Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίποτα δεν θα αλλάξει στο gaming. Η μέρα απ' το πρωί φαίνεται λέει. Ο Raja πάει να πιάσει πελάτες με την προϋπόθεση ότι σε 3-4 χρόνια το VEGA θα αποδίδει καλύτερα από τις αντίστοιχες πράσινες. Μέχρι τότε θα έχουν βγει άλλες 2 γενιές και δεν θα νοιάζεται κανείς για τον Πασχάλη αλλά και το VEGA για το πως αποδίδει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τίποτα δεν θα αλλάξει στο gaming. Η μέρα απ' το πρωί φαίνεται λέει. Ο Raja πάει να πιάσει πελάτες με την προϋπόθεση ότι σε 3-4 χρόνια το VEGA θα αποδίδει καλύτερα από τις αντίστοιχες πράσινες. Μέχρι τότε θα έχουν βγει άλλες 2 γενιές και δεν θα νοιάζεται κανείς για τον Πασχάλη αλλά και το VEGA για το πως αποδίδει.

ο raja δεν χρειαζεται να πιασει πελατες αυτοι ξερουν ηδη τι τερας ειναι την εχουν ηδη παρει 

Μην ξεχνας 

η amd εχει να δινει στην apple/ms/sony και ολοι τους θελουν chip hovis 

εβγαλε την ssg που και εκει θα πρεπει να φτιαχνει hovis 

εβγαλε τις workstation που και εκει θα πρεπει να φτιαχνει hovis 

πρεπει να βγαλει και για τα renderfarms (περα απο τα ssg) και ολα αυτα θελουν Hovis 

τι ακριβως μενει για τους consumers? low binned shit tier που και αυτα ακομη και ετσι ειναι ακομη competitive και δεν εχουμε καν δει τι ακριβως μπορουν να κανουν διοτι καποιος εκει μεσα ειχε την φαινη ιδεα να φερει τα νεα features στο καθιερομενο revision καθε χρονο (σε 1.5 μηνα δηλαδη )

πρεπει να καταλαβεις πως οταν αυτη η καρτα ηταν στα σκαρια η amd δεν ειχε λεφτα δεν μπορουσε να εχει 2 teams στο rtg γιατι αν θυμαμαι καλα η lisa ειπε πως τραβηξαν ολα τα λεφτα απο ολα τα sub τους ωστε να τα ριξουν ολα στο zen και καλα εκαναν προφανως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τι μου λες ακριβώς ; Αυτό που όλοι ξέρουμε, ότι το focus έπεσε στους Ryzen και το VEGA βγήκε μάπα(Για να μην παρεξηγηθώ το 56άρι συνεχίζω να λέω ότι είναι καλή περίπτωση, αλλά μόνο για όσους έχουν Freesync monitor). Κατά τα άλλα αν περιμένεις το VEGA 64 με driver update να μπορεί έστω να πλησιάσει την 1080Ti, είσαι αυτό που θα έλεγε και ο Ailuros. ''Αθεράπευτα ρομαντικός''. Μέχρι και 'γω είχα πειστεί ότι στα DX12/Vulkan το VEGA θα ρίξει ξύλο στις NV, όταν έβλεπες μια Fury X να πλησιάζει επικίνδυνα μια GTX1080 στο Deus EX: MD(DX12). Τελικά βγήκε και έκανε μια τρύπα στο νερό. Σαν υποστήριξη DX12 το VEGA είναι full(Πιο ολοκληρωμένη αρχιτεκτονική), ο Πασχάλης όχι, αλλά στο τέλος της ημέρας μας ενδιαφέρουν τα νούμερα στα benchmarks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαινει η vega fe "μην την πιανετε στο στομα σας ειναι μονο για productivity"

,βγαινει η vega rx "δεν μετραει μονο το gaming η καρτα ειναι για productivity"

Σε 3 χρονια θα πιασει την 1080ti

,Τι αλλες βλακειες θα διαβασουμε πια;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μέσα την πλειοψηφία τουλάχιστον την ενδιαφέρει το game performance του consumer VEGA και μόνο.

εγω σου λεω πως εχει η κατασταση γενικα αν μετα τους drivers η καρτα ειναι μαπα μαζι σου ας κατουρησουμε ολοι μαζι την rtg μεχρι τοτε ομως ειναι ατοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρωμα είναι σαν κάτι Cadillac του '50, με λευκό στεφάνι βαμμένα λαστοιχα, άσπρη λευκή λωριδα στην μέση και χρωμα ακριβώς αυτό το γαλάζιο.

 

Μάλλον είμαι πολύ γέρος για αυτά...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Vega 56 απο οτι φαινεται ειναι ο βασιλιας των vega after all. Μια αρχιτεκτονικη για οποιον δεν τον νοιαζει το ρευμα :P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα 1ο: Undervolt μέχρι όσο πάει σταθερά

 

Βήμα 2ο: Overclock HBM, όσο πάει με το χαμηλότερο voltage...αν ρυθμίζεται ξεχωριστά, ακόμα καλύτερα.

 

Βήμα 3ο: Ανάλογα το σύστημα ψύξης, ισορροπημένο προφίλ στα φουρφούρια, ώστε να μη ρίχνει συχνότητα ο πυρήνας από το μέγιστο boost.

 

Βήμα 4ο: Finetuning, το δύσκολο. Πόσο μπορέι να ανέβει ο πυρήνας με το ελάχιστο παραπάνω ρεύμα, σε συνδυασμό και με το ΗΒΜ, κλπ

 

Βήμα 5ο: vBIOS, vBIOS, vBIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι ειναι διαθεσιμοι ομως να καθονται να κανουν ολες αυτες τις ιστοριες?

Ακομα και εγω το βαριεμαι και μου τη σπασει.

Ενας λογος που μετανιωσα που πηρα την 1070,αφου το ιδιο θελει και αυτη προκειμενου να μην ανεβοκατεβαζει ρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω.

 

Μου πήρε κοντά ένα χρόνο μέχρι να βρω ότι η 290 μου τελικά ήθελε undervolt και μετά το oc έγινε παιγνίδι.

 

Πέρασα κυριολεκτικά κάπου 40 διαφορετικά BIOSs, επίσημα, modded, custom, και τίποτα δεν λειτουργούσε.

 

Τί να κάνουμε...είναι απαιτητική γκόμενα η κόκκινη.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...