Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συχνότητα μαζί με την αύξηση transistor, είναι οι αποκλειστικοί λόγοι για τις επιδόσεις.

 

Αυτό γράφω. Καμμία άλλη βελτίωση δεν έφερε η αλλαγή αρχιτεκτονικής. Άσε τα αυτοκίνητα έξω από τη συζήτηση.

 

Αρχιτεκτονική: Η αύξηση ipc του Ryzen σε σχέση με τους FX. Τόσο απλό.

 

Εδώ, το ipc ουσιαστικά έμεινε το ίδιο κι απλά αυξήθηκε η συχνότητα.

 

Τρίτη φορά: Μαγκιά της πράσινης που το έκανε, αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας την φέρουν ΣΩΣΤΗ και ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ και ας την φέρουν όποτε θέλουν !

 

Τα ονόματα VEGA, NAVI, VOLTA, κ.λ.π. προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. 

 

Ανταγωνιστική , χωρίς να την ψάχνουμε στην αγορά με το κιάλι θέλουμε να έιναι και στην σωστή τιμή.

 

Όποιος βιάζεται, μπορεί να βρει κάρτα που να τον βολεύει στην αγορά.

Εξάλλου οι περισσότεροι περίμεναν VEGA για να παρουν κάτι άλλο φτηνότερα. :-D

 

+1 στα περισσοτερα.

 

NAVI, VOLTA θα σου πουν απο το '18 και μετα  :)

 

Η καθυστερηση των Vega μπορει να'ναι και για καλο,που ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συχνότητα λειτουργίας είναι μέρος της αρχιτεκτονικής του pascal, και σε μεγάλο μέρος οφείλει και εκεί τις επιδόσεις του, το πρόβλημα που είναι? :confused: :confused: :confused: :confused:

Σχεδιάστηκε έτσι και αποδίδει ανάλογα, τι κουλό είναι αυτό να την συγκρίνω με maxwell στην ίδια συχνότητα και τί θα δείς με αυτό είναι σαν να μου λές ότι ενας diesel 1600 με 30κιλά ροπής και 100 ίππους είναι γρηγορότερος απο 2 λιτρο ατμοσφαιρικό 150 ίππων με 20 κιλά ροπής αν οδηγώ τον δίλιτρο με 3000 στροφές μαξ, ενω την ιπποδύναμη την έχω στις 6000 στρ/λ,

Ουτε σωστό είναι ούτε νόημα βγαίνει έτσι και αλλιώς ή underclock θα κάνεις τον pascal, γιατί ο maxwell τα ρολόγια του pascal δεν θα τα φτάσει ΠΟΤΕ, επιμένω δεν βρίσκω νόημα στον συλλογισμό σου είναι λάθος,

Σαν να πω οτι η fury x υπερέχει της 980 ti επειδή έχει hbm, ναι και?

Η 980Ti reference ειναι πολυ αργη.

 

Εγω κοιταω τα λογικα gaming clocks. Εγω ο ιδιος τεσταρα την 980 Τι στα 1450Mhz που το 99% των περιπτωσεων παιζουν για πλακα εκει με 1080 gtx στα 2,0Ghz MSI Gaming. Οι διαφορες ειναι αυτες που ειπα, η 980Ti ειναι ξεκαθαρα μπροστα 10% on avg απο τεζαρισμενη 1070 gtx και 17% on avg πισω απο 1080 gtx τεζαρισμενη.

 

Στα 1525mhz η 980Ti ειναι κατω απο 10% πισω απο 1080gtx τεζαρισμενη.

 

Η δυναμη του πυρηνα pascal ειναι η καταναλωση....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 980Ti reference ειναι πολυ αργη.

 

Εγω κοιταω τα λογικα gaming clocks. Εγω ο ιδιος τεσταρα την 980 Τι στα 1450Mhz που το 99% των περιπτωσεων παιζουν για πλακα εκει με 1080 gtx στα 2,0Ghz MSI Gaming. Οι διαφορες ειναι αυτες που ειπα, η 980Ti ειναι ξεκαθαρα μπροστα 10% on avg απο τεζαρισμενη 1070 gtx και 17% on avg πισω απο 1080 gtx τεζαρισμενη.

 

Στα 1525mhz η 980Ti ειναι κατω απο 10% πισω απο 1080gtx τεζαρισμενη.

 

Η δυναμη του πυρηνα pascal ειναι η καταναλωση....

 

+1 σε όλα .....

 

....μιας και το έχω αναφέρει και εγώ σε παλαιότερα posts και ειδικά για την gtx 1080 την σώζει η σαφώς ανώτερη ταχύτητα του gddr5x και ξεφεύγει κάπως της 980ti σε max clockia και οι δύο.Οι pascal είναι maxwell on steroids και μόνο η 1080ti όντως είναι ένα άλμα επιδόσεων.....από το προηγούμενο flagship της πράσινης.Το +30% της 1080 έναντι της 980ti ήταν η καραμέλα της πράσινης για να τσακώσει πωλήσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το +30% το συγκρίνανε με stock 980 ti :D

 

Τώρα στην επομενη γενιά μιας και όλες οι Pascal ήταν overclocked out of the box με το GPU boost 3.0 δεν θα έχουν αυτή την πολυτέλεια, άρα μάλλον θα πάνε σε μεγαλύτερους πυρήνες με περισσότερα cuda cores για τις Volta, οι συχνότητες φαίνονται να παραμείνουν στα ίδια επίπεδα. 4096 cuda cores φαντάζομαι για την x80 Volta και 5000+ για την Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έτσι θα είναι που να ξέρουν τα techpowerup, guru 3d harwarecanucks etc, και όλα τα διαπλεκόμενα tech sites, αφού οι Μητσος, Γιάννης Τάκης του insomnia ξέρουν, άντε κάντε και like μεταξύ σας δεν πρόκεται να το κάψω άλλο έτσι και αλλιώς ΟΤΙ review να δείξεις ο κάθε χρήστης που ΔΕΝ συμφωνεί με τα αποτελέσματα του, τότε ο reviewer είναι εγκάθετος άσχετος και μαλάκας, καλά κρασιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έτσι θα είναι που να ξέρουν τα techpowerup, guru 3d harwarecanucks etc, και όλα τα διαπλεκόμενα tech sites, αφού οι Μητσος, Γιάννης Τάκης του insomnia ξέρουν, άντε κάντε και like μεταξύ σας δεν πρόκεται να το κάψω άλλο έτσι και αλλιώς ΟΤΙ review να δείξεις ο κάθε χρήστης που ΔΕΝ συμφωνεί με τα αποτελέσματα του, τότε ο reviewer είναι εγκάθετος άσχετος και μαλάκας, καλά κρασιά...

 

Αυτά τα site ποτε δεν κάνουν σύκγριση OC GPU με OC GPU. Πάντοτε είναι stock προηγουμενης γενιάς vs stock τωρινής γενιάς και stock προηγουμενης γενιάς vs oc τωρινής γενιάς. Και αυτό απλά γιατί έχουν 150 GPU να κάνουν review και δεν μπορούν να πάνε in-depth σε διαφορες μεταξύ των δυο.

 

Για να το δεις μπακάλικα:

 

980 Ti stock clocks (boost 1075~): 6.192 Tflops

1070 stock clocks (boost 1750~): 6.720 Tflops

1080 stock clocks (boost 1750~): 8.960 Tflops

 

1070 OC (boost 2050~): 7.872 Tflops

980 Ti OC (boost 1500~): 8.640 Tflops

1080 OC (boost 2050~): 10.496 Tflops

 

Η 1070 όταν είναι και οι δυο overclocked χάνει την διαφορα προς τα πάνω που είχε σε stock clocks όταν όλες είναι overclocked. Όταν συγκρίνεις 980 Ti με 1080 stock τότε υπάρχει μια μικρή διαφορα αλλα μεγαλώνει άμα κανεις και τις δυο OC. Βεβαια παίζουν και αλλα, όπως mem b/w rops/tmus κτλ

 

Συνολικά εγώ θα προτιμούσα μια 1070 αντί για 980 Ti απλά και μονο γιατί καίει τα μισά watt και έχει extra 2gb vram + κάποια νέα optimizations αρχιτεκτονικής, αλλα η διαφορα δεν είναι όσο μεγάλη όσο νομίζει ο περισσότερος κόσμος βλέποντας stock vs stock benches.

 

Και για να γράψουμε και κάτι on-topic τα ίδια ισχούν και για την 480/580 που βλέπεις οι χρηστες που έχουν 480 είτε κάνουν undervolt με πολύ καλά αποτελέσματα είτε κάνουν overclock και φτάνουν την 580, αλλα δεν βλέπεις πολλά site να τα γραφουν αυτά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εκανα τη μεταβαση απο 980Τι σε 1070,ισχυει οτι διαφορες ουσιαστικες δεν εχουν.

Αλλα οπως σωστα ειπωθηκε,τα +2 γιγα μνημη ,η μειωμενη καταναλωση ειναι αρκετα.

Ισα ισα η 1070 επειδη τα clocks ανεβοκατεβαινουν δημιουργει stuttering ενω η 980 που ειχε σταθερα ,δεν ειχε τετοιο θεμα.

Με oc δεν ειχα ασχοληθει αλλα ισχυει οτι η 980 ,αν επεφτες και και σε καλο κομματακι επαιρνε πολυ μεγαλη αυξηση.

Τωρα το οτι δεν εχει διαφορες η αρχιτεκτονικη,ισχυει.

Κανανε βελτιστοποιησεις για να αυξηθουν και αλλο τα ρολογια που ανεβαιναν ετσι και αλλιως.

Αλλα το τελικο καταναλωτη τι τον νοιαζει?Η αποδοση τον νοιαζει.Και δε πανε να βαλουν μοσχαρισιες μπριζολες μεσα,σημασια εχει οτι η 1080Τι δεν ειναι 20-30%,αλλα το διπλασιο πανω απο την αντιστοιχη τοπ της προηγουμενης γενιας,οποτε δε μπορεις να πεις οτι δεν εγινε κατι.

Και στη τελικη ,αυτο δε περιμενετε και οι μισοι και απο τον ryzen+?

Θα βγαινετε να λετε τα ιδια οταν βγουν τα νεα stepping που απλα θα κλοκαρουν πιο ψηλα και δε θα εχουν καμια διαφορα αλλου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη τελικη ,αυτο δε περιμενετε και οι μισοι και απο τον ryzen+?

Θα βγαινετε να λετε τα ιδια οταν βγουν τα νεα stepping που απλα θα κλοκαρουν πιο ψηλα και δε θα εχουν καμια διαφορα αλλου?

 

Πιπερι.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...