Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Κάρτες να ταράξει τα νερά στα 200 μέχρι τα 350 ευρώ θέλουμε, οι πιο ακριβές είναι για λίγους (ας πάρουν VEGA 7, RTX2080 και RTX2080Ti). Όλα τα λεφτά πλέον είναι στα 200-350 Ευρώ (GTX1660, GTX1660Ti, RTX 2060). Εκεί πρέπει να κάνει την μεγάλη ανατροπή όπως έκανε με τους Ryzen.

Κάπου εκεί περιμένω και στα δυο (με ~150W TDP). 

Ξεχνάς όμως ότι με τους ryzen έκανε την ανατροπή γτ είχαν και παρομοια απόδοση με 2πλασιας και βάλε αξίας  Intel. Δεν είναι το ίδιο. Επίσης έτσι δείχνει την αδυναμία της στο high end κομμάτι. Δεν γίνεται να πέφτεις στα 7nm και να μην μπορείς να βγάλεις μια κάρτα αν όχι καλύτερα έστω κοντά στην τοπ του ανταγωνιστή σου. Δείχνει μεγάλη αδυναμία αυτό και έτσι χάνεις φήμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ξεχνάς όμως ότι με τους ryzen έκανε την ανατροπή γτ είχαν και παρομοια απόδοση με 2πλασιας και βάλε αξίας  Intel. Δεν είναι το ίδιο. Επίσης έτσι δείχνει την αδυναμία της στο high end κομμάτι. Δεν γίνεται να πέφτεις στα 7nm και να μην μπορείς να βγάλεις μια κάρτα αν όχι καλύτερα έστω κοντά στην τοπ του ανταγωνιστή σου. Δείχνει μεγάλη αδυναμία αυτό και έτσι χάνεις φήμη...

To 30% των Gamers στο Steam έχουν κάρτες από τα 120 μέχρι τα 250 Ευρώ (GTX1050 – GTX1060).

Η πιο γρήγορα αναπτυσσόμενη κάρτα στο Steam είναι η RTX 2060 των 300-400 Ευρώ με ποσοστό ανάπτυξης +0.27% και δεύτερη την GTX 1070 με ποσοστό +0.18% και τρίτη την RX 580 με ποσοστό +0.16%.

Άρα η πλειοψηφία των Gamers προτιμούν κάρτες από 150-180 Ευρώ (RX 580) μέχρι τα 350-400 Ευρώ των RTX2060. Εκεί είναι όλο το παιχνίδι πλέον και εκεί πρέπει να χτυπήσει η AMD. To να χαλάσει λεφτά και χρόνο για να βγάλει κάρτα στην κατηγορία της RTX2080Ti μόνο και μόνο για να μην χάσει φήμη σε "κάνα δυο πορεμένους" Gamers είναι λάθος.

Φήμη θα πάρει και πωλήσεις θα κάνει αν βγάλει μια κάρτα με επιδόσεις Vega 64 (καλύτερη από την RTX 2060) με 150W TDP (χαμηλότερο της RTX 2060) και σε τιμή MSRP $300 (RTX 2060 MSRP $349).

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

spacer.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το RTG group Δεν έχει σάλιο που να βγάλουν τώρα την αντιστοιχεί 2080ti? 

Θα βγάλουν στα 7νμ τον Navi με επιδοσεις και κατανάλωση της ρτχ2060  στα 12νμ 

δεν τους κατηγορώ όμως , αν δεν βάλει λεφτα η amd προκοπή δεν θα δουν 

δεν μπορεί η 2080τι να έχει μεγαλύτερο ποσοστό από τις Vega στο steam 

Από εκεί έρχονται τα πολλά λεφτα για τις εταιρίες και όχι από τα midrange που εκεί έχουν ψίχουλα κέρδους 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξαναγράφω και εδώ μιας και το συζητάτε , γιατί έχω την εντύπωση ότι στο steam δείχνει στατιστικά που φαίνεται ότι οι περισσότεροι χρήστες του, είναι χρήστες gaming λαπτοπ.

Σε αυτό τον τομέα η AMD είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Ακόμα και αν βγάλει άλλη μια desktop κάρτα ,τα στατιστικά στο steam ελάχιστα θα αλλάξουν, αν δεν βελτιώσει την παρουσία της στα gaming λαπτοπ.

 

ΥΓ. Διορθώσα λίγο το κείμενο γιατί υπάρχει πρόβλημα κατανόησης....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

 

δεν μπορεί τώρα η 2080τι να έχει μεγαλύτερο ποσοστό από τις Vega στο steam 

 

Αυτό είναι λόγο mining , όσοι έπαιρναν VEGA τις είχαν για mining, ελάχιστοι αγόρασαν Vega για Gaming.

 

9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το ξαναγράφω και εδώ μιας και το συζητάτε , γιατί έχω την εντύπωση ότι στο steam δείχνει στατιστικά που φαίνεται ότι οι περισσότεροι χρήστες του, είναι χρήστες λαπτοπ.

Σε αυτό τον τομέα η AMD είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Ακόμα και αν βγάλει άλλη μια desktop κάρτα ,τα στατιστικά στο steam ελάχιστα θα αλλάξουν, αν δεν βελτιώσει την παρουσία της στα λαπτοπ.

H AMD στα laptop έχει 30-35%, δεν είναι καθόλου ανύπαρκτη. Απλά δεν έχει κάρτες στην μεσαία και μεγάλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό είναι λόγο mining , όσοι έπαιρναν VEGA τις είχαν για mining, ελάχιστοι αγόρασαν Vega για Gaming.

H AMD στα laptop έχει 30-35%, δεν είναι καθόλου ανύπαρκτη. Απλά δεν έχει κάρτες στην μεσαία και μεγάλη κατηγορία.

Λαπτοπ που να παίζουν παιχνίδια εννοούσα . Κυρίως gaming. Οι κάρτες τις Nvidia που βλέπεις στα στατιστικά , είναι οι περισσότερο οι κάρτες που υπάρχουν σε gaming laptops. Ξέρω ακούγεται κάπως ,αλλά δεν είναι όλοι οι gamers άτομα που γυρίζουν στο σπίτι μετά την δουλειά και παίζουν. Οι περισσότεροι μετακινούνται και τα gaming laptop είναι επισης , η εύκολη λύση για μερικούς πιτσιρικάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Το RTG group Δεν έχει σάλιο που να βγάλουν τώρα την αντιστοιχεί 2080ti? 

Θα βγάλουν τώρα στα 7νμ τον Navi με επιδοσεις και κατανάλωση της ρτχ2060  στα 12νμ 

δεν τους κατηγορώ όμως , αν δεν βάλει λεφτα η amd προκοπή δεν θα δουν 

δεν μπορεί τώρα η 2080τι να έχει μεγαλύτερο ποσοστό από τις Vega στο steam 

Από εκεί έρχονται τα πολλά λεφτα για τις εταιρίες και όχι από τα midrange που εκεί έχουν ψίχουλα κέρδους 

ρε μαν εισαι θεουλης! αυτο. αλλα δεν πρεπει να σε διαβαζω οταν πινω καφε. θα πνιγω απ τα γελια καμια ωρα.

οταν υπηρχε η nitro vega 64 στο αμαζον με 3 παιχνιδια στα 400 ευρω εσυ ελεγες 2060 στα 350++ δαγκωτο.

επειδη ειστε πολλοι γιαυτο βλεπεις αυτα τα νουμερα:P 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rofl είπε

ρε μαν εισαι θεουλης! αυτο. αλλα δεν πρεπει να σε διαβαζω οταν πινω καφε. θα πνιγω απ τα γελια καμια ωρα.

οταν υπηρχε η nitro vega 64 στο αμαζον με 3 παιχνιδια στα 400 ευρω εσυ ελεγες 2060 στα 350++ δαγκωτο.

επειδη ειστε πολλοι γιαυτο βλεπεις αυτα τα νουμερα:P 

Δεν χρειάζεται να πάμε σε ειρωνίες εντάξει; 

Απλα καλύτερα να το κοιτάξεις όπως βλέπω συνέχεια καφέδες πίνεις και δεν κάνει καλό στον νεύρο ψυχολογικό σου κόσμο , Μια συμβουλή από νεύρο παθολόγο ψυχολόγο θα ήταν η καλύτερη λύση ;)

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Δεν χρειάζεται να πάμε σε ειρωνίες εντάξει; 

Απλα καλύτερα να το κοιτάξεις όπως βλέπω συνέχεια καφέδες πίνεις και δεν κάνει καλό στον νεύρο ψυχολογικό σου κόσμο ; Μια συμβουλή από νεύρο παθολόγο ψυχολόγο θα ήταν η καλύτερη λύση ;)

τυχαιο ειναι, μετα το φαγακι ειναι must ο φραπες:P

και φορουμ συνηθως τετοια ωρα η αργα το βραδυ κοιταω

δεν ειναι εκνευρισμος, και ο μονος που με ενδιαφερει τι ψωνιζει ειναι ο εαυτος μου. ειλικρινα γελιο ειναι.

τι με ενδιαφερουν τα 7 nm, αν μου δωσει αρκετα καλυτερη καρτα απο την 2060 με περισσοτερη μνημη στα 300 ευρω?

δε θα σκισει σε vfm και την 2060 και τη 1660ti? (αν και σε πωλησεις ενοειται πως οχι:P)

σε 1,5+ χρονο που θα βγαλει η nvidia τον αντικαταστατη, και να δουμε και σε τι τιμη θα τον δινει, γιατι δε θα με παραξενεψει να ξανακανει αυξησεις τωρα που γυριζει, το ξανασυζηταμε.

και για το 2ο σκελος για τις πωλησεις των vega απαντησα στο προηγουμενο ποστ.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες μια ερωτηση γιατι εχω παιδευτει πολυ εχω μια sapphire itx pulse 570 προσπαθω να ριξω τα volt ανα state με +50% power limit για να ριξω τις θερμοκρασιες που αυτη τη στιγμη μετα απο 15 λεπτα gaming μενουν στους 79- 80  βαθμους  σε στοκ σεττινγκς ...και τιποτα... ανεβαινει παλι στους 79 βαθμους και συνηθως οταν κανω ρεσταρτ το πισι επιστρεφουν τα βολτ στην ιδια φαση γενικα δεν το χω σχεδον καθολου με το overclock - undervolt κτλ καμια βοηθεια γιατι μαλλον κατι δεν κανω σωστα... με το wattman  της amd δουλευω

να πω οτι η καρτα ειναι σχεδον καινουργια οποτε δεν τιθεται  καποιο θεμα τυπου να ειναι στα τελευταια της κτλ κτλ  το psu ειναι υπεραρκετο και καλης ποιοτητας και το αιιρφλοου του κουτιου ειναι επισης αρκετα καλο εχω to in win a1 με 2 ανεμηστηρες απο κατω να δροσιζουν την καρτα

Επεξ/σία από kromozone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kromozone είπε

παιδες μια ερωτηση γιατι εχω παιδευτει πολυ εχω μια sapphire itx pulse 570 προσπαθω να ριξω τα volt ανα state με +50% power limit για να ριξω τις θερμοκρασιες που αυτη τη στιγμη μετα απο 15 λεπτα gaming μενουν στους 79- 80  βαθμους  σε στοκ σεττινγκς ...και τιποτα... ανεβαινει παλι στους 79 βαθμους και συνηθως οταν κανω ρεσταρτ το πισι επιστρεφουν τα βολτ στην ιδια φαση γενικα δεν το χω σχεδον καθολου με το overclock - undervolt κτλ καμια βοηθεια γιατι μαλλον κατι δεν κανω σωστα... με το wattman  της amd δουλευω

να πω οτι η καρτα ειναι σχεδον καινουργια οποτε δεν τιθεται  καποιο θεμα τυπου να ειναι στα τελευταια της κτλ κτλ  το psu ειναι υπεραρκετο και καλης ποιοτητας και το αιιρφλοου του κουτιου ειναι επισης αρκετα καλο εχω to in win a1 με 2 ανεμηστηρες απο κατω να δροσιζουν την καρτα

Ανεβαινουν παλι στους 79 γιατι πολυ απλα το thermal target της ειναι εκει :P

Αυτο σημαινει οτι ναι μεν ριχνεις τις τασεις, αλλα η καρτα αφου βλεπει οτι εχει headroom ριχνει και το fanspeed. Φτιαξε ενα σταθερο fan profile μαζι με το undervolt και ολα θα ειναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπε ο κωστας. Βεβαια το θεμα το εχω και εγω που οταν κλεινω το πισι και το ξανανοιγω τα ρολογια στο wattman ειναι στοκ και η ταση. το power limit και το φαν curve μ τα κραταει . περιεργα πραγματα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...