Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

450-460€ αν την παρει το ματι μου θα την παρω και εγω και βλεπουμε για navi-volta του χρονου αν και δεν ειδα κανενα waterblock για 56αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένες που βγήκαν τώρα ίσως ειναι ιδανικές για τους miners , απο εκει και πέρα περιμένουμε τις custom υλοποιήσεις απο τις εταιρίες που ελπίζω να μην αργήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο custom υλοποιήσεις Vega 56 πιστεύω αξίζουν και μόνο αν μπορεί να την αγοράσει κάποιος κοντά στην φυσιολογική τιμή της 1070. Κλοκάρεις όπως φαίνεται και στα επίπεδα Vega 64 και είσαι ωραίος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο custom υλοποιήσεις Vega 56 πιστεύω αξίζουν και μόνο αν μπορεί να την αγοράσει κάποιος κοντά στην φυσιολογική τιμή της 1070. Κλοκάρεις όπως φαίνεται και στα επίπεδα Vega 64 και είσαι ωραίος. 

κανεις undervolt βασικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=zfLuJajkwcY

 

Με το παραπάνω βίντεο και τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτό, για gamers πιστευώ ότι η καλύτερη επιλογή της AMD είναι η Vega 56. Ακόμα και αν η τιμή της είναι στα ίδια πλαίσια (ή και λίγο παραπάνω) με την 1070, έχεις πολλούς λόγους να την επιλέξεις. Μεγάλη επεξεργαστική ισχύ, υποστήριξη Freesynq (για όσους έχουν αντίστοιχη οθόνη) και αρκετά καλές επιδόσεις σε διάφορα παιχνίδια. Στον αντίποδα η Vega 64, δεν καταφέρνει να σταθεί άνετα δίπλα στην 1080 και έχει κακή τιμολόγηση και αυξημένη κατανάλωση.

 

Γενικά είναι κάρτες με μεγάλη επεξεργαστική δύναμη που για όσους την χρειάζονται, είναι πολύ καλή επιλογή η αγορά τους (βλέπε miners). Για τους παραδοσιακούς αγοραστές καρτών γραφικών είναι δυστυχώς δύσκολη περίοδος, με υψηλές τιμές, απουσία αποθεμάτων, που κάνουν ακόμα δυσκολότερη την επιλογή της σωστής κάρτας για αγορά.

 

Αν μπορούσες να βρεις εύκολα μια κάρτα, χωρίς να περιμένεις μήνες, ανάμεσα σε 1070 και Vega 56, θα επέλεγα την δεύτερη σε κάποια custom υλοποίηση. Από κει και πάνω η Nvidia συνεχίζει να παίζει μόνη της μπάλα, έχοντας καλύτερες επιδόσεις, καλύτερες τιμές κτλ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

450-460€ αν την παρει το ματι μου θα την παρω και εγω και βλεπουμε για navi-volta του χρονου αν και δεν ειδα κανενα waterblock για 56αρα.

Με κάθε επιφύλαξη, το pcb και η γενικότερη διάταξη είναι ακριβώς η ίδια σε 56/64, οπότε ότι κάνει στο ένα κάνει και στο άλλο.

 

Εγώ θα ήθελα να δω κάποια υλοποίηση από Arctic, αλλά όπως και με τα Fiji, τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε περιμένουμε τις custom υπολοιήσεις ?

Έκατσε μια φάση μαλλον να δώσω την 970 να βάλω μερικά ακομα και να πάω σε vega 56 αλλα ακομα δεν εχουν βγεί οι custon και ειναι αμαρτία νομίζω να πάω σε παλαιότερα μοντέλα της amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις custom εγώ δεν τις βλέπω και πολύ σύντομα... Εδώ δεν θα δούμε ούτε τις fe σύντομα...

 

Και γιατί δεν πας με σε μια 1080 με 560 ευρώ που είναι πιο γρήγορη ή άντε στα ίδια με vega 64?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...