Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος της ΗΒΜ είναι οι επαγγελματικές κατηγορίες υποθέτω...δεν νομίζω να ξεκίνησε να σχεδιάζει με βάση τους pc gamers, αυτό "εξηγώ" παραπάνω.

 

Ξεχνάτε, επίσης, πως δεν ξεκίνησε την κάρτα πριν μερικούς μήνες, αλλά πριν 2-3 (το λιγότερο) χρόνια, με εντελώς διαφορετικά τότε δεδομένα (για διαθεσιμότητα/κόστος/απόδοση ΗΒΜ/2).

 

Αυτή ήταν η απόφασή τους, αυτήν δούλεψαν, από το πραγματικό αποτέλεσμα θα κριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν είχε το χρόνο ή τα χρήματα ποιός ο λόγος να επενδύσει στις πανάκριβες hmb 2 και μάλιστα την εποχή που ούτε η βιομηχανίκη παραγωγή είναι ώριμη επαρκής ούτε υπήρχε ανάγκη για μνήμες τόσο υψηλού bandwith KAI κυρίως όταν ο αντίπαλος (nvidia) έχει γρηγορότερες αποδοτικότερες κάρτες στην αγορά και φαίνεται οτι και το volta θα είναι με gddr5x?

Το hbm σου δινει οφελος στο να περιορισεις την καταναλωση στο προιον σου δινοντας και ποσοτητα μνημης αλλα και ταχυτητα.

 

Το 2080gtx θα εχει gddr6 και το 2070 gtx την gddr5X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι και τελειως αποτυχημενη.

...

 

Σύγκριση αυτοκινήτου του 1982 με κινητήρα τεχνολογίας 1980 με αυτοκίνητο του 2000 με κινητήρα τεχνολογιάς 1995. Ναι λογικότατο τα 20 χρόνια διαφοράς στην σύγκριση.

Επόμενη σύγκριση, Radeon 9700 Pro του 2003 με GTX1050 του 2016 για να πούμε ότι είναι καλύτερη η nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι 8-(max)15% πιο πανω απο 1080 και εχει καλη τιμη και καμια 8-16Gb HBM 2.0 θα ειναι μια χαρα καρτα :P αλλα μου φαινεται τρελο να εχει 16Gb :P και να εχει τιμη αναμεσα σε 1070 και 1080  ή 1080 και 1080ti XD αλλα δεν βλεπω πως αλλιος θα μπορει να πουλισει αυτη η καρτα :P

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις δεν θα εξηγήσει σε όλους τους απο πανω οτι δεν είναι Gaming η καρτα αλλα ΚΑI για gaming? Η καρτα που ψάχνετε λέγεται Rx Vega και οοοταν βγει τότε θα κάνουμε συγκρίσεις με 1080ti. Η καρτα αυτή είναι για workstations απλά κάνει και για Gaming. Υπομονη μα βγει η pure Gaming έκδοση να κραξουμε παρέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vega FE σε 3DMark ειναι γυρω απο την 1080 10% πανω, τωρα αν εσυ πιστευεις οτι στην gaming εκδοση θα δεις μεγαλες διαφορες, εγω πιστευω θα απογοητευτης πολυ, γιατι δεν μιλαμε για bechmark σε game μιλαμε για το 3DMark που ολες οι καρτες εχουν driver γι' αυτο  :)  . Το θεμα ειναι ποσο κατω θα ειναι απο την 1080Ti και τι τιμη θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζονται στο price/performance.

 

Αναμένουμε και βλέπουμε.

 

Αν και για εμένα που έχω συνειδητά κολήσει στο 1080p θα πρέπει να είναι sub 400 για να την σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vega FE σε 3DMark ειναι γυρω απο την 1080 10% πανω, τωρα αν εσυ πιστευεις οτι στην gaming εκδοση θα δεις μεγαλες διαφορες, εγω πιστευω θα απογοητευτης πολυ, γιατι δεν μιλαμε για bechmark σε game μιλαμε για το 3DMark που ολες οι καρτες εχουν driver γι' αυτο  :)  . Το θεμα ειναι ποσο κατω θα ειναι απο την 1080Ti και τι τιμη θα εχει.

Προσωπικά δεν περιμένω κανενα θαύμα,την απογοήτευση την έχω ήδη :P Αδιάφορα μου είναι μένα τα watt αρκει να έχει την ιπποδύναμη που θέλουμε. Αλλα αμα τη βγαλει την Rx μεσα Σεπτέμβρη και μετα, και απο Οκτώβρη/Νοέμβρη ακούμε για τα Volta, τοτε έκανε skip ολόκληρη γενιά high end κατηγορίας, πράγμα που το βρίσκω απαράδεκτο.

Να ορίστε θέλει ο The_Blade να παει σε Value 1440p Freesync monitor, τα οποία είναι αρκετά, αλλα Τι να βάλει πάνω?! 480 ή την 2χρονη σχεδόν Fury?! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν περιμένω κανενα θαύμα,την απογοήτευση την έχω ήδη :P Αδιάφορα μου είναι μένα τα watt αρκει να έχει την ιπποδύναμη που θέλουμε. Αλλα αμα τη βγαλει την Rx μεσα Σεπτέμβρη και μετα, και απο Οκτώβρη/Νοέμβρη ακούμε για τα Volta, τοτε έκανε skip ολόκληρη γενιά high end κατηγορίας, πράγμα που το βρίσκω απαράδεκτο.

Να ορίστε θέλει ο The_Blade να παει σε Value 1440p Freesync monitor, τα οποία είναι αρκετά, αλλα Τι να βάλει πάνω?! 480 ή την 2χρονη σχεδόν Fury?! :P

 

Αυτά τα 4gb της Fury πολύ μπουκάλι ρε γμτ.

 

Και είχε κάτι προσφορές το Amazon με 270 Ε να τρελαίνεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έγραψα και αλλού, θα το γράψω και εδώ.

 

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση κάτι .

 

1) Η κάρτα έχει 4100 SP

2) Η κάρτα τρέχει στα 1600Mhz

3) Η κάρτα έχει τεράστιο memory dandwidth  483GB/s

4) Memory interface  2048 bit

5) Βελτιώσεις σε  αρκετούς τομείς .

 

Η RX 580  από την άλλη έ

 

1) Εχει 2300+ SP

2) Τρέχει στα  +/- 1300 Mhz

3) Εχει  memory bandwidth  256GB/s

4) Memory interface 256 bit

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Η 580 ειναι πάνω κάτω περίπου σε gaming, όσο μια GTX 1060 6gb.

 

H 1070 από την 1060 έχει 50% παραπάνω cuda cores,  33% υψηλότερο mem bandwidth,  -5% σε max ρολόγια, ίδια αρχιτεκτονική.

 

Πως στο δ@@@@λο  η VEGA είναι μόλις κάτι παραπάνω από μια GTX 1070 ?

 

Οι  80% παραπάνω SP από 580 , το  90% παραπάνω memory banwidth , τα 23% υψηλότερα ρολόγια,  που ακριβώς έχουν χαθεί και το VEGA παίζει εκεί που λέγεται πως παίζει ???? default_huh.png&key=a3072c8bb618cf50ad81

 

Προσωπικά δεν μου βγαίνουν τα νούμερα / κουκιά.

 

Η κάρτα με βάση τα νούμερα, πρέπει να κάτσει κάπου μεταξύ GTX 1080 και GTX 1080TI  και ανάλογα με το μέγεθος των βελτιώσεων  θα πρέπει να τείνει προς TI .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καν 4Gb με 3Gb ειμαι και ειμαι σε 2K-ish (2560x1080) αναλυση :P . Vega ή 1080Ti μονοδρομος εγω αντε να δουμε :P 
Βαλε AMD το χερι σου γιατι και τα waterblock ειναι +120-150€ :'( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να θέλουμε δεύτερο πίνακα της ΔΕΗ για να λέμε πως παίζουμε με amd κάρτα κλαφτα χαραλαμπε...

Γιατί η Nvidia 1080 Ti είναι οικονομική σε Κατανάλωση ρεύματος Εάν δεν ξέρεις Είναι 375w δεν το λες και λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η Nvidia 1080 Ti είναι οικονομική σε Κατανάλωση ρεύματος Εάν δεν ξέρεις Είναι 375w δεν το λες και λίγο

Λίγο παραπάνω από την 580 καίει η 1080ti. Και αποδίδει λιιιγο καλύτερα

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/RX_580_Nitro_Plus/28.html

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/RX_580_Nitro_Plus/30.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...