Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι δεν πάει έτσι ακριβώς. Όταν αποφασίζεις να πάρεις μια gpu, δεν την κρίνεις με βάση τη θεωρητική της δύναμη, αλλά μέσω benchmarks, reviews κτλ εξετάζεις  αν αξίζει έναντι του ανταγωνισμού, από τα χρήματα που κοστίζει και από τις επιδόσεις της, την στιγμή που θέλεις να την αγοράσεις. Εφ' όσον κρίνεις ότι αξίζει και τη χτυπάς, θεωρητικά ξέρεις και τι παίρνεις. Από κει και πέρα αν σου δοθεί μέσω drivers, oc, bios flash μια αυξανόμενη επίδοση είναι αν μη τι άλλο καλοδεχούμενη και όχι αφορμή για γκρίνια. Δείτε το σαν extra bonus.

Ο καθενας ασχολειται με διαφορα παιχνιδια εφαρμογες κτλ. Πριν την αγορα επιβαλλετε ο αγοραστης να τσεκαρει αυτα που θα κανει στο συστημα του και να κανει την καλυτερη αγορα για αυτον. Αλλα παιχνιδια ευννουν amd αλλα nvidia. Η ουσια ειναι οτι αυτη τη στιγμη μεχρι τα 350 ευρω υπαρχουν πολυ καλες προτασεις για ολα τα βαλαντια. Απο τη μια η 570 δινει πονο στα μεχρι 150 ευρω απο την αλλη η 1660/1660ti/vega 56 στα κατω απο 300 ευρω κοντραρονται για τα καλα. Το 95% του κοσμου εκει θα παει και παντα ειναι καλο να εχει επιλογες που να δινει τα χρηματα του και να πιανουν τοπο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Arkin είπε

Ο καθενας ασχολειται με διαφορα παιχνιδια εφαρμογες κτλ. Πριν την αγορα επιβαλλετε ο αγοραστης να τσεκαρει αυτα που θα κανει στο συστημα του και να κανει την καλυτερη αγορα για αυτον. Αλλα παιχνιδια ευννουν amd αλλα nvidia. Η ουσια ειναι οτι αυτη τη στιγμη μεχρι τα 350 ευρω υπαρχουν πολυ καλες προτασεις για ολα τα βαλαντια. Απο τη μια η 570 δινει πονο στα μεχρι 150 ευρω απο την αλλη η 1660/1660ti/vega 56 στα κατω απο 300 ευρω κοντραρονται για τα καλα. Το 95% του κοσμου εκει θα παει και παντα ειναι καλο να εχει επιλογες που να δινει τα χρηματα του και να πιανουν τοπο. 

Ειδικά στη τιμή που παίζει η V56 με τα παιχνιδάκια είναι πάρα πολύ καλά, καλύτερη πρόταση από την 1660Ti +2GB vram , απλά έχει 2 κακά - για μένα - πρώτον θέλει undervolting ( το οποίο δε ξέρω πώς να κάνω και σίγουρα θα χρειαστεί θαρρώ με το Corsair SF600 Gold ) και δεύτερον όλες είναι 2.5 σλοτ με εξαίρεση μια 3πλη σε φαν powercolor η οποία είναι κανονική 2σλοτη, και δε χωράει στο ITX case μου #shit :? :P 

Οπότε θα κάνω υπομονή για RX680/670 κάτι μέχρι ΜΑΞ 300€, ας ελπίσουμε να είναι δροσερότερες από τις Vega / polaris καθώς μέχρι στιγμής μόνο θετικά λόγια έχω να πω για την Amd στις gpu. Δεν είχα ποτέ ξανά Amd κάρτα και πάντα ήθελα να δοκιμάσω μία από εποχές 7970. Βέβαια λόγω της τότε φασαρίας που γινόταν με τους "ανώριμους" drivers, του καλύτερου perf/watt που μας έχει καλομάθει η nvidia, αλλά και επειδή η τότε παρέα μου είχαμε όλοι nvidia - σχεδόν ίδιες κάρτες - παρέμενα στα γνώριμα πράγματα.

Παράπονο δεν έχω από την 570.

Σαν υλοποίηση της gigabyte είναι ζεστούλα λίγο και θορυβώδης, δηλαδή για να παίζω με 60-63 βαθμούς φτάνει 73-75% το φαν προφιλ και ακούγεται ΠΟΛΥ. Δηλαδή χωρίς καλή ηχομόνωση σε ακουστικά είναι ενοχλητικό.

Αλλά μιλάμε για τρελό VFM καθώς δίνοντας τα παιχνίδια μου κόστισε μόλις 100-103 ευρώ. Τι αγόραζες με τόσα από nvidia τον Φεβρουάριο; 1050 :P

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ειδικά στη τιμή που παίζει η V56 με τα παιχνιδάκια είναι πάρα πολύ καλά, καλύτερη πρόταση από την 1660Ti +2GB vram , απλά έχει 2 κακά - για μένα - πρώτον θέλει undervolting ( το οποίο δε ξέρω πώς να κάνω και σίγουρα θα χρειαστεί θαρρώ με το Corsair SF600 Gold ) και δεύτερον όλες είναι 2.5 σλοτ με εξαίρεση μια 3πλη σε φαν powercolor η οποία είναι κανονική 2σλοτη, και δε χωράει στο ITX case μου #shit :? :P 

Οπότε θα κάνω υπομονή για RX680/670 κάτι μέχρι ΜΑΞ 300€, ας ελπίσουμε να είναι δροσερότερες από τις Vega / polaris καθώς μέχρι στιγμής μόνο θετικά λόγια έχω να πω για την Amd στις gpu. Δεν είχα ποτέ ξανά Amd κάρτα και πάντα ήθελα να δοκιμάσω μία από εποχές 7970. Βέβαια λόγω της τότε φασαρίας που γινόταν με τους "ανώριμους" drivers, του καλύτερου perf/watt που μας έχει καλομάθει η nvidia, αλλά και επειδή η τότε παρέα μου είχαμε όλοι nvidia - σχεδόν ίδιες κάρτες - παρέμενα στα γνώριμα πράγματα.

Παράπονο δεν έχω από την 570.

Σαν υλοποίηση της gigabyte είναι ζεστούλα λίγο και θορυβώδης, δηλαδή για να παίζω με 60-63 βαθμούς φτάνει 73-75% το φαν προφιλ και ακούγεται ΠΟΛΥ. Δηλαδή χωρίς καλή ηχομόνωση σε ακουστικά είναι ενοχλητικό.

Αλλά μιλάμε για τρελό VFM καθώς δίνοντας τα παιχνίδια μου κόστισε μόλις 100-103 ευρώ. Τι αγόραζες με τόσα από nvidia τον Φεβρουάριο; 1050 :P

Mπορεις να κανεις και auto undervolt με πολυ καλα αποτελεσματα, αλλα δεν ειναι τιποτα και το manual undervolt αν δεις καποιον οδηγο ή μπεις στο νημα που εχει δημιουργησει ο Πετρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εσείς που ασχολείστε και περισσότερο, ένας φίλος μου έχει την 1050Ti και βρήκε να την δώσει για να πάρει την προσφορά του Πλαισίου με την RX 580 8GB. Ξεκάθαρα αξίζει η μετάβαση ωστόσο μάζευε λεφτά για την RTX 2060. Είναι επαρκής η 580 για το 144 Hz Monitor που έχει ή είναι καλύτερο να δώσει 20-40€ παραπάνω και να πάει σε μια 1660; Από παιχνίδια παίζει Rainbow Six, PUBG, Ring of Elysium, LoL, Heroes of the Storm. Θεωρώ πως θα τα παίρνει τα 144 Hz στους "esports" τίτλους που παίζει, απλά για να μην τον πάρω στο λαιμό μου ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Παιδιά, εσείς που ασχολείστε και περισσότερο, ένας φίλος μου έχει την 1050Ti και βρήκε να την δώσει για να πάρει την προσφορά του Πλαισίου με την RX 580 8GB. Ξεκάθαρα αξίζει η μετάβαση ωστόσο μάζευε λεφτά για την RTX 2060. Είναι επαρκής η 580 για το 144 Hz Monitor που έχει ή είναι καλύτερο να δώσει 20-40€ παραπάνω και να πάει σε μια 1660; Από παιχνίδια παίζει Rainbow Six, PUBG, Ring of Elysium, LoL, Heroes of the Storm. Θεωρώ πως θα τα παίρνει τα 144 Hz στους "esports" τίτλους που παίζει, απλά για να μην τον πάρω στο λαιμό μου ρωτάω.

PUBG με 480 στα κλοκια που βλεπεις στην υπογραφη με competitve settings αντε και λιγα παραπανω 90-120 FPS αναλογα την περιοχη. Αν τα ριξει και αλλο πιστευω το 144αρι το εχει, αλλιως 1660.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ειδικά στη τιμή που παίζει η V56 με τα παιχνιδάκια είναι πάρα πολύ καλά, καλύτερη πρόταση από την 1660Ti +2GB vram , απλά έχει 2 κακά - για μένα - πρώτον θέλει undervolting ( το οποίο δε ξέρω πώς να κάνω και σίγουρα θα χρειαστεί θαρρώ με το Corsair SF600 Gold ) και δεύτερον όλες είναι 2.5 σλοτ με εξαίρεση μια 3πλη σε φαν powercolor η οποία είναι κανονική 2σλοτη, και δε χωράει στο ITX case μου #shit :? :P 

Οπότε θα κάνω υπομονή για RX680/670 κάτι μέχρι ΜΑΞ 300€, ας ελπίσουμε να είναι δροσερότερες από τις Vega / polaris καθώς μέχρι στιγμής μόνο θετικά λόγια έχω να πω για την Amd στις gpu. Δεν είχα ποτέ ξανά Amd κάρτα και πάντα ήθελα να δοκιμάσω μία από εποχές 7970. Βέβαια λόγω της τότε φασαρίας που γινόταν με τους "ανώριμους" drivers, του καλύτερου perf/watt που μας έχει καλομάθει η nvidia, αλλά και επειδή η τότε παρέα μου είχαμε όλοι nvidia - σχεδόν ίδιες κάρτες - παρέμενα στα γνώριμα πράγματα.

Παράπονο δεν έχω από την 570.

Σαν υλοποίηση της gigabyte είναι ζεστούλα λίγο και θορυβώδης, δηλαδή για να παίζω με 60-63 βαθμούς φτάνει 73-75% το φαν προφιλ και ακούγεται ΠΟΛΥ. Δηλαδή χωρίς καλή ηχομόνωση σε ακουστικά είναι ενοχλητικό.

Αλλά μιλάμε για τρελό VFM καθώς δίνοντας τα παιχνίδια μου κόστισε μόλις 100-103 ευρώ. Τι αγόραζες με τόσα από nvidia τον Φεβρουάριο; 1050 :P

Ναι η 56αρα στα 300 ευρω με τα 2 παιχνιδια ειναι vfm. Η 570 μεχρι τα 150 επισης ειναι εξαιρετικη. 40 ευρω δωσαμε τα RE2 και Division 2 και με τιμολογιο βγηκε κατω απο 70 ευρω σε black friday απο Plaisio. Σε θεμα emulator που ασχολουμαστε ειναι αρκετα πισω οι amd και ψαχνουμε τωρα να δωσουμε την 570 4gb και να παμε σε 1060 6gb αλλα λιγοι πουλανε. Το undervolt ειναι πολυ ευκολη δουλεια μην σε ανησυχει. Απο nvidia καρτες η 1660ti αξιζει αρκετα και μετα η 2060 με το rtx στα 350 δινει τιμιες επιδοσεις για τα χρηματα που κανει μαζι με το πολυ χαμηλο tdp απο default που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

PUBG με 480 στα κλοκια που βλεπεις στην υπογραφη με competitve settings αντε και λιγα παραπανω 90-120 FPS αναλογα την περιοχη. Αν τα ριξει και αλλο πιστευω το 144αρι το εχει, αλλιως 1660.

Άρα ειναι επαρκής! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Άρα ειναι επαρκής! 

Αυτο κρινε το εσυ, η μαλλον ο φιλος σου. Εγω αυτο που βλεπω λεω μονο, τιποτα παραπανω. Δεν θελω να τον παρω στο λαιμο μου αν του κακοφανει η κατι.
Ασε που εγω παιζω σε 75Hz οθονη, δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Αυτο κρινε το εσυ, η μαλλον ο φιλος σου. Εγω αυτο που βλεπω λεω μονο, τιποτα παραπανω. Δεν θελω να τον παρω στο λαιμο μου αν του κακοφανει η κατι.
Ασε που εγω παιζω σε 75Hz οθονη, δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.

Εντάξει, κλάιν μάιν, εγώ θα του προτείνω και την 1660 αλλά δεν παίζει τοσο PUBG όσο τα ύπολοιπα. Βέβαια με την 1050Ti είναι δράμα η φάση οπότε... Θα τον γλυκάνει :P Και αυτός παρόμοιο σύστημα με εσένα έχει, νομίζω τον 1400 φοράει το PC του αλλά όχι τις ίδιες RAM και ρολόγια προφανώς. Θα του προτείνω και την 1660 σαν εναλλακτική αλλά τον έψησε η 580, πάλι αναβάθμιση θα είναι, θα έχει και το FreeSync να το χαρεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Εσύ είσαι το review channel πρέπει να τα ξέρεις αυτά :P :P

Δεν εχω πιασει Vega στην ζωη μου. Ουτε καν εχω δει απο κοντα. Αν προσφερεσαι, μετα τις 14 που τελειωνω στειλε μια για review ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...