Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Δες παντως και αυτο το βιντεο και θα δεις οτι δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Δηλαδη σε ενα παιχνιδι τα παει καλα η nvidia σε αλλη η amd. Για τον καθενα ισχυουν αλλα με αυτα που θα κανει. Εδω και λιγες μερες παιζω pokemon lets go στον yuzu με πολυ καλα fps χωρις θεμα. Οποιαδηποτε amd να ειχα θα ειχα artifacts και δεν θα φαινοταν τα γραμματα. Και στο odyssey δες διαφορες. Ειναι τοσοι οι παραμετροι στο τι καρτα ταιριαζει στον καθεναν.

 

 

στις παραμετρους βαλε και ποσοι ασχολουνται με emulation switch, και για ποσο alpha προγραμμα μιλας και οτι πιθανοτατα σε κανα 2 μηνες το πολυ θα το εχουν φτιαξει. και πιθανο επισης μονο σε καποιους τιτλους:P οπως καταλάβαινεις μιλαμε για αρκετα λιγες πιθανοτητες να συναντησει καποιος το προβλημα

απο κει και περα η nvidia λογω δημοφιλιας, συνηθως εχει καλυτερη και γρηγοροτερη υποστηριξη σε homebrew προγραμματα. και δε διαφωνω οτι μαλλον η nvidia να εχει καποιο σχετικα μεγαλο edge στο emulation. παντως τουλαχιστο μεχρι ps2 που φτανω εγω με emulator γιατι δεν θελω να μπλεκω με alpha καταστασεις, δεν ειδα κανενα θεμα. και tbh πλην ps2 και mame για κατι gba genesis snes και ps1  καλυτερα android σε touchscreen. πολυ ποιοτικοι emulators.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, rofl είπε

στις παραμετρους βαλε και ποσοι ασχολουνται με emulation switch, και για ποσο alpha προγραμμα μιλας και οτι πιθανοτατα σε κανα 2 μηνες το πολυ θα το εχουν φτιαξει. και πιθανο επισης μονο σε καποιους τιτλους:P οπως καταλάβαινεις μιλαμε για αρκετα λιγες πιθανοτητες να συναντησει καποιος το προβλημα

απο κει και περα η nvidia λογω δημοφιλιας, συνηθως εχει καλυτερη και γρηγοροτερη υποστηριξη σε homebrew προγραμματα. και δε διαφωνω οτι μαλλον η nvidia να εχει καποιο σχετικα μεγαλο edge στο emulation. παντως τουλαχιστο μεχρι ps2 που φτανω εγω με emulator γιατι δεν θελω να μπλεκω με alpha καταστασεις, δεν ειδα κανενα θεμα. και tbh πλην ps2 και mame για κατι gba genesis snes και ps1  καλυτερα android σε touchscreen. πολυ ποιοτικοι emulators.

Για αυτο εγραψα οτι για τον καθενα η καθε καρτα εχει αλλο value. Ασχολουμαι αρκετα με emulators και βλεπω αρκετες διαφορες ειδικα σε cemu/yuzu. Και breath of the wild θα παιξω και odyssey και pokemon. Αλλος θελει cuda για καποια προγραμματα πχ. Αυτα τα 5-10fps διαφορες που βλεπω στα 100-120 αναλογα το παιχνιδι δεν μου λενε τιποτα οταν στους τελευταιους emulators ειναι τελειως unplayable με amd. Σωστα εγραψες οτι λιγοι ασχολουνται αλλα πιστεψε με υπαρχει τεραστια κοινοτητα απο πισω ειδικα για cemu και τωρα στον yuzu γινετε χαμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για αυτο εγραψα οτι για τον καθενα η καθε καρτα εχει αλλο value. Ασχολουμαι αρκετα με emulators και βλεπω αρκετες διαφορες ειδικα σε cemu/yuzu. Και breath of the wild θα παιξω και odyssey και pokemon. Αλλος θελει cuda για καποια προγραμματα πχ. Αυτα τα 5-10fps διαφορες που βλεπω στα 100-120 αναλογα το παιχνιδι δεν μου λενε τιποτα οταν στους τελευταιους emulators ειναι τελειως unplayable με amd. Σωστα εγραψες οτι λιγοι ασχολουνται αλλα πιστεψε με υπαρχει τεραστια κοινοτητα απο πισω ειδικα για cemu και τωρα στον yuzu γινετε χαμος. 

παντως πιστεψε με οτι η 580 που σε dx 12 θα βγαινει ~20-30% πανω απο τη 1060 στα περισσοτερα νεα παιχνιδια,  που το dx 12 θα γινει πλεον mainstream ελεω RT, ειναι απειρως πιο σημαντικο απο 10 fps κατω σε καποιους τιτλους σε ενα emulator για ps3 για τους περισσοτερους. και φυσικα μιλησε για 580 και 1060 παρομοια τιμη. πλεον με την 570 πολυ κοντα και στις 2 και στα 130 ευρω δεν υφισταται πλεον. 

Aλλα ok αν καποιος παιζει πρωτιστως emulators και δευτερευοντως ΑΑΑ games καλυτερα 1060, τουλαχιστον αν βρεθει κοντα στα 130 ευρα οπως η 570.

αλλιως αν τα θελει ολα ας παει σε αλλη κατηγορια τιμης.

ασχολουμαι κι εγω με emulators αλλα κυριως με jrpgs, και ιδιως σε gba.  και σε jrpg tbh το fr μικρη σημασια εχει, ειναι απλα πολλοι παραγοντες οπως ειπες. παντως all in all η 1060 δυσκολα αξιζει πολυ παραπανω απο την 570 που τη βρισκεις σε τιμη χωμα. καλυτερα 1660 αν καποιος θελει nvidia ντε και καλα. να μπορει να κανει και dx 12 γιατι η 1060 απο φετο στα παχνιδια σιγα σιγα ειναι για να μαζευει το κουβαδακι της:P

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rofl είπε

παντως πιστεψε με οτι η 580 που σε dx 12 θα βγαινει ~20-30% πανω απο τη 1060 στα περισσοτερα νεα παιχνιδια,  που το dx 12 θα γινει πλεον mainstream ελεω RT, ειναι απειρως πιο σημαντικο απο 10 fps κατω σε καποιους τιτλους σε ενα emulator για ps3 για τους περισσοτερους. και φυσικα μιλησε για 580 και 1060 παρομοια τιμη. πλεον με την 570 πολυ κοντα και στις 2 και στα 130 ευρω δεν υφισταται πλεον. 

Aλλα ok αν καποιος παιζει πρωτιστως emulators και δευτερευοντως ΑΑΑ games καλυτερα 1060, τουλαχιστον αν βρεθει κοντα στα 130 ευρα οπως η 570.

αλλιως αν τα θελει ολα ας παει σε αλλη κατηγορια τιμης.

ασχολουμαι κι εγω με emulators αλλα κυριως με jrpgs, και ιδιως σε gba.  και σε jrpg tbh το fr μικρη σημασια εχει, ειναι απλα πολλοι παραγοντες οπως ειπες. παντως all in all η 1060 δυσκολα αξιζει πολυ παραπανω απο την 570 που τη βρισκεις σε τιμη χωμα. καλυτερα 1660 αν καποιος θελει nvidia ντε και καλα. 

Συμφωνούμε στα περισσότερα. 570 πήραμε στα 140 στην BF από plaisio δώσαμε και τα 2 παιχνίδια 40 ευρώ και βγήκε 100. Αλλά τώρα λόγο emulator καθαρά και των assassin creed την δίνουμε 120 και η θα πάμε σε 1060 6gb η σε 1660. Σε dx12 σκοτώνει η 570 και είναι ίσως η πιο vfm κάρτα αυτή τη στιγμή για την πλειοψηφία του κόσμου. Σε full HD την χρησιμοποιεί ο ξάδερφος οπότε και τα 6gb vram περισσεύουν. Τίμιες κάρτες με τις τιμές που έχουν πέσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε 1660 να πας. 1060 πεθαινει σε dx 12. με 1060 του χρονου  θα χεις θεμα 100% εστω αμα βρεις στα 130~ 6αρα οκ αλλα χλωμο το κοβω

Επεξ/σία από rofl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

σε 1660 να πας. 1060 πεθαινει σε dx 12. με 1060 του χρονου  θα χεις θεμα 100%

Τέτοια πρότεινα αλλά η τσέπη είναι αλλου οπότε ίσως βρούμε κάποια μεταχειρισμένη 1660 η στα 130 140 κάποια 1060 6gb. Εγώ σε ampere θα αλλάξω όταν με το καλο βγουν την 1070ti. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Ε, ναι, δεν φημίζομαι ιδιαίτερα για την αντιληπτική μου ικανότητα. Σχώρα με.

Καλή καρδιά. Εάν εσύ είσαι φαν του Ιονέσκο, ποιος είμαι εγώ που θα στο χαλάσω;

Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει....

Άλλο είπα εγώ και θεωρείς ότι σε ειρωνεύομαι ή σε κοροιδεύω. Πρώτα από όλα δεν είμαι φαν καμίας εταρίας, είμαι φαν της τσέπης μου. Έχω αγοράσει και από τις δύο εταιρίες δίνοντας σημαντικά για εμένα ποσά.

Δεύτερον είτε είναι fake είτε όχι το bench θα φανεί. Έχει αναρτηθεί στο internet, το ανάφεραν στο youtube και για αυτό το πόσταρα και εδώ. Εδώ στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε vulkan εξανεμίζονται οι διαφορές ανάμεσα σε i9700k και I9900k σε σχέση με τον 2700x.

Τρίτον και τελευταίο, όλη μου η ένσταση (και για αυτό έκανα και το σχόλιο) ήταν στο γεγονός ότι τόσο καιρό κινούμαστε και αποφασίζουμε και εμείς και όλος ο κόσμος με βάση παιχνίδια βελτιστοποιημένα σε υπερθετικό βαθμό υπέρ της nvidia και ως επί το πλείστον δε μας ενοχλεί. Έφερα σαν παράδειγμα το GTA V το οποίο, αν και όπως είπε ο φίλος mpokwsths είναι το world war Z, από την ανάποδη έμπαινε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σε όλα τα συγκριτικά benches που έκαναν.

Να μας ενοχλούν όλα λοιπόν και όχι μόνο τα υπέρ της κόκκινης ή της πράσινης. Αν δεν καταλαβαίνεις και τώρα, ε σχώρα με και εμένα το μαύρο που δε μπορώ να τα εξηγήσω όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σε  rx570 με μνημες hynix εχω κανει undervolt στα 1090mv και παιζω στα 1280mhz που ειναι και στοκ.αξιζει να κανω καμια ρυθμισουλα και να ανεβασω αποδοσεις χωρις να φτασει τρελα ποσα καταναλωσης / κερδους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ελπιζω τα 2 8πινα να τα εχουν βαλει ετσι για το engineering sample ,γιατι ετσι και οντως χρειαζονται,τοτε απατες...

και 4 Pins να εχουνε με επιδοσεις V64 χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι ,καμια καρτα δυνατη θα βγαλουν ποτε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και 4 Pins να εχουνε με επιδοσεις V64 χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι ,καμια καρτα δυνατη θα βγαλουν ποτε?

Ενταξει αν βγαλουν μια 3080 με επιδοσεις 64αρας +5-10% και τιμη στα 200κατι Ε και κανα 150αρι tdp,δεν ειναι καθολου ασχημα.Θα παρει το mid range ευκολα.Και πιστευω ειναι εφικτο κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ενταξει αν βγαλουν μια 3080 με επιδοσεις 64αρας +5-10% και τιμη στα 200κατι Ε και κανα 150αρι tdp,δεν ειναι καθολου ασχημα.Θα παρει το mid range ευκολα.Και πιστευω ειναι εφικτο κατι τετοιο...

Πιστευεις σε τετοια τιμη? Εγω παντως για 350αρι το λιγοτερο την βλεπω. Θα μου πεις και παλι καλη θα ειναι η τιμη αλλα χωρις καρτες στις  μεγαλες κατηγοριες δεν πας πουθενα ,φαινεσαι τεχνολογικα ανεπαρκης.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Πιστευεις σε τετοια τιμη? Εγω παντως για 350αρι το λιγοτερο την βλεπω. Θα μου πεις και παλι καλη θα ειναι η τιμη αλλα χωρις καρτες στις  μεγαλες κατηγοριες δεν πας πουθενα ,φαινεσαι τεχνολογικα ανεπαρκης.

Ενταξει στην αρχη προφανως δε θα παιξει σε τετοια τιμη ουτε για πλακα και αρκετα πιθανο να παιζει στο 300+..Αλλα ελπιζουμε.

Στη μεγαλη κατηγορια,μονο εαν καταφερει κατι με MCM.Η GCN δε τραβαει για κατι παραπανω.Η εαν πανε τρενο οι ryzen και μπορεσουν καποια στιγμη να διαθεσουν πορους και στις καρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...