Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chrisde είπε

Βασικά δεν έχω να ποστάρω κάτι. Εξηγούμαι. Διαπίστωσα πέντε πράγματα: 1) με τις ρυθμίσεις που πόσταρα πριν τελικά δεν ήμουν απόλυτα σταθερός στα παιχνίδια. Μετά από αρκετή ώρα στο FFXV μου κράσαρε. 2) Ακόμα και με 1,035mv η θερμοκρασία Junction ανεβαίνει για πλάκα στους 100-105 βαθμούς και έρχεται και καλοκαίρι. 3) από τα 1935mhz και μετά ζητά δυσανάλογα πολύ ρεύμα. 4) Από το oc του πυρήνα δεν έχεις και τρελά κέρδη πρακτικά. 5) Από ένα σημείο και έπειτα τα κουλεράκια ακούγονται ΠΟΛΥ. Συνεπώς αυτή τη στιγμή επικεντρώνομαι στο να βρω ρυθμίσεις για 24/7 με καλές θερμοκρασίες και σχετικά αθόρυβη ψύξη, χωρίς να θυσιάζω κάτι ιδιαίτερο από επιδόσεις και συγκεκριμένα δοκιμάζω 1934mHz με 1015mv και +10PL. Το θέμα είναι να μην τρώω καθόλου κρασαρίσματα σε παιχνίδια αλλά για να είμαι σίγουρος πρέπει να παίζω για ώρες (την άλλη φορά μου κράσαρε στις 2,5 ώρες). Benchmarks για τέτοιες ρυθμίσεις λίγο ή πολύ έχω ποστάρει. Τώρα να αρχίσω για ψάχνομαι για 2000mhz με θερμοκρασίες στο θεο και τα ανεμιστηράκια να μου τρυπάνε τα τύμπανα απλά για να κερδίσω στην καλύτερη ένα 5% και πολλά λέω, δεν αξίζει.

Για 2GHz νομιζω πρεπει να την κερασεις νερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ναι. Και από πλευράς επιδόσεων αν έχεις πέσει σε καλό κομμάτι όπως εγώ δεν έχεις να κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Το ότι μου λειτουργεί καλά με χαμηλό ρεύμα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αν βάλω νερό θα μπορέσω να την κλοκάρω στο θεο και θα φτάσω την 2080ti (εδώ γελάνε :P). Όπως είπα από ένα σημείο και έπειτα το θέλει το ρευματάκι της. Το θέμα το έχουν όσοι χάσανε στο silicon lottery και θέλουν πολύ ρεύμα και αυξημένα temps και θόρυβο. Αυτοί θα ωφεληθούν περισσότερο από το νερό, όχι απαραίτητα επειδή θα κερδίσουν κάτι τρελό σε επιδόσεις, αλλά γιατί θα έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό εν τέλει με αυτήν την κάρτα σε τι κομμάτι θα πέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εννοείται την δουλεύεις όσο και όπως εσένα βολεύει, χωρίς συζήτηση αυτό.

Ακόμα η κάρτα, όμως, δεν έχει υποστηριχτεί πλήρως και σωστά. Οι νέοι οδηγοί, τα μισά πράγματα που διορθώνουν και τα μισά που παραμένουν άλυτα, για την VII είναι.

Έχεις μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες με στοκ πυρήνα που είναι σταθερή κα τουμπανιασε μνήμες. Εκεί θα είσαι απόλυτα ήσυχος κ από επιδοσεις αντε να χάσεις 2-3 frames. Πιστεύω πως τα χεις τα 930 - 940 mv. Φτιάξε μετά και ένα προφίλ επιδόσεων όπως αυτό που λες σχετικά ήσυχο και ένα τουμπανιασμενο μόνο για bench. Εμένα μ οι υ τρεχε τραίνο στα 1000mv με 1802 core και 1200 μνημη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ένα σημείο και έπειτα όταν ρίχνεις το ρεύμα αρχίζουν τα artifacts λόγω μνήμης. Εφόσον είμαι εντάξει από πλευράς θερμοκρασιών/θορύβου με 1000-1015mv και όσο πάει από πυρήνα, δεν υπάρχει λόγος να ρίξω τόσο το ρεύμα γιατί μετά θα πρέπει να ρίξω και τη μνήμη... Αν το καλοκαίρι ζορίσουν τα πράγματα θα το κάνω. Τώρα τα benchmarks με ενδιαφέρουν μόνο για πρακτικούς λόγους. Για να βλέπω σταθερότητα, θερμοκρασίες, επιδόσεις σε προφίλ που θα χρησιμοποιήσω και για εξαγωγή συμπερασμάτων σε σύγκριση με πανομοιότυπες κάρτες. Το να φτιάξω ένα τουμπανιασμένο προφίλ που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ, και χωρίς να ξέρω αν είμαι απόλυτα σταθερός, απλά για να δω μεγαλύτερα νούμερα και να χαρώ (;) ή για να δω τα όρια της κάρτας μου από περιέργεια και μόνο, προσωπικά δεν μου λέει κάτι.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, chrisde είπε

Από ένα σημείο και έπειτα όταν ρίχνεις το ρεύμα αρχίζουν τα artifacts λόγω μνήμης. Εφόσον είμαι εντάξει από πλευράς θερμοκρασιών/θορύβου με 1000-1015mv και όσο πάει από πυρήνα, δεν υπάρχει λόγος να ρίξω τόσο το ρεύμα γιατί μετά θα πρέπει να ρίξω και τη μνήμη... Αν το καλοκαίρι ζορίσουν τα πράγματα θα το κάνω. Τώρα τα benchmarks με ενδιαφέρουν μόνο για πρακτικούς λόγους. Για να βλέπω σταθερότητα, θερμοκρασίες, επιδόσεις σε προφίλ που θα χρησιμοποιήσω και για εξαγωγή συμπερασμάτων σε σύγκριση με πανομοιότυπες κάρτες. Το να φτιάξω ένα τουμπανιασμένο προφίλ που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ, και χωρίς να ξέρω αν είμαι απόλυτα σταθερός, απλά για να δω μεγαλύτερα νούμερα και να χαρώ (;) ή για να δω τα όρια της κάρτας μου από περιέργεια και μόνο, προσωπικά δεν μου λέει κάτι.

Το τουμπανιασμενο προφίλ εννοώ να είναι stable εννοείται. Απλά επειδή τα bench τρέχουν λίγη ώρα δε σε απασχολούν από άποψη θερμοκρασιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gamermeld είναι ίσως ο μεγαλύτερος καραγκιόζης youtuber ψεύτης ανάλογος με το tweaktown.....ακόμη και ο not an apple fan είναι τέρας αντικειμενικότητας μπροστά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Τα fake news σε άλλο επίπεδο... Ρε παιδιά, δεν χρειάζεται να ανεβαίνουν video του κάθε τυχάρπαστου/wannabe tech guru. Λίγη αυτοσυγκράτηση δεν θα έβλαπτε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Τα fake news σε άλλο επίπεδο... Ρε παιδιά, δεν χρειάζεται να ανεβαίνουν video του κάθε τυχάρπαστου/wannabe tech guru. Λίγη αυτοσυγκράτηση δεν θα έβλαπτε...

Δεν τρέχει και τίποτα αδερφέ. Εδώ δέκα χρόνια τώρα τρώμε στη μάπα το Gta V και τις επιδόσεις των nvidia στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε κάθε benchmark. 

Δε μας αναγκάζει κάνεις να το αποδεχθούμε και δεν είναι και fake news. 

Είναι από bench αναρτημένο στο Internet. 

Τώρα αν ειναι fake bench θα φανεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Δεν τρέχει και τίποτα αδερφέ. Εδώ δέκα χρόνια τώρα τρώμε στη μάπα το Gta V και τις επιδόσεις των nvidia στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε κάθε benchmark. 

Δε μας αναγκάζει κάνεις να το αποδεχθούμε και δεν είναι και fake news. 

Είναι από bench αναρτημένο στο Internet. 

Τώρα αν ειναι fake bench θα φανεί. 

Ok, κατάλαβα.

Συγκρίνεις το benchmark του gta v με το benchmark του κάθε τυχάρπαστου wannabe reviewer.

Είναι αναρτημένο στο internet, άρα δεν είναι fake news. Ο αστυνομικός είναι όργανο. Το μπουζούκι είναι όργανο. Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

2 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

 Δε μας αναγκάζει κάνεις να το αποδεχθούμε και δεν είναι και fake news.

Τώρα αν ειναι fake bench θα φανεί. 

Αυτοαναιρείσαι μέσα σε 2 σειρές. Λάϊκ...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Ok, κατάλαβα.

Συγκρίνεις το benchmark του gta v με το benchmark του κάθε τυχάρπαστου wannabe reviewer.

Είναι αναρτημένο στο internet, άρα δεν είναι fake news. Ο αστυνομικός είναι όργανο. Το μπουζούκι είναι όργανο. Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Αυτοαναιρείσαι μέσα σε 2 σειρές. Λάϊκ...

Απόλυτα λογικό το ότι γράφω. Τώρα αν δεν το κατάλαβες είναι άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DsLmAnIaC είπε

Απόλυτα λογικό το ότι γράφω. Τώρα αν δεν το κατάλαβες είναι άλλο θέμα. 

Δες παντως και αυτο το βιντεο και θα δεις οτι δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Δηλαδη σε ενα παιχνιδι τα παει καλα η nvidia σε αλλη η amd. Για τον καθενα ισχυουν αλλα με αυτα που θα κανει. Εδω και λιγες μερες παιζω pokemon lets go στον yuzu με πολυ καλα fps χωρις θεμα. Οποιαδηποτε amd να ειχα θα ειχα artifacts και δεν θα φαινοταν τα γραμματα. Και στο odyssey δες διαφορες. Ειναι τοσοι οι παραμετροι στο τι καρτα ταιριαζει στον καθεναν.

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DsLmAnIaC είπε

Απόλυτα λογικό το ότι γράφω. Τώρα αν δεν το κατάλαβες είναι άλλο θέμα. 

Ε, ναι, δεν φημίζομαι ιδιαίτερα για την αντιληπτική μου ικανότητα. Σχώρα με.

Καλή καρδιά. Εάν εσύ είσαι φαν του Ιονέσκο, ποιος είμαι εγώ που θα στο χαλάσω;

Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...