Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/9/2020 στις 11:22 ΜΜ, Crus είπε

Aναλογα το σημείο, απο 1 μεχρι 2mm εβαλα εγω. 

Λένε τίποτα δαύτα (σε 1, 1.5, 2)?

https://www.e-shop.gr/thermal-grizzly-minus-pad-8-thermal-pad-30x30x20mm-p-PER.816416

Δεν έχει νόημα, πιστεύω, να φτάσω τα 50+€ για να βάλω τα carbon ή τα fuji.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crus είπε

Μια χαρα είσαι. Εγω ειχα βαλει της Arctic και περίπου κανα 10ρικο μου ειχαν βγει. 

Σε ευχαριστώ.

Τα είδα και τα arctic, αλλά θα πάνε όλα πακέτο παραγγελία από e-shop, για διαθεσιμότητα (μαζί με κάτι πραγματάκι ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 9:51 ΜΜ, kkatzos είπε

Ωραία, άσε το tweaking, overclocking και το undervolting. Άσε την παραπάνω τάση.

Μια Nitro+ 64άρα είναι out of the box 10+% ταχύτερη από μια blower. Μια Red Devil μπορεί 9%, μια Gigabyte μπορεί 8% και πάει λέγοντας...

Τι ποσοστό V64 έχουν blower (άρα τους αντιπροσωπεύουν τα αποτελέσματα των διαφόρων reviews); Μονοψήφιο; Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Μιλάμε για τους Βέγγους τώρα λες και είχαν φυσιολογικό launch.😁

Για να φρεσκάρω λίγο μνήμες, έπεσαν μαζί με το mining boom και τους πρώτους μήνες που κυκλοφορούσαν μόνο οι reference (κλασική χαζομάρα που δέρνει το RTG), ο 56ρης  είχε 750+ και ο 64ρης 1000+... Θα μου πεις το ίδιο ίσχυε και για τα pascal τότε, αλλά τουλάχιστον αυτά ήταν στην αγορά κάποιο παραπάνω διάστημα και είχε προλάβει ο κόσμος να κάνει αγορές.

Ο κόσμος πήρε αβέρτα Βέγγο 56 σε χώμα τιμή, όταν άρχισε να ξεστοκάρει η AMD λίγο πριν τα navi γιατί θα τα έκλαιγαν οι ρέγγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilos είπε

Μιλάμε για τους Βέγγους τώρα λες και είχαν φυσιολογικό launch.😁

Για να φρεσκάρω λίγο μνήμες, έπεσαν μαζί με το mining boom και τους πρώτους μήνες που κυκλοφορούσαν μόνο οι reference (κλασική χαζομάρα που δέρνει το RTG), ο 56ρης  είχε 750+ και ο 64ρης 1000+... Θα μου πεις το ίδιο ίσχυε και για τα pascal τότε, αλλά τουλάχιστον αυτά ήταν στην αγορά κάποιο παραπάνω διάστημα και είχε προλάβει ο κόσμος να κάνει αγορές.

Ναι, από όσες reference επέζησαν του mining frenzy και μεταπωλήθηκαν σε gamers, πόσες λες να έμειναν με το blower και δε λούστηκαν νεράκι;

Εδώ μέσα τουλάχιστον οι 2-3 που ξέρω έβαλαν νερό.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gents, help!

Έκατσα σήμερα και την έκανα τη δουλειά, και τώρα μου κόπηκε λίγο το αίμα.

Είδα 2-3 video λύσιμο-δέσιμο από 2-3 φορές, έλυσα με προσοχή, καθάρισα με ακόμα περισσότερη, έβαλα σωστά τα pads έβαλα σωστά την κρεμούλα (οκ, ίσως να είναι λίγη τελικά), αλλά όταν έβαλα την κάρτα στο σύστημα...

Ξεκινάει κανονικά, Postάρει, αλλά με το που εμφανίζεται το logo των Win κολλάει το σύμπαν, σβήνει η οθόνη (χάνει το σήμα) και οι ανεμιστήρες της κάρτας γυρνούν σαν παλαβοί.

Την έβγαλα και την ξαναέβαλα, το ίδιο.

Χαλάρωσα λίγο το σφίξιμο στον πίσω σταυρό, το ίδιο.

Την έβαλα χωρίς το backplate, το ίδιο.

Την λύνω ξανά τώρα, να καθαρίσω πάλι την πάστα, να βάλω αυτή τη φορά τη Noctua NT-H1  που έχω και κάθεται.

Τα pads, θεωρώ πως δεν γίνεται να φταίνε...είναι μη αγώγιμα (γιατί σε κάποιες θέσεις που είχε κενό μεταξύ ίδιων component εγώ έβαλα συνεχή στρώση...θα το φτιάξω κι αυτό, τώρα), κι ακόμα κι αν δεν κάνουν καλή επαφή, δεν νομίζω να προκαλούν αυτά το πρόβλημα.

Ακούω τις ιδέες σας, παρακαλώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε safe mode/linux δοκίμασες? Μήπως στράβωσε κάτι στους drivers με το βγάλε βάλε. Χλωμό μεν αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ανεβάζει θερμοκρασία. Βγαλε όλα τα pads και ξαναδεστην οπως ηταν.

Αν δεν έχει βραχυκλωσει τίποτα κατα το λυσε δεσε πιθανόν να μην ψύχεται καλά κάποιο τσιπάκι και να κολλάει κατα το φόρτωμα των γραφικών του windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καλησπέρα.

Όχι, σύστημα Ryzen.

Εικόνα παίρνω κανονικά, μέχρι το Win (10) logo.

μήπως δεν έβαλες καλά το καλώδιο από το τροφοδοτικό?

Επίσης έχει κουμπάκι bios? μήπως το γύρισες καταλάθος

+ οτι ειπε ο απο πάνω. Αν δεν κάθεται κάτι καλά και κλείνει από θερμοκρασία (για αυτό και τα ανεμηστηράκια στο 100%) 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Σε safe mode/linux δοκίμασες? Μήπως στράβωσε κάτι στους drivers με το βγάλε βάλε. Χλωμό μεν αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Προσπάθησα για safe mode ή bios για defaults, αλλά δεν προλαβαίνω...κάνει τα ίδια πάντα.

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Κάτι ανεβάζει θερμοκρασία. Βγαλε όλα τα pads και ξαναδεστην οπως ηταν.

Αν δεν έχει βραχυκλωσει τίποτα κατα το λυσε δεσε πιθανόν να μην ψύχεται καλά κάποιο τσιπάκι και να κολλάει κατα το φόρτωμα των γραφικών του windows.

Αν βγάλω τα pads, δεν θα ανεβάσει πολύ πιο γρήγορα-απότομα?

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

μήπως δεν έβαλες καλά το καλώδιο από το τροφοδοτικό?

Επίσης έχει κουμπάκι bios? μήπως το γύρισες καταλάθος

Μπήκαν-βγήκαν 3-4 φορές τα καλώδια, όπως και η κάρτα στη θύρα.

Ακόμα κι αν άλλαζα bios, θα πήγαινε στο εργοστασιακό, δεν θα είχε θέμα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Προσπάθησα για safe mode ή bios για defaults, αλλά δεν προλαβαίνω...κάνει τα ίδια πάντα.

Αν βγάλω τα pads, δεν θα ανεβάσει πολύ πιο γρήγορα-απότομα?

Μπήκαν-βγήκαν 3-4 φορές τα καλώδια, όπως και η κάρτα στη θύρα.

Ακόμα κι αν άλλαζα bios, θα πήγαινε στο εργοστασιακό, δεν θα είχε θέμα πιστεύω.

Αν κάποιο από τα pads δεν αφηνει να γινει σωστη επαφη με την ψυκτρα σε καποιο απο τα τσιπακια, τοτε με το να το βγαλεις ισως λυθεί το προβλημα. Σου συνιστω να την ξανακάνεις οπως ηταν, αν θες να δουλεψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν κάποιο από τα pads δεν αφηνει να γινει σωστη επαφη με την ψυκτρα σε καποιο απο τα τσιπακια, τοτε με το να το βγαλεις ισως λυθεί το προβλημα. Σου συνιστω να την ξανακάνεις οπως ηταν, αν θες να δουλεψει. 

Καταλαβαίνω τι μου λες.

Δεν έβαλα extra pads. Απλά αντικατέστησα αυτά που είχε ήδη, ακριβώς στις ίδιες θέσεις.

Υπάρχει περίπτωση όντως κάτι να μην κάνει επαφή, αυτό κοιτάζω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καταλαβαίνω τι μου λες.

Δεν έβαλα extra pads. Απλά αντικατέστησα αυτά που είχε ήδη, ακριβώς στις ίδιες θέσεις.

Υπάρχει περίπτωση όντως κάτι να μην κάνει επαφή, αυτό κοιτάζω τώρα.

Δες ποιο pad δεν ειναι πολυ πατημενο και αλλαξε τα γειτονικά του με λεπτοτερα ή δοκιμασε να τα λεπτυνεις με καποιο τροπο.

ΥΓ. Επίσης τώρα είδα ότι έβαλες 2mm pad που νομιζω ειναι παρα πολυ, ειδικά αν τα αρχικα συνήθως δεν ξεπερνανε το 1mm.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...