Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πας καρφωτα για 1080Ti τωρα, εαν ειναι να περιμενεις Σεπτεμβριο για AMD Vega θα ξερεις οτι σε 4-5 μηνες θα βγει το Volta και δεν λεει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον ήπιαμε για φέτος.

Ήδη οι 1070/1080 κλείσαν χρόνο και δεν αξίζει να δώσεις 450/550 για mainstream περσινό τσιπάκι και το Ελληνικό καλοκαιράκι (που το τελευταίο που σε ενδιαφέρει είναι τα γραφικά :P ) είναι προ των πυλών...

Με κόβω για Volta, αν και ήλπιζα ότι δε θα το πω αυτό.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι νάνε η AMD σχεδόν ένα χρόνο περιμένω τον VEGA και μάλλον οπός τα βλέπω τα πράματα σεπτέμβριο-οκτώβριο θα την πάρουμε, αναγκαστικά τώρα θα πάρω μια GTX1080, φαντάζομε σήμερα η AMD θα έσπρωξε αρκετό κόσμο στην nvidia, θα τριβή τα χέρια τις η πράσινη...

κρίμα πολύ κρίμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι καθυστέρησε πολύ και δεν τα βλέπω και γω καλά τα πράγματα...Αν δεν ήταν τόσο ακριβά τα g sync monitors θα είχα πάει ήδη σε 1080... Τώρα στη φάση που είμαι περιμένω και volta :P Vega το βλέπω από Σεπτέμβριο - Οκτώβριο με περιορισμένη διαθεσιμότητα. Δυστυχώς δεν μπορεί η AMD να κρατήσει 2 καρπούζια στη μασχάλη απ οτι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας την φέρουν ΣΩΣΤΗ και ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ και ας την φέρουν όποτε θέλουν !

 

Τα ονόματα VEGA, NAVI, VOLTA, κ.λ.π. προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. 

 

Ανταγωνιστική , χωρίς να την ψάχνουμε στην αγορά με το κιάλι θέλουμε να έιναι και στην σωστή τιμή.

 

Όποιος βιάζεται, μπορεί να βρει κάρτα που να τον βολεύει στην αγορά.

Εξάλλου οι περισσότεροι περίμεναν VEGA για να παρουν κάτι άλλο φτηνότερα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το Fiji κάτι τέτοια "delays" δεν είχαν κάνει? Λόγω drivers αν θυμάμαι καλά. Μπορεί πάλι να έχουν θέματα. Κακό timing πάντως γιατί οι τιμές της nvidia έχουν φτάσει σε νορμαλ επίπεδα ακόμα και στην Ελλάδα ενώ το rebrand και το mining έχουν εξαφανίσει τις pollaris οπότε πολλοί αναγκαστικά θα πάνε στη πράσινη.

 

Όπως και να έχει η δουλεία του Vega είναι πολύ δύσκολη. Η 1080ti FE είναι γύρω στο 80% πάνω από Fiji @ 4k (και στα 2GHz ξεφεύγει παραπάνω) και με μικρότερο κόστος κατασκευής από Vega (τουλάχιστον από ότι ακούγεται). Για αυτό ίσως η AMD προσπαθεί να προωθήσει το Vega πρώτα σε αγορές που τα περιθώρια κέρδους είναι μεγαλύτερα. 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που διαβάζω κάποιους να περιμένουν εδώ και 1 χρόνο από τη κυκλοφορία των 1070/1080 να πάρουν κάποιο Vega στα 400$. Λες και οι πιθανότητες για κάτι σημαντικά καλύτερο σε perf/$ είναι πολλές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την κλοκαρεις την 980 μια χαρά είναι κάτω από την 1060: http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_plus_review,24.html

 

Αν και μου δείχνεις ελαφρά "Ανεβασμένο" μοντέλο, ακόμα και η κανονική μου κάνει εντύπωση ότι είναι τόσο κοντά με την κανονική 980.

 

Δεν το πολυπερίμενα, να πω την αλήθεια.

 

Γέρασε πολύ άσχημα, από ότι φαίνεται.

 

Σχετικά με το V (το κόκκινο, όχι το πράσινο), δεν φαίνονται και πολύ καλά τα πράγματα.

 

Ξαναγράφω, προσωπικά δεν με νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις και το στέμμα, αλλά μια καλή απόδοση fps/€.

 

Άμα είναι να κοιτάμε σε ισχύ 1070 με +15-20% τιμή,δεν πάμε πουθενά.

 

Αναμονή μέχρι τα επίσημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δεν περίμενα και πήρα 1080 Ti έτσι όπως το πάει θα έχει βγει και η επόμενη σειρά και κάρτα γραφικών δεν θα εχουν βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  ενώ το rebrand και το mining έχουν εξαφανίσει τις pollaris οπότε πολλοί αναγκαστικά θα πάνε στη πράσινη.

 

 

 

Οταν λες mining, εννοεις για coins κτλ ? Θεωρώ ανίδεους αυτους που παιρνουν AMD καρτες γι αυτο τον λογο. Υπαρχουν ειδικες καρτες για Mining (ASIC) που κανουν κατα 1000αδες φορες καλυτερη δουλεια ασε που εδω και χρονια απλα με Gpu δεν κανεις τπτ εκτος αν εχεις καμια 4-5 συστηματα με quad crossfire που οπως ειπα ανιδεος κοσμος ^_^ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν οι φίλοι της amd σε κάθε περίπτωση vega θα πάρουν είτε έβγαινε χθες είτε βγει σε ένα χρόνο και καλά κάνουν άλλωστε κάποιος πρέπει να στηρίξει και τον "μικρό" αλλά  απόψεις ότι δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ή δεν με ενδιαφέρει πότε θα βγούνε νομίζω ότι λέγονται μόνο για να δικαιολογήσουν καταστάσεις. Τι θα πει με ενδιαφέρει να έχει καλό VFM , υπάρχει κάποιος που να μην τον ενδιαφέρει ? Όμως για να έχουμε χαμηλότερες τιμές χρειάζεται να υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός και αυτό επιτυγχάνεται με την διάθεση καρτών με υψηλές απόλυτες επιδόσεις στο κατάλληλο timing σε σχέση με τον ανταγωνιστή. Επίσης χαμηλότερες τιμές στις κορυφαίες κάρτες παρασύρει τις τιμές και στις από κάτω οπότε είναι κάτι που ενδιαφέρει όλους.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην το λες εγω 10 χρονια AMD Cpus επαιρνα αλλα οταν κολλήσαμε ποσα χρονια στο AM3+ πηγα σε Intel (οταν καηκε mobo+cpu).
Τωρα το ιδιο γινεται και με τις Gpu εχει χρονια να βγαλει καρτες οι AMD απο τις Fury εχει να βγαλει και πιστευω οτι περσι εχασε παρα πολυ κοσμο και φετος με τα καμώματα τις χανει και γενικα πιστευω ολοι περιμενουμε Vega γιατι είμαστε στο οριο να παμε σε nVIDIA οπως τοτε με τους AM3+.

Μεταξυ μας προφανος θα ειναι οκ οι καρτες αναλογα με τις απαιτησεις. Οι μονοι που μπορει να απογοητευτουν κατ' εμενα ειναι αυτοι που τους ενδιαφέρει η αποδοση σε σχεση με την 1080ti, δεν νομιζω να εχει θεμα ανταγωνισμού με 1080&1070. Εγω ενδιαφερομαι για την απόδοση σε σχεση με την 1080ti και οταν μιλαω για επιδωσεις παντα σε σχεση με αυτη μιλαω στο θεμα ^_^ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μεταξυ μας προφανος θα ειναι οκ οι καρτες αναλογα με τις απαιτησεις. Οι μονοι που μπορει να απογοητευτουν κατ' εμενα ειναι αυτοι που τους ενδιαφέρει η αποδοση σε σχεση με την 1080ti, δεν νομιζω να εχει θεμα ανταγωνισμού με 1080&1070. Εγω ενδιαφερομαι για την απόδοση σε σχεση με την 1080ti και οταν μιλαω για επιδωσεις παντα σε σχεση με αυτη μιλαω στο θεμα ^_^ .

 

Αυτό ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...