 θα βγουν τα Polaris 10 / 11 και τίποτα άλλο. Οι ονομασίες 480/470/460 δόθηκαν αργότερα. Απλά υπήρχαν διαφορες φήμες όσο αναφορά την τιμολόγηση και τις επιδόσεις του Polaris 10 (κάποιοι έλεγαν για Titan killer κτλ ).

 

Titan killer για P10 δεν θυμάμαι να είχα διαβάσει, αλλά αρκετές πιο ταπεινές υπερβολές. Προς επιβεβαίωση του παραπάνω ο Dave Baumann στο B3D forum δήλωσε ότι είναι πάγια στρατηγική τους πλέον να δημοσιεύουν μόνο 2 νέους πυρήνες ανά χρονιά.

 

Το βασικότερο στοίχημα της AMD είναι να συνεχίσει να αυξάνει τις πωλήσεις της για να μπορεί να αντιμετωπίσει το συντομότερο δυνατόν το βουνό από χρέη που οφείλουν. Δεδομένων των εξαιρετικά περιορισμένων πόρων που έχουν στην διάθεσή τους πράγματι κάνουν ότι καλύτερο είναι ανθρωπίνως δυνατό, αλλά οι περιορισμοί θα ισχύουν για αρκετά χρονάκια ακόμα.

 

Με άλλα λόγια 2 πυρήνες Vega για το 2017 και οτιδήποτε κάτω από αυτούς άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Απο τη μια λες γιατι ρε γαμωτο να παλευει ο μεγαλος πυρηνας τους για το 2016 την 1060 με καταναλωση 1080 από την αλλη λες με αυτα τα σχεδιαστικα εργαλεια παλι καλα να λες. Απλως να μειωσουν λιγο τις τιμες στις 470 480 καθως ειναι ακριβες σε σχεση με τις τιμες των 1060.

Επισης, παρατηρουσα τον αριθμο τρανζιστορ στις 480 και 1060. Η 480 εχει 1.3B τρανζιστος παραπανω. Αρα μπορω να καταλαβω την επιπλεον καταναλωση αλλα γιατι δεν εχει και ενα μικρο προβαδισμα στις επιδοσεις;

Νομιζω οτι ήρθε η ωρα να υποκλιθω στην ανωτερωτητα της αρχιτεκτονικης της Nvidia.  Μου θυμιζει Piledriver vs Ivy bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μερες βαναυσης χρησης με την xfx και η κακομοιρα δεν εχει βγαλει ΚΙΧ.Μονο στο Βatman telltale ακουστηκε.

 

Κανενα εμπιστο προγραμμα για θερμοκρασιες μπορει να προτεινει καποιος?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα εμπιστο προγραμμα για θερμοκρασιες μπορει να προτεινει καποιος?????

 

afterburner και rivatuner statistics δε σου κανουν ?

 

κατεβασε τη τελευταια beta http://www.guru3d.com/files-get/msi-afterburner-beta-download,30.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Απο τη μια λες γιατι ρε γαμωτο να παλευει ο μεγαλος πυρηνας τους για το 2016 την 1060 με καταναλωση 1080 από την αλλη λες με αυτα τα σχεδιαστικα εργαλεια παλι καλα να λες. Απλως να μειωσουν λιγο τις τιμες στις 470 480 καθως ειναι ακριβες σε σχεση με τις τιμες των 1060.

Επισης, παρατηρουσα τον αριθμο τρανζιστορ στις 480 και 1060. Η 480 εχει 1.3B τρανζιστος παραπανω. Αρα μπορω να καταλαβω την επιπλεον καταναλωση αλλα γιατι δεν εχει και ενα μικρο προβαδισμα στις επιδοσεις;

Νομιζω οτι ήρθε η ωρα να υποκλιθω στην ανωτερωτητα της αρχιτεκτονικης της Nvidia.  Μου θυμιζει Piledriver vs Ivy bridge.

 

Παίζει και η λιθογραφία ρόλο. Μεγάλο λάθος που δεν πήγε σε TSMC η AMD.

 

Η Nvidia πάντως φαίνεται να προσεγγίζει τα αραιότερα densities των CPUs. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η αύξηση των CUDA cores στο Einstein ήταν πολύ μικρή και βλέπαμε 3Ghz ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μερες βαναυσης χρησης με την xfx και η κακομοιρα δεν εχει βγαλει ΚΙΧ.Μονο στο Βatman telltale ακουστηκε.

 

Κανενα εμπιστο προγραμμα για θερμοκρασιες μπορει να προτεινει καποιος?????

Ποια xfx έχεις φίλε μου.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραία κομπλέ.Όταν δείς θερμοκρασίες ανέβασε τες εδώ αν είναι.Έχουμε ήδη έναν με την black οπότε καλό θα είναι να έχουμε και για την απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραία κομπλέ.Όταν δείς θερμοκρασίες ανέβασε τες εδώ αν είναι.Έχουμε ήδη έναν με την black οπότε καλό θα είναι να έχουμε και για την απλή.

 

Η Black είναι η GTR. Η απλή είναι η RS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Black είναι η GTR. Η απλή είναι η RS.

Όπως πολύ σωστά είπε ο NT1G υπάρχουν 2 GTR η απλή και η black.Η απλή τρέχει στα 1288 ενώ η black στα 1338.

Πέραν αυτoύ δεν ξέρω αν έχουν και άλλες διαφορές όσον αφορά την ποιότητα τον υλικών.

 

Σήμερα παρήγγειλα την απλή GTR απο το newsletter του eshop.Έχω γνωστό που αγοράζει χωρίς φπα οπότε θα μου έρθει αρκετά φτηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστά είπε ο NT1G υπάρχουν 2 GTR η απλή και η black.Η απλή τρέχει στα 1288 ενώ η black στα 1338.

Πέραν αυτoύ δεν ξέρω αν έχουν και άλλες διαφορές όσον αφορά την ποιότητα τον υλικών.

 

Σήμερα παρήγγειλα την απλή GTR απο το newsletter του eshop.Έχω γνωστό που αγοράζει χωρίς φπα οπότε θα μου έρθει αρκετά φτηνότερα.

 

Η RS RX 480(80C) για κάποιο λόγο έχει υψηλές θερμοκρασίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RS RX 480(80C) για κάποιο λόγο έχει υψηλές θερμοκρασίες .

Για αυτό το λόγο απέφυγα την RS.Αλλιώς άνετα θα έπερνα μια 4gb 480 αντί της 8άρας.Αλλά επειδή η GTR δεν είδα να βγένει σε 4gb μοντέλο αναγκαστικά πήγα εκεί.Τώρα θα δείξει.Με το που την πάρω στα χέρια μου θα αφήσω και γω ένα μίνι review με θερμοκρασίες κατά την διάρκεια gaming.

Απλά δεν έχω κανένα απαιτητικό παιχνίδι.Οπότε θα δω για κάνα benchmark για 1-2 παιχνίδια.

Ποια να βάλω όμως.?(που να έχουν benchmark για κατέβασμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...