Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε όχι και απλησίαστες στα 500€.  ;)

Μιλάς για 24" 4k...

Άχρηστες. Για ποιον λόγο να έχεις τόσο μικρή οθόνη με τόσο μεγάλη ανάλυση; Σπατάλη πόρων το λέω αυτό.

Η ανάλυση μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και το μέγεθος που απεικονίζεται το θέμα για να μην χαλάει η ποιότητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για 24" 4k...

Άχρηστες. Για ποιον λόγο να έχεις τόσο μικρή οθόνη με τόσο μεγάλη ανάλυση; Σπατάλη πόρων το λέω αυτό.

Η ανάλυση μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και το μέγεθος που απεικονίζεται το θέμα για να μην χαλάει η ποιότητα του.

28άρες.

https://www.skroutz.gr/s/7971724/Iiyama-G-master-GB2888UHSU-B1.html

https://www.skroutz.gr/s/5168038/Asus-PB287Q.html

https://www.skroutz.gr/s/8706998/Dell-S2817Q.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PPI πρέπει να είναι σχεδόν όσο μία 24" 1920x1080 σωστά;

Μήπως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σαν monitor;

(Εντάξει, όχι για επεξεργασία φωτογραφίας)

Στο πρώτο που αναφέρεις πραγματικά δεν έχω ιδέα, αλλά ναι την χρησιμοιποιώ και ως μόνιτορ μιας και έχω μόνο αυτή και όχι άλλο μόνιτορ για εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...

TN Panel, σχετικά μικρές για την ανάλυση τους. Ειδικά αν σκεφτείς ότι τα Windows δεν είναι σαν το OSX και αντί να είναι πιο καθαρά τα εικονίδια σε ίδιο μέγεθος, είναι πιο μικρά στην ίδια ποιότητα.

 

Στο πρώτο που αναφέρεις πραγματικά δεν έχω ιδέα, αλλά ναι την χρησιμοιποιώ και ως μόνιτορ μιας και έχω μόνο αυτή και όχι άλλο μόνιτορ για εικόνα

Πριν φαντάζομαι θα είχες κάποιο 24άρι...

Η ποιότητα και το Browsing πως σου φαίνεται σε σχέση με την παλιά σου οθόνη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 αρι full hd το προηγούμενο, στο pc αυτό μονο benching, kai gaming, όλα τα υπόλοιπα απο λάπτοπ αλλά η ποιότητα είναι άψογη για τα μάτια μου τουλάχιστον, ότιδηποτε (tearing shuttering κλπ) δεν εχω παρατηρήσει ποτέ παρα μόνο στα εισαγωγικά video του τελευταίου cod που έτσι και αλλιώς έφαγε σούτ γιατί ήταν μάπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο ρωτάω την εμπειρία σου σε Internet browsing και γενικά σε κείμενο.
Στα παιχνίδια η εμπειρία είμαι σίγουρος πως είναι απολαυστική. Εδώ στην 46" Full HD παίζω παιχνίδια και είναι φοβερά.

Είναι λίγο παράξενο αν σκεφτούμε πως οι κάρτες κοστίζουν κοντά ένα χιλιάρικο για να απεικονίζουν σε ένα εμβαδόν μιας 24"-28" οθόνης με 4K ανάλυση.
4K σε μία 55άρα να πεις πάει χαλάλι η δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει ότι δεν παίζει ρόλο μόνο το Panel, αλλά από τη στιγμή που πλέον τα IPS έχουν γίνει τελείως προσιτά γιατί να γυρίσουμε μία 10ετία πίσω σε Panel όπου μόνο TN μπορούσαμε να πάρουμε;

Υ.Γ.: OLED έπρεπε να ήταν όλα, αλλά τέλος πάντων. Επίσης άχρηστα και τα IPS με το Bleeding... Πφφφ...  :mad:

Υ.Γ.2: Αν τα monitors που έβαλες είχαν ένα 180άρι - 200άρι, τότε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν Bleeding, δεν είναι θέμα Panel. 
 

OLED σε 28 ίντσες; Θα το πλήρωνες όμως;

 

Kαι το TN panel είναι μια χαρά και παραμένουν ταχύτερα από τα ips, τα οποία έχουν ghosting (και δεν στρώνει ούτε με antighosting techs).
Γωνίες θέασης δεν έχουν καλές (ασήμαντο, εκτός αν κοιτάς το μόνιτορ υπό γωνία), και ίσως λιγότερη πιστότητα σε χρώμα (αν και εχω δει ips χωρίς sRGB support ενώ εχω δει ΤΝ να έχουν, και εκεί αλλάζει το πράμα). 
Και όποιος νομίζει ότι τα ips είναι overall καλύτερη επιλογή σφάλλει. Κανένα μονιτορ δεν καλύπτει όλες τις χρήσεις και το ξέρετε. Και δεν ειναι τα ips η ιδανική επιλογή για ταινίες και games. Κι αυτό το ξέρετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και δεν ειναι τα ips η ιδανική επιλογή για ταινίες και games. Κι αυτό το ξέρετε!

Υπάρχουν 4K VA (όχι AHVA :P ) monitors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

PVA και MVA? Τα έχεις δοκιμάσει ποτέ; Το λέω, γιατί η προηγούμενη -αποτυχημένη- οθόνη μου είχε advanced MVA panel.

4K? Ποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4K? Ποια?

Όχι στα 4Κ, 1080p ολες ηταν.

Αλλά τι σημασία έχει η ανάλυση; Εδώ μιλάμε για το είδος των panel.  Θες να σου πω πόσο ghosting είχε; Αν το έβλεπες θα τρόμαζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...