Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Συν το γεγονός πως η Rx 570 ,rx580 και Vega 64 είχαν περισσότερη δύναμη σαν κάρτες από τις αντίστοιχες της Nvidia gtx 1060/gtx1080 , απλά η amd είχε πολύ αδύναμους dx11 drivers☹️ με τον καιρό όμως βελτιώνεται αφού η εταιρία τα τελευταία χρόνια έχει κάνει πολλά βήματα μπροστά στο driver improvement!

Βέβαια όλοι αυτή η πρόοδος θα έχει ένα τέλος-όπως όλα τα καλά στη ζωή😂😃

Ναι ακριβως αυτο Polaris/vega αργησαν να εκμεταλλευτουν τα compute που εχουν λογω dx11 api αλλα σε dx12 vulkan ανεβηκαν παρα πολυ. Με τις navi ειναι σιγουρα σε πολυ καλυτερο επιπεδο οι dx11 drivers πλησιασαν παρα πολυ nvidia. Εγω θελω να βγουν πολυ καλες οι κονσολες και να πουλησουν με χασουρα μπας και φανε ενα γερο χαστουκι κυριως nvidia και μετα amd σε επιπεδο τιμων γιατι παραξεφυγαν τα τελευταια χρονια και οκ οταν ηταν το mining πληρωναμε το καπελο τωρα δεν εχουν καμια δικαιολογια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://www.guru3d.com/news-story/amd-halts-driver-support-for-kaby-lake-g-gpus-to-intels-frustration.html

AMD lowkey χτύπημα κάτω από τη μέση εδώ. Το κακό είναι ότι την πληρώνει ο καταναλωτής στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

https://www.guru3d.com/news-story/amd-halts-driver-support-for-kaby-lake-g-gpus-to-intels-frustration.html

AMD lowkey χτύπημα κάτω από τη μέση εδώ. Το κακό είναι ότι την πληρώνει ο καταναλωτής στο τέλος.

Λογικα θα χανε κάποιου ειδους συμφωνια για ποσα χρονια ειναι υποχρεωμενη η amd να τους δινει support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ας ρωτήσω εδώ:

Θέλω να φρεσκάρω λίγο τη V56 Pulse μου, κοντεύει τους 26μήνες κλεισμένη εκεί μέσα, με λίγο φύσημα κατά καιρούς.

Δεν ξέρω αν είναι molded ή όχι, θα το μάθουμε στην ώρα του.

Για παστούλα μάλλον θα βάλω την Cryonaut που έχω και κάθεται (την AS5 έλεγα, αλλά φοβάμαι θα πάθουν εγκεφαλικά μερικοί εδώ μέσα ακόμα και στη σκέψη).

Θέλω να στρώσω λίγο και την επαφή του backplate με το πίσω μέρος του PCB.

Τί pads προτείνετε? 0.5 -1-1.5-2mm? Κάτι άλλο?

Έλεγα να μη βγάζω-μετράω-παραγγέλνω κλπ...να κάνω μια και καλή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crus είπε

Aναλογα το σημείο, απο 1 μεχρι 2mm εβαλα εγω. 

Οπότε λες να πάρω και από τα δύο ή και το 1.5ρι για να είμαι πλήρης?

Είχε η ACIV στη συσκευασία της μια υπέροχη θερμοαγώγιμη πλαστελίνη, με λίγη πίεση προσαρμοζόταν στα πάντα ...να ψάξω κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου πρότεινα να παρεις 1,1.5 και 2. Μολις ανοιξεις την κάρτα θα δεις και απο μονος σου που θα μπει τι. Εγω εβαλα μισό πόντο παραπάνω σχεδόν σε ολα τα σημεία. 

Δεν εχω δοκιμάσει την πλαστελίνη, αλλα κλαιν τι παραπάνω να σου δώσει; Το όλο θεμα ειναι το hot-spot οποτε προετοιμασου για σοβαρό πασαλλειμα. Χρειάζεται καλη στρώση και ειδικά αν έχεις unmolded die. 

Για αυτο το λογο δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση conductive θερμοαγωγιμη σε Vega, θα μείνεις χωρίς κάρτα. Πρόσεχε. 

Επεξ/σία από Crus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο πάντως δεν αναφέρεται στις workstation δυνατότητες της κάρτας, που εκεί μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα απ το gaming και να χτυπήσει καρτες τελείως διαφορετικές σε κατηγορία τιμής. Για μένα η VII που συνδυάζει workstation και gaming  δυνατότητες ήταν ιδανική επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 11/8/2020 στις 8:22 ΜΜ, akoinonitos είπε

κλάμα ο Vegos

hnd.png.7c9fdef1ac2eea963bea868711ee5c44.png

Ψιλο-έφτιαξε η απόδοση του Βέγγου στην 1.04. Nitro 64 στοκ.

Έχει ακόμα περιθώρια αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

 

1.04.jpg

18 ώρες πριν, Shadow Explorer είπε

Το βίντεο πάντως δεν αναφέρεται στις workstation δυνατότητες της κάρτας, που εκεί μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα απ το gaming και να χτυπήσει καρτες τελείως διαφορετικές σε κατηγορία τιμής. Για μένα η VII που συνδυάζει workstation και gaming  δυνατότητες ήταν ιδανική επιλογή!

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το ξαναπώ: τα συγκριτικά αδικούν τις Vega διότι όσοι τα τρέχουν το κάνουν με στοκ ρυθμίσεις, οι οποίες τις χαντακώνουν κυριολεκτικά. Δεν αναφέρομαι στο oc που λίγο πολύ μπορούν να κάνουν όλες οι κάρτες, αλλά στο αχρείαστα ψηλό ρεύμα (το οποίο οδηγεί σε μεγάλη κατανάλωση και θερμοκρασίες) και στο μικρό συγχρονισμό στις μνήμες. Ειδικά στην περίπτωση της Radeon VII το undervolt σε συνδυασμό με την αύξηση της μνήμης από 1000 σε 1200 που λίγο-πολύ μπορούν όλες οι κάρτες, οδηγούν σε αύξηση απόδοσης έως και 10% σε μεγάλες αναλύσεις. Το έχω παρατηρήσει προσωπικά σε ανάλυση 3440Χ1440. Το oc του πυρήνα είναι άλλη υπόθεση και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ήταν φανερό ότι υπήρχε θέμα με τις Vega.

Τώρα το τακτοποιούν σιγά σιγά. Με κάποιο optimized driver και από AMD μεριά θα πηγαίνει σφαίρα.

https://steamcommunity.com/app/1151640/eventcomments/2943620809085718641?ctp=5#c2943620809086181855

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Εγώ θα το ξαναπώ: τα συγκριτικά αδικούν τις Vega διότι όσοι τα τρέχουν το κάνουν με στοκ ρυθμίσεις, οι οποίες τις χαντακώνουν κυριολεκτικά. Δεν αναφέρομαι στο oc που λίγο πολύ μπορούν να κάνουν όλες οι κάρτες, αλλά στο αχρείαστα ψηλό ρεύμα (το οποίο οδηγεί σε μεγάλη κατανάλωση και θερμοκρασίες) και στο μικρό συγχρονισμό στις μνήμες. Ειδικά στην περίπτωση της Radeon VII το undervolt σε συνδυασμό με την αύξηση της μνήμης από 1000 σε 1200 που λίγο-πολύ μπορούν όλες οι κάρτες, οδηγούν σε αύξηση απόδοσης έως και 10% σε μεγάλες αναλύσεις. Το έχω παρατηρήσει προσωπικά σε ανάλυση 3440Χ1440. Το oc του πυρήνα είναι άλλη υπόθεση και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Κυρίως τις Vega 64 εννοείς. Τουλάχιστον η Radeon VII έχει αξιοπρεπή ψύξη. Δεν κάνει συνεχές throttling.

Για τις Vega τα benchmarks των διαφόρων sites/channels είναι με Vega REF blower. Εκεί να δεις παραπληροφόρηση (temp και power throttling ταυτόχρονα 🤩  ).

Με μια αξιοπρεπή custom Vega 64 είσαι, χωρίς υπερβολή, 10% πάνω από αυτά που ανακοινώνονται σε στοκ φάση.

Και βέβαια με undervolt/overclock + HBM timings ανεβαίνει άλλο 12% σε απόδοση (V64), που για AMD είναι σχεδόν άθλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Κυρίως τις Vega 64 εννοείς. Τουλάχιστον η Radeon VII έχει αξιοπρεπή ψύξη. Δεν κάνει συνεχές throttling.

Για τις Vega τα benchmarks των διαφόρων sites/channels είναι με Vega REF blower. Εκεί να δεις παραπληροφόρηση (temp και power throttling ταυτόχρονα 🤩  ).

Με μια αξιοπρεπή custom Vega 64 είσαι, χωρίς υπερβολή, 10% πάνω από αυτά που ανακοινώνονται σε στοκ φάση.

Και βέβαια με undervolt/overclock + HBM timings ανεβαίνει άλλο 12% σε απόδοση (V64), που για AMD είναι σχεδόν άθλος.

Εντάξει ναι αλλά δεν κάνουν όλοι tweaking. Σου λέει την απόδοση out-of the box, όπως την πουλάει η εταιρεία την κάρτα. Τώρα αν η AMD τον παίρνει και βάζει blower και παραπάνω τάση χωρίς λόγο, πρόβλημα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι αλλά δεν κάνουν όλοι tweaking. Σου λέει την απόδοση out-of the box, όπως την πουλάει η εταιρεία την κάρτα. Τώρα αν η AMD τον παίρνει και βάζει blower και παραπάνω τάση χωρίς λόγο, πρόβλημα της..

Ωραία, άσε το tweaking, overclocking και το undervolting. Άσε την παραπάνω τάση.

Μια Nitro+ 64άρα είναι out of the box 10+% ταχύτερη από μια blower. Μια Red Devil μπορεί 9%, μια Gigabyte μπορεί 8% και πάει λέγοντας...

Τι ποσοστό V64 έχουν blower (άρα τους αντιπροσωπεύουν τα αποτελέσματα των διαφόρων reviews); Μονοψήφιο; Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...