Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα εγω που ειμαι σε φαση να παρω να μην παρω :P καθησα και εκανα Oc την καρτα μου, μου πηρε αρκετες ωρες να βρω που βγαζει τα καλυτερα score στο 3Dmark με το ελαχιστο ρευμα αλλα πηρα καμια 7-15 fps που ειναι πολυ καλα.
Ισως λογικα θα περιμενω εγω μεχρι δεκεμβριο καθως παιζει να μην εχω προσβαση στο σταθερο για κανενα χρονο και μετα γενικα να χρειαστω laptop και οχι καρτα στο σταθερο. Σταμπαρα μια 1080Ti για δεκεμβριο αν τλκ παρω :D
ο Πετρος το τερματισε, bios δεν αλλαζω :P

*Τα 7-15 αναφερονται στο game που παιζω ''φανατικα'' 2 χρονια οχι σε synthetics . Γενικα δεν παιζω και πολυ και την δουλεια του την κανει το Pc για αυτο που το θελω ;).
*Ναι την καταφερα τη γρια την ανεβασα :P 

Επεξ/σία από Chaos KinG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω.

 

Μου πήρε κοντά ένα χρόνο μέχρι να βρω ότι η 290 μου τελικά ήθελε undervolt και μετά το oc έγινε παιγνίδι.

 

Πέρασα κυριολεκτικά κάπου 40 διαφορετικά BIOSs, επίσημα, modded, custom, και τίποτα δεν λειτουργούσε.

 

Τί να κάνουμε...είναι απαιτητική γκόμενα η κόκκινη.

 

:P

Συγγνώμη αλλά για εξήγησέ το μου αυτό αν θές. Δεν σου έκανε oc επειδή είχε πολύ ρεύμα και μόλις το έριξες, ανέβασες ρολόγια; Με ποια λογική, λόγω θερμοκρασιών; Και συγκεκριμένα αν θες, πόσο uv και πόσο oc έκανες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο ισχυε και για τη δικη μου vtx3d 7950 boost (84% asic). Με μαμα ρευμα 1.25 δε πηγαινε πανω απο 1150, με 1.15 ειχε τα 1300+ ανετα.

Αυτο συνηθως συμβαινει λογω μαπα κυκλωματος τροφοδοσιας ή/και κακου Bios σε συνδιασμο με το asic.

(Καλο asic σημαινει οτι με λιγο ρευμα ανεβαινεις, κακο σημαινει οτι χρειαζεσαι περισσοτερο ρευμα αλλα συνηθωε ανεβαινει και περισσοτερο).

Οι κατασκευαστες καρτων επειδη ειναι αδυνατο να τεσταρουν καθε καρτα για να δουν τι asic chip της εκατσε οριζουν τη μεγιστη συνηθως επιτρεπομενη ταση που τους επιτρεπει ο κατασκευαστης των chip, συνηθως ειναι η ταση +λιγο ακομα που χρειαζεται το χειροτερο asic.

Οποτε εαν εχεις μια καρτα με καλο asic και με δεδομενο οτι δε θα φτασεις τα ορια των vrm σου τοτε ειναι πολυ πιθανο λογω μεγαλου voltage να μη μπορεις να κλοκαρεις...

Απο την αλλη εαν εισαι για οποιοδηποτε λογο εγκλωβισμενος απο τη τροφοδοσια (ειτε ανεπαρκων vrm ειτε οπως στους πασχαληδες λογω κλειδωματος στο bios) κατεβαζοντας τη ταση κατεβαζεις τη καταναλωση στα ιδια mhz και αρα αυξανοντας τα mhz ερχεσε παλι στη "μαμα" καταναλωση.

Και τελος παιζει και ο συνδιασμος των παραπανω.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά για εξήγησέ το μου αυτό αν θές. Δεν σου έκανε oc επειδή είχε πολύ ρεύμα και μόλις το έριξες, ανέβασες ρολόγια; Με ποια λογική, λόγω θερμοκρασιών; Και συγκεκριμένα αν θες, πόσο uv και πόσο oc έκανες τελικά;

 

VTX3d, κι εγώ, το revised (τρομάρα τους) μοντέλο, η 290 Χ edition (όχι 290Χ).

 

Με 975/1250 stock, σε οτιδήποτε πάνω από 1030-1040 (και πολύ λέω), ξεκινούσε να αναβοσβήνει η εικόνα, αλλά όχι να τα φτύνει ή οτιδήποτε, εντός των θερμικών ορίων είτε σε πυρήνα είτε σε VRM.

 

Έφαγα ολόκληρο βράδυ με τον ultraex2003 να παλεύουμε. Το αστείο είναι πως η κάρτα έβγαζε FS ultra ακόμα και με πυρήνα στα 1150, αλλά δεν έβλεπα σχεδόν ποτέ εικόνα, μόνο ένα συνεχές μαύρο (έχανε το σήμα η οθόνη, κανονικά).

 

Το περίεργο είναι πως αυτό συνέβαινε πολύ έντονα στην DP έξοδο. Με HDMI ήταν καλύτερα τα πράγματα (δεν είχα θέμα μέχρι και 1070-1080), αλλά έχανα το FreeSync της οθόνης οπότε ήταν nogo.

 

Δοκίμασα καλώδια, δοκίμασα να πειράξω το FS όριο αφού αυτό ήταν το υπεύθυνο, σύμφωνα με το γούγλη, δοκίμασα (και κάπως πέτυχα) να κάνω το FS να λειτουργήσει με το HDMI (1.4 έχει η κάρτα, όχι 2.0), αλλά και πάλι καέληγξα στο πουθενά. Με κάποιον τύπο μέσα από το Guru3d, για 20 μέρες παλεύαμε με custom BIOS (ακόμα τα έχω), αλλά κανένα δεν λειτουργούσε στην κάρτα γενικά.

 

Τελικά, κάπου πήρε το μάτι μου να αναφέρεται το undervolt, και έφτασα σε -71mV σε stock χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πλέον έχω σταθεροποιηθεί σε 1120/1300 (οι μνήμες φαίνεται να είναι πιο ευαίσθητες) στα -31mV.

 

Αν έχεις όρεξη για παραπάνω ,δες από το #20 εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/623228-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-accelero-iv/page-2

 

Sorry για το off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειδατε το βιντεο που ποσταριστικε η καρτα μετα απο ατελειωτες ρυθμισεις και δουλευοντας την εκτος οριων ασφαλειας εργοστασιακων ερχεται σε καποιους τιτλους στο επιπεδο μιας 1080 fe με καταναλωση 450,w ,

,Οι παρατηρησεις μου ειναι

1 Ποσο θα αντεξει μια καρτα κατω απο τετοια χρηση

2 Το ποιο ανησυχιτικο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι ειπε ο τυπος οτι το ,vega 64 ειναι πουσαρισμενο στο οριο του out of the box, οποτε και οι οποιες προσδοκιες για κλοκαρισμα αναλογο του vega 64 μαλλον ειναι χειμερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Ποιός ασχολείται?

 

Πήραν μια κάρτα, της άλλαξαν τον αδόξαστο, μόνο για να δουν αν μπορούν. Σιγά μην ζητήσουν και εγγύηση μετά.

 

Πιο ουσιαστικά συμπεράσματα που προκύπτουν από το video είναι πως είναι εφικτό να αλλάξεις τα πάντα πλέον στην κάρτα, χωρίς h/w mod (αγώγιμο "μολύβι", βραχυκυκλώματα κλπ).

 

BIOS mod is your friend. Πολύ περισσότερο, MSI AB/Wattman is your best friend!

 

Αυτό το τελευταίο είναι κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν:

Από ότι φαίνεται, όσο στρώνει και δουλεύευται, το Wattman κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά...τέτοια που κανένα πρόγραμμα της αγοράς δεν φαίνεται να μπορεί να ακολουθήσει.

 

Εννοείται πως αναφέρομαι σε finetuning AF, αλλά όποιος έχει όρεξη μπορεί να κάνει δουλειά.

 

2) Το οτιδήποτε είπε ο οποιοσδήποτε τύπος για stock κάρτα 10 μέρες μετά την κυκλοφορία της, αδιάφορο είναι.

 

3rd party, revisions, πιο ώριμα vBIOSs (κυρίως), καλύτερη ψύξη, σωστότερη τροφοδοσία.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δευτερο σκελος διαφωνω και ο κυριοτερος λογος ειναι η καταναλωση εφτασαν την 56 στα 454w η οποια ειχε το potenial του λιγοτερου hardware σε σχεση με το πληρες 64 οποτε ηταν πιο πιθανα τα υψηλοτερα clocks με χαμηλοτερη καταναλωση, το 64 σε αντιστοιχους χρονισμους που θα ανεβει στα 550w ειναι ανεδαφικο τουλαχιστον να εχει καποιος τετοιες ελπιδες

Παντως δυστυχως για την amd δεν αλλαζει κατι για το vega o διαδοχος του fury x ειναι στο επιπεδο μιας υπερχρονισμενης 980ti oced η μιας 1080fe με χειροτερη καταναλωση και επειδη η συγκριση γινεται με τον ανταγωνισμο και πολλοι παρσβλεπουν το γεγονος οτι συγκρινουμε ενα high end πυρηνα με ενα performance aka 1080 να γραψουμε τοτε οτι το gain αναμεσα σε ,1 γενια στην nvidia μεταξυ 980 και 1080 ειναι περιπου διπλασιες επιδοσεις με καλυτερη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Για να μην παρεξηγηθώ το 56άρι συνεχίζω να λέω ότι είναι καλή περίπτωση, αλλά μόνο για όσους έχουν Freesync monitor).

 

 

Γιατί αν δεν έχεις FreeSync Monitor χαλάει ο χυλός ???

Στην ίδια τιμή η VEGA 56 είναι μια χαρά ανταγωνιστική με την GTX 1070, η κάθε μια έχει τα υπέρ και τα κατά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως το παιχνίδι, κάθε κάρτα αποδίδει λίγο καλύτερα ή λίγο χειρότερα. Πάντα έτσι γίνεται. Δεν ξέρω γιατί συνεχίζουμε και το κάνουμε θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι κατά έχει η 1070 ακριβώς? ????

 

Πολύ απλά επιδόσεις, η GTX1070 είναι ήδη πιο αργή και πιστεύω ότι σε DX-12 θα χάσει ακόμα περισσότερο. 

 

Το παρακάτω είναι VEGA 56 Blower εναντίων MSI GTX1070 Gamer Overclocked. Μόλις βγουν και οι VEGA 56 custom η διαφορά σε DX-12 θα ανοίξει ακόμα περισσότερο. Αν βάλεις και καινούργια Games σε FP16 (FC 5 και wolfenstein II  : The New Colossus) θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερες διαφορές. 

 

GameComparison.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FP16 θα ρίχνει το IQ όμως, άσε να δούμε τι και πως όταν βγουν αυτά τα παιχνίδια γιατί αν φαίνεται η πτώση ποιότητας θα είναι ανούσιο.

 

Γενικά σε 1440P η VEGA 56 είναι 6% πιο γρήγορη από την GTX1070.

 

perfrel_2560_1440.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FP16 θα ρίχνει το IQ όμως, άσε να δούμε τι και πως όταν βγουν αυτά τα παιχνίδια γιατί αν φαίνεται η πτώση ποιότητας θα είναι ανούσιο.

 

Γενικά σε 1440P η VEGA 56 είναι 6% πιο γρήγορη από την GTX1070.

 

 

 

 

Γιατί θα ρίχνει το IQ ??

 

Edit : Για να μην έχουμε παρερμηνείες, εγώ μιλάω για το AMD Rapid Packed Math και όχι για απλό FP16. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το FP16 ουσιαστικά είναι σαν να κάνεις 2 μικρές διεργασίες αντί για μία μεγάλη στο ίδιο χρονικό διάστημα, αυτό ρίχνει την ποιότητα όμως. Θα πρέπει οι devs να το χρησιμοποιήσουν έξυπνα για να γίνει καλή δουλειά. Θα δούμε τον άλλο μήνα στο Wolfenstein 2 και τον Φλεβάρη στο FC5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...