Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Crysis averterd...μάλλον.

Repaste-reseat και λειτούργησε, μπήκε κανονικά.

Ίσως να έκανα μλκία στη συναρμολόγηση, γιατί πριν την ξαναλύσω είδα ότι έπαιζε το extra άρθρωμα που ψύχει ένα συγκεκριμένο τμήμα (vrm, νομίζω, ή κάποιο σχετικό τμήμα τους).

Τώρα ήταν σαφώς πιο στιβαρή και σωστή η κατανομή.

Τα 2ρια τα έβαλα σε πολύ συγκεκριμένο σημείο, που έπρεπε να έρχεται "πρόσωπο". Αντίθετα, ίσως χρειαζόταν 1.5ρι σε κάποιο άλλο (υπάρχει εντύπωμα, αλλά όχι πολύ βαθύ) όπου έβαλα 1.0.

Έχω φωτό από όλα αυτά, αύριο (με το καλό), θα σηκώσω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Τώρα, δεν τολμάω και πολλά-πολλά.

Εννοείται πως ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Edit!

Οκ, σίγουρα κάτι δεν έχω κάνει σωστά.

Έβαλα να τρέξω ένα Superposition για το "καλό" και με τη μία κόλλησε με τον ίδιο τρόπο.

Βέβαια, μπήκε κανονικά πάλι στα win, οπότε πλησιάζω κάπου.

Αφού ξέρω ότι δεν την έκαψα (ακόμα), αύριο έχει λεπτομερή έλεγχο...ποιο εντύπωμα δεν είναι αρκετά βαθύ (πρέπει να χρειάζομαι 1.5ρι κι άλλο...ελπίζω να βρω κάπου ετοιμοπαράδοτο).

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Crysis averterd...μάλλον.

Repaste-reseat και λειτούργησε, μπήκε κανονικά.

Ίσως να έκανα μλκία στη συναρμολόγηση, γιατί πριν την ξαναλύσω είδα ότι έπαιζε το extra άρθρωμα που ψύχει ένα συγκεκριμένο τμήμα (vrm, νομίζω, ή κάποιο σχετικό τμήμα τους).

Τώρα ήταν σαφώς πιο στιβαρή και σωστή η κατανομή.

Τα 2ρια τα έβαλα σε πολύ συγκεκριμένο σημείο, που έπρεπε να έρχεται "πρόσωπο". Αντίθετα, ίσως χρειαζόταν 1.5ρι σε κάποιο άλλο (υπάρχει εντύπωμα, αλλά όχι πολύ βαθύ) όπου έβαλα 1.0.

Έχω φωτό από όλα αυτά, αύριο (με το καλό), θα σηκώσω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Τώρα, δεν τολμάω και πολλά-πολλά.

Εννοείται πως ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Edit!

Οκ, σίγουρα κάτι δεν έχω κάνει σωστά.

Έβαλα να τρέξω ένα Superposition για το "καλό" και με τη μία κόλλησε με τον ίδιο τρόπο.

Βέβαια, μπήκε κανονικά πάλι στα win, οπότε πλησιάζω κάπου.

Αφού ξέρω ότι δεν την έκαψα (ακόμα), αύριο έχει λεπτομερή έλεγχο...ποιο εντύπωμα δεν είναι αρκετά βαθύ (πρέπει να χρειάζομαι 1.5ρι κι άλλο...ελπίζω να βρω κάπου ετοιμοπαράδοτο).

Δε βάζετε πάλι τα παλιά pads;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Crysis averterd...μάλλον.

Repaste-reseat και λειτούργησε, μπήκε κανονικά.

Ίσως να έκανα μλκία στη συναρμολόγηση, γιατί πριν την ξαναλύσω είδα ότι έπαιζε το extra άρθρωμα που ψύχει ένα συγκεκριμένο τμήμα (vrm, νομίζω, ή κάποιο σχετικό τμήμα τους).

Τώρα ήταν σαφώς πιο στιβαρή και σωστή η κατανομή.

Τα 2ρια τα έβαλα σε πολύ συγκεκριμένο σημείο, που έπρεπε να έρχεται "πρόσωπο". Αντίθετα, ίσως χρειαζόταν 1.5ρι σε κάποιο άλλο (υπάρχει εντύπωμα, αλλά όχι πολύ βαθύ) όπου έβαλα 1.0.

Έχω φωτό από όλα αυτά, αύριο (με το καλό), θα σηκώσω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Τώρα, δεν τολμάω και πολλά-πολλά.

Εννοείται πως ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Edit!

Οκ, σίγουρα κάτι δεν έχω κάνει σωστά.

Έβαλα να τρέξω ένα Superposition για το "καλό" και με τη μία κόλλησε με τον ίδιο τρόπο.

Βέβαια, μπήκε κανονικά πάλι στα win, οπότε πλησιάζω κάπου.

Αφού ξέρω ότι δεν την έκαψα (ακόμα), αύριο έχει λεπτομερή έλεγχο...ποιο εντύπωμα δεν είναι αρκετά βαθύ (πρέπει να χρειάζομαι 1.5ρι κι άλλο...ελπίζω να βρω κάπου ετοιμοπαράδοτο).

ειναι λογικα θεμα Temperature, οποτε κατι δεν παταει καλα... προλαβαινεις να ανοιξεις ενα hwinfo πριν κρασαρεις να δεις τι ανεβαινει θερμοκρασια?

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Αφού μπαίνει win και λειτουργεί κανονικά εκεί (εκτός full 3d), θα τα καταφέρω (ίσως με κάποιο μικρό φορτίο...το test του gpu-z ενδεχομένως).

Είμαι δουλειά, από το απόγευμα πια.

6 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δε βάζετε πάλι τα παλιά pads;

Είχαν ξεραθεί και βγήκαν σε κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξ...δεν βρίσκω ετοιμοπαράδοτα pads οποιασδήποτε εταιρείας πουθενά όπου έχω ψάξει.  Στην καλύτερη περίπτωση, μια μέρα μετά.  Το πρόβλημα, μάλλον, είναι εδώ : 

IMG_20200916_105218.jpg.5f714dedb44b7b1edf359860be811712.jpg

Μάλλον χρειάζεται κάτι πιο παχύ, 1.5ρι ή και 2ρι ακόμα, γιατί από όσο βλέπω δεν έχει καθόλου εντύπωμα.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Νταξ...δεν βρίσκω ετοιμοπαράδοτα pads οποιασδήποτε εταιρείας πουθενά όπου έχω ψάξει.  Στην καλύτερη περίπτωση, μια μέρα μετά.  Το πρόβλημα, μάλλον, είναι εδώ : 

IMG_20200916_105218.jpg.5f714dedb44b7b1edf359860be811712.jpg

Μάλλον χρειάζεται κάτι πιο παχύ, 1.5ρι ή και 2ρι ακόμα, γιατί από όσο βλέπω δεν έχει καθόλου εντύπωμα.

καταρχας βαλε hwinfo και ανοιξε τους σενσορες να δεις θερμοκρασιες gpu, hotspot & vrm.

κατα δευτερον αν χρειαζεσαι πιο παχυ pad (πχ 2mm) και δεν εχεις μπορεις να βαλεις δυο 1mm μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Crus είπε

καταρχας βαλε hwinfo και ανοιξε τους σενσορες να δεις θερμοκρασιες gpu, hotspot & vrm.

κατα δευτερον αν χρειαζεσαι πιο παχυ pad (πχ 2mm) και δεν εχεις μπορεις να βαλεις δυο 1mm μαζι.

Ναι βρε, αυτές είναι οι φώτο από χτες...δουλειά είμαι και ξεκλεβω χρόνο.

Μόνο από το 1.5ρι έχω περίσσευμα...το 1 και το 2 τελείωσαν...ψάχνω να βρω κάπου, μήπως και μπορέσω σήμερα να κάνω δουλειά, γιατί μετά ξανά από Κυριακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crus είπε

καταρχας βαλε hwinfo και ανοιξε τους σενσορες να δεις θερμοκρασιες gpu, hotspot & vrm.

κατα δευτερον αν χρειαζεσαι πιο παχυ pad (πχ 2mm) και δεν εχεις μπορεις να βαλεις δυο 1mm μαζι.

Λοιπόοοον...έτρεξα το ενσωματωμένο test του gpu-z (ευτυχώς, γιατί οτιδήποτε άλλο θα κράσαρε, μάλλον).

Σε κάτι λίγα δευτερόλεπτα, το παρακάτω (με τις κανονικές, 24/7 ρυθμίσεις μου).

fnfck.png.829d189d7c11f8d787f1f50fe61487c1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Λοιπόοοον...έτρεξα το ενσωματωμένο test του gpu-z (ευτυχώς, γιατί οτιδήποτε άλλο θα κράσαρε, μάλλον).

Σε κάτι λίγα δευτερόλεπτα, το παρακάτω (με τις κανονικές, 24/7 ρυθμίσεις μου).

fnfck.png.829d189d7c11f8d787f1f50fe61487c1.png

Oπως το φανταστηκα... Hotspot! Βαλε μπολικη παστα, αλοιψε την να παει παντου και σφιξε καλα τις βιδες του backplate.

Το σφιξιμο να ειναι καλο αλλα οχι με τιποτα ηλεκτρικα κατσαβιδια, γιατι υπαρχει κινδυνος interposer λογω hmb στο die.

Φυσικα βεβαιωσου πρωτα οτι εχεις κανει σωστα το assembly και εχεις παντου τα pads.

Επεξ/σία από Crus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crus είπε

Oπως το φανταστηκα... Hotspot! Βαλε μπολικη παστα, αλοιψε την να παει παντου και σφιξε καλα τις βιδες του backplate.

Το σφιξιμο να ειναι καλο αλλα οχι με τιποτα ηλεκτρικα κατσαβιδια, γιατι υπαρχει κινδυνος interposer λογω hmb στο die.

Φυσικα βεβαιωσου πρωτα οτι εχεις κανει σωστα το assembly και εχεις παντου τα pads.

Πόσο μπόλικη, πια...πρέπει να ξεχείλισε από τις πάντες πλέον!

Θα ξανασφίξω, με το χέρι εννοείται, μέχρι να καργάρουν οι πίσω.

Αν κάνει πάλι τα ίδια, θα ανοίξω να δω τι γίνεται με τα εντυπώματα κλπ...pads έχω παντού, πάντως, ακριβώς όπου ήταν τα αρχικά.

Θα σηκώσω φωτό πιο μετά, εκεί που θα γίνεται ο χαμός με τις Ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πόσο μπόλικη, πια...πρέπει να ξεχείλισε από τις πάντες πλέον!

Θα ξανασφίξω, με το χέρι εννοείται, μέχρι να καργάρουν οι πίσω.

Αν κάνει πάλι τα ίδια, θα ανοίξω να δω τι γίνεται με τα εντυπώματα κλπ...pads έχω παντού, πάντως, ακριβώς όπου ήταν τα αρχικά.

Θα σηκώσω φωτό πιο μετά, εκεί που θα γίνεται ο χαμός με τις Ampere.

δεν ξερω ποσο εβαλες αρχικα αλλα εγωαφου εβαλα μια διπλη ποσοτητα σε σχεση με αυτη που βαζω στην CPU την αλειψα με σπατουλακι και μετα ξανα απο πανω αλλη τοση ωστε να δημιουργηθει ενα καλο στρωμα που θα καλυπτει  ολο το die (+hbm stack).

Αν η ποσοτητα ηταν αρκετη τοτε ισως το θεμα ηταν στο σφιξιμο ή/και καπου παταει πιο ψηλα οποτε δεν κανει ισομερη επαφη το die με την ψυξη. Οταν την ξεβιδωσεις θα μπορεσεις ακομα και με το αποτυπωμα πανω στο die να καταλαβεις που "παταει" περισσοτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Crus είπε

δεν ξερω ποσο εβαλες αρχικα αλλα εγωαφου εβαλα μια διπλη ποσοτητα σε σχεση με αυτη που βαζω στην CPU την αλειψα με σπατουλακι και μετα ξανα απο πανω αλλη τοση ωστε να δημιουργηθει ενα καλο στρωμα που θα καλυπτει  ολο το die (+hbm stack).

Αν η ποσοτητα ηταν αρκετη τοτε ισως το θεμα ηταν στο σφιξιμο ή/και καπου παταει πιο ψηλα οποτε δεν κανει ισομερη επαφη το die με την ψυξη. Οταν την ξεβιδωσεις θα μπορεσεις ακομα και με το αποτυπωμα πανω στο die να καταλαβεις που "παταει" περισσοτερο.

Όταν ανοίχτηκε αρχικά, αυτό αντίκρυσα:

open2.jpg.e756ea39ef371418421ad0060893f12b.jpgopen1.jpg.0f7cb6ffc018893b4f15320484461165.jpg

Πάω για σφίξιμο, κι επιστρέφω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με τις αλλες παραπανω απο τα pads στα vrm φαινεται να μην εχεις καλη επαφη. Τσεκαρε ξανα που εχεις βαλει τι μηπως κατι σου εχει ξεφυγει σε μεγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Σε σχεση με τις αλλες παραπανω απο τα pads στα vrm φαινεται να μην εχεις καλη επαφη. Τσεκαρε ξανα που εχεις βαλει τι μηπως κατι σου εχει ξεφυγει σε μεγεθος.

Μετά το καργάρισμα, έφτασα κοντά στο λεπτό.

Σαφώς καλύτερη συμπεριφορά, αλλά ακόμα θέλει δουλειά.

fnfck2.png.f706695fb70647c6a2be79a0c394d505.png

Ενδεικτικά, ακριβώς πριν την αλλαγή, ήμουν εδώ:

pre2.png.cb780102bcf18efd00173f5eb36e337a.png

Νομίζω χρειάζεται λύσιμο και φωτό για να δούμε τι περίεργο παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Μετά το καργάρισμα, έφτασα κοντά στο λεπτό.

Σαφώς καλύτερη συμπεριφορά, αλλά ακόμα θέλει δουλειά.

fnfck2.png.f706695fb70647c6a2be79a0c394d505.png

Ενδεικτικά, ακριβώς πριν την αλλαγή, ήμουν εδώ:

pre2.png.cb780102bcf18efd00173f5eb36e337a.png

Νομίζω χρειάζεται λύσιμο και φωτό για να δούμε τι περίεργο παίζει.

αν το εσφιξες καλα και εχεις βαλει αρκετη παστα, τοτε λογικα ειναι θεμα pads και το πως αφηνουν την καρτα να "παταει". Εχεις καπου uneven pressure λογικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...