Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ όμορφο reference design.

 

Ναι πράγματι είναι πολύ ομορφο αλλά οταν μπει στο κουτί αυτό που ενδιαφέρει είναι όλλα τα άλλα εκτός απο την εμφάνιση.

 

Πολυ σωστες κινησεις η AMD φετος μπραβο τους.

 

Για τους επεξεργαστές θα συμφωνίσω. Για τις κάρτες γραφικών που είδες τις σωστές κινήσεις ? Εβγαλαν τις rebrand Rx 580 / Rx 570 χωρίς κανέναν προφανή λόγο και αντί οι τιμές να είναι στα επίπεδα των msrp που ανακοινώθηκαν 170/200/230 $, η διαθεσιμότητά τους αυτή την στιγμή είναι στον πάτο και οι τιμές τους στα υψη ανταγωνιζόμενες την 1070 της nvidia. Τωρα περιμένουμε τις vega μετά απο πολύ μεγάλη καθυστέριση και δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος ουτε για  τις τιμές ουτε για την διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις τιμές στις Polaris, η AMD δεν ευθύνεται άμεσα.

 

Έμμεσα, επειδή είναι αποδοτικές για άλλη δουλειά από την "κύρια", φταίει.

 

Να έλεγες πως οι μπούφοι ανέβασαν κατά πολύ την κατανάλωση για ελάχιστο πραγματικό κέρδος, να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για την κατανάλωση των RX 580 / 570 ? Ναι παίζει ρόλο και η κατανάλωση αλλά δεν θέλω να εστιάσω εκεί. Για μένα είναι κοροιδία να βγάζεις στην ουσία το ίδιο προιόν με κάποιες ψιλοβελτιώσεις με άλλο όνομα λες και πρόκειται για καινούρια σειρά.  Το ίδιο θα ίσχυε και για την nvidia αν έβγαζε τίποτα pascal refresh.  Φυσικά και η nvidia έχει βγάλει rebrand κάρτες όπως στην σειρά 700 αλλά η 670 έγινε 760 δεν έγινε 770.  

 

Τώρα για το ποιος φταίει για την διαθεσιμότητα και τις τιμές, πάντα την κύρια ευθύνη για μένα την έχει η κεφαλή γιατί αυτά πρέπει να μπορεί να τα προβλέπει. Και να στο πω και αλλιώς δεν την χάλασε κιόλας, χάλασε όμως πολύ κόσμο. Ας ελπίσουμε απο Σεπτέμβρη να διωρθοθούν τα πράγματα αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο μου φαινεται εμενα να μην εχει την διαθεσημοτητα της nVIDIA η AMD κοιτα τοσα χρονια τα ''κερδη'' τους. Το ethereum ηταν μανα εξ ουρανου δεν λεω. Αλλα και παλι οταν βλεπεις ενα ατομο να εχει 10 και 20 Rx 480/580 λογικο μου φαινεται να μην εχει πουθενα καρτες σε ραφια.

Οσο αναφορα της ''Πολυ σωστες κινησεις η AMD φετος μπραβο τους.'' που ειπα αναφαιρομαι στην Vega frontier (και Cpu προφανως απλα δεν το αναφερω λογο θεματος ) . Τις 580 τις εκταξα οταν βγηκαν γιατι οπως λεει κ ο @Πετρος δεν αξιζε η αυξηση καταναλωσης για τοσο μικρη βελτιωση επιδοσεων. Απο την μια με Polaris 4xx κατεβαζουν καταναλωση ανεβαζουν performance και με 5xx ανεβαζουν την καταναλωση εκει που ηταν πριν για να εχουμε performance 390 μετα απο 2 χρονια. Λογικο μια καρτα με performance 2 Χρονων πισω και ιδια καταναλωση να εχει την τιμη που εχει η 580.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για την κατανάλωση των RX 580 / 570 ? Ναι παίζει ρόλο και η κατανάλωση αλλά δεν θέλω να εστιάσω εκεί. Για μένα είναι κοροιδία να βγάζεις στην ουσία το ίδιο προιόν με κάποιες ψιλοβελτιώσεις με άλλο όνομα λες και πρόκειται για καινούρια σειρά.  Το ίδιο θα ίσχυε και για την nvidia αν έβγαζε τίποτα pascal refresh.  Φυσικά και η nvidia έχει βγάλει rebrand κάρτες όπως στην σειρά 700 αλλά η 670 έγινε 760 δεν έγινε 770.  

 

Τώρα για το ποιος φταίει για την διαθεσιμότητα και τις τιμές, πάντα την κύρια ευθύνη για μένα την έχει η κεφαλή γιατί αυτά πρέπει να μπορεί να τα προβλέπει. Και να στο πω και αλλιώς δεν την χάλασε κιόλας, χάλασε όμως πολύ κόσμο. Ας ελπίσουμε απο Σεπτέμβρη να διωρθοθούν τα πράγματα αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. 

 

Η AMD έδωσε MSRPκαιρό τώρα, με "φυσιολογικές" τιμές.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης, με τελικές τιμές από τους συνεργάτες-κατασκευαστές και από τα λιανομάγαζα, λόγω της υπέρμετρης ζήτησης.

 

Δεν βγάζει η κόκκινη παραπάνω ανά τσιπάκι...

 

Όσο για τα refresh-rebrand-rename, ιστορία μου αμαρτία μου παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Sebbbi στο B3D έχει την Vega FE: https://forum.beyond3d.com/posts/1989071/

 

Just got a Vega FE. Going to test some fp16 optimizations tomorrow. I have a few juicy targets :)

 

At some point I also need to test the paging system. It is awesome that we finally have automated paging on graphics workloads. Let's see how it manages a 32 GB volume texture :)

Πρώην lead graphics programmer στην Ubi για όσους δεν τον ξέρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=QuFG7pw_k50

 

1070-1080 perf

 

 

 

Time Spy Graphics = 6785 pts
Fire Strike Ultra Graphics = 5091 pts
Doom Vulkan 4K Ultra @ 55-65 FPS
The Witcher 3 @ 28-35 FPS at 4K Hairworks on / 41-42 FPS with Hairworks off (80 C running the game)
Troubles OCing past 1650 MHz with the blower
Tried to OC HBM, starts at 945 MHz, managed 960 MHz stable and at 980 MHz it got too hot
Tester says you won't be able to OC without additional cooling, thermal throttling (80-85 C)
Tester put 2x 80 mm fans to help (open air case) and it was down to 75 C
Tester doesn't think it will touch the 1080 Ti performance-wise, only 1070-1080s
Mining: 30-35 MH/s
Cinebench R15 OpenGL: 97.39 FPS
Initial testing done using Pro drivers, then switched to the Gaming drivers and performance didn't change (37-42 FPS @ TW3 4K HW Off)
Card operate at 1348-1528 MHz in gaming mode during The Witcher 3 testing
>300W for the card
EVGA P2 1200W Platinum Power Supply + Ryzen R7 1800X CPU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και η 980ti μου στα 1450mhz/8000mhz θα της ριχνει σφαλιαρες μετα απο 2 χρονια που ειναι στην αγορα....Ξεκαθαρα φαινεται οτι δωσανε βαρος και χρημα στο Cpu department και αφησανε στο ελεος του θεου το Gpu κομματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...